Sanziman yag degisimi ne zaman?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Merhaba, 2013 f20 116i deki ZF 8HP45 sanzimaninin degisim periyodu nedir? Degisimi karmasik diye duydum ve ayrica hangi yagi onerirsiniz? Orijinal ve shell onerildi ama motul kullanmak istiyorum, sizler ne dersiniz?

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Bimmerfest'te ZF 100k kmde değişim yapılmasını öneriyor diye okumuştum ama genel kanı pek de gerekli olmadığı yönündeydi. Bildiğim kadarıyla servis de pek sıcak bakmıyor değişime. Elbette 50binde bir falan değişilse yararı olur ama biraz sıkıntılı diye biliyorum.

Bir de değişmek istemenin sebebi nedir?

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Eğer bir servis size şanzıman yağı ömürlük derse bir daha o servisin kapısından geçmeyin, 40 binde bir şanzıman yağı değişmesi gerekmektedir, değişmez demelerinin nedeni hem cahillik teknik bilgi yoksulluğu ve para kazanmak... otomatik şanzımancılar ne güzel ekmek yiyor ZF den otomatik şanzımancılarla konuşun

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Şimdi ZF'in sitesine baktım, orada yazan da 100bin kmde değişim önerildiği. Şanzımanın kullanımına göre de daha az olabilir tabii.

Ekli dosyalar

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    12.3 KB · Görüntüleme: 590

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Konu zaten 40.000 km'den sonra hala değiştirilmediyse değiştiğinde yaşanabilecek sorunlar.

Bu konu benim gözümden kaçtı maalesef, çünkü bu zamana kadar otomobillerimi 100.000km'ye gelmeden sattım ve sorun yaşamadığım için dikkat etmedim. Aslında çokta gecikmiş sayılmam henüz 68.000 km'deyim. Değiştirsem sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum ama elimde varmıyor.

Fakat bundan sonra aldığım otomobillerde 40.000 km'de bir değiştireceğim.

Değiştirirsem de ZF'in yağını kullanırım.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Şimdi ZF'in sitesine baktım, orada yazan da 100bin kmde değişim önerildiği. Şanzımanın kullanımına göre de daha az olabilir tabii.
Onu bende okudum da 100.000 km şanzımanın nasıl kullanıldığı da önem arz ediyor anladığım kadarıyla. Ben hep sakin kullandığım için sorun yaşamayabilirim. Gerçi bir bu kadar daha kullanır mıyım 1'i bilemiyorum ama şu anda 100.000 km'yi görürüm gibi geliyor.

Bakalım.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
100 bin km çok yüksek bir değer, netice de otomatik şanzıman yağı sadece yağlama yapmıyor arabayı kaldırıp, yürütüp, vites geçişlerini sağlayan da şanzıman yağıdır, manuel yağlar için 100-120 bin km diyorlar...

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
100 bin km çok yüksek bir değer, netice de otomatik şanzıman yağı sadece yağlama yapmıyor arabayı kaldırıp, yürütüp, vites geçişlerini sağlayan da şanzıman yağıdır, manuel yağlar için 100-120 bin km diyorlar...
Hacı bilemiyorum valla, ama sonuçta üreticisinden gelen otomatik vitesler için bir tavsiye bu. İmkanım olursa tabii ki önce değişirim, beklemem o kadar da çok bir sorun olmazmış gibi geliyor yine de. Üstelik ben çoğunlukla uzun yol sayılabilecek, trafiksiz ve sakin seyahatler yapıyorum. Benim kafa bir nebze rahat o yüzden :)

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Hacı bilemiyorum valla, ama sonuçta üreticisinden gelen otomatik vitesler için bir tavsiye bu. İmkanım olursa tabii ki önce değişirim, beklemem o kadar da çok bir sorun olmazmış gibi geliyor yine de. Üstelik ben çoğunlukla uzun yol sayılabilecek, trafiksiz ve sakin seyahatler yapıyorum. Benim kafa bir nebze rahat o yüzden :)
yurt dışında ki tavsiye edilen KM bu :) dediğin gibi uzun yol yapıyorsan senin bileceğin iş ama ben olsam şansa bırakmazdım :)

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Napalım patron değiştirelim mi?

Sorun çıkma ihtimali var diyorlar. Bu kafamı kurcalıyor. Yoksa yarın sabah bırakırım Borusan'a değiştirin derim o sorun değil.
Hocam bakındığım kadarıyla sorun çıkma ihtimali dedikleri 100000 milden sonraki değişimler falan. O zamana kadar değişmediyse hiç değişmeye uğraşmayın bile diyorlar hatta. Sorun olacağını zannetmiyorum 68binde.

Ben de bir sonraki bakımımı bekleyip değiştirteyim madem. Umarım tuzlu bir fiyat çıkarmaz ortaya Borusan.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Hocam bakındığım kadarıyla sorun çıkma ihtimali dedikleri 100000 milden sonraki değişimler falan. O zamana kadar değişmediyse hiç değişmeye uğraşmayın bile diyorlar hatta. Sorun olacağını zannetmiyorum 68binde.

Ben de bir sonraki bakımımı bekleyip değiştirteyim madem. Umarım tuzlu bir fiyat çıkarmaz ortaya Borusan.
Ben bi sorayım bakalım yarın Borusan'a ne kadara değişim yapıyorlarmış. Çok abartı bir fiyat çıkacağını sanmıyorum.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
@fksarall

Sordum. Benim şasiden baktı.

8.5 lt yağ alıomuş şanzıman (ZF'nin orjinal yağı mı bilmiyorum?) ve litre başı 80 € + KDV. Yani;

KDV Dahil 802 €. O daaa bugünün kuruyla 3200 ₺ gibi bir fiyat tutuyor ama 8.5 lt bana pek mantıklı gelmedi.

Şimdi Uzlar BMW'ye soracağım.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
@fksarall

Sordum. Benim şasiden baktı.

8.5 lt yağ alıomuş şanzıman (ZF'nin orjinal yağı mı bilmiyorum?) ve litre başı 80 € + KDV. Yani;

KDV Dahil 802 €. O daaa bugünün kuruyla 3200 ₺ gibi bir fiyat tutuyor ama 8.5 lt bana pek mantıklı gelmedi.

Şimdi Uzlar BMW'ye soracağım.
Öeehh işçilik dahil değil bu fiyata değil mi? Ayrıca, dün biraz araştırdım da çoğu insan 8 litre diyordu, o yüzden doğrudur muhtemelen.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Öeehh işçilik dahil değil bu fiyata değil mi? Ayrıca, dün biraz araştırdım da çoğu insan 8 litre diyordu, o yüzden doğrudur muhtemelen.
Borusan'daki yedek parça yetkilisi. O yüzden tam cevap verememe olayı normal.

Uzlar BMW'den cevap geldi. Şanzıman yağı 9 lt (markayı sormadım), artı pan denilen yağ kabı ve sanırım filtre + işçilik her şey dahil 1.500 ₺ dediler.

En kötü yağımızı biz alır gideriz o sorun değil.

Zaten sanayi ile Borusan arasında 2 ya da 3 kat fiyat farkı oluyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım