Last Multijet / 2024 Fiat Egea 1,3 Multijet

DellNDB

@
Düz Yol Gazcısı
24 Kas 2023
33
62
160
İstanbul
Marka
Renault
Merhaba dostlar,
Renault Symbol ile aramızı ayırdık. Malesef aradığımı bulamadım, malum ekonomik şartlarda pekde iyi değil. Ev arabasından vazgeçip şirket aracı ile devam etmeyi daha mantıklı bulduk. Araba sahipliğimden vazgeçtim.

Yeni şirket aracım 2023 yılında bantan inen üretimi sonlanan son 1,3 multijet motorlu Fiat egea..
Şu ana 6000 km oldu, gayet memnunum. İlk günlerden bir video.

DellNDB

@
Düz Yol Gazcısı
24 Kas 2023
33
62
160
İstanbul
Marka
Renault
iki hafta boyunca günübirlik bursa seyehatleri yapıyorum. Buda iş için günübirlik ne kadar maliyetli olduğuna dair bir video.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Hayırlı olsun yeni aracınız,Egea özellikle 1.4 motoruyla bu dönemde alınabilecek en f/p araçlardan birisi.

1.3 Multijetin ise en büyük sorunu şüphesiz şanzıman oranları,umarım 100 km/h ile hala 2500 devirde gitmiyordur.Fiorinoyla aynı oranları vardı şaka gibi.

UCY

Profesör
29 Kas 2019
268
869
2,195
İstanbul
Marka
Fiat
Hayırlı olsun yeni aracınız,Egea özellikle 1.4 motoruyla bu dönemde alınabilecek en f/p araçlardan birisi.

1.3 Multijetin ise en büyük sorunu şüphesiz şanzıman oranları,umarım 100 km/h ile hala 2500 devirde gitmiyordur.Fiorinoyla aynı oranları vardı şaka gibi.
Hala aynı 3k devir 120 hız. Benzinli arabadan beter. Arabanın tüm konforunu alıp götürüyor.

UCY

Profesör
29 Kas 2019
268
869
2,195
İstanbul
Marka
Fiat
Eski aracım Corsa C de aynıydı 3000 devirde 125 gibi bir şey yapıyordu. Bi yerden sonra muzik sesini fulleyip 160 170 4000 devir gitmeye alismistim :D
Benim palio da öyle :)
Yalnız bahsettiğimiz arabalar 2005-2006 model, 6. vites olmaması yılına göre kabul edilebilir.
Egea güncel bir araç 6. vitesi koymamak saçma sapan bir şey yani açıklaması yok.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,603
18,392
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Yalnız bahsettiğimiz arabalar 2005-2006 model, 6. vites olmaması yılına göre kabul edilebilir.
Egea güncel bir araç 6. vitesi koymamak saçma sapan bir şey yani açıklaması yok.
Kesinlikle, bir de daha çok şehir içi ekonomisi hedeflenen arabalar olduğu için normal sayılabilir ama 2023 Egea'da kesinlikle kabul edilemez. Üst hızlarda devir oranlarını belki merak eden olur bir foto bırakalım :D
20230521_183305(0).jpg

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
767
1,632
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Ali abi yeni araç hayırlı olsun. Videoyu izledim ekonomi kasmaya devam ediyorsun :)

benim paliodan şöyle bir anım var. üzerinde 195/50/15 lastik ve @bt abiye hizmet vermeye devam eden 5.5 kg’lık jantlar vardı 😄 bilmeyen ve bu konuda denk gelenler için arabada yazılım vardı. Hız daha aşağıyı da gördü ancak devir de görünsün diye burada ekran görüntüsü aldım.

IMG_9490.png

DellNDB

@
Düz Yol Gazcısı
24 Kas 2023
33
62
160
İstanbul
Marka
Renault
Ben arabanın devir vites bandından memnunum, bana yeterince iyi geldi. Ayrıca daha önce kullandığım Egea Cross 1,6 6 ileri otomatik bir modelin torkunu aratmıyor. En güzeldide DCT şanzımandan kurtulmuş oldum.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Hala aynı 3k devir 120 hız. Benzinli arabadan beter. Arabanın tüm konforunu alıp götürüyor.

Oldukça tatsız,özellikle stage 1'le yine gayet rafine bir motor olabilecekken şanzıman törpülüyor.Hayır hiç yoktan bari maliyet yüzüne 6 ileri yapma yine 5 ileri yap ama 2000 devirde 100'le gitsin,o da yok boşu boşuna arabanın bu şanzımanla önünü tıkamışlar.Ben Fiorino da sürdüğüm için oradan biliyorum,aynı şanzımanı Egea'da görünce şok olmuştum.Yüksek hızda gayet rafine bir sürüş verebilirken şanzıman yüzüne motor gereksiz yere hem yakıyor hem yoruluyor.

UCY

Profesör
29 Kas 2019
268
869
2,195
İstanbul
Marka
Fiat
Oldukça tatsız,özellikle stage 1'le yine gayet rafine bir motor olabilecekken şanzıman törpülüyor.Hayır hiç yoktan bari maliyet yüzüne 6 ileri yapma yine 5 ileri yap ama 2000 devirde 100'le gitsin,o da yok boşu boşuna arabanın bu şanzımanla önünü tıkamışlar.Ben Fiorino da sürdüğüm için oradan biliyorum,aynı şanzımanı Egea'da görünce şok olmuştum.Yüksek hızda gayet rafine bir sürüş verebilirken şanzıman yüzüne motor gereksiz yere hem yakıyor hem yoruluyor.
Kesinlikle katılıyorum zaten konu özellikle 6 vites olsun isteği değil, oranları güzel ayarlansın 5 de olur fark etmez yani.
Motor yürümüyor değil, yürüyor ama şanzıman yüzünden uzun yol çile oluyor. Hele ki kuzey marmara gibi otobanlarda.
Sırf bu yüzden eski şirketimde araba alırken clio tercih ettik. Egea genel olarak cliodan iyi bile olsa uzun yol konforu olarak clio öndeydi.

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
92
44
970
İstanbul
Marka
Opel
Merhaba dostlar,
Renault Symbol ile aramızı ayırdık. Malesef aradığımı bulamadım, malum ekonomik şartlarda pekde iyi değil. Ev arabasından vazgeçip şirket aracı ile devam etmeyi daha mantıklı bulduk. Araba sahipliğimden vazgeçtim.

Yeni şirket aracım 2023 yılında bantan inen üretimi sonlanan son 1,3 multijet motorlu Fiat egea..
Şu ana 6000 km oldu, gayet memnunum. İlk günlerden bir video.

Kazasız belasız kullanmanız nasip olsun.
2021 yılında kendime şirketim üzerinden 1.3 Egea satın aldım. Bu makyajlı kasa ilk çıktığı zaman satın almıştım. Uzun yol yapacağım için ve şehir içinde olduğum için bu aracı tercih ettim.
Şuan aracım 108.000KM oldu. 3 seneyi doldurdum ve senelik ortalama 40.000KM yol yaptım.
Geçen süre zarfında beni en çok üzen olayları tedbir edinmeniz için size sıralayayım.
1- Enjektör sorunu.
2- Fren balatası ve diski.
3- DPF/EGR sistemi.

Enjektör sorunu istisnasız herkesin başına geliyor. Aracın kilometresinin kaç olduğu önemli değil. Bu motor Euro 6 ile maalesef verimli olmadı. Aracın garantisini bitirmemeye, uzatmaya özen gösterin.
Fren balataları Opar marka olarak piyasada bulunuyor. Mopar ve Opar olmak üzere iki çeşit balata ve iki farklı menşei var. Türkiye balataları maalesef çok kötü. Mopar adı altında satılan İtalyan üretimi Lancia ile ortak kullanılan balatalar daha kaliteli. Yetkili servisler dahil olmak üzere her serviste maalesef bu balata temin edilemiyor. Ayrıca sezondan sezona değişiklik gösteriyor piyasada balata kalmadığı oluyor. Egea balatası resmen karaborsa gibi.
DPF/EGR sistemi tamamen rezalet. Araç sürekli kurum bağlıyor. Sistem kurumu atmak için sürekli rejenerasyon uyarısı veriyor ve aracın motor sesi, atikliği değişiyor. Yüksek devir çevirince araç daha hareketli oluyor. Düşük devir kullanınca kurum bağlıyor. Saçma sapan bir DPF/EGR sistemi var. Ayda bir kere enjektör ve DPF katkısı kullanmaya özen gösterin, daha keyifli kullanım sağlarsınız.

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
377
765
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Şirket bana araç tahsis ettiğinden beri ben de şahsi aracımı kullanmıyorum satsam mı diye ara ara düşünüyorum en iyisini yapmışsınız hayırlı olsun.

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
92
44
970
İstanbul
Marka
Opel
Şirket bana araç tahsis ettiğinden beri ben de şahsi aracımı kullanmıyorum satsam mı diye ara ara düşünüyorum en iyisini yapmışsınız hayırlı olsun.
Kendi nezdimde bunu hata olarak düşünüyorum.
Araç durduğu yerde masraf gözüyle bakıyoruz ama durduğu yerde daha fazla getirisi olabiliyor. Parayı düzgün bir yatırımda değerlendirmedikten sonra riskli bir hareket oluyor. Sürekli piyasa değişkenlik gösteriyor.
2021 Aralık ayında aracımı ilk sahibinden satın alırken adamın da aynı durumu vardı. Cuma günü aracın satışını aldım ve ilk sahibi parayı dolara yatırmış. Bir sonraki Pazartesi adam bana sattığı aracı alamayacak kadar zarar etti.

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
377
765
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Kendi nezdimde bunu hata olarak düşünüyorum.
Araç durduğu yerde masraf gözüyle bakıyoruz ama durduğu yerde daha fazla getirisi olabiliyor. Parayı düzgün bir yatırımda değerlendirmedikten sonra riskli bir hareket oluyor. Sürekli piyasa değişkenlik gösteriyor.
2021 Aralık ayında aracımı ilk sahibinden satın alırken adamın da aynı durumu vardı. Cuma günü aracın satışını aldım ve ilk sahibi parayı dolara yatırmış. Bir sonraki Pazartesi adam bana sattığı aracı alamayacak kadar zarar etti.
Ben ev almak istediğim için arabayı satmak istiyorum nasılsa ev alsamda şirket aracı sayesinde arabasız kalmayacağım, düşük faizli konut kredisi bekliyorum nasip. Yoksa dolar altından fazla değerlendiği aşikar.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım