S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Otopark ailem selamlar , bu konuda polen filtreleri ile kafamı karıştıran bir durumu size danışmak istiyorum.

Ben ve eşim çok fazla polen ve toz duyarlılığına sahibiz bu sebepten dolayı aracımızda sıklıkla polen filtresi değişimi yapıyorum. Filtre değişimlerini hemen hemen ayda minimum 1 kez yapmaktayım fakat son zamanlarda kafama çokça takılan bir soruyu araştırıyorum "Karbonlu Polen Filtresi mi ? Normal Polen Filtresi mi ?" kafam bu soruyla çok karıştı , ben normal polen filtresinden çokta memnun kalan birisi değilim ama karbonlu polen filtresinin de ne işe yaradığını tam olarak bilmemekteyim. Elbette çok fazla araştırıyorum fakat aracıma uygunluğu hakkında ve ne işe yaradığı hakkında kesin ve net bilgilere erişemedim. Ailemden bu konu hakkında bilgili olanları yardıma çağırıyorum , tavsiyeler ve aracıma uygun filtre linklerini konuya dahil edebilirsek çok memnun olurum , teşekkürü borç bilirim.

Fiat Doblo 2011 2.0 MJET

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,285
3,916
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Bende megane varken bir kez kullandım ama pekte farkını göremedim. (Benim de toza ve polenletr karşı alerjim var sürerken hapşırık krizleri tehlikeli ve sinir bozucu oluyor bu yüzden sizi anlıyorum..) Ben 5-6 ayda bir değiştirince yeterli oluyor fazlası ile ama maalesef işim gereği sürekli farklı araçlar kullandığım için artik pekte umursamıyorum..

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bende megane varken bir kez kullandım ama pekte farkını göremedim. (Benim de toza ve polenletr karşı alerjim var sürerken hapşırık krizleri tehlikeli ve sinir bozucu oluyor bu yüzden sizi anlıyorum..) Ben 5-6 ayda bir değiştirince yeterli oluyor fazlası ile ama maalesef işim gereği sürekli farklı araçlar kullandığım için artik pekte umursamıyorum..

Evet maalesef çok kötü oluyor , hapşırık krizi direksiyon başında ki bana ve eşime çok fazla tehlike yaşatıyor , bu yüzden böyle bir konun arayışına geçtim , kışın fazla önemli olmasa da , yaz günleri Akdeniz bölgesinde olduğum için zaten hali hazırda düşen sürüş konforunu telafi edebilecek tek şey klima oluyor ve elbette sağlık problemleri de başlıca nedenlerin başında...

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,865
26,225
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Polen toz alerjisi bende de var ben hapşırma krizi hiç yaşamadım direksiyon başında ama ayda bi değiştikten sonra çok para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Zira ayda bir çok sık bi periyot zaten normal kaliteli bi filtre de olsa karbonlu da olsa ilk bi aylık performans çok değişmez herhalde

Edit: alerji ilaçları kullananlar da mümkün olduğunca direksiyona geçmesin. İnanın kriz daha az tehlikeli :D ben bu yıl ilaç inadıma yenik düşüp başladım ilaca gözüm açık uyuduğum oldu :D

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Polen toz alerjisi bende de var ben hapşırma krizi hiç yaşamadım direksiyon başında ama ayda bi değiştikten sonra çok para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Zira ayda bir çok sık bi periyot zaten normal kaliteli bi filtre de olsa karbonlu da olsa ilk bi aylık performans çok değişmez herhalde

Edit: alerji ilaçları kullananlar da mümkün olduğunca direksiyona geçmesin. İnanın kriz daha az tehlikeli :D ben bu yıl ilaç inadıma yenik düşüp başladım ilaca gözüm açık uyuduğum oldu :D

Ayda 1 değiştirme nedenim filtrenin çokta işe yaradığını düşünmemem ve sürekli aracın uzun yol yapmasından dolayı egzoz gazı , toz , polenlerin çokça aracın içine dolmasından dolayı , maddiyatı çok fazla önemsemiyorum elbette bu bir sağlık sorunu ve yolculuk konforunu etkiliyor , benim şu aralar aldığım normal polen filtresi 20-30 TL arası değişiyor , eğer ki bu karbonlu filtreyi kullanıp memnun olanlar varsa deneyimlerini dinlemek istiyorum , kendimi geçtim eşimin sağlığı benim için çok daha önemli.

Alerji ilaçları vs. kullanmıyorum , özellikle direksiyon başına oturacaksam yediğime içtiğime bile dikkat ediyorum o gün içerisinde :) Genelde gözümü yumduğum zamanlar çekip kenara uyuyorum :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,865
26,225
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ayda 1 değiştirme nedenim filtrenin çokta işe yaradığını düşünmemem ve sürekli aracın uzun yol yapmasından dolayı egzoz gazı , toz , polenlerin çokça aracın içine dolmasından dolayı , maddiyatı çok fazla önemsemiyorum elbette bu bir sağlık sorunu ve yolculuk konforunu etkiliyor , benim şu aralar aldığım normal polen filtresi 20-30 TL arası değişiyor , eğer ki bu karbonlu filtreyi kullanıp memnun olanlar varsa deneyimlerini dinlemek istiyorum , kendimi geçtim eşimin sağlığı benim için çok daha önemli.

Alerji ilaçları vs. kullanmıyorum , özellikle direksiyon başına oturacaksam yediğime içtiğime bile dikkat ediyorum o gün içerisinde :) Genelde gözümü yumduğum zamanlar çekip kenara uyuyorum :D
Bi denemekte fayda var karbonluyu o kadar yol yapıyosanız.

İlaç bi garip bi de ben alışık değilim uyutmuyo ama hiç farkına varmadan dalıp gidiyorum. Tozdan ziyade polen alerjisi olduğundan yılda 2 ay falan zorluyo sadece. Toza hassasiyet varsa zaten yılın her günü dert

Oronra

Asfalt Kurutucu
24 May 2019
169
78
510
44
Marka
Honda
Otopark ailem selamlar , bu konuda polen filtreleri ile kafamı karıştıran bir durumu size danışmak istiyorum.

Ben ve eşim çok fazla polen ve toz duyarlılığına sahibiz bu sebepten dolayı aracımızda sıklıkla polen filtresi değişimi yapıyorum. Filtre değişimlerini hemen hemen ayda minimum 1 kez yapmaktayım fakat son zamanlarda kafama çokça takılan bir soruyu araştırıyorum "Karbonlu Polen Filtresi mi ? Normal Polen Filtresi mi ?" kafam bu soruyla çok karıştı , ben normal polen filtresinden çokta memnun kalan birisi değilim ama karbonlu polen filtresinin de ne işe yaradığını tam olarak bilmemekteyim. Elbette çok fazla araştırıyorum fakat aracıma uygunluğu hakkında ve ne işe yaradığı hakkında kesin ve net bilgilere erişemedim. Ailemden bu konu hakkında bilgili olanları yardıma çağırıyorum , tavsiyeler ve aracıma uygun filtre linklerini konuya dahil edebilirsek çok memnun olurum , teşekkürü borç bilirim.

Fiat Doblo 2011 2.0 MJET

Alejiniz toz ve polene karsi ise normal palen filtreleri isinizi gorur. Karbonlu olanlar havadaki zararli gazlarida filtrelemek icin, su icin olan aritma cihazindaki karbon fiktresi gibi dusunun.

Alerjiniz varsa tavsiyem belirli periyotlarda aracinizin icini dezenfekte ettirmeniz yonunde olur. Ozonlu temizlikler bu konuda etkilidir.

Ayrica cam acmadan arac kullanimi ve klima kanallari temizliginede dikkat etmelisiniz.

Gecmis olsun.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,285
3,916
4,070
İstanbul
Marka
Ford

İlk testte çıktı dr kullan dedi ama kullandığım bir dünya ilaca bir de onu eklemek istemediğim için gidip almadım bile, uzun yol da elimden geldiğince dikkat ediyorum her hafta 1200 km yapıyorum ama artik o kadar sıradan bir durum haline geldi ki uyku, yemek pek dikkat etmiyorum direkt spontane bir şekilde çıkıyorum..

Uzun yol önemli ya cam açmayı seviyorum ama özellikle bahar aylarında aşırı etki ediyor, kapalı gidiyorum klima etki ediyor bir türlü orta yolu bulamadım ama son zamanlarda hep klima kullanarak gidip geliyorum. Uzun yolda gözümü iki saniye daha fazla kapatayım dediğim anda direkt sağa çekiyorum zaten bi 10 dakika uyuyunca rahatlıkla beni 2-3 saat götürüyor..

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Alejiniz toz ve polene karsi ise normal palen filtreleri isinizi gorur. Karbonlu olanlar havadaki zararli gazlarida filtrelemek icin, su icin olan aritma cihazindaki karbon fiktresi gibi dusunun.

Alerjiniz varsa tavsiyem belirli periyotlarda aracinizin icini dezenfekte ettirmeniz yonunde olur. Ozonlu temizlikler bu konuda etkilidir.

Ayrica cam acmadan arac kullanimi ve klima kanallari temizliginede dikkat etmelisiniz.

Gecmis olsun.

Normal filtrenin pek işe yaradığını düşünmüyorum ben o yüzden araştırma içerisine girdim , sadece bu işe mi yarıyor acaba karbonlu filtreler , ömür bakımından daha uzun olabilirler mi yada dışarıdan araç içine gelen havanın daha temiz , arındırılmış ve fresh olması konusunda ?

Oronra

Asfalt Kurutucu
24 May 2019
169
78
510
44
Marka
Honda
Normal filtrenin pek işe yaradığını düşünmüyorum ben o yüzden araştırma içerisine girdim , sadece bu işe mi yarıyor acaba karbonlu filtreler , ömür bakımından daha uzun olabilirler mi yada dışarıdan araç içine gelen havanın daha temiz , arındırılmış ve fresh olması konusunda ?

Laboratuvar test sonuclarini bilmiyorum acikcasi. Normal ile karbonlu arasindaki farkda oldukca makul seviyede oldugu dusunulurse aralarinda daglar kadar fark olmamasi icab eder.

Sahsi kanaatim omur farklari olmadigi yonunde.

Yine sahsi fikrim, sizin icin klima kanal temizliginin daha onemli oldugu yonunde.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Laboratuvar test sonuclarini bilmiyorum acikcasi. Normal ile karbonlu arasindaki farkda oldukca makul seviyede oldugu dusunulurse aralarinda daglar kadar fark olmamasi icab eder.

Sahsi kanaatim omur farklari olmadigi yonunde.

Yine sahsi fikrim, sizin icin klima kanal temizliginin daha onemli oldugu yonunde.

Her sene bakımını yaptırıyorum klimanın o konuda sorunum yok ki polen filtresini değiştirirken kutunun içini bile siliyorum :)

Merakım kullananlar varsa nedir ne değildir onu öğrenelim :) kullanıcı deneyimleri daha önemli.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Normal filtreler toz, toprak, polen, balata tozları vs gibi mikronluk parçaların kabin içine sızmasını engeller. Aktif karbonlu filtreler ise yine normal filtrelerin yaptığı işin yanı sıra filtre kanallarının arasında karbon içerirler.

Karbon, birçok kimyasal gaz ile çok kuvvetli bağlanma gücüne sahip bir ametal elementtir. Havadaki zararlı gazları üzerine toplayıp kabin içine geçmesini engeller.

Özetin özeti, alerjik durumlar için aktif karbonlu filtrelerin ekstra bir özelliği yoktur. Ancak kullanılması kesinlikle önerilir.

Önemli olan temelde kaliteli bir polen filtresi kullanmaktır. MANN ve MAHLE markalarını kesinlikle öneririm. Aracınızla uyumlu olan modelini kullanın.

Ancak ayda bir değiştirmekte gereksiz masrafa girer. Normalde 10.000 - 15.000 km'de bir değiştirmek idealdir.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Normal filtreler toz, toprak, polen, balata tozları vs gibi mikronluk parçaların kabin içine sızmasını engeller. Aktif karbonlu filtreler ise yine normal filtrelerin yaptığı işi üstlenmesinin yanında filtre kanallarının arasında karbonun bulunmasıdır.

Karbon birçok kimyasal gaz ile çok kuvvetli bağlanma gücüne sahip bir ametal elemettir. Havadaki zararlı gazları üzerine toplayıp kabin içine geçmesini engeller.

Özetin özeti, alerjik durumlar için aktif karbonlu filtrelerin ekstra bir özelliği yoktur. Ancak kullanılması kesinlikle önerilir.

Önemli olan temelde kaliteli bir polen filtresi kullanmaktır. MANN ve MAHLE markalarını kesinlikle öneririm. Aracınızla uyumlu olan modelini kullanın.

Ancak ayda bir değiştirmekte gereksiz masrafa girer. Normalde 10.000 - 15.000 km'de bir değiştirmek idealdir.

Teşekkür ederim cevabınız için , ben sık değiştirdiğim için ucuz markalara yöneliyordum , deneme amaçlı karbon filtre almaya karar verdim şu an , umarım aracıma uygun bulabilirim , varsa sizden rica ediyorum bana link gönderirseniz şunu al diye o şekilde daha iyi olur :) Havadaki zararlı gazları toplaması bile benim için ++++ seviyesinde olacaktır , yaz geldiği için özellikle uzun yolda pis çöp kokuları , ve araçlardan çıkan egzoz kokularını azaltmak bile yeterlidir :)

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Aslında kokuların tamamının önüne geçebildiği söylenemez. Daha doğrusu kokunun yapısına bağlı. Çöp kokusu, dere kenarlarından geçerken aracın içine sızan metan gazı kokusu yine içeriye giriyor, elbette belirli oranlarda. Her ne kadar kimyasal gazlara bağlanma oranı çok yüksek olsa da bu durum her gaz için geçerli değil. Daha doğrusu atıyorum A gazını %95 oranında nötralize edebilirken B gazını %45 oranında nötralize edebilir. Ama çok büyük oranda faydası olduğu da aşikar.

Ucuz markalarda filtrenin genel yapısı, kullanılan malzemelerin kalitesi, üretimde uygulanan sıkıştırılma oranları düşüktür. Her polen filtresi aynı işlevi göremiyor ne yazık ki. Alerjik durumunuzu yeterli miktarda baskılayamamasının sebebi budur.

Aracınızın marka ve model bilgilerini söyleyin, almanız gereken filtrelerin linklerini göndereyim.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Aslında kokuların önüne geçebildiği söylenemez. Daha doğrusu kokunun yapısına bağlı. Çöp kokusu, dere kenarlarından geçerken aracın içine sızan metan gazı kokusu yine içeriye giriyor, elbette belirli oranlarda. Her ne kadar kimyasal gazlara bağlanma oranı çok yüksek olsa da bu durum her gaz için geçerli değil. Daha doğrusu atıyorum A gazını %95 oranında nötralize edebilirken B gazını %45 oranında nötralize edebilir. Ama çok büyük oranda faydası olduğu da aşikar.

Ucuz markalarda filtrenin genel yapısı, kullanılan malzemelerin kalitesi, üretimde uygulanan sıkıştırılma oranları düşüktür. Her polen filtresi aynı işlevi göremiyor ne yazık ki. Alerjik durumunuzu yeterli miktarda önleyememesinin sebebi budur.

Aracınızın marka ve model bilgilerini söyleyin, almanız gereken filtrelerin linklerini göndereyim.

Fiat Doblo 2.0 MJET aracım 2011 model , ben mahleden kodu buldum " 72352119 " bunu verdi fakat hiç bir Türk satım sitesinde bulamadım , opar marka kullanıyorum orijinal üretim ucuz deme sebebim adeti 20 tl 25 tl arası oluyor , ben gerekirse 2 katı vermeye hazırım , yeter ki sağlık açısından iyisi olsun :) teşekkür ederim ilginiz için.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
MANN Filtre: CUK 2243
MAHLE Filtre: LAK 457

Bu model numaraları ile aratın. Her ikisi de aktif karbonludur.

Aracın üstünde olan filtre ile boyut karşılaştırması yapın muhakkak. Uyumsuz olma ihtimaline karşı.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
MANN Filtre: CUK 2243
MAHLE Filtre: LAK 457

Bu model numaraları ile aratın. Her ikisi de aktif karbonludur.

Aracın üstünde olan filtre ile boyut karşılaştırması yapın muhakkak. Uyumsuz olma ihtimaline karşı.

Mann buldum 140 tl ücreti var :D mahle hala bulamadım :(

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım