İntercity pist için araç kiralama?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Arkadaşlar epeycedir piste girmek istiyorum. Ancak kendi arabamı sokmak istemiyorum çünkü arabanın hırpalandığını düşünenlerdenim. İntercity pist günleri için araç kiralıyor mu? Sinan abi gilin kullandığı Clio ları vs.? Normal bi yerden de araba kiralasam aracın bi yerinin elimde kalması çekincem var. Yanlış bilmiyorsam mesela Nurnburing de pist için suzuki shift tek kapı sportlar kiralanıyor. Bu tarz birşeyden bahsediyorum :)

15 Mar 2017
417
1,083
2,645
Kesinlikle benim de düşündüğüm olay. Madem halk günü ,keyifli bütçesi uygun arabaları kirala. Atıyorum pist günü 150 200 yapıyosan arabalı 300 400 olsun , kendi arabamızı yıpratmayalım. Veya arabası olmayanlar da girebilsin. Eminim onlar da düşünmüştür bunu fakat maddi ve manevi gerekçeleri oldukça fazladır .

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
En azından bir set lastik ve yarım depo yakıt parası gerekir. Fren balatalarını filan söylemiyorum bile. O maliyete de kimse araç kiralamak istemez.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,917
2
24,228
5,320
İzmir
Marka
Toyota
En azından bir set lastik ve yarım depo yakıt parası gerekir. Fren balatalarını filan söylemiyorum bile. O maliyete de kimse araç kiralamak istemez.
Mişlen pilot sport 2 ler 750x4=3000 lira. Yarım depo 125 lira. Balata ort bir ön takım disk 500 tl.Her pist gününde bitmeyeceğini varsayarsak.Kendi arabasına kıyamayan ya da hp-torque isteyen pist için yetersiz arabaları olanlar için güzel bir düşünce olabilir.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,718
1
6,462
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
İzmir pistinde polo cup ve siena cup kiralıyorlar. Özellikle polo cup fiyatı biraz yüksek oluyor, 10 tur = 500tl gibi.
Onun dışında pist için TR'de krilama hizmeti veren yok.

Bir de volkicar var tabi ama, onun için de belli başlı bir yarış tecrübesi arıyorlar.

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Kiralık aracın lastiklerini bitirince kiralama şirketi lastik parası talep edebiliyor mu?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kiralık aracın lastiklerini bitirince kiralama şirketi lastik parası talep edebiliyor mu?
Sanmam ama bugüne kadar 1 seans pist çıkarabilecek kondisyonda bir kiralık araba görmedim. :) Ayrıca çoğu kiralık araçta gps takılı ve araç takip sistemi var. Lastikleri bitik halde götürürseniz, seyahat geçmişine bakınca aracın piste girip gümbür gümbür tur attığını görebilirler. O zaman çok baş ağrıtabilirler. Hatta bazı kiralama şirketleri aşırı hız yapıldığında telefonla kiralayan kişiye uyarı bile yapıyor.

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Yani bütçeler bu kadar sıkıntı edilmemesi lazım. Şimdi yarış lastiğine gerek yok 20 inch e de gerek yok. 15 inch lastikli araba olur. E zaten yağı suyu sponsorla toptan alımla uyguna getirirsin. Lastik markası da michelin olmasın dunlop olsun sonuçta pist asfaltı çok iyi tutuyormuş. Hı bu demek feğil ki adamlar para kazanmasın ben eğleneyim. Demek istediğim uğraşılsa para kazanılır bizde eğlenmemize bakarız. Bu adamın tek ihtiyacı olan şey sigorta şirketi. Oda pistte arabanın perte çıkması zor takla atmadığı sürece. Her taraf kum pistten çıksan kuma saplanırsın onda da ön takım yenilenir en eenn fazla.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
İntercity'nin araç kiralaması da var. Kendileriyle görüşülürse pist için kiralanabilir. Çoğu pistte araç kiralanabiliyor. Muhtemelen İstanbul Park'ta da vardır.

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
4ü 1.16d ile 7si 4.20d ile aynı lastikleri(sök-tak) olacak şekilde, 11 kere piste girdim, 2 si yağmurlu havadaydı. Lastikler Pzero, yumuşak lastikler.50bin yol yaptı lastikler, hala da 30-40bin yolu var.Biraz sürüş şeklinizle ilgili, günlük kullandığım araba 13binde bir bakım yapılıyor. Frenlerde de problem olmadı. Piste girip yarın yokmuşcasına gazlar cizgini kafadan kayacak şekilde oturtur lastikten duman çıkara çıkara dönersen Audi TT testinin sonundaki hala döner. O test günü padokda görmüştüm Audiyi, lastikleri cidden yeniydi. Yani isterseniz bir günde de bitirirsiniz. Arabanız yaşlı değilse 3-5 yaşındaysa bakımları düzgün yapılıyorsa, çok korkmayın bence.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
4ü 1.16d ile 7si 4.20d ile aynı lastikleri(sök-tak) olacak şekilde, 11 kere piste girdim, 2 si yağmurlu havadaydı. Lastikler Pzero, yumuşak lastikler.50bin yol yaptı lastikler, hala da 30-40bin yolu var.Biraz sürüş şeklinizle ilgili, günlük kullandığım araba 13binde bir bakım yapılıyor. Frenlerde de problem olmadı. Piste girip yarın yokmuşcasına gazlar cizgini kafadan kayacak şekilde oturtur lastikten duman çıkara çıkara dönersen Audi TT testinin sonundaki hala döner. O test günü padokda görmüştüm Audiyi, lastikleri cidden yeniydi. Yani isterseniz bir günde de bitirirsiniz. Arabanız yaşlı değilse 3-5 yaşındaysa bakımları düzgün yapılıyorsa, çok korkmayın bence.

Lastiğin normal kullanımda ömrü ortalama 50 bin km, hele yumuşak lastikse bu rakam daha da düşüyor. Piste de girdi diyorsunuz üstüne 30-40 bin yol yapar diyorsunuz. Bir yanlışlık olabilir mi, veya ben mi yanlış anladım ? o_O

Son düzenleme:

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
@byilmaz iki arabada da birer dönem kışlık kullandım10bin civarı düşük olur doğru onu düşünmemiştim, lastikler depoda bi ara fotoğrafını çekeyim, ben yolu var diyorum da belki bilen görese çok incelmiş der. Yanlış bilgi olmasın, fotoğraf çekince ulaşayım size :)

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
aracım 55*** km'de iken piste girdim. lastikleri çıkınca ön arka yaptım, kenarlarda çok az deformasyon vardı. 57***km de 60bin bakımına girdim daha balatalar dahi değişmedi.. benden araba net alır:D şaka bir yana kullanım karakteri her şey. çizgiyi iyi oturtup (çok hızlı dönmek demek değil bir düzlemde gidebilmek,dengeli fren yapmak,dengeli direksiyon hareketi yapmak) frenleri fazla zorlamazsanız pek de yıpranma olduğu söylenemez. ancak ben süre kasmak için her yolu deneyeceğim diyorsanız lastiklere 1 seansta elveda demeseniz de balatalara diyebilirsiniz.

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
dengeli fren yapmak
aynen mesela bir iki defa direksiyonu çevirsem kafasını gireceğinden emin olduğum ama, lastiğe çok zarar vereceğini düşündüğüm için dışarı doğru çıktığım oldu, özellikle arka düzlükten sonra ve finish starta çıkarken, baktım zorla sokacak gibiyim, salıp adam gibi fren yapsaydım diye devam edyiorum.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
aynen mesela bir iki defa direksiyonu çevirsem kafasını gireceğinden emin olduğum ama, lastiğe çok zarar vereceğini düşündüğüm için dışarı doğru çıktığım oldu, özellikle arka düzlükten sonra ve finish starta çıkarken, baktım zorla sokacak gibiyim, salıp adam gibi fren yapsaydım diye devam edyiorum.
zaten bunlardı düşünürken maalesef pek süre kasılamıyor.. maddi güç önemli de en temizi slick lastik set alıp piste onlar ile girmek. en azından lastik akıldan çıkar sadece balatalara dikkat edilir.

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Arkadaşlar bişeyi bilmek veya tahmin yürütmek cidden insanı paranoyak yapıyor. Mesela bende 1.16i var. Hidden menüye girmeyi öğrendim orda sürekli yağ su sıcaklığını kontrol ediyorum. Zincir sesini bi ara kafama taktım kocaeli de öztorunun ustası beni arka tarafa aldı bütün n13b16 motorların sesini dinletti aynı diye. Bu psikolojiyi savunmuyorum ama benim kafamda böyle çalışıyor ondan dolayı ben aşırı takıntılıyım. Mesela arabayı hep devrinde kullanırım her 1000 km civarında 3 4 dk 5k devri civarında kullanırım ki devirsizlikten oluşan kurumu atsın. İlk çalıştırmada jikle inmeden arabayı hareket ettirmem. 7k km de bakıma girerim. Hani paranoyaklık benim ki o yüzden piste sokmuyorum arabamı :D hı araba zevkin ne diye sorarsanızda viraja firene basmadan girmek. Dede gibi de kullanmıyorum yani :D

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Arkadaşlar bişeyi bilmek veya tahmin yürütmek cidden insanı paranoyak yapıyor. Mesela bende 1.16i var. Hidden menüye girmeyi öğrendim orda sürekli yağ su sıcaklığını kontrol ediyorum. Zincir sesini bi ara kafama taktım kocaeli de öztorunun ustası beni arka tarafa aldı bütün n13b16 motorların sesini dinletti aynı diye. Bu psikolojiyi savunmuyorum ama benim kafamda böyle çalışıyor ondan dolayı ben aşırı takıntılıyım. Mesela arabayı hep devrinde kullanırım her 1000 km civarında 3 4 dk 5k devri civarında kullanırım ki devirsizlikten oluşan kurumu atsın. İlk çalıştırmada jikle inmeden arabayı hareket ettirmem. 7k km de bakıma girerim. Hani paranoyaklık benim ki o yüzden piste sokmuyorum arabamı :D hı araba zevkin ne diye sorarsanızda viraja firene basmadan girmek. Dede gibi de kullanmıyorum yani :D
yaptıklarınız paranoyaklık değil arabaya değer göstermek ona iyi bakmak :)

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
@byilmaz iki arabada da birer dönem kışlık kullandım10bin civarı düşük olur doğru onu düşünmemiştim, lastikler depoda bi ara fotoğrafını çekeyim, ben yolu var diyorum da belki bilen görese çok incelmiş der. Yanlış bilgi olmasın, fotoğraf çekince ulaşayım size :)

Görmeden, ölçmeden ezbere konuşuyorum da anlattığınıza göre o lastiklerde diş derinliği falan kalmamıştır :D
Yanlışım varsa düzeltin, 3 mm diş derinliği muayene için alt sınır.. 1.6 mm de muayeneden geçemiyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım