Seramik Uygulaması ve Bakımı / Nasıl Yıkanmalı, Hangi Ürünler Kullanılmalı?

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
843A3E9D-B5C3-4019-93B3-3A22EE459A17.jpeg
1754FE18-067F-4B34-8299-F8982D632A67.jpeg
B5E904D9-A119-4EF4-AE1B-900FFB2A08A3.jpeg

Sonunda güzel bir pasta uygulaması ve sonrasında seramik kaplama yaptırdım. Seramik kaplama olayları çok inandırıcı gelmiyor bana ama bir kere deneyelim dedim.

Şu anlık sonuç harika gözüküyor, bakalım kalıcılığı nasıl olacak.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Ekli dosyayı görüntüle 34606Ekli dosyayı görüntüle 34607Ekli dosyayı görüntüle 34608
Sonunda güzel bir pasta uygulaması ve sonrasında seramik kaplama yaptırdım. seramik kaplama olayları çok inandırıcı gelmiyor bana ama bir kere deneyelim dedim

şuanlık sonuç harika gözüküyor, bakalım kalıcılığı nasıl olucak
Sizden alinti yapip genel bir nacizane bilgi vermek istiyorum.
Hangi marka kullanilmis olursa olsun seramik sonrasi yikamalar omur icin oldukca onemli. Yani kostik kopuk veya firca kullanmak seramigi alip goturebiliyor.

Urunun kurlesmesi dogru yapilmissa ve minimum 2 kat hatta 3 kat atilmis ise uygulama sonrasi olusabilecek cizikleri ve hatta bazi derin cizikleri engelliyor yani aracin kendi boyasina indirmeden seramik katmaninda kaliyor. Ama tabi hicbir zaman seffaf kaplama kadar dayanikli olmadigi bir gercek.

Buradan halka seslenis gibi olacak ama maliyeti 500 600 lira olan iyi marka seramikleri iscilik vs derken 4 5 milyar bandinda para isteyenler var. Seffaf kaplama icinde metresi 900 lira olan iyi markalari iscilikle 10 milyar fiyat cekiyorlar. Burada bana gore onemli olan cok fazla saplamayacak insafli bir detail yeri bulmak . Veya artik her self yikamada gordugumuz kendi isinin kendi ustasi insanlar haline gelmek ve disariya para kaptirmamak.

Alinti yaptigim arac mukemmel duruma gelmis. Ama iste zor olan kisim burada basliyor. Yikamasi ve bakim yapilmasi gerekiyor donem donem.

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
Sizden alinti yapip genel bir nacizane bilgi vermek istiyorum.
Hangi marka kullanilmis olursa olsun seramik sonrasi yikamalar omur icin oldukca onemli. Yani kostik kopuk veya firca kullanmak seramigi alip goturebiliyor.

Urunun kurlesmesi dogru yapilmissa ve minimum 2 kat hatta 3 kat atilmis ise uygulama sonrasi olusabilecek cizikleri ve hatta bazi derin cizikleri engelliyor yani aracin kendi boyasina indirmeden seramik katmaninda kaliyor. Ama tabi hicbir zaman seffaf kaplama kadar dayanikli olmadigi bir gercek.

Buradan halka seslenis gibi olacak ama maliyeti 500 600 lira olan iyi marka seramikleri iscilik vs derken 4 5 milyar bandinda para isteyenler var. Seffaf kaplama icinde metresi 900 lira olan iyi markalari iscilikle 10 milyar fiyat cekiyorlar. Burada bana gore onemli olan cok fazla saplamayacak insafli bir detail yeri bulmak . Veya artik her self yikamada gordugumuz kendi isinin kendi ustasi insanlar haline gelmek ve disariya para kaptirmamak.

Alinti yaptigim arac mukemmel duruma gelmis. Ama iste zor olan kisim burada basliyor. Yikamasi ve bakim yapilmasi gerekiyor donem donem.

Evet maalesef bunun da farkındayım :/ Ne kadar iyisini de yaptırsak yıkamacılar yüzünden maffolcak biliyorum. O yüzden ben de daha uygun bir seramik tercih ettim. Şimdi ise gerekli bazı malzemeleri aldım artık aracımı kendim yıkayacağım amatör bir şekilde. ( Ph nötr şampuan , demir tozu temizleyici , yıkama eldiveni , cam bezi , kurulama bezi ve bir adet kova ) Ön yıkama vs çok uğraşmak istemedim ki beceremem diye düşünüyorum o kadarını. Benzinci de yıkarım büyük ihtimalle orada tazyikli suyu kullanıp. Bunlarla mahalle yıkamacılarından daha iyi yıkayabileceğim kesin gözüküyor :D Zaten seramik sayesinde çok da kir tutmuyor araç. 2 ayda bir sonax brilliant shine detailer kullanıyım diyorum ne dersiniz ?

Son düzenleme:

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,069
4,358
4,220
varsova
Marka
Porsche
seramik sonrasi arac kirlenmiyor, koruma sagliyor ama seramik cok nazli, fircasiz kendim yikamama ragmen etkisi azaldi sonra seramik yapan sirket gelin ustune bir daha yapalim dedi, surekli seramikciye para odemek mantikli gelmedi acikcasi, folyo kaplamadan daha iyi koruma aldim onu da belirli surelerde yenilemek gerekiyor onu da elde fircasiz yikamak lazim ama seramik kadar nazli degil ve bence daha iyi koruma sagliyor. ikisini de kullandiktan sonra ki fikrim
para tuzagi oldugu yonunde, cok ozel bir araciniz falan yoksa bence istenen tutarlar cok fazla

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,069
4,358
4,220
varsova
Marka
Porsche
Evet maalesef bunun da farkındayım :/ Ne kadar iyisini de yaptırsak yıkamacılar yüzünden maffolcak biliyorum. O yüzden ben de daha uygun bir seramik tercih ettim. Şimdi ise gerekli bazı malzemeleri aldım artık aracımı kendim yıkayacağım amatör bir şekilde. ( Ph nötr şampuan , demir tozu temizleyici , yıkama eldiveni , cam bezi , kurulama bezi ve bir adet kova ) Ön yıkama vs çok uğraşmak istemedim ki beceremem diye düşünüyorum o kadarını. Benzinci de yıkarım büyük ihtimalle orada tazyikli suyu kullanıp. Bunlarla mahalle yıkamacılarından daha iyi yıkayabileceğim kesin gözüküyor :D Zaten seramik sayesinde çok da kir tutmuyor araç. 2 ayda bir sonax brilliant shine detailer kullanıyım diyorum ne dersiniz ?
ben sohbete atlamis gibi oldum ama uzun yol sonrasi, yagmurlu tozlu surus sonrasi araci bekletmeyin yikayin. tazyikli suyu uzak mesafeden tutmak cok onemli... Sonax en bilindik markalardan daha kalitelisi varmidir bilmiyorum ben de sonax kullaniyorum memnunum

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes

Çift kova iyi olur bence tektense. Çünkü birinde pis eldiveni temizleyip diğerinden şampuanı almanız lazım. Sonax Brilliant Shine Detailer var bende. İyi iş çıkarıyor ancak mucizevi bir ürün de değil her Sonax ürünü gibi. Ben bitince Meguiar's'a geçeceğim. İlk seti hep Sonax almıştım o nedenle bitenlerde Meguiar's alıyorum. Şimdiye kadar Meguiar's daha başarılı görünüyor. Güzel bir jant temizleyicisi ve lastik parlatıcı da öneririm. Sonax Brilliant Shine Detailer için de mikrofiber pad alırsanız uygulama için güzel sonuç alırsınız. Cam temizliğinde güzel bir ev tipi camsil buldum, araba camsillerinden iyi iş çıkarıyor :) Bir de interior detailer ve halı/kumaş temizleme öneririm. Halı/kumaşı temizleme köpüğünü sıktıktan sonra bir fırça ile temizleyebilirsiniz. Gayet kolay bir işlem. Bir kere temizleyince her yıkamada temizleyesiniz geliyor harika oluyor çünkü. Meguiar's'ın interior detailer'ı deriye de uygulanabiliyor bu arada. Bakım sütü haricinde en azından tek ürünle halledebilirsiniz. Türkiye çok güneş alan ve ışınları dik alan bir yer. Bu nedenle özellikle derilere ve torpidoya balm sürmekte fayda var.

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Demir tozu temizleyiciyi sık sık kullanirsaniz jant renginde matlasmalar belirebilir. Eger urun ph notr ibrazi iceriyorsa arac boyasinada kullanilabilir. Ama dedigim gibi cok kullanmanizi tavsiye etmem. Genelde 6 ayda bir oneriliyor.
Diger malzemelerinize ek olarak kovanizin icine petek denilen grit guard almanizi tavsiye ederim. Kirleri kovanin altinda tutar bu sayede kullandiginiz eldiveni temiz kalir.
Eger cok kafayi kirarsaniz el pompasi kopuk de kullanabilirsiniz. Ama dediginiz seylerle her turlu mahalle yikamacisindan iyi yikarsiniz zaten . Sonax urunlerini cok f/p bulmuyorum aslinda . Eger basit olsun hizli cila yapayim derseniz meguiars in seramikli spreyide is goruyor.
Ama kendi dusuncem hizli cila yerine 3 ayda bir wax atip hep cuzdana hemde boyaya daha yarari olabilecegi.

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
Çift kova iyi olur bence tektense. Çünkü birinde pis eldiveni temizleyip diğerinden şampuanı almanız lazım. Sonax Brilliant Shine Detailer var bende. İyi iş çıkarıyor ancak mucizevi bir ürün de değil her Sonax ürünü gibi. Ben bitince Meguiar's'a geçeceğim. İlk seti hep Sonax almıştım o nedenle bitenlerde Meguiar's alıyorum. Şimdiye kadar Meguiar's daha başarılı görünüyor. Güzel bir jant temizleyicisi ve lastik parlatıcı da öneririm. Sonax Brilliant Shine Detailer için de mikrofiber pad alırsanız uygulama için güzel sonuç alırsınız. Cam temizliğinde güzel bir ev tipi camsil buldum, araba camsillerinden iyi iş çıkarıyor :) Bir de interior detailer ve halı/kumaş temizleme öneririm. Halı kumaşı bir fırça ile temizleyebilirsiniz. Bir kere temizleyince her yıkamada temizleyesiniz geliyor harika oluyor çünkü. Meguiar's'ın interior detailer'ı deriye de uygulanabiliyor bu arada. Bakım sütü haricinde en azından tek ürünle halledebilirsiniz. Türkiye çok güneş alan ve ışınları dik alan bir yer. Bu nedenle özellikle derilere ve torpidoya balm sürmekte fayda var.
Aldıklarım dışında almam gereken bir kaç ürün önerir misiniz bana ? Koltuklar alkantara onlarda ne kullanabilirim ?

Bir de şimdi kaput koruma filmi düşünüyorum çok taş vs geliyor kaputa ve farlara

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
Demir tozu temizleyiciyi sık sık kullanirsaniz jant renginde matlasmalar belirebilir. Eger urun ph notr ibrazi iceriyorsa arac boyasinada kullanilabilir. Ama dedigim gibi cok kullanmanizi tavsiye etmem. Genelde 6 ayda bir oneriliyor.
Diger malzemelerinize ek olarak kovanizin icine petek denilen grit guard almanizi tavsiye ederim. Kirleri kovanin altinda tutar bu sayede kullandiginiz eldiveni temiz kalir.
Eger cok kafayi kirarsaniz el pompasi kopuk de kullanabilirsiniz. Ama dediginiz seylerle her turlu mahalle yikamacisindan iyi yikarsiniz zaten . Sonax urunlerini cok f/p bulmuyorum aslinda . Eger basit olsun hizli cila yapayim derseniz meguiars in seramikli spreyide is goruyor.
Ama kendi dusuncem hizli cila yerine 3 ayda bir wax atip hep cuzdana hemde boyaya daha yarari olabilecegi.
Jantlar zaten mat o yüzden bir şey olmaz herhalde :D Kova henüz almadım , klasik bir kovanın içine grit guard mı alıyım yoksa güzel 2li kova setlerivar mı
El pompası köpük kullanımı daha kolay gözüküyor ama eldivenle temizlemek kadar etkili olur mu

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
seramik sonrasi arac kirlenmiyor, koruma sagliyor ama seramik cok nazli, fircasiz kendim yikamama ragmen etkisi azaldi sonra seramik yapan sirket gelin ustune bir daha yapalim dedi, surekli seramikciye para odemek mantikli gelmedi acikcasi, folyo kaplamadan daha iyi koruma aldim onu da belirli surelerde yenilemek gerekiyor onu da elde fircasiz yikamak lazim ama seramik kadar nazli degil ve bence daha iyi koruma sagliyor. ikisini de kullandiktan sonra ki fikrim
para tuzagi oldugu yonunde, cok ozel bir araciniz falan yoksa bence istenen tutarlar cok fazla
etkisi illa azalıcak biliyorum :/ benim amacım güzel bir pasta uygulaması ve kil temizliğiydi , hazır bunlar yapılmışken bir de seramik yapalım deniyelim dedim.
Türkiye şartlarında özel sayılabilecek bir araç o yüzden biraz iyi bakıyım diyorum dışına da

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Jantlar zaten mat o yüzden bir şey olmaz herhalde :D Kova henüz almadım , klasik bir kovanın içine grit guard mı alıyım yoksa güzel 2li kova setlerivar mı
El pompası köpük kullanımı daha kolay gözüküyor ama eldivenle temizlemek kadar etkili olur mu
Simdi acikcasi kafa utulemek cok istemiyorum bu islerin bir cogu para tuzagi ornegin isletmeci olsam size mat renkli jantlarin seramigi var derdim ama tahmin ettiginiz uzere para tuzagi.
Bahsettiginiz durumun en makbulu 2 kova alip birine grit koymak.
El pompasi sonrasi zaten eldivenle temizlemeniz gerekiyor :D amac kova ugrasindan kurtulmak aslinda.

Genel olarak soyleyecegim meguiars sonax vb firmalarin cogu urunu f/p olmaktan cok cok uzaklar. İhtiyaciniz olursa tavsiye edebilirim

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
Simdi acikcasi kafa utulemek cok istemiyorum bu islerin bir cogu para tuzagi ornegin isletmeci olsam size mat renkli jantlarin seramigi var derdim ama tahmin ettiginiz uzere para tuzagi.
Bahsettiginiz durumun en makbulu 2 kova alip birine grit koymak.
El pompasi sonrasi zaten eldivenle temizlemeniz gerekiyor :D amac kova ugrasindan kurtulmak aslinda.

Genel olarak soyleyecegim meguiars sonax vb firmalarin cogu urunu f/p olmaktan cok cok uzaklar. İhtiyaciniz olursa tavsiye edebilirim

Bunu mu alıyım :D Yoksa hiç kova almadan bir tane pompa alıp sonrasında eldivenle mi yapıyım. Harbiden kova derdinden kurtulmak çok daha iyi olur

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan

Bunu mu alıyım :D Yoksa hiç kova almadan bir tane pompa alıp sonrasında eldivenle mi yapıyım. Harbiden kova derdinden kurtulmak çok daha iyi olur
O zaman sizi zahmetten kurtarayim :)
Link verecegim site ile en ufak bir maddi anlasmam vs yok. Malum artik korkuyorum bir urun oneriyorum instagramdaki gibi yukari kaydirin influencer tayfasindan saniyorlar.
Daha once alisveris yapip memnun kaldigim bir site sadece. Ama tabi size fikir olsun baska yerlerdende temin edebilirsiniz.

Benim aracim c suv bana 3 litre pompa yetiyor. Sizin arac benden kucuk oldugundan 2 litre oneriyorum. Ama 3 litre de alabilirsiniz

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
O zaman sizi zahmetten kurtarayim :)
Link verecegim site ile en ufak bir maddi anlasmam vs yok. Malum artik korkuyorum bir urun oneriyorum instagramdaki gibi yukari kaydirin influencer tayfasindan saniyorlar.
Daha once alisveris yapip memnun kaldigim bir site sadece. Ama tabi size fikir olsun baska yerlerdende temin edebilirsiniz.

Benim aracim c suv bana 3 litre pompa yetiyor. Sizin arac benden kucuk oldugundan 2 litre oneriyorum. Ama 3 litre de alabilirsiniz

3 Litre alıyorum ben de o zaman diğer araçları da bunla yıkarım artık
Kova derdinden kurtuluyorum o zaman :D Bunla şampuanı uyguladıktan sonra eldivenle devam ediyorum

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
Once mutlaka su ile kir akitin. Seramik oldugundan bu cok kolay olacak. Sonra kopuk bir sure bekleme sonra eldiven ve durulama mutlu son :D
Harika teşekkür ederim 👍
Marolex Foamer'ı alıcam parlatanadamlar'dan. 3 Litre olan bir o sanırım
Araç içi için ne önerirsiniz peki ?
Elimde autofiness dressle ve würth'ün araç içi temizleme spreyi var bunları ben almadım ama evde buldum belki işime yarar

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Ben dediğim gibi ne var ne yok Sonax almıştım. Hiç fena ürünler değil ancak Meguiar's bence daha başarılı. Sizde eksik olanlar bana kalırsa şu şekilde:

• Jant temizleme spreyi: Ben Meguiar's Waterless Wheel and Tire kullanıyorum. Su tutmadan önce bunu sıkıp bekleyip fırça ile temizliyor su tutup siliyorsunuz işlem tamam. Lastik yanaklarına da fırça ile uyguladığınızda parlatıcı jel daha iyi tutunuyor. Yine davlumbazların içini de bununla temizliyorum.
  • Detay fırçası (2 adet): Herhangi bir yapımarketten alabilirsiniz. Biri jantlar, ön ızgara, logolar, gaz ve fren pedalını fırça ile temizlemek için, diğeri havalandırma menfezleri, elinizin girmediği iç mekan yerleri için
  • Jant Fırçası: Bununla davlumbazlar ve jantların kabaca temizliğini yapıyorum. Marka önemsiz bence. Yapı marketten de alabilirsiniz.
  • Uygulama Pad'i: Bunu shine detailer gibi ürünleri kullanmak için alabilirsiniz. Markanın önemi yok mikrofiber olsun yeter
  • İkinci kova: Biri kirli su diğeri şampuanlı su için.
  • Interior Detailer: Şu an Sonax kullanıyorum. Ürün gayet güzel aslında ancak deriye uygulanmıyor. Bu nedenle Meguiars Quik (Burada marka typo yapmış bilerek :D) Interior Detailer'ını aldım. Daha kullanmadım ama. Sonax bitince kullanacağım. Her yüzeye (ekranlar dahil) tek ürün kullanmak güzel.
  • Camsil: Rossmann, Watsons vs. gibi yerlerden bildiğiniz ev için olan camsiller çok iş görüyor. Camı içeride temizlemek için kullanabilirsiniz.
  • Lastik parlatıcı jel ve sünger: Bunda da Sonax kullandım. Gayet güzel ancak Meguiar's bu konuda çok iyiymiş. Herkes öyle diyor. Sonax yeni bitti. Haftaya Meguiar's Endurance Gel'e geçeceğim. Özetle en uzun parlak tutan bu ürünmüş. Bir de orijinal süngerini de aldım. Kapaklı falan güzel saklanıyor. Bakacağız nasıl iş çıkaracağına.
  • Kokpit bakım sütü: Bunun sizdeki malzemeye göresini alırsanız iyi olur. Bende mesela kokpit deri. O nedenle kokpite aldığım bakım sütünü koltuklara da uygulayabiliyorum. Şu an yine Sonax var. Burada güneş ışınlarından yana sıkıntı olmadığından ne kadar iyidir tam kestiremiyor insan.
  • Halı Spreyi: Bunda şu an Nigrin diye bir marka kullanıyorum. Eh işte diyebilirim. Bittiğinde bir de Sonax almışım, ona geçeceğim. Halı temizliyiciler aslen kumaş temizleyici olduğundan aslında Alcantara için de kullanılabiliyor. Bu ürünler bitince alacağım ürün Meguiar's Carpet and Interior Cleaner ürünü olacak. Ama bunlar bitene kadar 2 sene geçer. Çok geç biten ürünler bunlar araba çok fazla kirlenmiyorsa. Alcantara temizlemek için ayrıca Sonax'ın da Meguiar's'ın da ürünleri var. Ama bende sadece koltukların ortası alcantara. Bunun için ekstra almam diye düşünüyorum.
  • Halı temizleme fırçası: Ben bunda iki çeşit kullanıyorum. Bir yine yapı marketten alınan el fırçası. Bu aslında fazlasıyla iş görüyor. Yılda bir de matkap ucuna takılan fırça kullanıyorum. Köpüğü sıkıp bekleyip dairesel hareketlerle pasta cila yapar gibi temizleyip mikrofiber bezle siliyorum. Tertemiz oluyor. El fırçası da fazlasıyla iş görüyor ama.
Ben bunlar haricinde evde de kullandığım buharlı temizlik makinesini (Kärcher EasyFix SC2) yine yılda bir falan kullanıyorum. Evde ayda bir kullanıyorum mesela. Ama açıkçası zaten ayda bir arabayı yıkadığımdan şu ana kadar doğru dürüst bir kir çıkardığını da görmedim. Yine süpürgeyi ve iç temizliği de otoparkta evdeki süpürge ile yapıyorum. Benzinlik ya da yıkamacılardaki süpürgelerden o kadar verim almıyorum. Başka bir şey gelmedi aklıma. İlk zamanlar çok uzun sürüyor sonra git gide alışıyor insan ve hızlanıyor. Ancak bir kere kendiniz detaylı temizleyince yıkamacıya götürmeye kıyamıyorsunuz artık :) Bu ürünler haricinde çok daha profesyonel ürünler var ancak bence Sonax ve üstü fazlasıyla iyi halihazırda. Arabada bir de bence tek tük kir vs. de olacak, kullanılmışlığını, sizinle olan anılarını hatırlatacak yaşlılık ibareleri de nazarlık boyutunda olacak, o kadar takılmamak lazım :)

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Harika teşekkür ederim 👍
Marolex Foamer'ı alıcam parlatanadamlar'dan. 3 Litre olan bir o sanırım
Araç içi için ne önerirsiniz peki ?
Elimde autofiness dressle ve würth'ün araç içi temizleme spreyi var bunları ben almadım ama evde buldum belki işime yarar
Marolex guzel urun ben memnunum. Yani zamanla parcalanma yapmadi.Ama dedigim gibi piyasa arastirmasi yapmadim. Belki baska sitelerde daha uygununu bulabilirsiniz fiyat olarak. Ama temelimiz oturdu en azindan. Gerisi sizin butcenize kalmis durum. Ozetle kaliteli urundur.
Elinizde dress varsa baska sey konusmaya hic gerek yok. Siz onu bitirinceye kadar devam edin. Bittigi zaman ic aksamda mat yoksa parlak bir goruntumu istediginize gore yeni urun bakalim.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Ben dediğim gibi ne var ne yok Sonax almıştım. Hiç fena ürünler değil ancak Meguiar's bence daha başarılı. Sizde eksik olanlar bana kalırsa şu şekilde:

• Jant temizleme spreyi: Ben Meguiar's Waterless Wheel and Tire kullanıyorum. Su tutmadan önce bunu sıkıp bekleyip fırça ile temizliyor su tutup siliyorsunuz işlem tamam. Lastik yanaklarına da fırça ile uyguladığınızda parlatıcı jel daha iyi tutunuyor. Yine davlumbazların içini de bununla temizliyorum.
  • Detay fırçası (2 adet): Herhangi bir yapımarketten alabilirsiniz. Biri jantlar, ön ızgara, logolar, gaz ve fren pedalını fırça ile temizlemek için, diğeri havalandırma menfezleri, elinizin girmediği iç mekan yerleri için
  • Jant Fırçası: Bununla davlumbazlar ve jantların kabaca temizliğini yapıyorum. Marka önemsiz bence. Yapı marketten de alabilirsiniz.
  • Uygulama Pad'i: Bunu wax ya da shine detailer gibi ürünleri kullanmak için alabilirsiniz. Markanın önemi yok mikrofiber olsun yeter
  • İkinci kova: Biri kirli su diğeri şampuanlı su için.
  • Interior Detailer: Şu an Sonax kullanıyorum. Ürün gayet güzel aslında ancak deriye uygulanmıyor. Bu nedenle Meguiars Quik (Burada marka typo yapmış bilerek :D) Interior Detailer'ını aldım. Daha kullanmadım ama. Sonax bitince kullanacağım. Her yüzeye (ekranlar dahil) tek ürün kullanmak güzel.
  • Camsil: Rossmann, Watsons vs. gibi yerlerden bildiğiniz ev için olan camsiller çok iş görüyor. Camı içeride temizlemek için kullanabilirsiniz.
  • Lastik parlatıcı jel ve sünger: Bunda da Sonax kullandım. Gayet güzel ancak Meguiar's bu konuda çok iyiymiş. Herkes öyle diyor. Sonax yeni bitti. Haftaya Meguiar's Endurance Gel'e geçeceğim. Özetle en uzun parlak tutan bu ürünmüş. Bir de orijinal süngerini de aldım. Kapaklı falan güzel saklanıyor. Bakacağız nasıl iş çıkaracağına.
  • Kokpit bakım sütü: Bunun sizdeki malzemeye göresini alırsanız iyi olur. Bende mesela kokpit deri. O nedenle kokpite aldığım bakım sütünü koltuklara da uygulayabiliyorum. Şu an yine Sonax var. Burada güneş ışınlarından yana sıkıntı olmadığından ne kadar iyidir tam kestiremiyor insan.
  • Halı Spreyi: Bunda şu an Nigrin diye bir marka kullanıyorum. Eh işte diyebilirim. Bittiğinde bir de Sonax almışım, ona geçeceğim. Halı temizliyiciler aslen kumaş temizleyici olduğundan aslında Alcantara için de kullanılabiliyor. Bu ürünler bitince alacağım ürün Meguiar's Carpet and Interior Cleaner ürünü olacak. Ama bunlar bitene kadar 2 sene geçer. Çok geç biten ürünler bunlar araba çok fazla kirlenmiyorsa. Alcantara temizlemek için ayrıca Sonax'ın da Meguiar's'ın da ürünleri var. Ama bende sadece koltukların ortası alcantara. Bunun için ekstra almam diye düşünüyorum.
  • Halı temizleme fırçası: Ben bunda iki çeşit kullanıyorum. Bir yine yapı marketten alınan el fırçası. Bu aslında fazlasıyla iş görüyor. Yılda bir de matkap ucuna takılan fırça kullanıyorum. Köpüğü sıkıp bekleyip dairesel hareketlerle pasta cila yapar gibi temizleyip mikrofiber bezle siliyorum. Tertemiz oluyor. El fırçası da fazlasıyla iş görüyor ama.
Ben bunlar haricinde evde de kullandığım buharlı temizlik makinesini (Kärcher EasyFix SC2) yine yılda bir falan kullanıyorum. Evde ayda bir kullanıyorum mesela. Ama açıkçası zaten ayda bir arabayı yıkadığımdan şu ana kadar doğru dürüst bir kir çıkardığını da görmedim. Yine süpürgeyi ve iç temizliği de otoparkta evdeki süpürge ile yapıyorum. Benzinlik ya da yıkamacılardaki süpürgelerden o kadar verim almıyorum. Başka bir şey gelmedi aklıma. İlk zamanlar çok uzun sürüyor sonra git gide alışıyor insan ve hızlanıyor. Ancak bir kere kendiniz detaylı temizleyince yıkamacıya götürmeye kıyamıyorsunuz artık :)
insan gercekten keyif aliyor muhtesem yazmissiniz.
Tek bir ekleme yapmak isterim.shine detailer yani hizli cilayi mikrofiber bez ile , wax lari ise sadece pad ile yapilabilir.
Eskiden balmumu wax alip el ile isitip kaportaya uygulamis biri olarak soyluyorum :D

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
insan gercekten keyif aliyor muhtesem yazmissiniz.
Tek bir ekleme yapmak isterim.shine detailer yani hizli cilayi mikrofiber bez ile , wax lari ise sadece pad ile yapilabilir.
Eskiden balmumu wax alip el ile isitip kaportaya uygulamis biri olarak soyluyorum :D

Teşekkür ederim, aynen evet ancak shine detailer'ı mikrofiberle yapmak lazım. Ben bezle yaparken çok yoruluyorum nedense, sanki yeterince yedirememişim gibi mi geliyor nedir bastırıyorum galiba :D O nedenle yuvarlak mikrofiber pad aldım. eldiven gibi giyiliyor, onunla rahat ettim. Mikrofiber olduktan sonra da hiç fark etmiyor ancak kalitesi. Güvendiğiniz ve cep yakmayan bir ürünü alıp geçmekte fayda var. Sonax, Meguiar's falan bu tip ürünlerde dehşet kazıklıyor çünkü :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım