Sağ şeritten sollayan motorcular

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Zaten o tipler, sana çarparsa ve bir zarar görmediyse, motoruna atlayıp gazlayıp kaçarlar.
Ama mesele o ki sizin de dediğiniz gibi, bir gün birisine çarpıp zarar verme durumu ve olayın yasal durumunun yanında vicdani durumu.
Bir insanın sakat kalmasına ve hatta ölümüne sebep olup da "ben suçlu değilim ki" diye kendisini inandırabilecek kaç kişi vardır şurada bilemiyorum ama ben onlardan değilim kesinlikle. O yüzden motorculara -haketmedikleri ve mecbur olmadığım kadar- çok dikkat ederek araç kullanıyorum.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Motorcu gözünden bakarsak şeritler arasında birinin aniden sinyalsiz şerit değiştirme ihtimali, sağdaki kişinin sağa birden sinyalsiz dönme ihtimalinden daha fazla diye düşünüyorum. He filtering olayı çok mu doğru (bazı ülkelerde doğru kabul ediliyor), değil fakat kimse de o metropol trafiğinde keyfi için motora binmiyor. İki tekerin üstünde riski kabullendiysem o trafikten kaçmak içinde fazla kasaplığa kaçıp hak ihlaline girmeden elimden geleni yaparım. Motorcu da araba gibi trafikte bekleyecek goygoyu yapılması saçma, bekleyecek olsa kendini neden riske atsın.

Kaldırımdan giden ve her deliğe giren kekoları tenzih ederim, onlara her şey müstahak.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,280
3,907
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Motorcu gözünden bakarsak şeritler arasında birinin aniden sinyalsiz şerit değiştirme ihtimali, sağdaki kişinin sağa birden sinyalsiz dönme ihtimalinden daha fazla diye düşünüyorum. He filtering olayı çok mu doğru (bazı ülkelerde doğru kabul ediliyor), değil fakat kimse de o metropol trafiğinde keyfi için motora binmiyor. İki tekerin üstünde riski kabullendiysem o trafikten kaçmak içinde fazla kasaplığa kaçıp hak ihlaline girmeden elimden geleni yaparım. Motorcu da araba gibi trafikte bekleyecek goygoyu yapılması saçma, bekleyecek olsa kendini neden riske atsın.

Kaldırımdan giden ve her deliğe giren kekoları tenzih ederim, onlara her şey müstahak.
Tabiki motorun asıl amacı özellikle büyük şehirlerde zaman kazanmak tamam girsinler ama yavaş akan trafikte 40-50 gidiyorum mesela biri sağdan geçiyor biri soldan birine yol versem öbürüne çarpıcam onlara göre tabi biz hiç sağ sol yapmassak yanımızdan geçecekler ama o iş öyle olmuyor maalesef.
Gerektiğinde yol veririm ama onlar bizden bekledikleri saygıyı asla bize karşı sergilemiyor.
Bir de yanlışlıkla, dalgınlıkla tehlikeye atan araç sürücülerini ve acemi sürücülere karşı aşırı tepki vermeleri de çok saçma.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Motorcu demeyin bana yavşak bir paketci yüzünden arabam 2 gün yatacak stop değişecek tampon boyanacak.
Yavaş akan trafikte vik vik giriyorlar ya üzerlerine kirasim geliyor adam otobanda oolduğunun farkında değil hele geceleri aklı sıra görünmek için uzun yakip gezen mi dersin çakar takip kor eden mi ?
Tamam saygı cart curt da bize saygı nerede ?
Işıklarda duran yada durmaya yakin olan trafikte tamam yol verelim de veriyorum zaten de bilinçsiz kullanıcı çok fazla.
Teknik bilmeyen trafik kültürü olmayan adam ben motorluyum saygı göster deyip her halti yapmaya calisiyoe..

Benim arabada 2 kere başıma geldi, bi tane salak gözümün önünde park halindeki arabama çarpıp kaçtı, stop gitti, sol arka çamurluk gitti, diğer salakta makas atarken sağ arkadan çarptı, yine sağ arka çamurluk ve arka stop gitti, tampondan bahsetmiyorum.

fatihcetinn99

Düz Yol Gazcısı
19 Eyl 2018
5
7
145
Adana
Hem motor kullanıp hem araç sürüyorum. Motorda daha rahatsın ama risk oranın yüksek bi kez başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Sağ şeritten gittiğim an önüme bir araç kırdı sinyalsiz bende carpmamak amacıyla sağ yanaşmaya calışırken yere düştüm ve o güzel abimiz herşeyi görmesine ragmen durmadan yanımdan devam edip gitti. Yani olay dikkatte değil biyerde zihniyet de önemli.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,864
26,223
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Arkadaşlar kısa süreli sürüşümde(4 ay) tam 4-5 kez oldu ve her olduğunda tırsıyorum,sürekli sağımdan giden ve sağımdan geçen motorlar oluyor,bende sağ aynaya her dk bakmıyorum gözüm hep sol aynada ve dikiz aynasında oluyor,birgün sağa dönerken motorcuyu ezicem diye korkuyorum,youtube dada hep görüyorum arabanın sağından geçip kaza yapan motorcuları,ve hep haklıymış gibi davranıyolar bence haksızlar,böyle bir durumda kanunen suçlu kim oluyor bileniniz var mı ?
Normal şartlarda haklısınız ama birgün sağa dönerken ezicem diye korkuyorum lafınız sizi haksız çıkartır :D Sağa dönerken kontrol etmiyor musunuz sağ aynanızı :D Normalde en sağ şeritten sağa dönerken aynaya bakmak zorunda değiliz ama bizim ülkede insanları biliyoruz nerde ne olacağı belli olmaz. Bir de motorcular kask kamerası takıp en ufak şeyde onu kullanmayı biliyorlar siz de araç içi güvenlik kamerası alıp kullanabilirsiniz

Son düzenleme:

otoparkbekcisi

Taklacı Güvercin
18 Ocak 2017
40
41
295
Marka
Renault
iki aracıda kullanan biri olarak otomobilde ne kadar maganda varsa motorda da o kadar var. evet motorların kaportası yok tehlikeleri yüksek ama hatalı olsalar bile mağdur edebiyatına yatmak saçma. aralardan geçmek yanlıştır sağdan geçmek yanlıştır makas atmak yanlıştır bana göre. nasıl ki o da bir taşıtsa şeridinin sınırlarını taşırmadan yoluna devam edecek. otomobil sürücüsü de onu şerit dışından kenarlara köşelere sürüklemeye çalışmayacak :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
otomobil sürücüsü de onu şerit dışından kenarlara köşelere sürüklemeye çalışmayacak :)
Şunu bile isteye yapan otomobil sürücüsü = başlığa konu olan motor sürücüsü

Bu ikisi arasında hiç bir fark yoktur. Yemişim arabasını, malı mülkü.. Kaza bu her zaman olabilir. Mal mülk her zaman elden gidebilir. Ama adamın canına bir şey olacak diye aklım çıkıyor. O da yerine gelmez bir daha. Benim otomobilin içinde duyduğum endişenin zerresini sorumsuz konseptte ki motor sürücüsü de duysa bu sıkıntıların hiç biri olmayacak.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,732
6,819
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Paranoyak bile olsanız, aynaları sürekli bile kontrol etseniz bu işe bir faydası yok maalesef. Kontrol ediyorsun yok kimse, gözlerini çevirdiğin an bir anda çıkıyor geçmeye çalışıyor.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Benim de en nefret ettiğim durum çok yavaş akan trafikte soldan geçen motora az yer vereyim derken o an sağdan da başka motorun gelmesi. Giden bi motor var işte sen de onun peşinden git, fermuar düzeni zaten artık sürücüler yer açıyor.biri sağdan biri soldan geçip strese sokuyorlar. En tehlikelisi de ben en sağdayım, sağa sokağa giricem, normalde sağımdan geçen bir şeyin olmaması gerekirken veya aynaya da mutlaka baktıysam saniyeler içinde arkamdan sağa atlayarak geçmeye çalışması.
+yukarıda da yazılmış, şu çakarlı ledler. Gece vakti görünür olmak için o aliexpressten aldıkları mercekli ledleri çakar modunda çalıştıran kekolar. kör oluyoruz seni yine göremiyoruz.
En büyük korkumda o,sonuçta sağa dönerken bi hızımız var,sokağa giriceksin sağ aynadan çok önüne bakman lazım sokaklar insan kaynıyor çünkü bide sağa döndüğün zaman araba geliyorsa zaten o esnada sağ aynayı unutuyosun,en azından bende öyle,bilmiyorum acemi olduğum için olabilir tecrübelendiğim zaman daha çabuk yaparım belkide.

yybulut

Asfalt Kurutucu
14 Ocak 2018
25
32
645
26
Adana
Marka
BMW
İki taşıtı da kullanan biri olarak söylemek istiyorum ki araçların sağından veya emniyet şeridinden gidilmesinden ben de nefret ederim. Ancak bir motorcuya araya girme demek de saçma. Hız sınırında sağ şeritte giderken bile dibine gelip sıkıştırıyorlar. Bırakın önümüze bişe atlaması sebebiyle fren yapma ihtimalimizi, gaz kessek üstümüzden geçecek şekilde kullanıyor çoğu maganda. Motorcu da (kesinlikle kasksız, plakasız ve en önemlisi saygısız olup motoru ona buna gösteriş için kullananlar hariç) mecburen sen yavaş giderken araya giriyor. Ya da makas atıyor ki uzun süre aynı adamın önünde gitmesin. Işıklarda da zaten şeridin ortasında beklemesi kendisi için daha tehlikeli çünkü sizi sadece tamponunuzdan edecek bir arkadan çarpma bile onu tost edebilir. Bu yüzden aralara girmek daha mantıklı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım