Steyşınları Sevin - Megane 3 ST - Yeni Aracımız

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
İlk sw aracım kendileri. Bir anda karar verip aldım. Aracı internette görüp satıcı ile randevulaşıp, ustama götürüp baktırmam ve noterden satışını almam toplamda 1 saat sürmedi. Çok yakınımda denk gelmesi de ayrı güzel oldu. Kendileri sedegli beyaz renkte 2012 model 1.5 dci 197.000 km de boyasız bir araç. Ufak tefek ezikler var boyasız düzelecek cinsten. Araçta Aralık 2022 den kalma 41.000tl bir hasar kaydı var. Köpeğe çarpma sonucu yetkili serviste ön tampon ve sağ ön far değişmiş. Ne airbaglerde ne kemerlerde ne airbag beyninde ne tampon demirinde hiçbir işlem yok. Bütün kayıtlar plaka sorgulamasına gerek kalmaksızın reno port uygulamasındaki servis geçmişi kısmından görülüyor. Parça fiyatları malum olunca açıkçası bi tampon değişimine bakmaksızın aracı aldım. İyiki de almışım. Duster ı malum çocuğu özel okula vermem ve dolayısıyla yakıt sarfiyatının yük olması sebebiyle iyide kar bıraktığı için satmıştım. Benim aracım duster bu lafımın arkasındayım ve bir yeni kasa kısmetse 1.3 turbo benzinlisini alacağım borç yüküm hafifleyince.

Araç sanıyorum extrem paket. Açıkçası esp olmayışı haricinde aradığım bir donanımda yok. Bu cüssede bir araca esp koyulmalıydı diye düşünüyorum. Araçta gözlemlediğim bir masraf olmayınca sinyalleri ve geri vites lambalarını lede çevirdim birde plakama ayyıldız yaptım. Daha yıkatmadım bile. Lastikleri continental ve 2021 tarihli dişleri güzel. Ağır bakımına 10küsür bin km var. Yağ bakımı yeni yapılmış. Aldığım bayan eşinden ayrılırken bir nevi tazminat olarak almış ve boyutları sebebiyle kullanamadığı için satmaktaymış. İki taraf içinde memnun olduğu bir ticaret oldu. 575.000tl ye satın aldım. Kurcaladıkça ben yapacak bişey bulurum herhalde. 😂

20230924_093415.jpg 20230924_092909.jpg 20230924_093449.jpg 20230924_093501.jpg 20230924_093518.jpg 20230924_093526.jpg 20230924_093535.jpg 20230925_165617.jpg 20230925_165624.jpg 20230927_210939.jpg 20230928_115427.jpg 20230928_115432.jpg

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hem sw olan versiyonunu hem de hb versiyonunu kullanma şansına sahip oldum. Yakıt olarak bundan farksız ama gaza abanınca kafa kaldırması ve sürüş zevki farklı bir boyutta. Tek negatif yönleri pek fazla piyasada olmadığından bazen yedek parçaları bilhassa küçük şehirlerde bulunamayabiliyor. Süspansiyon olarak çok gergin ve sert sayılabilecek bir yapıda. Yol tutuşu muazzam. Reno sport eli değdiği belli. Zaten şasileri standart modellerden farklı reno sport çıkışlı. Nasip olursa herhangi bir modeline sahip olmayı isterim doğrusu. Bendeki düz modeli küçük tümseklerde pamuk gibi konfor odaklı. Ama sert çukurlarda süspansiyon sesini duyabiliyorsunuz. Sanki amortisörün boyu yetmiyormuş gibi davranabiliyor. Yumuşak girince aynı konfor devam ediyor. Sanıyorum amortisörün çalışma mesafesi kısa. Deneyimleyince şahsi test bilgilerimi ayrıca paylaşacağım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Megane tarihinde en beğendiğim jenerasyon Megane III, en beğendiğim kasası da bu SW gt-line olanıdır. He, konfor arayana yoklukta bu standart hali de bal börek =) Güle güle kullan hocam.
buraya yazıyorum: 3 vakte kadar amfi, hoparlör bilmemne ses sistemine dokunuş gelecektir hatatat

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Megane tarihinde en beğendiğim jenerasyon Megane III, en beğendiğim kasası da bu SW gt-line olanıdır. He, konfor arayana yoklukta bu standart hali de bal börek =) Güle güle kullan hocam.
buraya yazıyorum: 3 vakte kadar amfi, hoparlör bilmemne ses sistemine dokunuş gelecektir hatatat
Ben bununki kadar berbat bir ses sistemi başka arabada görmedim olabilir eve ses sistemi koltuk altık bass vb. Ses netliği güzel ama bass seslere tepki olarak üretilmiş sanki ses sistemi. Tek kelime ile berbat 😁

blogger

Profesör
21 Ağu 2018
399
692
1,645
Marka
Renault
Kazasız belasız iyi günlerde kullanın, çok beğendiğim bir araçtır. Ama bir cruise controllü deri direksiyon istiyor gibi sanki :)

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Hayırlı olsun kazasız, belasız. Cidden şu araçlardaki ses sistemi çok zayıf. Ona müdahale şart. Tecrübe ettiğim diğer kötü ses sistemi ise F20'deydi. O klasmanda bir araç için berbat sayılabilecek bir ses sistemi vardı. Açınca hiç patlama yoktu ama bas namına hiç bir şey yoktu.

zahovic

Düz Yol Gazcısı
1 Kas 2022
16
46
145
İZMİR
Marka
Volkswagen
Çok istediğim bir kasa. Aile arabası yapmak için çok baktım ama hanımı bir türlü ikna edemedim. 1.5 dci manuel'in debriyaj sertliğini bir türlü eşim alışamadı (Clio ve Qashqai ile test ettik). Yıllarca Toyota kullanmanın eksileri. Ama aklımın her zaman bir köşesinde var. Sw'ler sevilmez mi hiç. Bende de samanlıkta sakladığım bir 1979 S123 300D aracım var ☺️ aramızda kalsın sunrooflu ve 5 ileri 😊

66.jpg

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Çok istediğim bir kasa. Aile arabası yapmak için çok baktım ama hanımı bir türlü ikna edemedim. 1.5 dci manuel'in debriyaj sertliğini bir türlü eşim alışamadı (Clio ve Qashqai ile test ettik). Yıllarca Toyota kullanmanın eksileri. Ama aklımın her zaman bir köşesinde var. Sw'ler sevilmez mi hiç. Bende de samanlıkta sakladığım bir 1979 S123 300D aracım var ☺️ aramızda kalsın sunrooflu ve 5 ileri 😊

Ekli dosyayı görüntüle 43629
üstat debriyajları pamuk gibi. Bitmeye başlayınca sertleşiyor. Benimkinde de biraz sert ama bakalım yılbaşından sonra yeniden duster a dönme niyetim var diye elleşmiyorum şimdilik :)

hursitkaan

Hurşit Kaan
Senkromeççi
17 Tem 2023
14
13
70
31
Kastamonu
Marka
Honda
Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın, sw olmasına rağmen yakışıklı bulduğum ve bu yüzden hep ilgimi çeken bir araç olmuştu. Aracın konforu, yakıt tüketimi ve bakım masrafları konusunda tecrübelerinizi bekliyoruz. İyi günler.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın, sw olmasına rağmen yakışıklı bulduğum ve bu yüzden hep ilgimi çeken bir araç olmuştu. Aracın konforu, yakıt tüketimi ve bakım masrafları konusunda tecrübelerinizi bekliyoruz. İyi günler.
Gt Line olanlar biraz sert ve gergin. Normal kasalarda süspansiyon pamuk gibi ama derin çukurlarda süspansiyon sesi çok. Sanki amortisörün çalışma mesafesi çok az. Genel anlamda fazlasıyla konforlu. Eşya gözleri bol ama doğru dürüst telefon koyacak bir yer yok :D Yakıt tüketimi karma tüketimde 5 küsür litrelerde. Aynı güzergahta duster ile 7,3 civarı yakıyordum. Bakım maliyeti olarak yağ değişmedim yeni değişmişti. Ama ağır bakım yaptırdım. Triger seti, v kayış seti, dinamo kasnağı, gergi bilyaları ve devirdaimi orjinal olarak değiştim. İşçilik dahil 5750tl ödedim.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Ara tara ne eksiği vardır diye bakınıyordum haliyle buldum. En çok ben bulurum 😂

Marşbiyerlerde sürtme sebepli boya vardı ben sürte sürte yine boyalık hale getirdim. Müsait bir zamanda boyanacaklar. Gelelim neler yaptığımıza.

Triger seti, v kayış seti, gergi bilyaları, dinamo kasnağı devirdaim ve antifiriz değişti. 5750tl
Antene her ne olduysa yarısı yoktu yenisiyle değiştirdim. 80tl
Ön panjurdaki krom çıta yoktu. Uzaktan göze batan bişey yoktu ama yakından yeri kötü duruyordu. Yerlisi 2000tl den fazla olan bu parçayı bikaç çiziği vardı diye orjinal olarak 1200tl ye alıp taktım.
Graficar megane 4 konfor seti alıp arabaya uyguladım. Kol dayama içi ve torpidonun dip noktasına denk gelen parçası ya hatalı kesilmiş ya da yerlilerle avrupa üretimler farklı bilemiyorum düzgün olmadı küçük kaldılar. Harici başarılı ürün. Uygulaması biraz el becerisi istiyor. Garip tıkırtılardan kurtuldum. 550tl
Birde arabanın içinden kuş sesine benzer garip bir ses geliyordu araba çalışırken. Söktüğüm parçanın altına aracı aldığım bayanın çocuğu sanırım para sokuşturmuş 😂 Söküp hem temizledim hemde 2tl 25kr param oldu :D
Kabaca yapılanlar böyle. Başkada yapılacak bişey yok. Ses sistemi kesinlikle değişmeli. Tiksindim resmen!

IMG_0164.JPG IMG_0158.JPG
IMG_0316.JPG IMG_0313.JPG
IMG_0168.JPG
IMG_0165.JPG
IMG_0157.JPG
IMG_0199.JPG

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Altyapı güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Ses sistemi işini erteledim zira ocaktan sonra muhtemelen satarım duster aşkım depreşti :D

Hız sabitleme için gerekli malzemeleri aldım. Yük taşıma işinide tecrübe edelim dedim. Kamyonetle 400tl megane ile 60tl git gel :)
Oğlanın arabalı yatağı. Uzunluk 230cm. 250-260cm e kadar uzunluk kurtarırdı. Bu kadar geniş bir hacime sahip olduğunu doğrusu tahmin etmemiştim. Bir yanımda seviyor. Dur bakalım yarın ola hayrola 😂

Mevcut hali------------------------------------------------ Laguna 3 gt direksiyon simidi tercih ettim.
image3.jpeg image4.jpeg image5.jpeg

Ön koltuk tam olarak yatabildiği için her şey çok kolaylaşıyor. Bunun uzun yolda ayak uzatmaya yaradığını hayal ediyorum. Öf öf öf. Lakin sorun şu ki arabayı ben kullanmak zorundayım 🤷‍♂️
image1.jpeg image0.jpeg

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Son zamanlarda bişeyler gözlemledim. Motor ısısı bir yükseliyor bir düşüyordu. Sabit kalması gerekirken bu soğuklarda bile bir anda soğuyordu araç. Yılların kaşarlanmışlığıyla sıkıntının termostattan kaynaklandığını anladım tabi 😂 Tamda tahmin ettiğim gibi fabrikanın koyduğu termostat üzerindeydi. tesadüfen oraları sökünce gördükki şanzıman takozu bile 2012 üretim daha fabrikasyon malzeme. Araç 200.000km de. Orjinal parçanın kullanım ömrüde kabaca nasıl oluyor görüyoruz.
450 termostat (komple gövde ve sensör birlikte değişti) 350 antifiriz (total turuncu organik olandan) 200 işçilik.

Her neyse onu hallettik. Hız sabitleme sistemi için direksiyon simidi almıştım malum. Onun ve tuşun montajını yaptık. Sistemden aktivasyonunu pyren yazılımı ile kendim hallettim. Gayet güzel oldu. Çok daha ucuza pejo grubunun kollarından da takılabiliyordu ama hem kadranda verileri göremiyordum hemde bildiğin uyduruk bir iş benim gözümde. Hem orjinal hem de güzel oldu.
Direksiyon simidi 2355 düğme 238 işçilik 250 kargo dahil fiyatlar.

image3.jpeg image4.jpeg
image2.jpeg
image1.jpeg image0.jpeg

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Cuma gününden bu yana çalışıyoruz. 2 sene boyunca geçerli yola uygunluk belgemizi (bildiğiniz muayene) aldık. Yağ gibi geçtik muayeneden. Hiç yağ kaçağı yok iyi bakmışsınız övgüsünüde aldık :) 1149 muayene 183 egzoz.

Bunun şerefine sipariş verdiğim sağ dış stobu yerine taktım. 1750tl
Arka kameranın bağlantısını orjinal bagaj tesisatı ile aynı borudan geçirmek suretiyle yaptık. Bagaj kapağındaki bakalite minicik bir kablo boşluğu bırakan fransızlarıda tebrik ediyorum 👏 200tl
Akabinde arabayı satma fikrini aklımdan tamamen çıkardığım için yıllardır hemen her arabamı benimle gezen Pioneer ts-s20 lerin de montajını yaptım. Torpidoda tweeter var sanıyordum ama olmamasınada pek üzülmedim açıkçası. Bana lazım olan tesisatı idi onuda kullandım. Alın teri 😂
Arka kapılar içinde orjinal tweeterları ve kapaklarını aldım. Güneşli ve izinli bir günümde arka kapılara da operasyon yapacağım. 250tl
Debriyaj ve volant setinide satın aldım. Ustamın müsait bir gününde onlarda değişecek. Herşey daha konforlu ve keyifli bir sürüş için. 8500tl
Son olarak teybi değiştirip koltuk altı bass bağlamak istiyorum. Bunun içinde kablo kesme biçme işlemi yapmamak için canbus dönüştürücü kit aldım. Direksiyon kumandası aktif çalışacak. Ana ünite tabiiki pioneer olacak. 1570tl

IMG_1299.jpg 2022E81D-9DC2-42FC-BD2B-ECD2D2BAEDC3.JPG
image0.jpeg IMG_1350.jpg
image6.jpegimage3.jpeg
image2.jpegimage5.jpeg
50edf8fd-8965-442a-aaa3-fd477f0c852d.JPG image0 (1).jpeg
image7.jpeg IMG_1352.jpg

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım