Sizce hangi araç?

Sizce Hangisi ?

• Cupra Formentor

• Audi A3 35 tfsi Advanced

• Bmw 218i Sportline

• Bmw 118i Sportline

• Golf 8 1.5 e-tsi Style

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
899
1
1,717
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
A3 testinde otopark da ıslak kavrama olduğunu söyledi ama internette kuru kavrama olduğunu söyleyenler de var. İlerisi için benim de radarımda olan bir araç. Islak kavrama olduğuyla ilgili herhangi net bir bilgi var mı? Dq200 kuru olduğunu tahmin ediyorum. Dq381 mi kullanıyor acaba?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Algı olarak şu listede BMW>diğerleri. Mesele milletin algısı ise tercih o marka olmalı.

Cupra'yı premium olarak görmüyorum ama en makul fiyatlı, en az kullanılmışı onda bulunabileceği için ona bakılabilir (Yalnız doğru bir izlenim mi bilmiyorum kullanan varsa doğrusunu yazar, Cupra araçları sertmiş izlenimi veriyor. Cupra'nın Seat'ın altındaki çıkış amacı konfor değildi zaten). Tabii alıp 1-2 yıla satarım düşüncesi varsa bir BMW veya Audi kadar talep olacağını düşünmüyorum.

PSA konusu geçmiş, sözüm ona premium denen ama bence öyle olmayan bir diğer marka DS. DS'ler güzel duruyor, özellikle yalın iç tasarımları nedeniyle. DS4'ün benzinli motoru çekince yaratsa da sorun olmaz diyorsanız ilgilenilebilir, bir de 1.5 bluehdi dizel seçeneği var. Fiyat olarak Formentorla benzer.

Algı & al-sat vs. önemliyse: 2, 1, A3, Golf, Formentor.
Kullanıcıysa: en temiz, en az baş ağrıtacak seçenekler hangisiyse o sıra (ki muhtemelen Formentor veya Golf ilk sırada olur.) Listede olmayıp buraya eklenebilecek bir de Leon var, yeni kasa Leon malum kitleye pek düşmedi gibi geliyor.

Son düzenleme:

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,435
2,645
Marka
Ford
A3 testinde otopark da ıslak kavrama olduğunu söyledi ama internette kuru kavrama olduğunu söyleyenler de var. İlerisi için benim de radarımda olan bir araç. Islak kavrama olduğuyla ilgili herhangi net bir bilgi var mı? Dq200 kuru olduğunu tahmin ediyorum. Dq381 mi kullanıyor acaba?
İnternette farklı farklı şeyler yazanlar ve söyleyenler var açıkçası. Benim bulduğum şu Audi Servis Eğitim dökümanına göre 1.5 tfsi motor için DQ200 kullanıldığını söylüyor.
Kaynak: https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2021/MC-10194495-0001.pdf

Resmi bir döküman olduğu için burayı baz alarak devam edeceğim ve Audiyi ne yazık ki listede arkalara doğru atmak durumunda kalıyorum Golf ile beraber.

@sputnik Cupra premium bir otomobil değil ama iç-dış tasarım ve genel kalite algısı ile bence Audi A3 ten daha premium gibi duran bir araç o nedenle bu araçlarla birlikte listeme dahil etmiştim hocam. Evet Cupra Formentor süspansiyon yapısı itibari ile sert bir araçmış, bunu sahip olan arkadaşlarımdan da teyit ettim. Zaten yarın öbür gün bir İstanbul seyahati yapıp kendim deneyimleyeceğim araçlarını.

Bu araçların hepsinin gördüğüm kadarıyla piyasası istenildiğinde elden çok beklemeden çıkabilecek kapasiteye sahip gibi. Tabiki bir Golf ya da A3 hepsinden daha hızlı gider ama diğerleri de çok uzun ilanda durmaz diye tahmin ediyorum.

DS'ler açıkçası bana çok hitap etmiyor. Belki beğenenler vardır fakat iç tasarımları benim gözümü ve algımı yoruyor sadece.

Yeni kasa Leon ilk çıktığında alan bir iş arkadaşım daha sonradan Cupra Formentor'a geçmişti. Onun yorumlarına dayanarak Leon iç yalıtım ve süspansiyon kalitesi olarak Formentordan daha kötü seviyede demişti o nedenle listeye dahil etmedim.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu araçların hepsinin gördüğüm kadarıyla piyasası istenildiğinde elden çok beklemeden çıkabilecek kapasiteye sahip gibi. Tabiki bir Golf ya da A3 hepsinden daha hızlı gider ama diğerleri de çok uzun ilanda durmaz diye tahmin ediyorum.
Daha geç gidecek araçlar tabi ki olacaktır ama şuan sıfır arabaların bulunabilirliklerinin daha rahat olması, hatta kampanyalara devam ediyor olmalarından dolayi 2.el değeri 1.3 - 1.6 milyon arası edecek araçları golf, çupra vb olsa bile elden çıkarmanız kolay olmayacaktır. Herkesin beklentisi tabi ki değişecektir ama örneğin ben 2.el bir c veya c SUV araca bu paraları vereceğime gider sıfır c hb alirim. Yani siz aracı aldınız ilana koydunuz sırf algisindan dolayı satılabilir dediğiniz araçlar elinizde kalabilir. Bana kalırsa 2.el algısını birinci öncelik yapmayın derim.

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,435
2,645
Marka
Ford
Daha geç gidecek araçlar tabi ki olacaktır ama şuan sıfır arabaların bulunabilirliklerinin daha rahat olması, hatta kampanyalara devam ediyor olmalarından dolayi 2.el değeri 1.3 - 1.6 milyon arası edecek araçları golf, çupra vb olsa bile elden çıkarmanız kolay olmayacaktır. Herkesin beklentisi tabi ki değişecektir ama örneğin ben 2.el bir c veya c SUV araca bu paraları vereceğime gider sıfır c hb alirim. Yani siz aracı aldınız ilana koydunuz sırf algisindan dolayı satılabilir dediğiniz araçlar elinizde kalabilir. Bana kalırsa 2.el algısını birinci öncelik yapmayın derim.
Yani tabi ki fakat herkesin aradığı da farklı oluyor. Audi arayan insan da BMW arayan insanda ilanlarda genelde bu araçlara yönelerek seçim yapıyor. Piyasa da 0 araç bulunabilirliği güzel bir şey fakat örnek veriyorum beni BMW den caydırıp gidip 0 corolla bulabiliyorum diye corollaya yönlendirecek bir etken de olmaz.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yani tabi ki fakat herkesin aradığı da farklı oluyor. Audi arayan insan da BMW arayan insanda ilanlarda genelde bu araçlara yönelerek seçim yapıyor. Piyasa da 0 araç bulunabilirliği güzel bir şey fakat örnek veriyorum beni BMW den caydırıp gidip 0 corolla bulabiliyorum diye corollaya yönlendirecek bir etken de olmaz.
Bmw'yi ayrı tutuyorum o gerçekten premium bir araç ama vw ile benzer platformda üretilip sadece malzemesi ve biraz daha yalıtımı daha iyi olan a3'e bir bmw kadar premium olarak bakmıyorum. Bakanı tabi ki bilemem saygı duyarım. Bmw isteyen tabi ki gidip bmw alır. Ama cupra, golf falan gibi araçlarda 2.el kaygısı şu gidişatta düşünülecek bir şey değil bana kalırsa. Sizin sıraladığınız listede kullanıcısı olma hayaliyle bu işe girip sadece gider onu alırım, 2.el kaygısı yaşatmaz denecek tek marka bmw olarak duruyor. Bmw'yi seçerseniz bunda sıkıntı yok. Ama diğerlerinden birini seçip 2.el kaygısını da ön planda tuttum derseniz ilana koysanız da uzun müddet elinizde kalır ki çevremde örnekleri çok maalesef.

Son düzenleme:

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,435
2,645
Marka
Ford
Bmw'yi ayrı tutuyorum o gerçekten premium bir araç ama vw ile benzer platformda üretilip sadece malzemesi ve biraz daha yalıtımı daha iyi olan a3'e bir bmw kadar premium olarak bakmıyorum. Bakanı tabi ki bilemem saygı duyarım. Bmw isteyen tabi ki gidip bmw alır. Ama cupra, golf falan gibi araçlarda 2.el kaygısı şu gidişatta düşünülecek bir şey değil bana kalırsa. Sizin sıraladığınız listede kullanıcısı olma hayaliyle bu işe girip sadece gider onu alırım, 2.el kaygısı yaşatmaz denecek tek marka bmw olarak duruyor. Bmw'yi seçerseniz bunda sıkıntı yok. Ama diğerlerinden birini seçip 2.el kaygısını da ön planda tuttum derseniz ilana koysanız da uzun müddet elinizde kalır ki çevremde örnekleri çok maalesef.
Dediklerinize katılıyorum hocam. Ama şu yavaş piyasada bile %5-7'lık kayıp göze alınırsa çoğu araç elden çıkabiliyor gibi görüyorum ben de ilanlardan. Şunu da belirteyim Megane'ı elden hızlı çıkarırım diye düşünerek almıştım fakat bu aracı keyif alarak en az 4 sene falan kullanacağım bir araç olması düşüncesiyle bakıyorum. Tabi hayat ve ülke gerçekleri ne gösterir bilemiyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Dediklerinize katılıyorum hocam. Ama şu yavaş piyasada bile %5-7'lık kayıp göze alınırsa çoğu araç elden çıkabiliyor gibi görüyorum ben de ilanlardan. Şunu da belirteyim Megane'ı elden hızlı çıkarırım diye düşünerek almıştım fakat bu aracı keyif alarak en az 4 sene falan kullanacağım bir araç olması düşüncesiyle bakıyorum. Tabi hayat ve ülke gerçekleri ne gösterir bilemiyorum.
4-5 yıl binecekseniz zaten 2.eli şimdiden düşünmenize pek gerek yok hocam. Neticede aldığınız araç bir mazda modeli, ne bileyim bir mondeo gibi her dönem sadece hastasının alacağı bir model olmayacak. 4-5 yıla kadar gerek sıfır, gerekse 2.el piyasası çok değişecektir. Sizin yapmanız gereken önceliği hangisinden daha çok keyif alırım ve beni mutlu eder düşüncesiyle bir tercih yapmak olmalı. Çok değil yaz sonuna kadar 2.el piyasası tavan yapmıştı ve acayip hareketliydi. Bir anda sıfır araçlarda öyle bir kampanya ve bulunurluk geldi ki 2.el piyasası durma noktasına geldi. En çok tercih edilip satılan modeller bile ya daha düşüğüne gitmeye başladı ya da nispeten uzunca müddet elde kaldı. Yani anlatmaya çalıştığım konjonktür bu ülkede çok hızlı şekilde değişebiliyor. Bugün çabuk gider diye aldığınız araç yarın umduğunuz gibi bir bedel ve sürede gitmeyebilir. Bunu öncelik tutup sizi diğerine göre daha az mutlu edecek bir seçeneği tercih edip üzülmeyin.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Trim sesi istemiyorum diyorsanız Fermantor'u direkt eleyin. Ne kadar premium'uz derlerse desinler, Seat'lardaki trim sesleri maalesef Cupra'larda devam ediyor.
Golf 8'de de kullanıcılarından üzücü şekilde trim sesi şikayetleri duyuyorum. Nerede o eski Golf'ler...
Önden çekişli BMW'leri ciddiye alamıyorum sahipleri beni affetsin =) Donanımlarına vs.lerine tam hakimiyetim yok, eğer eski nesil arkadan itişli modelleri belirttiyseniz BMW'ler de düşünülebilir. Ama N13 motorlar ve zf8'ler 80k km sonrasında kafanızı kurcalayan dq200'den daha büyük sorun potansiyeli barındırıyorlar bilginiz olsun.
O nedenle tüm eksiklerine rağmen aralarında beklentinizi karşılayacak kalite hissi, sunduklarınız arasında bence sadece A3'te var.

Son düzenleme:

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,821
2,093
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Trim sesi istemiyorum diyorsanız Fermantor'u direkt eleyin. Ne kadar premium'uz derlerse desinler, Seat'lardaki trim sesleri maalesef Cupra'larda devam ediyor.
Golf 8'de de kullanıcılarından üzücü şekilde trim sesi şikayetleri duyuyorum. Nerede o eski Golf'ler...
Önden çekişli BMW'leri ciddiye alamıyorum sahipleri beni affetsin =) Donanımlarına vs.lerine tam hakimiyetim yok, eğer eski nesil arkadan itişli modelleri belirttiyseniz BMW'ler de düşünülebilir. Ama N13 motorlar ve zf8'ler 80k km sonrasında kafanızı kurcalayan dq200'den daha büyük sorun potansiyeli barındırıyorlar bilginiz olsun.
O nedenle tüm eksiklerine rağmen aralarında beklentinizi karşılayacak kalite hissi, sunduklarınız arasında bence sadece A3'te var.
Ya bu trim sesi mevzusu bana basit bir çalışma ile çözülebilir bir şey gibi geliyor.Sonuçta parçaların birleşim yerlerinin birbirine teması söz konusu ve sen bu temasta ses yapmayacak malzeme kullanacaksın.Parçaların birleşim yerlerini ekstra bir malzeme ile kaplamak çok büyük bir mühendislik gerektirmese gerek.Milyonluk araçlar, kaç yıllık markalar hala bu noktadan şikayet alıyorsa yazık.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ya bu trim sesi mevzusu bana basit bir çalışma ile çözülebilir bir şey gibi geliyor.Sonuçta parçaların birleşim yerlerinin birbirine teması söz konusu ve sen bu temasta ses yapmayacak malzeme kullanacaksın.Parçaların birleşim yerlerini ekstra bir malzeme ile kaplamak çok büyük bir mühendislik gerektirmese gerek.Milyonluk araçlar, kaç yıllık markalar hala bu noktadan şikayet alıyorsa yazık.
Bazıları dediğiniz gibi önlemlere cozulebiliyor hocam ama bazılarına yapılacak pek bir şey kalmıyor. Özellikle aracın üretim kısmında işçilik dediğimiz malzemelerin birleşim ve oturmasiyla ilgili doğru çalışma yapılmadığında, ses ve titreşim yapma ihtimali daha düşük malzemeler ( örneğin uygun kapı fitilleri ) seçilmedigi sürece bunlarin üstesinden kolay gelinmiyor. Aslında trim sesi gelmeyen araç olmaz. Belli yaş ve km sonra kullanima da bağlı olarak ama erken ama geç bu sesler gelecektir. Önemli olan üretilirken fabrikasyon montaj işçiliğinin güzel yapılmış olması. Bu doğru yapılırsa ses yine gelir ama minimum düzeyde ve geç şekilde.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
0 km alıp 100k'den uzun süre Leon mk3 kullandık. Ben hayatımda böyle bir trim sesi duymadım. Sürücünün solundaki havalandırma menfezinin çevresindeki yumuşak kaplamaya parmakla bastırdığımda sağ havalandırma bile gıcırdıyordu. VAG, Seat'ta bir şeyleri Golf'ten farklı yapıyor ama detaylarda tam olarak neler farklı bilemiyorum. Arkadaşımda Ibiza FR var son kasa 0-100 8sn altı filan, o da öyle. Formentor kullanıcısı tanıdığımız var, o da trim sesi doluymuş.
Seat (ve Cupra) f/p ok, tasarım ok, ama kalite konusunda kesinlikle vasat.

• Üzgün
Tepkiler: BorgaXxX

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,821
2,093
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
0 km alıp 100k'den uzun süre Leon mk3 kullandık. Ben hayatımda böyle bir trim sesi duymadım. Sürücünün solundaki havalandırma menfezinin çevresindeki yumuşak kaplamaya parmakla bastırdığımda sağ havalandırma bile gıcırdıyordu. VAG, Seat'ta bir şeyleri Golf'ten farklı yapıyor ama detaylarda tam olarak neler farklı bilemiyorum. Arkadaşımda Ibiza FR var son kasa 0-100 8sn altı filan, o da öyle. Formentor kullanıcısı tanıdığımız var, o da trim sesi doluymuş.
Seat (ve Cupra) f/p ok, tasarım ok, ama kalite konusunda kesinlikle vasat.
Fiat için fiyat/performans markası diyoruz ama daha bugün bacanağın 2021 1.4 Egea ile şehir içinde gezindik ve tık ses yok desem yeridir.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım