ML veya GLE nin Q7 ve X5 kadar tutulmama sebebi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Arkadaşlar konu açık. Hiç binmedim bilmiyorum fakat premium dediğin yıldızlı olur zihniyetli bir ülkede GLE coupe hariç normal jiplerde X5 veya Q7 kadar tutulmama sebebi sizce nedir? Son kasalarda BMW ve Q7 nin 2.0 motorunun bulunması büyük artı ancak evveliyattan beri ML serisini X5 ve Q7 kadar görmedim. Sizinde tutmamasına şaşırdığınız modelleri yazarsanız güzel bir sohbet olacağını düşünüyorum :)

tumay_colak

Taklacı Güvercin
15 Haz 2017
40
92
335
istanbul
Marka
BMW
X5 veya q7 daha çok tabiri caizse 'parayi bulmuş' kesim tarafından tercih edildiğinden sağda solda daha çok goruluyor.

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Sonuçta o paralara ML de var ve Türk halkı için önemli bir özelliği olan 'yıldızı' var. Yani mesela bir E sırf yıldızlı olmasıyla bile alınırken veya bir S aynı şekilde bu ML niye üvey evlat

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Hemen açıklayayım. SUV sektörünün patlayışının sebeplerinden biri de Audi Q7.
Haliyle, en çok Q7 tuttu. Donanımları çok sevildi, fiyatı ML'den iyi idi.

BMW ise X5'ün tasarımını sportif ve şık yaptı, Türkiye distribütorleri gayet iyi pazarladı. Hacim olarak da iyidi, 2.0'lık motor ise Türkiye kullanıcısının sevgilisi oldu. Patladı gitti.

ML ise aynı durumda değil. Mercedes-Benz ML'i iyi pazarlamadı. Hayatınızda hiç ''ML'' reklamı gördünüz mü? Bunun yerine belki de daha dolu E serisi veya boş S serisi satmak istediler diye düşünüyorum.

Haa, GLE için durum aynı değil. Bundan sonra Mercedes-Benz Türkiye kesin daha çok SUV satar. Reklam falan yapıyorlar çünkü, yollarda da görülüyor artık.

Son düzenleme:

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Daha önce sayılan markalarda dahil birçok SUV sahibi olmuş biri olarak cevap vereyim..

ML her zaman hantal ve gereksiz pahalı idi. O yüzden tutulmadı.
Evet evet de, Türkiye'deki yıldız sevdalılarının çoğu otomobilin iyiliğine değil, öndeki yıldız ve heybetine bakıyor. Yani ML kötü olsa da sattırabilirdi aslında distribütör...

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Evet evet de, Türkiye'deki yıldız sevdalılarının çoğu otomobilin iyiliğine değil, öndeki yıldız ve heybetine bakıyor. Yani ML kötü olsa da sattırabilirdi aslında distribütör...
Hocam o araçları alabilecek gücü olan insanların reklama falan ihtiyacı yok. Yolu düşer gider bakar bayide, almak isterse çıkar gider ertesi gün telefonla sipariş verir bankayla parasını yollar, en son ya teslim almaya gider ya çekici ile evine & iş yerine getirtir ya da şoförüne aldırtır. Yani distribütor veya markanın kendisinin reklam yapmasına gerek yok.

Ayrıca her şey heybetle, yıldızla bitmiyor. Yola çıkınca hantallığından kaybedecek bir SUV sahibi olmak istemez kimse. Arazi performansına bile girmiyorum daha. Ayrıca ML Amerika'da üretiliyordu o tarihlerde ve üretim hataları vardı. Yani ön kapı 3 mm yukarda arka kapı altta, işte emniyet kemerinin çıktığı yer bir tarafta yukarıda bir tarafta bir tık önde ve aşağıda gibi. Reklamlarla, yeteri kadar tanıtılmamasıyla falan alakası yok özetle..

Son düzenleme:

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
GL ler yeni ismiyle GLS ler de mi amerikan üretimiydi? Sürüşünü vs. bilmem ama önceki kasanın tarzı duruşu acaipti. İlk kez havalimanında gördüğümde "o ne lan" dediğimi hala hatırlıyorum

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
X5 için ben de Kurtlar Vadisi diyebilirim. Ek olarak X5 öncesinde de o sınıfta spor sürüş vaadi olan başka bir araç yoktu. ML hep daha hantaldı.
Sonra Q7 geldi. O da fazlasıyla heybetliydi. Heybeti, iştihamı arabayı A8'den bile daha çekici yapıyordu kimine göre. E tabii sadece heybeti değil, hayal kırıklığı yaşatmayan Audi kalitesi, gayet yeterli performansı filan da arabayı cazip kıldı. Bunların yanına daha sonra sportif sürüşlü, (versiyona göre) muazzam performanslı, heybeti de hiç fena olmayan bir Cayenne geldi. O da bunlar gibi bayağı iyi sattı. Baktığımız zaman Mercedes'in ML serisi kötü değildir belki ama o kadarını uzakdoğu markaları da yapıyor. Range Rover desek üstüne arazi kabiliyeti ekleyip yıllardır yapıyor zaten. ML ekstra bir şey sunamadı hiçbir zaman.

X6 ve GLE dersek bu arkadaşlar farklı bir sınıf olarak çıktılar ve ikisi de gayet iyi satıyor. GLE'ye binmiştim, kesinlikle X6 ile yarışır, taşıdığı yıldızın kalite imajına da kesinlikle gölge düşürmüyor. E serisinin üstünde bir kalite sunuyor. X6 da, tasarımından beklendiği şekilde klasik BMW sportifliğini sunuyor. Bu iki model kafa kafaya kapışır, ikisi de satıyor. Biz de zevkle izliyoruz yolda görünce :)

alpy

Taklacı Güvercin
5 Ağu 2017
18
38
295
Ml nin X6 ve Q7 ye nazaran daha az tutulduğu bi gerçek. Amerikan pazarı düşünülerek üretilen bir araç ve bu konuda fazlasıyla başarılı oldular. Mercedes Benz Türkiye düşük hacim ve popülariteyi göz önüne alarak ülkemiz için son 2 yılda Kompakt suv pazarlama işine çok önem vermeye başladı ve bana kalırsa bu konuda çok başarılı oluyorlar(Bu sınıftaki araçlarını sevmesemde güzel pazarladıkları çok aşikâr). Premium Suv pazarına yapacakları yatırımın Türkiye pazarında çok başarılı yapacağını zannetmiyorum çünkü çok daha şık ve geniş motor gamına sahip olan markalar var(Audi Porsche BMW Land grubu). Gle ise eskimeye başlayan yüzüyle X6 ya çok iyi rakip oldu ve bu durum Q8 gelince biraz daha zorlaşabilir diye düşünüyorum.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Mercedes'in G hariç SUV'ları rakiplerine göre hantal kalıyor. Ben SUV alacak olursam kesinlikle Mercedes GL veya GLS alırım. Tabi o kadar param olursa. X5 ve Q7'nin satma sebebi ilk çıktıklarında sevilmeleri ve reklamının yapılması. X5 Kurtlar Vadisi'nden sonra baya tutulmaya başladı. Hatta dizi başladıktan sonra satışları fırlamıştır. Audi ise Q7'nin reklamını gazetelerden yaptı bir de donanım olarak çok alınasıydı.

Baskentli

Profesör
11 Eyl 2016
106
115
1,185
Ankara
Mercedeste g serisi var ml veya yeni adıyle gle g kadar havalı değil. Millette g alıyo haliyle. Ama gle coupeyi çok görmeye başladım ve araba baya heybetli duruyor. Gls zaten midibüs boyutunda ona bişey diyemicem.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
ML'nin bana göre bir eksiği yok tasarımı da çok hoşuma giden bir araçtı ancak biraz hantallık ve ikinciel kaygısı nedeniyle kaybettiğini düşünüyorum.
Özellikle Q7 çok fazla piyasası olan altın gibi bir araç alan bir kaç kişiden gözlemlediğime göre sıkıştıkları zaman satıp bir kaç ay sonra tekrar alıyorlar :D
Mercedeste g serisi var ml veya yeni adıyle gle g kadar havalı değil. Millette g alıyo haliyle. Ama gle coupeyi çok görmeye başladım ve araba baya heybetli duruyor. Gls zaten midibüs boyutunda ona bişey diyemicem.
ML'nin yanlış olmasın yeni ailede muadili GLC ve ben İstanbul'da baya görüyorum 250 AMG paket çokça var :D

Baskentli

Profesör
11 Eyl 2016
106
115
1,185
Ankara
ML'nin bana göre bir eksiği yok tasarımı da çok hoşuma giden bir araçtı ancak biraz hantallık ve ikinciel kaygısı nedeniyle kaybettiğini düşünüyorum.
Özellikle Q7 çok fazla piyasası olan altın gibi bir araç alan bir kaç kişiden gözlemlediğime göre sıkıştıkları zaman satıp bir kaç ay sonra tekrar alıyorlar :D

ML'nin yanlış olmasın yeni ailede muadili GLC ve ben İstanbul'da baya görüyorum 250 AMG paket çokça var :D
Ml gle oldu. Glk glc oldu. Bunlara ek gle coupe çıktı.

Millennium

Asfalt Kurutucu
11 Mar 2017
86
89
710
Mercedes'in G hariç SUV'ları rakiplerine göre hantal kalıyor. Ben SUV alacak olursam kesinlikle Mercedes GL veya GLS alırım. Tabi o kadar param olursa. X5 ve Q7'nin satma sebebi ilk çıktıklarında sevilmeleri ve reklamının yapılması. X5 Kurtlar Vadisi'nden sonra baya tutulmaya başladı. Hatta dizi başladıktan sonra satışları fırlamıştır. Audi ise Q7'nin reklamını gazetelerden yaptı bir de donanım olarak çok alınasıydı.

Polat kasa X5 diyolardı. :)

thestig

Profesör
8 Eyl 2016
391
818
1,845
Bence en büyük tutulmama sebeplerinden biri de isim. ML, GL, GLS, GLK vs. kulağa çok çekici gelmiyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım