PLANLI ESKİTME

zarkof07

Düz Yol Gazcısı
9 Eki 2018
23
66
185
Son dönemlerde ürünlerin mesela kullandığımız telefon ,bilgisayar,elektronik ev aletleri,beyaz eşyalar gibi ve birçok üründe eskime durumu ve dayanıksızlık söz konusu bunun nedeni ise planlı eskitme dediğimiz üreticiler tarafından ürünün ömrünü kısaltması. Bu bir pazarlama taktiği aslında .Nasıl mı? Daha çok ürün satılmasını ve bozulan ürünü tamir olanağı ile parasal olarak bir döngü sağlıyor.

Yani örnek olarak 2016 da aldığınız bir telefon düşünün aldığınız şirket tarafından güncellemesi bitiriliyor. Ürün planlı bir şekilde yazılımsal olarak yavaşlatılıyor. Bu durumda ise sizi bir üst model almaya teşvik ediyor.

Meşhur sönmeyen ampulü bilmeyen yoktur.Amerikada bir itfaiye istasyonunda bulunan bu ampul takıldığından bu yana 110 yıldır aynı şekilde yanıyor.Shelby Electric şirketi tarafından üretilen bu ampulün hala çalışmasının sebebi ise planlı eskitmesi olmadığı için.Öyle ki canlı olarak bu ampulü izleme imkanı sağlanıyor evet bu ampulü çeken kamera bile 2 kere bozulmuş ve değiştirilmiş

Planlı eskitme olayı 1920 yılında ampül üretimine dayalı bir kartel kurulması sonucu ortaya atılmıştır .Bu kartel ilk olarak daha fazla ürün satmak için planlı eskitme yani ürüne bir ömür vermek ve bir süre sonra kullanılmaz hale getirmek için mühendislere talimat vermiş. Bu talimat sonucu ise ilk olarak bu ampüllerde denenmiş 2500 saat dayanan ampül diye reklam ile yeni ampüller satışa çıkmış.

Diğer bir örnek ise çok garip naylon kadın çorabı .1950 yıllarında naylon kadın çorabı ilk olarak piyasaya çıktığında kadınlar o kadar ilgi göstermişler ki satıcıların bu talebi karşılayamadığı söyleniyor.

Bunu gören üreticiler ise ampul örneği gibi planlı eskitme olayını gerçekleştirerek önceden dayanıklı çoraplar için emir verdikleri mühendislere bunun ardından dayanıksız çoraplar yapmaları için talimat vermişler.

Bu kadar ilgi görmesinin sebebi ise dayanıklı olması öyle ki araba çekerken bile bu çoraplar kullanmış.ilginç ama evet planlı eskitme olayı hayatımızda olmasaydı şuan buna şaşırmamış olurduk.

Peki sonuç olarak bu planlı eskitme sonucu ne oluyor?

Bu pazarlama taktiği tüketimi arttırıyor öyle ki alışveriş bir psikolojik hastalık haline geliyor tabi bunun başka nedenleri de olabilir fakat en belirgini bu tabi ki de . Öyle ki teknolojiye ayak uydurmak ve daha iyi ürünler kullanmak için insanlar bir yarış içinde. Aslında kullandığımız cihazlar donanımsal olarak eskimiyor sadece bir yarış içine sokularak değersiz hale getirilip bizi daha iyi bir ürün almaya teşvik ediyor.Bu iyi bişey mi? Tabi ki hayır daha çok tüketiyoruz aslında dünyayı bir çöp yığınına çeviriyoruz kısacası kendi sonumuzu planlı getiriyoruz.

Bunu yazarken bile yeni telefon alayımmı diye düşünüyorum. Sebebi ise kullandığım telefon markası tarafından alınan karara göre yavaşlatıldı ve artık bir kullanıcı olarak gereksinimlerimi karşılamıyor.

Yani planlı eskitme 1920 ‘lerden buyana hayatımızda ve maalesef kabullenmemiz gereken bir gerçek.

Teknoloji çok güzel fakat bu gelişim kontrol altına alınmaz ise dünya bir çöplük olacak.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,288
1
9,439
4,970
kocaeli
Güzel konu takipteyim .

Sadece konu başlığı ile kalmayıp , diğer paylaşımlarla interaktif bir şekilde devam etse hoş olur .

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Otomotivde şu anda planlı eskitmeyi en iyi uygulayanlar Almanlar. Multimedya/güvenlik/performans vb. disiplinlerdeki mühendislik başarıları, bir o kadar da planlı eskitme konusunda görülebiliyor. Araçlardaki parçaların ekonomik ömürleri belli. Bu yüzden aracını uzun süre kullanmakta ısrar eden kullanıcılar, bir süre sonra aracın neredeyse tamamını değiştirmiş olurlar. :)

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Kendi dizüstü bilgisayarımdan örnek vereyim. Bilgisayarı aldıktan 1-2 sene sonra açılışında yavaşlama, takılma olmaya başladı. Ekrana görüntü gelme süresi 5 dakikayı aşıyordu bazen. Sonrasında biosu güncelledim aynı sürümüyle. Düzeldi, o olaydan 1-2 sene sonra yine aynı sorun başladı. Tekrardan aynı sürümü yükledim, düzeldi. Demem o ki bi zamanlayıcı koymuşlar biosun yazılımına. Kasten bilgisayarı yavaşlatıyor ve servise göndermeye veya yenisini aldırmaya zorluyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Note 4 sahibiyim.. Samsung 2 ana güncelleme verdikten sonra Android 7 itibariyle güncelleme desteğini kesti. Arada güvenlik ve performans iyileştirmeleri adı altında ufak güncellemeler verdiler ki bunlar telefonu cüzzi miktarda da olsa yavaşlatmaktan öteye gitmedi. 3 yılın sonunda bataryam bittiği için gittim Samsung Shop'tan orjinal note 4 bataryası aldım. Güya orjinal batarya ama yorumlara göre onun da gideceği süre maksimum 1-1,5 yıl gibi duruyor.

Planlı eskitme her ülkede ki her tüketici için büyük sorun. Ama bizim gibi üretim nedir bilmeyen, doğru düzgün kendi malı olmayan, sadece tüketmekten anlayan ülkeler için daha büyük sorun. 3-5 bin lira telefon parası, 5-6 bin lira televizyon parası, 180-250 bin lira otomobil parası.. say say bitmiyor. Almanya'da 1.500 Euro asgari ücret alan birisi için 25-30 bin Euro'ya yeni araba almak, Türkiye'de 1600 lira asgari ücret alan için 200 bin liraya araba almaktan daha kolay. En azından hayal mertebesinde değil. Keza 700-1200 Euro arasında değişen telefon fiyatları da onlar için ulaşılması daha kolay ürünler.

Velhasıl planlı eskitme denen stratejinin en çok darbe indirdiği, hayatı daha fazla zorlaştırdığı, daha çok borç batağına soktuğu kitleler bizim gibi bir baltaya sap olamamış, tüketmekten başka bir halt bilmeyen ülkelerdir.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Kapitalizm, aşkımmm ya <3 uln telefonu yıllardır mesaj yazmak işte sosyal hesaplarda takılmak için kullanırım sadece, ne oluyo da her güncellemeden sonra takılıyor anlamıyorum :) planlı eskitme olmasa batar şirketler tabi.

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Onlar eskitmese zaten biz de 10 yıl kullanacağız sanki bir ürünü. Elindeki telefon seni felç edene kadar kullanıyor da öyle mi değiştiriyorsun, gayet de çalışırken değiştiriyorsun. Araban en son yolda motoru düşünce mi değiştiriyorsun, gayet de çalışırken tıkırındayken değiştiriyorsun.

Yarattığımız benlikleri korumak ve bunu diğer insanlara göstermek için kullandığımız nesneleri aslında firmalar eskitmedeb çoktan kafamızda eskittiğimix hangi plana dahil?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Onlar eskitmese zaten biz de 10 yıl kullanacağız sanki bir ürünü. Elindeki telefon seni felç edene kadar kullanıyor da öyle mi değiştiriyorsun, gayet de çalışırken değiştiriyorsun. Araban en son yolda motoru düşünce mi değiştiriyorsun, gayet de çalışırken tıkırındayken değiştiriyorsun.

Yarattığımız benlikleri korumak ve bunu diğer insanlara göstermek için kullandığımız nesneleri aslında firmalar eskitmedeb çoktan kafamızda eskittiğimix hangi plana dahil?
Normalde kendimi sorgulayarak bu yazdığına şiddetle karşı çıkardım da, geçenlerde bir palto meselesinde adam bana "her sene aynı paltoyu mu giyeceğim öyle şey mi olur ya" demesi benim ufkumu açtı. Hakikaten böyle kafalar varmış dedirtti.

Dediğin gibi planlı eskitmenin yanına tüketim alışkanlıklarını ekleyebiliriz. Yoğun marketing çalışmaları, sürekli subliminal reklamlar ve alışveriş teşvikleri, zamanla tüketim toplumu kültürünün oturmasını sağladı.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford

Yazılanlar çok faydalı, konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum, ama @sefaozc dediği de çok doğru, çoğu kişi aracını atıl veya binilemeyecek durumdayken mi satıyor?Ya da hangimiz bunu yapıyoruz?Yurt dışında otoparklara atılan 2000 model Ford Focus'ların veya Peugeot 206' ların hangisi planlı eskitilmiş, bunları da kendimize sormamız gerekiyor.:)

NeedForSpeed

Profesör
8 Eyl 2016
411
624
1,695
Ankara
Marka
Skoda
Note 4 sahibiyim.. Samsung 2 ana güncelleme verdikten sonra Android 7 itibariyle güncelleme desteğini kesti. Arada güvenlik ve performans iyileştirmeleri adı altında ufak güncellemeler verdiler ki bunlar telefonu cüzzi miktarda da olsa yavaşlatmaktan öteye gitmedi. 3 yılın sonunda bataryam bittiği için gittim Samsung Shop'tan orjinal note 4 bataryası aldım. Güya orjinal batarya ama yorumlara göre onun da gideceği süre maksimum 1-1,5 yıl gibi duruyor.

Planlı eskitme her ülkede ki her tüketici için büyük sorun. Ama bizim gibi üretim nedir bilmeyen, doğru düzgün kendi malı olmayan, sadece tüketmekten anlayan ülkeler için daha büyük sorun. 3-5 bin lira telefon parası, 5-6 bin lira televizyon parası, 180-250 bin lira otomobil parası.. say say bitmiyor. Almanya'da 1.500 Euro asgari ücret alan birisi için 25-30 bin Euro'ya yeni araba almak, Türkiye'de 1600 lira asgari ücret alan için 200 bin liraya araba almaktan daha kolay. En azından hayal mertebesinde değil. Keza 700-1200 Euro arasında değişen telefon fiyatları da onlar için ulaşılması daha kolay ürünler.

Velhasıl planlı eskitme denen stratejinin en çok darbe indirdiği, hayatı daha fazla zorlaştırdığı, daha çok borç batağına soktuğu kitleler bizim gibi bir baltaya sap olamamış, tüketmekten başka bir halt bilmeyen ülkelerdir.

Konuyla alakasız olacak ama ben de Note 4 kullanıcısıyım. Sıfır almıştım neredeyse 4 yıldır kullanıyorum. Artık batarya değiştirme vakti gelmiş gece şarja takmazsam sabaha kapalı buluyorum telefonu. N11 gittigidiyor hepsiburada falan baktım fakat yorumlar rezalet. 50-60 liraya batarya var. Şişiyor diyen var eski bataryamdan daha kötü çıktı diyen var cesaret edemedim almaya. Samsung shopta fiyatı ne kadar ve aldığınız kötü mü çıktı? Ben mediamarkta baktım 129 liraya var orada batarya. Bilemedim hangisini alsam.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Normalde kendimi sorgulayarak bu yazdığına şiddetle karşı çıkardım da, geçenlerde bir palto meselesinde adam bana "her sene aynı paltoyu mu giyeceğim öyle şey mi olur ya" demesi benim ufkumu açtı. Hakikaten böyle kafalar varmış dedirtti.

Dediğin gibi planlı eskitmenin yanına tüketim alışkanlıklarını ekleyebiliriz. Yoğun marketing çalışmaları, sürekli subliminal reklamlar ve alışveriş teşvikleri, zamanla tüketim toplumu kültürünün oturmasını sağladı.
Her düğün/özel gün için ayrı elbise alan, sonra buna ayakkabı almam lazım diyen, yetinmeyip yanına bir de çanta alan ablaları ne yapacağız?

Bunun yanında kimse tüm cep telefonlarımı bozulana kadar kullandım, kimse kimseye zorlar veya en pahallı malı satmıyor. Ancak keşke araçları da uzun süre kullanabilsek ama ülkemizdeki yol durumu buna el vermiyor, yoksa Avrupa'da ciddi derecede eski araba var.

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Yazılanlar çok faydalı, konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum, ama @sefaozc dediği de çok doğru, çoğu kişi aracını atıl veya binilemeyecek durumdayken mi satıyor?Ya da hangimiz bunu yapıyoruz?Yurt dışında otoparklara atılan 2000 model Ford Focus'ların veya Peugeot 206' ların hangisi planlı eskitilmiş, bunları da kendimize sormamız gerekiyor.:)

Bu düşünceye atıl veya binilemeyecek durumdaki arabayı kim alacak diye karşılık vermek istiyorum. Araba dediğimiz olay çok daha farklı nasıl en basitinden zaman ile ıvır zıvırları bozulup saçma sapan masraf çıkarmaya başlıyor. Ya da çoğu kişi km çok yükseldi bunu alan olmaz diye satıyor.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Bu düşünceye atıl veya binilemeyecek durumdaki arabayı kim alacak diye karşılık vermek istiyorum. Araba dediğimiz olay çok daha farklı nasıl en basitinden zaman ile ıvır zıvırları bozulup saçma sapan masraf çıkarmaya başlıyor. Ya da çoğu kişi km çok yükseldi bunu alan olmaz diye satıyor.
Atıl aracı hurdacılar alabilir o da olmadı maddi durumu düşük olup da araca binmek isteyenler alabilir.Mercedes 190 ve 200 lerle 600 bin km yapıp doğru düzgün binip daha hala aktif kullanılan ve satılan araçlar mevcut.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Aynı sıkıntı bilgisayarlarda da var. Firmalar bir ürün pazarlarken %5-%10'luk performans artışları sağlıyorlar. Gözle görülür fark vörmek için 4-5 sene önceki cihazlarla kıyaslamak gerekli. Bu tarz firmalar genelde karşılarında rakip olmadığından veya rakipleri güçsüz olduğundan dolayı yapabiliyor bunları.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Farklı rom attığın zaman sana güncelleme vermiyor. Güncel romlar yayınlanıyor sitelerde ama. İster güncelleme yap ister 3 yıl aynı sürümü kullan senin elinde. Veya orjinal yazılımda da güncelleme zorunluluğu yok

Güncelleme zorunluluğu hiçbirinde yok ki. Sürekli kullandığın uygulamaya güncelleme gelir ve belli işletim sistemi versiyonlarını bunun dışında tutar, seni güncellemeye mecbur bırakır.. Çok zor değil yani..Sen de mecburen güncellemek zorunda kalıyorsun. Planlı eskitme tam olarak bu işte..
Android'lerin hepsinde rom çözümü var. Açıkçası custom rom veya jailbreak kullanan bir insan değilim. Çok ciddi güvenlik açıkları olabiliyor, her zaman stabil çalışmayabiliyor, abuk subuk hatalar verebiliyor. Dolayısıyla bu uygulamalar benim için bir anlam ifade etmiyor.
Xiaomi planlı eskitme yapmayacak demek çok iyi niyetli bir düşünce. Bunu yapmazsa yeni ürünü nasıl satacak ?
Hadi bunu geçtim, her geçen gün yeni uygulama yeni versiyon çıkıyor. Kullanıcı telefonu destekliyorsa bunları kullanmak istemeyecek mi ?

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım