AÇIK Mondeo 2.0 TDCI Kışın Motor Isınmıyor

oguzhankaplann

Oğuzhan
Senkromeççi
25 Ocak 2023
7
0
60
Ankara
Marka
Ford
Merhaba 2.0 tdci 2012 PowerShift mondeo aracım var. Yazları hararet 90 dereceye geliyor ve sabit kalıyor yani normal şekilde çalışıyor ancak kışın 30km de gitsem hararet ibresi hiç kalkmıyor. Kışın sabah ilk çalıştırınca 4-5 km sonra kaloriferden sıcak hava gelmeye başlıyor. Kışın ilk çalıştırınca hararet ibresi hiç kalkmıyor ama 8-10 km gidip de aracı stop edip 1-2 dk sonra çalıştırınca hararet ibresi 90 a yakın bir konuma geliyor ancak araç hareket edince geri dibe düşüyor. Sonra aracı stop edip tekrar çalıştırıncaya kadar hiç kalkmıyor, tekrar çalıştırınca yine 90 a geliyor ama hareket edince yine dibe düşüyor. Hararet müşürünü değiştirdim sorun çözülmedi. Sizce problem nerdedir?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,705
2
9,634
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Merhaba 2.0 tdci 2012 PowerShift mondeo aracım var. Yazları hararet 90 dereceye geliyor ve sabit kalıyor yani normal şekilde çalışıyor ancak kışın 30km de gitsem hararet ibresi hiç kalkmıyor. Kışın sabah ilk çalıştırınca 4-5 km sonra kaloriferden sıcak hava gelmeye başlıyor. Kışın ilk çalıştırınca hararet ibresi hiç kalkmıyor ama 8-10 km gidip de aracı stop edip 1-2 dk sonra çalıştırınca hararet ibresi 90 a yakın bir konuma geliyor ancak araç hareket edince geri dibe düşüyor. Sonra aracı stop edip tekrar çalıştırıncaya kadar hiç kalkmıyor, tekrar çalıştırınca yine 90 a geliyor ama hareket edince yine dibe düşüyor. Hararet müşürünü değiştirdim sorun çözülmedi. Sizce problem nerdedir?
Havalar çok soğuk araç hızlandıkça önden hava girişi oluyor ve bu motorun sıcaklığını düşürüyor , bence durum gayet normal görünüyor.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bence normal bir durum değil kışın geç ısınabilir ancak ısındıktan sonra birdaha sıcaklığının normal şartlarda kesinlikle dibe düşmemesi lazım isterse hava -20 olsun.Sorun bence hararet müşüründen,değişmiş olsa bile tekrardan baktırmakta fayda var.

oguzhankaplann

Oğuzhan
Senkromeççi
25 Ocak 2023
7
0
60
Ankara
Marka
Ford
Havalar çok soğuk araç hızlandıkça önden hava girişi oluyor ve bu motorun sıcaklığını düşürüyor , bence durum gayet normal görünüyor.
Hocam , araç 30km de gitsem ısınmıyor. Stop edip tekrar çalıştırınca hararet ibresi kalkıyor biraz ilerleyince geri dibe düşüyor bu durum nasıl normal ?Motor dizel de olsa hava 4-5 derece iken şehiriçinde 10-15 km den fazla yol yapan sağlıklı bir aracın motor suyu sıcaklığı 75-85 derece civarı olması lazım.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,198
5,720
Ankara
Marka
Skoda
ısınan araç çalışırken geri soğumaz, eğer gösterge doğru gösteriyorsa muhtemelen termostatla alakalı bir durum, göstermiyorsa zaten hararet müşürü

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
250
244
1,245
İstanbul
Marka
BMW
Muhtemelen termostatınız tam kapatmıyor.

Yazın termostat açıkta kalsa yüksek sıcaklıktan dolayı düşmüyordur ibre.
Aracımı aldığımda benimde başıma geldi bu durum. Termostat hep açık kalıyor. Devamlı bir soğutma yapıyor. Bence bir kontrol ettirmenizde yara var. Bilgisayar ile kontrol edip anlamışlardı bende.

Bu ciddi bir durum bu arada aracın çalışma sıcaklığına gelmesi gerekiyor bir an önce, ihmal etmemenizi öneririm.

Saygılarımla,

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Aracımı aldığımda benimde başıma geldi bu durum. Termostat hep açık kalıyor. Devamlı bir soğutma yapıyor. Bence bir kontrol ettirmenizde yara var. Bilgisayar ile kontrol edip anlamışlardı bende.

Bu ciddi bir durum bu arada aracın çalışma sıcaklığına gelmesi gerekiyor bir an önce, ihmal etmemenizi öneririm.

Saygılarımla,
Bencede termostat açık kalıyor

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
455
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
Eğer ibre aşağıya düştüğünde, kaloriferden sıcak hava gelmeye devam ediyorsa hararet müşürü ve göstergeye odaklanmalısınız. Motoru soğuyan aracın içeriye sıcak hava vermemesi gerekir.

oguzhankaplann

Oğuzhan
Senkromeççi
25 Ocak 2023
7
0
60
Ankara
Marka
Ford
Eğer ibre aşağıya düştüğünde, kaloriferden sıcak hava gelmeye devam ediyorsa hararet müşürü ve göstergeye odaklanmalısınız. Motoru soğuyan aracın içeriye sıcak hava vermemesi gerekir.
Evet benim de kafamı bulandıran soru bu . Araçta kalorifer sıcak hava veriyor ve dizel olduğu için motoru ısınınca titreşimin azaldığını ve motorun çalışmasının stabil hale geldiğini hissedebiliyorum.Hararet müşürünü değiştirdim ve sorun çözülmedi. Göstergede test moduna alıyorum (Gauge sweep) ve ibre tamamen kalkıp inebiliyor üstelik yazın 90 derece sabit gösterdiği için göstergede de sorun olmadığını düşünüyorum.OBD2 portundan ELM327 ile hata kodlarını okuduğumda araç hata da vermiyor göstergede termostatta veya hararet müşüründe sorun olsaydı hata kodu çıkardı diye düşünüyorum. başka da bir şey aklıma gelmiyor

Youtube da bir ingilizin de mondeo aracında aynı sorunu yaşadığını ve sorunu egr valf tesmizleyicisi kullanarak çözdüğünü gördüm.Ben de würth egr valf temizleyici aldım fırsat bulunca kullanıp bakacağım

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
455
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
Egr valfi ile bir bağı olması konusu mantıklı gelmiyor. Mantıklı bir açıklaması var mı acaba bu İngiliz arkadaşın videoyu paylaşırsanız inceleyelim. Gösterge tesisatı veya müşür tesisatından olma ihtimali nedir acaba ?

oguzhankaplann

Oğuzhan
Senkromeççi
25 Ocak 2023
7
0
60
Ankara
Marka
Ford
Link atmakta sıkıntı yoksa forumda atayım linkini
Egr valfi ile bir bağı olması konusu mantıklı gelmiyor. Mantıklı bir açıklaması var mı acaba bu İngiliz arkadaşın videoyu paylaşırsanız inceleyelim. Gösterge tesisatı veya müşür tesisatından olma ihtimali nedir acaba ?

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
250
244
1,245
İstanbul
Marka
BMW
Evet benim de kafamı bulandıran soru bu . Araçta kalorifer sıcak hava veriyor ve dizel olduğu için motoru ısınınca titreşimin azaldığını ve motorun çalışmasının stabil hale geldiğini hissedebiliyorum.Hararet müşürünü değiştirdim ve sorun çözülmedi. Göstergede test moduna alıyorum (Gauge sweep) ve ibre tamamen kalkıp inebiliyor üstelik yazın 90 derece sabit gösterdiği için göstergede de sorun olmadığını düşünüyorum.OBD2 portundan ELM327 ile hata kodlarını okuduğumda araç hata da vermiyor göstergede termostatta veya hararet müşüründe sorun olsaydı hata kodu çıkardı diye düşünüyorum. başka da bir şey aklıma gelmiyor

Youtube da bir ingilizin de mondeo aracında aynı sorunu yaşadığını ve sorunu egr valf tesmizleyicisi kullanarak çözdüğünü gördüm.Ben de würth egr valf temizleyici aldım fırsat bulunca kullanıp bakacağım
Tekrar merhaba,

Termostat probleminde ben şu şekilde öğrenmiştim. Bir hata kodu yoktu. Fakat anlık olarak usta takip ederek, marş basılır basılmaz termostatın sürekli çalışmasından bu yorumu yapmıştı. Bana da göstermişti hatta, yani hata kodu vermeyebilir. Aklınızda bulunsun.

oguzhankaplann

Oğuzhan
Senkromeççi
25 Ocak 2023
7
0
60
Ankara
Marka
Ford
Anladım hocam , teşekkür ederim. Bugün würth ün egr valf temizleyicisini deneyeceğim aklımda kalmasın en kötü egr ve emme manifoldundaki kurumları yakar biraz ,
Tekrar merhaba,

Termostat probleminde ben şu şekilde öğrenmiştim. Bir hata kodu yoktu. Fakat anlık olarak usta takip ederek, marş basılır basılmaz termostatın sürekli çalışmasından bu yorumu yapmıştı. Bana da göstermişti hatta, yani hata kodu vermeyebilir. Aklınızda bulunsun.

olmazsa bakımı yakın arabanın bakıma gidince ustaya gösteririm.

EOK

Emre Özcan Karademir
Profesör
Beta Programı
26 Şub 2019
593
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Seat
Aynı durumdan ben de muzdaribim şu an, motor ısınıyor fakat sonra geri soğuyor. Umarım bir çözüm bulabilirsiniz

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım