KAPALI Soğuk havada şanzıman yağının yoğunlaşması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gurdal07

Profesör
29 Eyl 2016
354
342
1,295
Antalya
Aracim 2010 clio 1.2 bvr yani otomatiklestirilmis manual yada yari otomatik de deniyor. Dün sabah arabayi nazlı bir kontakla vites bostayken calistirdim. Aku zayif oldugundan mars motoru biraz yavas calisti. Vitesi 1 e atmak icin vites kolunu ileri ittirdim ama atmadi ve ekranda vites kutusunu kontrol ettirin yazdı, bi kapatip acayim dedim istop ettim. Akü zayif oldugundan araba bidaha çalışmadı. Baska bi aracla işe gittik kafama takildi öğlen eve geldim kontagi cevirdim calisti ve sorunsuz ilerlerledi gittim akü aldim. Sorunu çözdüm sanmistim. Bu sabah ise araba çok hizli bi sekilde calisti fakat gene ayni durum oldu ve 1. Vitese girmedi. Biraz isittim 2000 devir civarinda gaza bastim 5 dk falan. Araba isininca vites degistirdi ve sorunsuz ilerledim. İnternetten biraz arastirdim . sorun sanziman yağının özelliğini kaybetmesi ile geceleri olmasi gerekenden daha fazla yogunlasmasi olabilirmis. Daha önce böyle bi seyle karsilasan oldumu. Sanzuman yaginin degistirilmesiyle bu sorun çözülür mü? 75w80 elf yağ ile degistirin sanziman yagini diyorlar. Orijinal yağın hangisi oldugunu nereden ogrenirim?

mevlut olcy

Profesör
8 Eyl 2016
105
81
1,035
Şanzıman yağını değiştirmenin illaki faydası olur. Bizim eski kasa toyotada da kışın vitesler çok sertleşiyordu. Şanzıman yağını değiştirdik bir nebze düzeldi. Ama asıl sorun halatlarda ve halatın şanzımana bağlı olduğu seçicide imiş oralarına usta şırınga ile yağladı pamuk gibi olmuştu.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Valla benim astranın şanzıman yağını kendim değiştirdim 75w80 motul koydum. Sabahları okula giderken 1e geçmiyor soğuktan fakat biraz ısındımı geçmeye başlıyor (ıspartada okuyorum). Zaten otomatikleştirilmiş manuelse 60-80bin kmde bir şanzıman yağınızın değişmesi gerekiyor.

Gurdal07

Profesör
29 Eyl 2016
354
342
1,295
Antalya
Dün akşam arabayi biraz kuytu yere biraktim sabah sikinti olmadan vitese girdi. Ama yakin zamanda şanzıman yağını degistirip sonucu buraya yazacağım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@Gurdal07 Dün güpegündüz öğle vakti benim de başıma geldi. Park halindeki arabada vites 1 ve 2'ye geçmiyordu, 3'e geçebiliyordu. Boşta hafif hareket ettirdim, bir kaç kez debriyaja basıp bıraktım. O arada da arabaya 2000rpm'e yakın gaz verdim birkaç saniye. Sonra çok zorlamadan vites yolu üzerinde normal güçle 5-6 saniye beklettim, kendi kendine geçti sonunda. Ondan sonra yolda biraz aynı viteste yürüdüm, 2 ye de hafif nazlı geçtikten sonra uzun süre 2'de gittim. Yeterince hareket olunca şanzıman kendine geldi. Soğuklarda yaşanabilir bir durum.

Gurdal07

Profesör
29 Eyl 2016
354
342
1,295
Antalya
Araba bu durumu o günden sonra tekrarlamadı. Şanzıman yağını değiştirmek aklımda hala, elf 75w80 şanzıman yağı alsam kendim değiştirebilir miyim acaba diye dusunuyorum. Kesin Çözüm sayılmaz ama araba çalıştıktan hemen sonra vites değiştirmeyin, hafif gaz verin birkaç dakika bekleyin ondan sonra besmeleyle vitesi değiştirin:)

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Bence aracinizi bi gosterin, epeydir yag degismiyorsa normal, otomatik araclarda yag bakim araligi manuel e gore daha yakin diye biliyorum. Sorunun esas kaynagi sanziman yagi olmayabilir.

golf5gti

Asfalt Kurutucu
11 Kas 2016
12
52
635
40
Maalesef bu tarz robotlu sanzimanlarda hem akü hemde yağ çok önemli aracınızı varsa korunaklı bir yerde tutun. Kapalı garaj en iyisi ancak rüzgar girmeyen bir yer bile etkili olur. - değerlere dustugunde yine yapar. Aracı isitinca hem akü kendine geliyor hemde şanzıman yağı biraz isiniyor. Birde şanzıman kaptorlerine bakım yaptırmakta fayda var.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım