KAPALI Mazda MX-5 Alınır mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Selam arkadaşlar,

Kardeşime ufak çaplı bir araba aldıktan sonra(Nissan Micra 1.2 Benzin), sıra bana geldi. Babam coupe tarzı araçları sevmez fakat şansımı deneyim Mazda MX-5'i göstereyim dedim, çok sevdi. İstediğimiz rengiyle vs araç 160 bin tl. Kafamın karıştığı nokta da burası, sizce bu fiyata değer mi, araç okula git gel de kullanılacak, beni uzun seneler götürür mü, satınca rahat satabilir miyim, daha iyi alternatifleri var mı(sadece roadster olması zorunlu değil) gibi sorulara cevap verebilecek Mazda ve otomobil hastalarını bekliyorum.

Sevgiler.

Aracın resmi internet sitesi: https://www.mazda.com.tr/modeller/mazda-mx-5/
maxresdefault.jpg

03.6_OVERVIEW_Gallery_Highlights_Medium_LHD_468x318px.jpg

Son düzenleme:

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,066
3
15,356
5,720
27
Istanbul
Marka
Honda
yarım saattir yazıya bakıyorum ne yazayım diye düşünüyordum, bi ara Allah belasını versin parayı bulanın moduna girdim :d gerçi arkadaş troll olsa bile öyle gerçekler var.

Var tabii.

Gecenin 2 olmasindan dolayı sanirim mesajiniz beni hafif duygulandirdi :D

Kosullar ne olursa olsun birbirimize yardim etme ve destek cikma konusunda daha iyi olan bir millet yoktur sanirim bu Dunya'da.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,431
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Keşke daha çok kullanan birileri yazsaydı, sürüş keyfi odaklı bir arabayı kağıt üstündeki verilerle değerlendirmekten ne anlayacaksak
Hocam 7 sayfa mesaj yazılmış. Hiç mi işinizi gören mesaj yok? İçini detaylı inceleyip pistte de biraz tecrübe ettim. Hakikaten işinize yarayacak bir mesaj yoksa sorun, bildiğim kadarıyla yardımcı olayım.

kutlufatih

Asfalt Kurutucu
24 Kas 2016
3
2
545
Ankara
Marka
BMW
Hocam 7 sayfa mesaj yazılmış. Hiç mi işinizi gören mesaj yok? İçini detaylı inceleyip pistte de biraz tecrübe ettim. Hakikaten işinize yarayacak bir mesaj yoksa sorun, bildiğim kadarıyla yardımcı olayım.
Ne kadar anlatılsa da insanın kendisi kullanması lazım böyle bir arabayı ama hiç olmadı farklı insanların tecrübelerini göreyim diye açtım okudum 7 sayfayı, sonuç hüsran. Test etmeden imkanı yok alamam, test aracı da bulamıyorum ama yine de siz şahsi fikrinizi söyleyebilirsiniz: Özellikle roadster olsun demeyen bir insan için hot hatch'lere göre nispeten kullanışsız ve gücü az olmasına rağmen sürüş keyfi için alınır mı? Yeni bir 320i ED'den inilip binildiğinde de mutlu eder mi?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,431
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ne kadar anlatılsa da insanın kendisi kullanması lazım böyle bir arabayı ama hiç olmadı farklı insanların tecrübelerini göreyim diye açtım okudum 7 sayfayı, sonuç hüsran. Test etmeden imkanı yok alamam, test aracı da bulamıyorum ama yine de siz şahsi fikrinizi söyleyebilirsiniz: Özellikle roadster olsun demeyen bir insan için hot hatch'lere göre nispeten kullanışsız ve gücü az olmasına rağmen sürüş keyfi için alınır mı? Yeni bir 320i ED'den inilip binildiğinde de mutlu eder mi?
İlk olarak fiziksel özellikleriniz belirleyici oluyor. Araba hakikaten dar ve ayar aralıkları çok kısıtlı. Bir showroom'a gidip içine binip rahat bir sürüş pozisyonu yakalarsanız, bir de o haldeyken tentesi kapanıyorsa tamamdır, direk alın. :) Bu arabanın bence tek kusuru bu. Bagajı filan gayet yeterli. İç mekanda saklama gözü olarak koltuk arası torpido var o kadar. Donanımlarında herhangi bir eksik veya zayıf çalışan bir şey görmedim. Gece sürüşünü bilmem, farların performansı nasıldır hiçbir fikrim yok. Ses sistemi Bose ve kafalıklardaki hoparlörlerle filan gayet başarılı bir performans sunuyor. Geçeyim sürüşle ilgili izlenimlerime.
Araba 1.5 atmosferik kağıt üstünde incelemişsinizdir zaten. Bir vtec değilse de, devir kesiciye kadar iştahlı şekilde devir çevirmesi -ki bu da 7000devri geçiyor- çok keyifli. Manifoltları ve egzoz sistemini revize etmişler ve tatlı spor bir egzoz sesi de var. Warex gibi dışarıdan küfrettiren bir ses de değil, keyif veren bir ses. Vites geçişleri çok çok iyi, vites yolları çok kısa ve net. Hayatımda ilk kez bindiğim bir arabada, pist ortamında bile bir kez olsun vites karıştırmadım. Yol tutuş çok iyi. Kedi gibi. Hem hafif hem küçük hem de arkadan itiş olunca inanılmaz dengeli ve çevik hareket ediyor. Direksiyon da çok hisli ve tepkileri direk. Eski kasa Mk6 Fiesta'mızı hatırlattı bana. Arabanın sürüş konforlu go-kart gibi. Mini Cooper'lara da öyle derler ama muhtemelen bu daha konforludur. Sürüşte zayıf bulduğum tek noktası frenleri olmuştu. O da pist ortamında yetersiz. Yoksa trafiğe açık yol koşullarında şov yapar, 200'le giderken panik fren yapsanız bile başınızı ağrıtmaz. Arabanın yol tutuşunun gölgesinde kaldı diyebilirim, standart arabalardaki frenler gibi diyeyim. Bir Polo veya Fiesta gibi güzel durduran fren, büyüleyen fren değil =)

BMW'den geçersem neyini ararım diye sorarsanız ilk cevabım iç hacmini ararsınız diyorum. Geniş iç hacmini değil, standart bir araba hacmini :D Sürüş pozisyonu ve keyfi kesinlikle bir BMW'yi aratmaz. BMW'yi aşırı yanlayarak kullanan biriyseniz ve bunda da aynı şeyleri yapmak istiyorsanız gücü bir noktadan sonra drifte izin vermez. Roll geceleri yapıyorsanız herhangi bir iddianız olamaz. Ama karşılığında şöyle bir güzelliği olur, arabanın bütün yeteneklerini rahatça kullanmanızı sağlar. Arabanın limitlerini görmeniz çok kolay, motor ve yürüyenin üstüne iyice binip %100'ünü kolayca deneyimleyebilirsiniz. Bu arada hata yaparsanız da çok affedici, hataları kolayca tolere ediyor. Ben pistte yorgunluğun da etkisiyle bir kere yaptım, oradan biliyorum :). ESP araba kontrolden çıkma noktasına gelmeden devreye girmiyor. Yani güçlü önden çekerler gibi esp ve çekiş kontrol sistemleri ön düzen ve tekerleklerle mücadele halinde olmuyor. Şerit takip sistemiymiş gibi durumu kotaracak kadar ucundan azıcık müdahaleler yapıp gerisini büyük ölçüde sürücüye bırakıyor.

BMW ile roll yaparsınız, trafikte birileriyle kapışırsınız vs. vs. Bunlar BMW'de keyif verir (...sanırım. Çünkü layığıyla bir BMW deneyimim olmadı, dışarıdan izlediğim kadarıyla yazıyorum) BMW sürücüleri genelde arabalarını ve kendilerini başkalarıyla mücadele ederek kanıtlamaya meyilli oluyor. Challenge'a yatkın oluyor. Mx-5 ile ise önünüzde tatlı virajlar gördüğünüzde tempoyu yükseltip solo yaparak kolayca keyif alabilirsiniz. Hothatch'leri süre olarak geçemez ama daha fazla keyif verebilir. İç mekanı Mazda 3 kadar geniş olsa hayalimdeki araba olurdu.

Anlattıklarımın umarım yardımı olmuştur. Başka spesifik sorularınız varsa cevaplamaya çalışırım.

kutlufatih

Asfalt Kurutucu
24 Kas 2016
3
2
545
Ankara
Marka
BMW
Çok teşekkürler. Ben de içine sığmamaktan korktuğum için gidip bayide içine binmiştim, hakikaten benden az daha uzunu sığamaz ama ben sığdığımdan o konuda kafam rahat. Ne roll yaparım ne yarışırım, ufak tefek şeyler hariç yanlamayı da bilmem. Ha o zaman neden arkadan itiş, çünkü önden çekişli arabaların göstergeleri performanslı kullanımda -burdaki tabirle- pavyona dönüyor, torque steer'in direksiyondaki kötü hissi de cabası. Benim istediğim araba istediğim anda istediğim yerde olsun, istediğim anda aradan sıyrılsın, ne pistte ne otobanda, çoğu zaman şehir içinde kullanıyoruz sonuçta. Anlattığınız kadarıyla mx-5 "alınır" ama bayilerde 2. elleri bile kullandırtmadıklarından düşüncede kalacak yine, bu şekilde kime satıyorlarsa artık. Tekrardan teşekkürler.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,431
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Çok teşekkürler. Ben de içine sığmamaktan korktuğum için gidip bayide içine binmiştim, hakikaten benden az daha uzunu sığamaz ama ben sığdığımdan o konuda kafam rahat. Ne roll yaparım ne yarışırım, ufak tefek şeyler hariç yanlamayı da bilmem. Ha o zaman neden arkadan itiş, çünkü önden çekişli arabaların göstergeleri performanslı kullanımda -burdaki tabirle- pavyona dönüyor, torque steer'in direksiyondaki kötü hissi de cabası. Benim istediğim araba istediğim anda istediğim yerde olsun, istediğim anda aradan sıyrılsın, ne pistte ne otobanda, çoğu zaman şehir içinde kullanıyoruz sonuçta. Anlattığınız kadarıyla mx-5 "alınır" ama bayilerde 2. elleri bile kullandırtmadıklarından düşüncede kalacak yine, bu şekilde kime satıyorlarsa artık. Tekrardan teşekkürler.
Hocam anlattığınız kadarıyla bu araba size gider :) 2. el ilanlarına bakın. 2. elde çok kirletilebilecek bir araba değil zaten. Satanlar varsa araçlarını deneyip satın alabilirsiniz. Bunun dışında Facebook'ta filan mx-5 sahiplerinin grupları var. Onlara da danışabilirsiniz. Belki arabasını tadımlık olarak kullanmanıza izin verecek bir hayırsever çıkar belli mi olur :)

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
BMW ile roll yaparsınız, trafikte birileriyle kapışırsınız vs. vs. Bunlar BMW'de keyif verir (...sanırım. Çünkü layığıyla bir BMW deneyimim olmadı, dışarıdan izlediğim kadarıyla yazıyorum) BMW sürücüleri genelde arabalarını ve kendilerini başkalarıyla mücadele ederek kanıtlamaya meyilli oluyor.
Bu nasıl bir stereotiplemedir üstat :D

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Doğruluk payı yok mu ama? BMW sürücüsü genelde kapışmayı sevmez mi? :) Bu kadar yazılımlı vs.'li modifiyeleri sabahları 5dk fazla uyuyup evden işe süre kasmak için yapmıyorlar herhalde :D
Roll konusunda TSI>BMW her türlü de o işi markaya sığdırmak garip. Yazılım yapan çok büyük kitle marka fark etmeksizin kapışma işine giriyor zaten :) BMW'yi sadece roll için kullanan da çok şey kaçırıyor, o kadar söyleyeyim :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım