Mazot Filtresi Kaç km'de Değişir / Accent Blue 1.6 Crdi Periyodik Bakım Hakkında

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Arkadaşlar, bir konuda görüşlerinize ihtiyacım var.
Yarın aracıma periyodik bakım yaptıracağım, yakıt (mazot filtresi'de değişecek) gerekli filtreleri kendim temin ettim. İki özel servis ile bakım hakkında görüşme sağladım.
1. özel servis mazot filtresi için 30k bir değişir dedi.
2. özel servis 200k bir değişir dedi, satın aldığım mazot filtresinin markasını sordu Mann marka olduğunu söyledim, fabrikanın taktığının daha iyi olduğunu söyledi ve 1. servisin talep ettiği ücretin 2 katı ücret talep etti.
Aracın kitapçığında 30k'da bir değişmesi gerekli olduğunu yazmakta.
Sizce ne yapmalıyım?
2.servis uğraşmamak için mi ? 200k değisir diyor?
Araç: 2017 model Hyundai Accent blue 1.6CRDİ DCT

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yarın aracıma periyodik bakım yaptıracağım, yakıt (mazot filtresi'de değişecek) gerekli filtreleri kendim temin ettim. İki özel servis ile bakım hakkında görüşme sağladım.
2. özel servis 200k bir değişir dedi, satın aldığım mazot filtresinin markasını sordu Mann marka olduğunu söyledim, fabrikanın taktığının daha iyi olduğunu söyledi ve 1. servisin talep ettiği ücretin 2 katı ücret talep etti.
Sizce ne yapmalıyım?
Saçmalamışlar. 200 bin km nedir ? Filtre falan kalmaz ki. Mazot filtreleri 2 bakımda bir değişir. O yüzden ilk servisi tercih edin derim.

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Saçmalamışlar. 200 bin km nedir ? Filtre falan kalmaz ki. Mazot filtreleri 2 bakımda bir değişir. O yüzden ilk servisi tercih edin derim.
İkinci servis 200 bin km dediğinde bende şaşırdım. Bir filtrenin o kadar uzun km ömrü olacağını bende düşünmüyorum.
Uğraşmak istemedi sanırım.
İlk görüştüğüm servise gitme kararı aldım. Kendilerinden ilk defa hizmet alacağım, umarım memnun kalırım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İkinci servis 200 bin km dediğinde bende şaşırdım. Bir filtrenin o kadar uzun km ömrü olacağını bende düşünmüyorum.
Uğraşmak istemedi sanırım.
İlk görüştüğüm servise gitme kararı aldım. Kendilerinden ilk defa hizmet alacağım, umarım memnun kalırım.
Bence yanlış da anlamış olabilirler. Ömürlük diye tabir edilen şanzıman yağları bile o kadar süre dayanmaz. Mazot filtreleri normalde 2 bakımda bir değişir ama çok kurumlu, toz toprakli, yakıtı kötü bir bölgede yaşanıyorsa her bakımda bile değişim talimatı verebilen ülkeler var. İnşaallah diğer servisten memnun kalırsınız. Gerçi standart bakım olacağı için ekstra bir memnuniyetsizlik çıkmayacaktır işçilik konusunda diye dusunuyorum. Neticede basit işlemler.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Sizce ne yapmalıyım?
Şimdiye kadar bindiğim araçlar özelinde hep 2 bakımda bir değiştirdim ben. 200k da değişir diyenin enjektörcü, pompacı dükkanı olduğunu düşünüyorum.
2. si zaten saçmalamış.

F/P usta konusunda bostancı, kartal sanayi taraflarında @M.Shadows (@Muhammed.Shadows)öneride bulunacaktır. Kendiside accent kullanıyor tecrübesi fazlası ile var.

Son düzenleme:

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Bence yanlış da anlamış olabilirler. Ömürlük diye tabir edilen şanzıman yağları bile o kadar süre dayanmaz. Mazot filtreleri normalde 2 bakımda bir değişir ama çok kurumlu, toz toprakli, yakıtı kötü bir bölgede yaşanıyorsa her bakımda bile değişim talimatı verebilen ülkeler var. İnşaallah diğer servisten memnun kalırsınız. Gerçi standart bakım olacağı için ekstra bir memnuniyetsizlik çıkmayacaktır işçilik konusunda diye dusunuyorum. Neticede basit işlemler.
Özellikle mazot filtresi diye belirttim ama, belkide sizin dediğiniz gibi yanlış anladılar.

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Şimdiye kadar bindiğim araçlar özelinde hep 2 bakımda bir değiştirdim ben. 200k da değişir diyenin enjektörcü, pompacı dükkanı olduğunu düşünüyorum.
2. si zaten saçmalamış.

F/P usta konusunda bostancı, kartal sanayi taraflarında @M.Shadows (@Muhammed.Shadows)öneride bulunacaktır. Kendiside accent kullanıyor tecrübesi fazlası ile var.
Kartal'da sanayide bulunan Özteknik oto Hyundai &Kia özel servisine gideceğim.
Hatırladığım kadarıyla @M.Shadows kendi aracının bakımını ve şanzıman yağı değişimini orada yaptırmıştı.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Sizce ne yapmalıyım?

2. özel servisin kapısından bile geçmeyin.200 binde bir değişse değişse sadece benzin filtresi değişir bizim arabalarda, o da depo içinde pompaya bağlı olduğu için.Normal şartlarda değişmesi gerekmiyor,sadece çekiş düşüklüğü yaşanılan durumlarda değişilmesi talep ediyor.

Mazot filtresinde ise 30 binde bir değişimi idealdir,60 bin km'ye kadar da filtre kalitesine göre alınan yakıta göre esnetilebilir.

Filtre konusunda ise,Hyundai çoğu filtresini Mann'a yaptırıyor zaten.Her yan sanayi filtrede bir şüphe bulunabilir ancak Mann,Mahle,Ufi gibi üreticilerden yana içiniz rahat olsun.Ya orijinalinden daha iyi,ya da en az orijinali kadar iyidir.

Kartal'da sanayide bulunan Özteknik oto Hyundai &Kia özel servisine gideceğim.
Hatırladığım kadarıyla @M.Shadows kendi aracının bakımını ve şanzıman yağı değişimini orada yaptırmıştı.

Ben de sizin gibi tüm malzemelerimi alıp kendim götürüyorum,eğer yakın zamanda gidecekseniz vakti uydurabilirsek ben de eşlik edebilirim size.Oradakiler henüz adımı bilmezler ama sıkı muhabbetimiz var,titizliğimden tanıyorlar :D Gitmeden arayıp bir sorun,fiyat alın.Muhtemelen zam yapmışlardır malum yılbaşını yeni geçtik,aklınıza yatarsa işçilikleri,muhabbetleri güzel iki usta olarak çalışıyorlar.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Sizce ne yapmalıyım?
2. servis "motor incek abicim" in peşinde belli ki :D
Benzinde bile 30k km'de bir değişiyor benim arabada. Mazot filtresini her bakım değişseniz neden diye kimse sormaz. Arkadaşımdan bildiğim kadarıyla 2 bakımda bir değiştiriyor. Mazot pis yakıttır, filtresinin aksatmadan değişimi gerekir.

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
2. özel servisin kapısından bile geçmeyin.200 binde bir değişse değişse sadece benzin filtresi değişir bizim arabalarda, o da depo içinde pompaya bağlı olduğu için.Normal şartlarda değişmesi gerekmiyor,sadece çekiş düşüklüğü yaşanılan durumlarda değişilmesi talep ediyor.

Mazot filtresinde ise 30 binde bir değişimi idealdir,60 bin km'ye kadar da filtre kalitesine göre alınan yakıta göre esnetilebilir.

Filtre konusunda ise,Hyundai çoğu filtresini Mann'a yaptırıyor zaten.Her yan sanayi filtrede bir şüphe bulunabilir ancak Mann,Mahle,Ufi gibi üreticilerden yana içiniz rahat olsun.Ya orijinalinden daha iyi,ya da en az orijinali kadar iyidir.

Ben de sizin gibi tüm malzemelerimi alıp kendim götürüyorum,eğer yakın zamanda gidecekseniz vakti uydurabilirsek ben de eşlik edebilirim size.Oradakiler henüz adımı bilmezler ama sıkı muhabbetimiz var,titizliğimden tanıyorlar :D Gitmeden arayıp bir sorun,fiyat alın.Muhtemelen zam yapmışlardır malum yılbaşını yeni geçtik,aklınıza yatarsa işçilikleri,muhabbetleri güzel iki usta olarak çalışıyorlar.
Hocam yarın gideceğim, ama saat olarak henüz netleştiremedim. sizi meşgul etmek istemem.
Kendilerini aradım, Ahmet usta ile görüştüm. Bakım işçiliği için 600tl fiyat verdi. İlginiz için çok teşekkür ederim.
Umarım memnun kalırım.
Eğer varsa işini düzgün yapan rot& balans servisi tavsiyesi alabilirim.
Bakımdan hemen sonra rot&balans ayarı yaptırmayı düşünüyorum.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Hocam yarın gideceğim, ama saat olarak henüz netleştiremedim. sizi meşgul etmek istemem.
Kendilerini aradım, Ahmet usta ile görüştüm. Bakım işçiliği için 600tl fiyat verdi. İlginiz için çok teşekkür ederim.
Umarım memnun kalırım.
Eğer varsa işini düzgün yapan rot& balans servisi tavsiyesi alabilirim.
Bakımdan hemen sonra rot&balans ayarı yaptırmayı düşünüyorum.
Ataşehir Lastikpark SGS tavsiye ederim. Fiyatlar dışarıya göre bir tık pahalı ama 1 kere yaptırdığında tutacaktır. Dışarıda 2 kere yaptırmaktan uyguna geliyor. Yok uygun olsun dersen balans içinde özelden ayrıca başka bir yer önerebilirim.

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Ataşehir Lastikpark SGS tavsiye ederim. Fiyatlar dışarıya göre bir tık pahalı ama 1 kere yaptırdığında tutacaktır. Dışarıda 2 kere yaptırmaktan uyguna geliyor. Yok uygun olsun dersen balans içinde özelden ayrıca başka bir yer önerebilirim.
Teşekkür ederim, tavsiye ettiğiniz firma ile bir görüşeyim.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Teşekkür ederim, tavsiye ettiğiniz firma ile bir görüşeyim.
10. ayda rakamlar böyleydi

Eğer kart ile ödeyeceksen %20 eklemen gerekiyor rakamlara.

72acfd96-af2c-4f5b-bfef-5f72e0aecaba.jpeg

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
10. ayda rakamlar böyleydi

Eğer kart ile ödeyeceksen %20 eklemen gerekiyor rakamlara.

Ekli dosyayı görüntüle 44727
Enteresan fiyat anlayışı varmış. Büyük şehirlerdeki lastik hizmeti verenlerin hepsi mi böyle acaba ?

Ön ve arka için ayrı ayrı rot fiyatı neye göre veriliyor ki ? Yani rot ayarının hangi lastikte bozuk olduğu zaten 4'ünü birden makineye bağlamadan belli olmuyor. Makineye bağladıktan sonrasında da ekstra fazla bir işlem yapılmıyor. O yüzden ön arka diye ayrı ayrı rot fiyatı almaları saçma geldi. Bir de jant ebadına göre balans, sök - tak parası alınması da garip geldi. Jant ve lastik ebadı büyüdükçe rot ayarı yapmak zorlaşır. Makineye uydurmak bile dert olabiliyor. Hatta bazı makineler 19 inç ve üzerine rot bile yapamayabiliyor. Rot mevzusunda janta göre para alınmasını anlayabilirim ama sök - tak - balans için jant ebadı neye göre fark ediyor onu anlayamadım.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Enteresan fiyat anlayışı varmış. Büyük şehirlerdeki lastik hizmeti verenlerin hepsi mi böyle acaba ?

Ön ve arka için ayrı ayrı rot fiyatı neye göre veriliyor ki ? Yani rot ayarının hangi lastikte bozuk olduğu zaten 4'ünü birden makineye bağlamadan belli olmuyor. Makineye bağladıktan sonrasında da ekstra fazla bir işlem yapılmıyor. O yüzden ön arka diye ayrı ayrı rot fiyatı almaları saçma geldi. Bir de jant ebadına göre balans, sök - tak parası alınması da garip geldi. Jant ve lastik ebadı büyüdükçe rot ayarı yapmak zorlaşır. Makineye uydurmak bile dert olabiliyor. Hatta bazı makineler 19 inç ve üzerine rot bile yapamayabiliyor. Rot mevzusunda janta göre para alınmasını anlayabilirim ama sök - tak - balans için jant ebadı neye göre fark ediyor onu anlayamadım.
Ayrı değil ya, ön arka ikisi birlikte ödedim ne zaman yaptırsam.

Jant ebatına göre sök - tak işi banada aşırı saçma geliyor. Bunun jantı büyük birazda biz tokatlayalım kafası gibi geliyor sürekli. Ancak rot ve balanstan o kadar çok çektim ki burası düzgün yaptığı için 100-200 fazla olsun temiz olsun kafasında buraya götürüyorum. Bir çok kere gittim sadece birinde sıkıntı yaşadım. Ertesi gün gittiğimde bir lastikte sorun olmasına rağmen, hepsi tek tek sökülüp kontrol edilip takıldı. Bir lastikte balans kurşunu düşmüş.

Jant lastik ebatına göre balans istanbulda bir çok yerde var maalesef, en azından benim gittiklerimde. Lastik bayisi olan, dışarıdan eli yüzü düzgün olan yerlerde özellikle.

İstanbulda ortalama 500 - 600 lira civarında balans hizmeti. Herhangi bir sokak arası lastikçide bile ben daha aşağı rakamları göremedim maalesef.

Özetle 2 kere farklı farklı yerlere para vereceğime bir kere normalden %20-30 daha pahalı yere para vermek benim için daha iyi durumda.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai

@Basri Amca ‘nın Octavia’sını jant düzeltme ve rot&balans için götürürken ille de SGS’ye götür demişti o sebeple ben de kendileriyle tanışmış oldum.Bütün işlemlerde yanlarındaydım ve yakından takip ettim,işçilikleri çok iyi ve ekip profesyonel.Hatta arkadaşımın arabası diye ekstra titizlendiğimi gördükleri için rot ayarını direksiyonda bana yaptırmışlardı :D Yani sağlam iş için burayı ben de kesinlikle önerebilirim.

Ancak fiyat politikaları ve fiyatlar gerçekten hem değişik hem de pahalı.Bunda bulunduğu konumunda etkisi muhakkak vardır,oraya gelen araçlarda genelde lüks araçlar oluyor ancak Ferrari’de gelse o fiyatlarıyla şahsen tercih etmeyeceğim bir yer,ancak sağlam bir iş yaptırmak isteyeni giderse pişman ettirmeyecek bir yer.

Bu arada böylesine iş yapan bir yerde de “kredi kartı ile ödeme yaparsanız %20 eklemeniz gerekiyor” demek oldukça komik ve de tuhaf,sırf bu yüzden bile tercih etmeyecek benim gibi bir çok insan olur.Bu devirde böyle bir sınıflandırma yapmak çok gereksiz,%20 farkı müşteriye ödetecek kadar merdivenaltı bir yermiş intibası bırakıyor halbuki öyle değiller.Acilen bundan vazgeçmeleri lazım.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Hocam, yukarıdaki fiyatlar yüksekmiş, tavsiye edeceğiniz daha uygun fiyatlı bir
işletme var ise daha iyi olur benim için
Mümkün ise kartal oto sanayide bulunan.
Hocam, yukarıdaki fiyatlar yüksekmiş, tavsiye edeceğiniz daha uygun fiyatlı bir
işletme var ise daha iyi olur benim için
Mümkün ise kartal oto sanayide bulunan.

Özdemir Otomotiv’i önerebilirim,Kartal Oto Sanayideler.Geçen sene bakımdan çıktığımda girmiştim buraya memnun kalmıştım.Fiyatlar normal sayılırdı,şimdi ne olduğu hakkında fikrim yok.

IMG_6740.jpeg

IMG_6739.jpeg

Buranın en büyük avantajı Hunter makine kullanmaları,rot ayarınız kusursuza yakın olur.

Son düzenleme:

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Özdemir Otomotiv’i önerebilirim,Kartal Oto Sanayideler.Geçen sene bakımdan çıktığımda girmiştim buraya memnun kalmıştım.Fiyatlar normal sayılırdı,şimdi ne olduğu hakkında fikrim yok.

Ekli dosyayı görüntüle 44730

Ekli dosyayı görüntüle 44729

Buranın en büyük avantajı Hunter makine kullanmaları,rot ayarınız kusursuza yakın olur.

Teşekkür ederim hocam, bakımdan sonra buraya bir uğrarım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım