Opel Corsa D Gsi "10 - @Albinocorsa

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
774
1,146
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Neredeyse 2 yılı dolduracağımız puntom ile aralık ayının başında yollarımızı ayırdık. Başta ilk araba ve yüksek dozda yaşanmışlık düşünüldüğünde mental olarak biraz düşeceğimi farkındaydım. Yeri ayrıydı ve ayrı kalmaya devam edecek. Son pozumuzu arkadaşım sağolsun benim için ölümsüzleştirmiş.
WhatsApp Image 2023-01-01 at 13.48.04.jpeg
Sonrasında alacağımız araba aslında hazırdı. Arabamızı satıp o araba için ekspere girdiğimizde çok temiz bir aile olarak gördüğümüz insanların yalan söylediğini öğrenmiş olduk. Arabanın söylendiği üzere kazası yoktu fakat, eksper + airbagçide kontrol ettirdim dediği airbag işlemli ve soketleri, kabloları boşta allaha emanet durumdaydı. Haliyle soğuduk ve arabadan vazgeçtik. Sonrasında akşam arkadaş ortamıyla sahibinden mesaisine girdik. Aslında genel anlamda standart arabalar bakıyorduk. Corsa D 1.3 Cdti (2012+), Astra H 1.3 Cdti (2010+), Megane 3 Coupe 1.5 dCi (2010+). Sırasıyla neden bu modelleri tercih etmediğimi veya edemediğimi sıralayayım. Kimisine göre mantıksız gelebilir fakat 22 yaşımda olduğumu ekleyeyim.

Corsa D 1.3 - En dolusunda bile arka camların otomatik olmaması, puntoda bile 90lık motor kullanılırken yoğunlukta 75 hp motorun kullanılması.
Astra H 1.3 - İç dizaynını bir türlü sevemedim. Dışı da kasa 2005'te çıktığı için çok eski geldi. Ayriyeten hali hazırda 115hp haliyle puntoda doyuma ulaştığım motorun astrada benim için hantal kalacağını düşündüm.
Megane 3 - 5 Kapıları ya çok boş ya da çok bitik oluyordu bütçem dahilinde. Coupelere baktığım zamanda kendimi çok zorlayarak alabiliyordum ve onlarda içime tam anlamıyla bir türlü sinemiyordu. Çok istediğim model olmasına rağmen bir türlü yaklaşamıyordum.

Sonrasında biraz hızlı araba baksak dedik ve lise zamanında baktığım Corsa D Gsi'lar geldi aklıma. Hep siyah 2008 ve sunrooflu olanları biliyordum. Sonrasında 2 tane favorimize ekledik ve ertesi gün makul bir saatte kendilerini aradık. Biriyle telefonda konuştum ve arabası konusunda aşırı bilgisiz ve rahat olduğunu düşündüğüm için eledim. (Yağ bakımının bile ne zaman yapıldığını veya ne marka kullanıldığını bilmiyordu.) Hızlı ve hot bir araba olduğunu düşündüğümüzde diğer arabanında kilometresi gözümü korkuttu ve onu da eledim. O sırada araba instagram hesabımdan tanıştığım ve güvendiğim kişilere danışmaya başladım. Corsa'dan konuşurken sevdiğim bir abim bir arkadaşının satmayı düşündüğünü, kendisi ile irtibat kurabileceğini ve gerekirse model hakkında bilgi de alabileceğimi söyledi.
Kendisiyle konuştuk, mesai çıkışı arabaya bakmaya gittik. Arabayı mekanik olarak mükemmel durumda kullandığını ve gazlama kurallarına itimat ederek gerektiği kadar hassas kullandığını gördükten sonra küçük kusurları görmezden gelip kaporamızı verdik. Satın alım sonrasına kadar da aramızda hiç bir problem yoktu.
Ertesi gün arabamızı ekspere soktuk ve hayırlı olsun dedik.

Teknik detaylardan bahsedecek olursak;
133500km'de
2010 model
Kazasız, 2 parça boyalı

Stage 2+ ayarında güvenli bir ayarda şuan için.

200+ hp
Nüral piston
K03 Turbo
Big Cooler (8,5 L)
K&N Açık hava filtresi
63lük krom boru + downpipe + sonda warex
X-T 35mm spor yaylar
WhatsApp Image 2023-01-01 at 13.46.48 (1).jpegWhatsApp Image 2023-01-01 at 13.46.51.jpegWhatsApp Image 2023-01-01 at 13.46.50 (1).jpeg
Onun dışında standart corsaya çok benzer olduğunu düşünenler içinde yakaladığım şöyle bir kareyi ekleyeyim.
WhatsApp Image 2023-01-01 at 13.46.51 (1).jpeg
Son olarak yine arabamın güncellemelerini paylaştığım instagram hesabım;

Son düzenleme:

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,077
3,075
4,070
26
Instagramda gördüğüm ilk günden beri bu arabayı Corsa Van sanıyordum. Beyaz renk gsi ilk defa görüyorum. Hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin :) .

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
774
1,146
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Orijinal görünümüne geçmeyi düşünüyor musunuz
Evet, özellikle panjur çok gözüme batıyor. İç kısımda da CD 30 MP3 teyp buldum bluetooth modülü yapılabiliyorsa ona geçmek istiyorum. Jant rengi konusunda kararsızım ama genel anlamda koyu renk jant sevmiyorum. Orijinal yay denk gelse, ki imkansız düşünmeden geçerim. Yay + lip yoruyor biraz.
Motor konusunda da, egsozu normale çevirip stage 1+ ayarına düşürme planım var. Henüz karar aşamasındayım.
Instagramda gördüğüm ilk günden beri bu arabayı Corsa Van sanıyordum. Beyaz renk gsi ilk defa görüyorum. Hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin :) .
Teşekkürler, van olduğunu düşünen çok kişi var zaten yalnız değilsin. :D

sabri28

Sabri Mert Ayrılmaz
Asfalt Kurutucu
18 Mar 2022
69
71
610
22
İstanbul
Marka
Yok
Hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler. Çok güzel seçim :)

Bunda yürüyende masraf çıksa pek maliyetli olacağını sanmıyorum ama motorda ufak tefek masraf çıksa belki bazı parçalar zorlar. Ama bu setupda araçta bir sıkıntı olmaz halledilmiştir sanırım. Tek burada diğer almayı düşündüğünüz araçlara göre yakıt maliyeti yükselmiş olur ama diğerlerinden de keyifli bir araca binmiş olunur.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,719
1
6,483
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Selamlar hayirli olsun. Ulku motorsport ekibinin elinde m32 sanzimana uygun, corsa opc den cikma 1 adet oem draxler lsd mevcut. Lsd ile yol tutusu ciddi sinif atlar. İlgilenirseniz bana mesaj ile ulasabilirsiniz.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
774
1,146
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler. Çok güzel seçim :)

Bunda yürüyende masraf çıksa pek maliyetli olacağını sanmıyorum ama motorda ufak tefek masraf çıksa belki bazı parçalar zorlar. Ama bu setupda araçta bir sıkıntı olmaz halledilmiştir sanırım. Tek burada diğer almayı düşündüğünüz araçlara göre yakıt maliyeti yükselmiş olur ama diğerlerinden de keyifli bir araca binmiş olunur.
Motorumuzun maşallahı var. Gerçekten mekanik olarak herşey gerekenden önce değiştiği için saat gibi. Alt takımda aldığımda press yay olduğundan garanti z rot gidik. Rot ayarına gidip alt takımı da kontrol ettiricem bu hafta. Yakıt maliyeti beklediğimden fazla arttı ama olsun. Keyfi de ona göre. :D
Selamlar hayirli olsun. Ulku motorsport ekibinin elinde m32 sanzimana uygun, corsa opc den cikma 1 adet oem draxler lsd mevcut. Lsd ile yol tutusu ciddi sinif atlar. İlgilenirseniz bana mesaj ile ulasabilirsiniz.
Selamlar Rahmi Abi, teşekkür ederim. Şuan için mevcut halini iyiye taşımak öncelikli amacım. Sonrasında kaşıntı oluştuğu an haber ederim.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
774
1,146
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Buraya güncelleme çekmeyi unutmuşum. Arabam 14 Mart günü satıldı. Benden sonra 1 kez daha el değiştirdi. Şuan kimde olduğu hakkında bilgim yok.

• Üzgün
Tepkiler: Bedirhan
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım