Opel Astra k 1.6 cdti 60 bin Bakımı / V Kayışı Ne Zaman Değişmeli ?

Oguzhan B.

Oguzhan
Senkromeççi
7 Şub 2024
16
2
70
27
İstanbul
Marka
Opel
Merhabalar arkadaşlar, bu konuyu biraz araştırdım ancak çok değişik bilgilerle karşılaştım. Aracımız Opel astra k 1.6 cdti motora sahip. 60 bin km’yi yeni geçti. Bir kaç servisle görüştüm ve 60 binde “V kayışının” değişmesi gerektiğini bildirdiler. Gözle kontrol ettiğimde ben bir sorun göremedim, araçta da hiçbir sorun bulunmamakta. Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır acaba?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,209
45,801
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam yetkili servisi ararsanız genel merkezden onlara bildirilen bakım prosedüründe ne kadar sürede değişmesi gerektiği size tam olarak söylerler. Genelde 60 bin km ya da 4-5 yılda bir değişmesi önerilir. Gözle gördüğünüzde deformasyon olmayabilir ama malzemenin yapısında artık bozulma olmuşsa her zaman gözle de görülmez. Boşuna dışarıda bilgi aramayın yetkili servisi arayın size söylesinler.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
90K km veya 3 yılda bir diyecektir muhtemelen yetkili servis. Ki bence çok araştırmaya bile gerek yok eğer kafada soru işareti kalacaksa herhangi bir periyodik bakım arasında değiştirebilirsiniz. Ne değiştirmesi için aşırı işçilik alınabilecek bir parça nede malzeme olarak aşırı pahalı. Orijinal GM olanlar 850-1000 arasın fiyatları.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Gözün görmeyeceği taraflarda çatlaklar başlamıştır. 60.000'i geçirmemekte fayda var. Çünkü birden kopar. Kopması da en iyi ihtimalle elektriksizlikten tertemiz yolda bıraktıran bir arıza. Maliyeti de düşük, ihmal etmeye gerek yok.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,931
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Gözün görmeyeceği taraflarda çatlaklar başlamıştır. 60.000'i geçirmemekte fayda var. Çünkü birden kopar. Kopması da en iyi ihtimalle elektriksizlikten tertemiz yolda bıraktıran bir arıza. Maliyeti de düşük, ihmal etmeye gerek yok.

Hele bir de devirdaimde v kayışındaysa hararete bakınca gelen kulak ısınması…

Eğer bakım kitapçığında 60 binde değişim ibaresi varsa o kmde değiştirin,hiçbir ibare yoksa sadece kontrol diyorsa 90-100 bin arası değiştirilebilir.O kadar hızlı aşınan parça değildir ancak özellikle kayış içi çatlamalara dikkat etmek lazım.

Oguzhan B.

Oguzhan
Senkromeççi
7 Şub 2024
16
2
70
27
İstanbul
Marka
Opel
Herkese teşekkür etmekle birlikte 3-4 tane Opel yetkili servisini aradım. Telefonla bilgi veremediler genel olarak. Anladığım kadarıyla servise gidildikten sonra servis çalışanları bilgi veriyor. Ben sanırım değiştireceğim, söylenildiği gibi çok pahalı bir parça değil.

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
899
1
1,717
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
Opel yetkili servisleri gerek yok bunların şanzıman yağı ömürlük der.Denenmiş ve yaşanmıştır :D
Bazı servisler değiştiriyor. Zamanında Opel gruplarında çok gördüm. Fakat servisler boşalt doldur yöntemi yaptığı için tam kapasite değişim pek mümkün olmuyor. Sanayide makinalı değişim en sağlıklısı 😀

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,198
5,720
Ankara
Marka
Skoda
araç lastiğinde de gözle görülür sorun yokken tutuş kaybı oluyor, çok farklı olsa da kauçuk malzeme işte gözün gördüğüne güvenmeyin

Oguzhan B.

Oguzhan
Senkromeççi
7 Şub 2024
16
2
70
27
İstanbul
Marka
Opel
Arkadaşlar yeni bakım yaptırdım ve v kayışını da kontrol ettirdim. Usta bir sorun olmadığını en az 15 bin km daha gideceğini söyledi. Bu sebeple bu bakımda değiştirmedim. Aracın en az 30 bin km uzun yolda kullanılmasının da etkisi olabilir, bilemiyorum. Değiştirilmesi tabi ki faydalı olabilir, bilgim olmadığından yönlendirme yapmış gibi olmasın. Ben kendi tecrübemi paylaştım.

Memory42

Murat
Senkromeççi
8 Şub 2024
18
11
70
35
Konya
Marka
Opel
Bence de mantıklı bir değerlendirme olmuş. Kontrol güzelce edildiyse sorun olacağını sanmıyorum. Ezbere parça değiştirmeyi doğru bulmuyorum.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,703
2
9,631
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Mumlu kayış denilen kayışlardansa daha gider diyorum bende , eğer ki bilinçli bir kullanıcıysanız örn. araba yükte giderken bam diye klimayı açmıyorsanız v kayışına çokta fazla yük bindiremezsiniz :) Ha yok illa değişsin diyorsanız ContiTech / Dayco / INA gibi markaları alabilirsiniz iyilerdir özellikle mumluları varsa efsanedir , hojlardır. GM zincir hariç almayın fason üretim , mesela o çok övülen GM yağlarını LUKoil üretip dolduruyor :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Mumlu kayış denilen kayışlardansa daha gider diyorum bende , eğer ki bilinçli bir kullanıcıysanız örn. araba yükte giderken bam diye klimayı açmıyorsanız v kayışına çokta fazla yük bindiremezsiniz :) Ha yok illa değişsin diyorsanız ContiTech / Dayco / INA gibi markaları alabilirsiniz iyilerdir özellikle mumluları varsa efsanedir , hojlardır. GM zincir hariç almayın fason üretim , mesela o çok övülen GM yağlarını LUKoil üretip dolduruyor :D
Yağ konusuna şerh koyayım: Her viskozite dediğin gibi değil ama 10w40'lar tam olarak dediğin gibi Lukoil üretimi :D

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,703
2
9,631
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Yağ konusuna şerh koyayım: Her viskozite dediğin gibi değil ama 10w40'lar tam olarak dediğin gibi Lukoil üretimi :D
Abi dur ya GM yağdan soğutacaktım milleti :D Bu arada GM yağ alacağınıza gidip Lukoil alın hem daha ucuz hem de TBN değeri daha iyi diye de not düşeyim :D

• Haha
Tepkiler: bt

Oguzhan B.

Oguzhan
Senkromeççi
7 Şub 2024
16
2
70
27
İstanbul
Marka
Opel
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. Araca yeni bakım yapıldı. Filtrelerin hepsini mann filter aldım. Motor yağı olarak da shell helix ultra 5w30 dexos2 onaylı yağ kullanıldı; ancak motor ısındığında olan pürüzsüzlük hissi şu an yok gibi neden acaba? Eskiden sanki motor daha rafine ve pürüzsüz çalışıyordu. Eski yağ mobil 1 olması lazım.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,931
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. Araca yeni bakım yapıldı. Filtrelerin hepsini mann filter aldım. Motor yağı olarak da shell helix ultra 5w30 dexos2 onaylı yağ kullanıldı; ancak motor ısındığında olan pürüzsüzlük hissi şu an yok gibi neden acaba? Eskiden sanki motor daha rafine ve pürüzsüz çalışıyordu. Eski yağ mobil 1 olması lazım.

Daha pürüzsüz bir çalışma için Liqui Moly tercih edebilirsiniz,ancak kullandığınız yağ da gayet iyi bir yağdır eğer çok farketmiyorsa devam edebilirsiniz

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Daha pürüzsüz bir çalışma için Liqui Moly tercih edebilirsiniz,ancak kullandığınız yağ da gayet iyi bir yağdır eğer çok farketmiyorsa devam edebilirsiniz
Liqui Moly konusunda hemfikirim, ben de kullanıyorum ve çok memnunum.
Shell'in iyi yağ olduğuna ise hiç katılmıyorum. O yağı bir kez kullandım, zamanı gelmeden dayanamadım 6-7 bin km'de değiştirdim. Benzinli motorun içinden çıkan yağ, 30 bin km'dir değişmeyen multijet yağı gibi katran şeklindeydi. Resmen iğrenmiştim.
Zaten yağı ilk koyduğum gün bile yeni yağ gibi ses farklılığı olmamıştı, arabanın bakımdan çıktığı belli olmuyordu. O yüzden yeni bir yağ filtresi alarak herhangi bir eli yüzü düzgün yağ ile değişmenizi şiddetle tavsiye ederim. Mobil 1 de bu eli yüzü düzgün yağlardandır, öneririm.

Oguzhan B.

Oguzhan
Senkromeççi
7 Şub 2024
16
2
70
27
İstanbul
Marka
Opel
Liqui Moly konusunda hemfikirim, ben de kullanıyorum ve çok memnunum.
Shell'in iyi yağ olduğuna ise hiç katılmıyorum. O yağı bir kez kullandım, zamanı gelmeden dayanamadım 6-7 bin km'de değiştirdim. Benzinli motorun içinden çıkan yağ, 30 bin km'dir değişmeyen multijet yağı gibi katran şeklindeydi. Resmen iğrenmiştim.
Zaten yağı ilk koyduğum gün bile yeni yağ gibi ses farklılığı olmamıştı, arabanın bakımdan çıktığı belli olmuyordu. O yüzden yeni bir yağ filtresi alarak herhangi bir eli yüzü düzgün yağ ile değişmenizi şiddetle tavsiye ederim. Mobil 1 de bu eli yüzü düzgün yağlardandır, öneririm.
Ne yalan söyleyeyim ben de pek beğenmedim. Kağıt üzerinde kaliteli gözüküyor ancak bana hissiyatı çok iyi gelmedi.

Mobil 1’in 15 bin km’dir kullanmış olduğum yağındaki pürüzsüz çalışma yeni değiştirilen bu yağda bulunmuyor. Belki de 1.6 cdti ile karakteri uyuşmuyor bilemiyorum tabi ki diğer motor ve araçlarda nasıl tepkiler alınıyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım