Skoda Kamiq 0w-20 vs. 5w-30 / Skoda Kamiq Yağ Seçimi

mrtbbn

murat
Düz Yol Gazcısı
30 Ağu 2022
6
8
145
27
İstanbul/Ataşehir
Marka
Skoda
Merhabalar,

2021 Model Skoda Kamiq 1.0 TSI 110 HP aracım var, bu sene garantisi bittiği ve servis fiyatı ile sanayi arasındaki fark çok yüksek olduğundan sanayide tanıdık bir ustaya bakım için aracı götürdüm.

Araç şuan 23200 km de, bakımda filtreler ve yağ değişti. Yağ için normalde 0w-20 kullanılması lazım, ustaya Castrol 0w-20 yağ istediğimi belirttim ama ısrarla mobil marka yağ önerdi. Yağı alıp geldiğinde yağı doldurduğu sırada 5w-30 kullandığını fark ettim. Tecrübesine güvenerek ses çıkarmadım.

Araçta herhangi bir çekiş kaybı yok ve arıza lambası yakmadı ancak rölantide motor tarafından sanki dizel çalışıyor ve/veya pistonlar bir yere vuruyor gibi ses gelmeye başladı.

Sizce araç üreticisi tarafından önerilen yağdan farklı bir yağ kullanmak böyle bir probleme yol açar mı? Bu motorda 0w-20 yerine 5w-30 kullanmak ne kadar mantıklı?

Videoyu linke ekledim,

Teşekkürler,

İyi forumlar,

Motor sesi

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
yağı direkt değiştirin 0w-20 ile ,hiç düşünmenize gerek yok umarım yağ değişimiyle kurtulursunuz.Engine flushta yapın.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Durum anlattığınız gibiyse usta cinayete teşebbüs etmiş. 0w20 kullanılıyorsa yağ kanalları bazı yerlerde çok ince demektir. 5w30 ile özellikle motor soğukken bu ince yerlerdeki yağlama aksayacaktır. Turbonun yağlaması filan da aksıyordur bu sebepten. Ayrıca yağ pompasına ekstra yük biner.
Yani bekletmeden değiştirin.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,035
3
4,928
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Merhaba,1.0 TSI ve 1.5 TSI motorların yağı 0W-20'dir,5W-30 kesinlikle koymamalısınız.Bu yağı durulama yağı gibi düşünüp acilen motordan çıkartmanızı tavsiye ederim,Engine Flush ile eski yağı tamamen sistemden boşaltıp yerine güvendiğiniz bir markanın 'VW 509' onaylı 0W-20 yağını kullanabilirsiniz.Ayrıca bu motora 5W-30 kullanan bir usta filtrelerde hangi markaları tercih etti açıkçası şüphelendirdi,filtrelerde kesinlikle ucuza kaçmayın mutlaka kaliteli yan sanayi veya orijinal filtre kullanın.

Son düzenleme:

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,603
18,389
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
5w30 kullanmanızda sakınca yok ama ben olsam 0w30 kullanırdım. Bu konu hakkındaki detaylar aşağıdaki konuda mevcut detaylıca okumanızı tavsiye ederim :)

essalih

Salih cilacı
Senkromeççi
29 Tem 2023
23
3
70
22
Antalya
Marka
Skoda
bende aynı durumun mağduruyum 0 30 konulması gereken aracıma 10 40 konulmuş (yetkili servis tarafından ) ve hep 10 40 la devam edilmiş ben 5 30 a döndüm ceratec kullanarak lifter sesi ortadan kalktı motor rahatlamış gibi oldu sen bence ya ustanı değiştir yada yağı kendin al da git kullandığı malzemelerinde markalarına dikkat et kal sağlıcakla

mrtbbn

murat
Düz Yol Gazcısı
30 Ağu 2022
6
8
145
27
İstanbul/Ataşehir
Marka
Skoda
Ekli dosyayı görüntüle IMG_0113.jpeg

Araç kitapçığında kaputtaki bilginin esas alınması gerektiği yazıyor. Kaputta 0w-20 kullan yazıyor.

Yarın akşam iş dönüşü yağı değiştireceğim, umarım başka bir sorunla karşılaşmam.

Arada gelen vuruntu benzeri ses harici olarak yakıtta yüksek miktarda kullanım artışı oldu araç bilgisayarından okuduğum kadarıyla normalde gördüğüm değerlerin 1-1.5 Lt üzerini görüyorum. Yakıt ibresi alışık olduğumdan çok daha hızlı şekilde aşağı iniyor.

Zaten yağı 2. sefer değiştirmesem yağ parası yakıt ile dolaylı olarak cebimden çıkacak :)

Aracın yağ değişimi sonrası durumunu 1 hafta içerisinde tekrar buraya yazmayı düşünüyorum.

Herkese teşekkürler,

Son düzenleme:

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
205
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Geçmiş olsun.

Böyle durumlarda ustayla baştan malzemeyi kendinizin alıp götürmeniz ve sadece işçilik ödemeniz üzerine anlaşmanız daha sağlıklı olacaktır.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım