Lastik önerisi hk.

UrTR

Profesör
11 Şub 2019
77
112
1,060
Dostlar selamlar,

2.5 yıl önce aracıma taktırdığım ve yaklaşık 20k km yaptığım Michelin pilotsport4 lastiklerimden bir tanesi şahsi hatamdan dolayı tel attı.

Şimdi ya 2 lastik alıp arkalara yenileri takacağım, yada 4 lastik alıp komple lastikleri yenileyeceğim.

Lastiklerim hem yıl hem km olarak yarı ömürlerini tamamladıkları için 4 lastiği birden değiştirmeyi planlıyorum çünkü malum ülkemizde her haltın fiyatı sürekli yükseliyor.

Yine aynı lastikten alsam tanesi 1700tl civarlarında bulunabiliyor, Ps5 alsam tanesi 1900tl civarlarında bulunabiliyor.

2 lastiği değiştirirsem sağlam olan tek lastiği satabilme ihtimalim düşük olur, 4 lastiği değiştirirsem en azından 3 lastiği daha kolay satarım diye umuyorum.

Siz olsanız bu durumda nasıl bir yol izlerdiniz?

Ps5 hariç Önereceğiniz lastik var mı?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
20 bin km gibi bir yol ömrü, ps4 için zaten oldukça fazla. Uzun ömür esasına göre üretilmeyen yüksek performans lastiği olduğu için boşuna 2 tane yeni ps4 almaya gerek yok. 4 tane adam akıllı yeni lastik alıp ( ki dediğiniz gibi her yıl fiyatlar ciddi yükseliyor şimdiden almak iyidir ) yola devam etmek daha mantıklı. Diğer 3 tanesini de satarsınız ne getirirse artık.

Lastik ebatlarınız nedir ? Ps 5 ile denk olabilecek, hatta yönlendirme hassasiyeti ve önden ve arkadan kayma gibi eğilimlerde ondan biraz daha iyi olabilen Goodyear asymmetric 6 önerebilirim.

Son düzenleme:

UrTR

Profesör
11 Şub 2019
77
112
1,060
20 bin km gibi bir yol ömrü, ps4 için zaten oldukça fazla. Uzun ömür esasına göre üretilmeyen yüksek performans lastiği olduğu için boşuna 2 tane yeni ps4 almaya gerek yok. 4 tane adam akıllı yeni lastik alıp ( ki dediğiniz gibi her yıl fiyatlar ciddi yükseliyor şimdiden almak iyidir ) yola devam etmek daha mantıklı. Diğer 3 tanesini de satarsınız ne getirirse artık.

Lastik ebatlarınız nedir ? Ps 5 ile denk olabilecek, hatta yönlendirme hassasiyeti ve önden ve arkadan kayma gibi eğilimlerde ondan biraz daha iyi olabilen Goodyear asymmetric 6 önerebilirim.
Orijinal lastik ölçüm 215 50 17 ama ben 225 45 17 takıyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Orijinal lastik ölçüm 215 50 17 ama ben 225 45 17 takıyorum.
Bu ebatta da testlerde çok iyi sonuç almış bir lastik asym 6. Dediğim gibi tercih edebilirsiniz ama ps 5 de alsanız asla pişman etmez ikisi de üst seviye. Fiyat olarak hangisi daha uyguna gelirse onu tercih edin derim.

UrTR

Profesör
11 Şub 2019
77
112
1,060
Bu ebatta da testlerde çok iyi sonuç almış bir lastik asym 6. Dediğim gibi tercih edebilirsiniz ama ps 5 de alsanız asla pişman etmez ikisi de üst seviye. Fiyat olarak hangisi daha uyguna gelirse onu tercih edin derim.

Bahsettiğiniz lastikler Ps5 neredeyse birebir aynı fiyatta.

Ps4 lerden memnundum ve Ps5 tende memnun kalacağıma eminim diyebilirim. YouTube da iki lastiğin karşılaştırmasını bulabilirsem bakayım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bahsettiğiniz lastikler Ps5 neredeyse birebir aynı fiyatta.

Ps4 lerden memnundum ve Ps5 tende memnun kalacağıma eminim diyebilirim. YouTube da iki lastiğin karşılaştırmasını bulabilirsem bakayım.
Burada karşılaştırması mevcut. Daha detaylısını bulamazsınız zaten.

UrTR

Profesör
11 Şub 2019
77
112
1,060

muratadıgüzel

murat adıgüzel
Düz Yol Gazcısı
4 Ağu 2022
14
33
145
32
erzurum
Marka
Renault
Benim yazlık lastikler Hankook. Kullandığımız ebatlar çok farklı ama en azından size seçenek olur. Yol tutuşu gayet iyi.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,280
3,907
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Geçmiş olsun Uğur, aynı ebatta Continental Premium Contact 6 kullanıyorum ancak beklentiler farklı.

Goodyear asy serisini ps4'den sonra denemeni tavsiye ederim bende eğer set halinde değişeceksen.

Focusta biliyorsun asy5 var hala epey memnunum.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,710
3
9,642
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
225-45 R17 91V asm5 kullanıyorum , o kadar fazla lastik kullandım böylesini görmedim desem yeridir , @Cenk abiyle ve forumla deneyimleri paylaşıyorum elimden geldiğince, bence önerisi çok yerinde :)

UrTR

Profesör
11 Şub 2019
77
112
1,060
Benim yazlık lastikler Hankook. Kullandığımız ebatlar çok farklı ama en azından size seçenek olur. Yol tutuşu gayet iyi.
Hankook hiç araştırmamıştım. Bi bakayım. 😃

Geçmiş olsun Uğur, aynı ebatta Continental Premium Contact 6 kullanıyorum ancak beklentiler farklı.

Goodyear asy serisini ps4'den sonra denemeni tavsiye ederim bende eğer set halinde değişeceksen.

Focusta biliyorsun asy5 var hala epey memnunum.

Sağ olasın hacı kendi kendime geçirdim maalesef 😒

Goodyear ı çok öneren var ama o lastikten biraz çekiniyorum çünkü o lastikte xl yok. Benim ps4 xl Di ve Ps5 lerde de xl var ama goodyearda yok.

Araba 1.5ton ve orijinal ölçü lastik takmadığımdan xl olmaması beni korkutuyor. 🙃

225-45 R17 91V asm5 kullanıyorum , o kadar fazla lastik kullandım böylesini görmedim desem yeridir , @Cenk abiyle ve forumla deneyimleri paylaşıyorum elimden geldiğince, bence önerisi çok yerinde :)

Goodyear 2. Tercihim çünkü yukarıda açıkladığım çekincelerim mevcut 😒

UrTR

Profesör
11 Şub 2019
77
112
1,060

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Goodyear ı çok öneren var ama o lastikten biraz çekiniyorum çünkü o lastikte xl yok.

Hem XL mevcut hem de FP dediğimiz jant koruyucu özelliği.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yok ps4 vs Ps5 karşılaştırması için demiştim reis.
İkisini karşılaştırmaya lüzum yok hocam. Zaten ps5 her türlü daha iyi ps4'ten. O yüzden bu karşılaştırmadan ekstra öğreneceğiniz bir şey çıkmaz. Ps5 ve Asym 6 şuan o ebatta alabileceğiniz en iyi iki lastik.

UrTR

Profesör
11 Şub 2019
77
112
1,060
İkisini karşılaştırmaya lüzum yok hocam. Zaten ps5 her türlü daha iyi ps4'ten. O yüzden bu karşılaştırmadan ekstra öğreneceğiniz bir şey çıkmaz. Ps5 ve Asym 6 şuan o ebatta alabileceğiniz en iyi iki lastik.

Reis ben bulamamıştım xl olanını. Telefondan bakıyorum işteyim pek aradığımı bulamıyorum.

Ps5 in ps4 ten daha iyi olduğuna eminim ama hani aradaki fiyat farkına değer mi onu öğrenmeye çalışacaktım. Ps4e 1700tl vermektense 1900tl ye Ps5 almak daha mantıklı.

İlginiz için teşekkür ederim. Var olun...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Reis ben bulamamıştım xl olanını. Telefondan bakıyorum işteyim pek aradığımı bulamıyorum.

Ps5 in ps4 ten daha iyi olduğuna eminim ama hani aradaki fiyat farkına değer mi onu öğrenmeye çalışacaktım. Ps4e 1700tl vermektense 1900tl ye Ps5 almak daha mantıklı.

İlginiz için teşekkür ederim. Var olun...
Ps5 ile 4 arasındaki kullanım farkını ancak çok yüksek limitli sürüşlerde, aracı ve lastikleri ciddi anlamda zorladığınız durumlarda anlayabilirsiniz. Yüksek performanslı lastikler oldukları için limitlerinde ancak farkları ortaya çıkar. Günlük kullanımda ise kullanım ömrü olarak ps5 biraz daha iyi. Konfor olarak da benzer yapıdalar. Ama 200 lira fark için kesinlikle ps5 alınır. Rica ederim hocam. Umarım memnun kalırsınız.

UrTR

Profesör
11 Şub 2019
77
112
1,060
20221231-165030.jpg

E hayırlısı olsun bakalım.

Gitti 1 maaş 🤣

Moderatör tarafında düzenlendi:

UrTR

Profesör
11 Şub 2019
77
112
1,060
Hayirli olsun hocam. Kullandikca deneyimlerinizi paylasirsaniz cok seviniriz. Almak isteyenlere de fikir olur.

Tabiki fark edebileceğim farklara denk geldikçe paylaşırım.

Mesela geçenlerde kardeşim uzun zamandan sonra ilk defa arabamı kullandığında ( ps4 ler varken ) arabanın çok çabuk abs devreye soktuğunu ve frenlerde sorun olup olmadığını sormuştu ki bu durum bir süredir benimde fark ettiğim ( fren pedalına çok fazla abanmasam bile orta sert -%60/70- frende bile abs devreye giriyordu ) fakat yollar tozlu vs diye önemsemediğim bir durumdu. Gerçi "lastiklerden olabilir mi?" sorusu arada aklıma gelmiyor değildi :)

Asym6 ları taktıktan sonra ilk işim bunu denemek oldu ve frene aynı oranda hatta daha yüksek oranda bile bastığımda abs devreye girmedi. Resmen freni tekmelediğim zaman abs devreye girdi.

Ara ara sert fren yapıp bu durumu kontrol etmeye devam edeceğim...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tabiki fark edebileceğim farklara denk geldikçe paylaşırım.

Mesela geçenlerde kardeşim uzun zamandan sonra ilk defa arabamı kullandığında ( ps4 ler varken ) arabanın çok çabuk abs devreye soktuğunu ve frenlerde sorun olup olmadığını sormuştu ki bu durum bir süredir benimde fark ettiğim ( fren pedalına çok fazla abanmasam bile orta sert -%60/70- frende bile abs devreye giriyordu ) fakat yollar tozlu vs diye önemsemediğim bir durumdu. Gerçi "lastiklerden olabilir mi?" sorusu arada aklıma gelmiyor değildi :)

Asym6 ları taktıktan sonra ilk işim bunu denemek oldu ve frene aynı oranda hatta daha yüksek oranda bile bastığımda abs devreye girmedi. Resmen freni tekmelediğim zaman abs devreye girdi.

Ara ara sert fren yapıp bu durumu kontrol etmeye devam edeceğim...
5'lerde hala var mı bilemem ama ps4'lerde lastik ısınmadan önce abs'nin erken devreye girmesi, virajda zorladığında aracın erken açılması gibi durumlar hep mevcuttu. Ps4'lerin gerçek performansını ortaya koyabilmesi için ısınması gerekiyor önce. Her lastiğin tam performansını göstermesi için önce ısınması gerekse de asym 6 genelde ısınmadığı zamanlarda da iyi frenleme ve tutuş sağlıyor. Isındığı zamansa tam performansını ortaya koyuyor her lastik gibi. Dediğim üzere ps4'lerde bu durum daha fazla görülürdü.

Kullandıkça lastiğin diğer öğelerinden de memnun kalacağınızı tahmin ediyorum. Tekrar hayırlı olsun hocam.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım