Şu anki fiyatlar, otomobiller ile kıyasla bir Golf 7 testi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Herkese selamlar,
Golf 7 çıktığında Hatchback segmentine devrimleri taşımıştı; 5 inçlik ekrana kocaman diye bakıyorduk, arka kol dayama standarttı ve bunun gibi bir sürü özellik yeniydi. Şu an 0 fiyatlarının uçması sebebiyle ikinci el araçlara yönelen tüketiciler için şu anki gözle Golf 7'yi sizlere bir daha tanıtmak istedik. İyi seyirler...

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Golf'ün iyi bir araba olduğunu bence söylemek bence yanlış değil. Fiyatı ile ilgili sıkıntıları var bence. Anket sonuçları da belli ediyor zaten kendini...
Bugune kadar otopark anketlerinde bir kez bile golf un ilk sirada oldugunu gormedim valla.golf iyi ama hicbir zaman ilk siraya oynamayacak sadeve fiyat degil surus keyfi sorunsuzluk bekleme sureleri buna en buyuk etmenlerden.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Bugune kadar otopark anketlerinde bir kez bile golf un ilk sirada oldugunu gormedim valla.golf iyi ama hicbir zaman ilk siraya oynamayacak sadeve fiyat degil surus keyfi sorunsuzluk bekleme sureleri buna en buyuk etmenlerden.

Ya kusuruma bakmayın tartışma gibi olsun istemiyorum ama merak ettiğim bir iki şey var.
Şimdi Golf'ün bekleme süreleri, fiyatı, servisi vs bunların hepsi Volkswagen'in değil Doğuş Otomotiv'in sorunu.

Gerçekten Golf'ün iyi olduğunu düşünmüyor musunuz? Sınıfının iyilerinden değil mi sizce de? Yani istediğiniz kadar Doğuş'u eleştirin de, Golf'ün suçu ne? Benim Golf'üm yok, Volkswagen'le de bir yakınlığım yok ama yine de hak edenin hakkını alması gerektiğini düşünüyorum. Neden Golf iyi bir araba ama işte distribütör sorunları veya bazı şanzımanla ilgili sorunları yüzünden ben tercih etmiyorum demek yerine, hep arabayı kötülüyoruz?

Yanlış anlamayın lütfen, sadece herkesin Golf'e karşı tutumunu anlayamıyorum sanırım. Bence de daha makul alternatifler var, fakat bu Golf'ü bence kötü bir araba yapmıyor.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Abi konuşmayayım diyorum ama dayanamıyorum. Hep bi bekleme süresi diyip durmuşsun. Bekleme süresini sırf Volkswagen veya Doguş mu yapıyor? En basitinden bir örnek vereyim. 6 ay önce 116d icin fiyat aldım. Araç baz paketti NBT yani büyük ekran opsiyonu koysak hemen bulabilirmiyiz yada ne kadar bekleriz dedim bana tamı tamına 5 ay dediler. Volkswagen'e şu anda gırtlak oğlu gırtlak Passat yapsan bekleyeceğin süre maksimum 2.5 ay. Bu arabalar gökten zembille inmiyor. Müşteri kendi zevkine göre araç dolduruyor. Bu aracın siparişi geçiliyor, üretim bandında ne zaman işleme gireceği belirleniyor ne zaman transport edileceği hesaplanıyor ne zaman bayiye geleceği hesaplanıyor. Şu anda sana Golf alacak olsak ve istediğin gibi doldursak bekleyeceğim süre 2.5 ay. Mazda da ise 1.5 2 ay bakleyeceksin. Şimdi fabrikanın yaptığı iş olarak Mazda mı daha yoğun Volkswagen mi? Bak Volkswagen'i savunmuyorum sadece düşün diyorum. Golf yerine Focus alırsak yine 2 ay bekleyeceksin ve o zamanın kurundan araç fiyatlandırilacak çünkü araç ülkeye 2 ay sonra ithal ediliyor.

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Ya kusuruma bakmayın tartışma gibi olsun istemiyorum ama merak ettiğim bir iki şey var.
Şimdi Golf'ün bekleme süreleri, fiyatı, servisi vs bunların hepsi Volkswagen'in değil Doğuş Otomotiv'in sorunu.

Gerçekten Golf'ün iyi olduğunu düşünmüyor musunuz? Sınıfının iyilerinden değil mi sizce de? Yani istediğiniz kadar Doğuş'u eleştirin de, Golf'ün suçu ne? Benim Golf'üm yok, Volkswagen'le de bir yakınlığım yok ama yine de hak edenin hakkını alması gerektiğini düşünüyorum. Neden Golf iyi bir araba ama işte distribütör sorunları veya bazı şanzımanla ilgili sorunları yüzünden ben tercih etmiyorum demek yerine, hep arabayı kötülüyoruz?

Yanlış anlamayın lütfen, sadece herkesin Golf'e karşı tutumunu anlayamıyorum sanırım. Bence de daha makul alternatifler var, fakat bu Golf'ü bence kötü bir araba yapmıyor.
Ben kotu demedimki ama ilk siraya da koyacak kadar iyi bir araba oldugunu dusunmuyorum

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör

Arabanın bekleme süresi konusunda Doğuş'un bir suçu yokki. Fabrika ne derse adamlar onu uyguluyor. Ayrıca şu anda hemen her modelden her bayide bulunuyor. Golf segmentinin hala öncülerinden biri. Aksini iddia etmek zaten yanlış olur.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Abi konuşmayayım diyorum ama artık yeter. Hep bi bekleme süresi diyip durmuşsun. Bekleme süresini sırf Volkswagen veya Doguş mu yapıyor? En basitinden bir örnek vereyim. 6 ay öncr 116d icin fiyat aldım. Araç baz paketti NBT yabi büyük ekran opsiyonu koysak hemen bulabilirmiyiz yada ne kadar bekleriz dedim bana tamı tamına 5 ay dediler. Volkswagen'e şu anda gırtlak oğlu gırtlak Passat yapsan bekleyeceğim süre maksimum 2.5 ay. Bu arabalar gökten zembille inmiyor. Müşteri kendi zevkine göre araç dolduruyor. Bu aracın siparişi geçiliyor, üretim bandında ne zaman işleme gireceği belirleniyor ne zaman transport edileceği hesaplanıyor ne zaman bayiye geleceği hesaplanıyor. Şu anda sana Golf alacak olsam ve istediğin gibi doldursak bekleyeceğim süre 2.5 ay. Mazda da ise 1.5 2 ay bakleyeceksin. Şimdi fabrikanın yaptığı iş olarak Mazda mı daha yoğun Volkswagen mi? Bak Volkswagen'i savunmuyorum sadece düşün diyorum. Golf yerine Focus alırsak yine 2 ay bekleyeceksin ve o zamanın kurundan araç fiyatlandırilacak çünkü araç ülkeye 2 ay sonra ithal ediliyor.
Ceyhuncum daha gecen bunu konustuk 3 kisi yazmisti hatirliyormusun 3 kisiden biri 6 ay bekleme suresi verdiler vazgectim demisti diger ikiside 4 aydan bahsetmisti. Dedigin zaman bana gore hayal.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Ben kotu demedimki ama ilk siraya da koyacak kadar iyi bir araba oldugunu dusunmuyorum
Genele hitap ettiği için müşteriler sıklıkla tercih ediyor. Fakat yol tutuş isteyen adam veya marjinallik isteyen adam Golfün yüzüne bakmaz kaldı ki bakmamakta çok haklı. Nesnel olarak Golf hala segmentinin en başarılı araçlarından biri hatta aracı olabilir. Fakat öznel olarak işler değişir ve sana hak veriyorum.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Ceyhuncum daha gecen bunu konustuk 3 kisi yazmisti hatirliyormusun 3 kisiden biri 6 ay bekleme suresi verdiler vazgectim demisti diger ikiside 4 aydan bahsetmisti. Dedigin zaman bana gore hayal.
3 kişi ne kadar işin içinde veya ne kadar doğru söylüyor? Bunu biliyormusun?

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
3 kişi ne kadar işin içinde veya ne kadar doğru söylüyor? Bunu biliyormusun?
O zamanda demistim sozum soz gidelim herhangi bayiye arabami secip ozellestireyim 4 aydan az bir sure denirse istedigin yerde yemek o kadar eminim sureden.mazda icinse bekleme sureside artti anlamadim stoklarda bitti galiba

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
O zamanda demistim sozum soz gidelim herhangi bayiye arabami secip ozellestireyim 4 aydan az bir sure denirse istedigin yerde yemek o kadar eminim sureden.mazda icinse bekleme sureside artti anlamadim stoklarda bitti galiba
Gidelim abi ben hep diyorum. Mazda adam akıllı yönetilmedikçe bu ülkede adam olmaz.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Arabanın bekleme süresi konusunda Doğuş'un bir suçu yokki. Fabrika ne derse adamlar onu uyguluyor. Ayrıca şu anda hemen her modelden her bayide bulunuyor. Golf segmentinin hala öncülerinden biri. Aksini iddia etmek zaten yanlış olur.

Doğuş Otomotiv'in bence ciddi, hem de çok ciddi hataları var.
Bir müşteri neden araç yapar? Çünkü müşteri istediği dolulukta araç bulamaz, sipariş yoluna yönelir.
İstediği dolulukta araç getirmemek ise Doğuş Otomotiv'in hatası diye değerlendiriyorum. Yani 2017 yılında hala geri dönüş kamerasına sahip olmayan Golf Highline geliyorsa, bu bir hatadır. Bu önemli opsiyonları koymayıp, kar marjı yüksek bir şekilde sattıklarını düşünüyorum. Ayrıca şöyle de bir şey var, Golf iyi tuttu diye fiyat artırırken acımasız davranıyorlar. Herkes nasıl olsa alıyor mantığıyla yapılan bu zamlar diğer markaların da karşı bir zam yapmasına sebep oluyor. Evet, piyasayı yönlendiriyorlar . Evet çok satıyorlar fakat yine de birilerinin artık buna dur demesi lazım. Yani en azından ben böyle düşünüyorum.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Doğuş Otomotiv'in bence ciddi, hem de çok ciddi hataları var.
Bir müşteri neden araç yapar? Çünkü müşteri istediği dolulukta araç bulamaz, sipariş yoluna yönelir.
İstediği dolulukta araç getirmemek ise Doğuş Otomotiv'in hatası diye değerlendiriyorum. Yani 2017 yılında hala geri dönüş kamerasına sahip olmayan Golf Highline geliyorsa, bu bir hatadır. Bu önemli opsiyonları koymayıp, kar marjı yüksek bir şekilde sattıklarını düşünüyorum. Ayrıca şöyle de bir şey var, Golf iyi tuttu diye fiyat artırırken acımasız davranıyorlar. Herkes nasıl olsa alıyor mantığıyla yapılan bu zamlar diğer markaların da karşı bir zam yapmasına sebep oluyor. Evet, piyasayı yönlendiriyorlar . Evet çok satıyorlar fakat yine de birilerinin artık buna dur demesi lazım. Yani en azından ben böyle düşünüyorum.
Doğuş'un karlılığı yüksek değil insancıl seviyede. Geri görüş kamerası olmaması evet kesinlikle bir eksiklik ve hep söylerim donanım konusunda eksikleri var diye. Yeni Golf'e uygulanan zam sadece Türkiye'de olmadı aynı şekilde Almanya'da da oldu. Emisyon olaylarının acısı belkide çıkıyor bilemeyiz. Doguş hiçbir zaman bu araba çok satıyor milleti düdükleyek demedi demezde çünkü bu etik değil. Bu araçlar euro ile ithal ediliyor ve malum euro her dakika artista ve bu artışı hiçbir marka hiçbir zaman tam yansıtamadı zaten yansıtsaydı şu anda fiyatlar daha daha uçuk olurdu.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Beyler, fiyatları tartışmanın mantığı yok artık. Şu saatten sonra hiç bir otomobil ulaşılabilir değil ve ederi üzerinden fiyatlandırılmıyor. Focus 110k olup golf 120k olsa ne olacak ? Gidip 10k uygun diye focus mu alacağız yoksa daha kaliteli olduğunu düşünüp 120k'yı golf'e mi bayılacağız ? Bu saatten sonra markalar arasındaki fiyatlandırma farkını tartışmanın hiç bir manası yok.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Doğuş'un karlılığı yüksek değil insancıl seviyede. Geri görüş kamerası olmaması evet kesinlikle bir eksiklik ve hep söylerim donanım konusunda eksikleri var diye. Yeni Golf'e uygulanan zam sadece Türkiye'de olmadı aynı şekilde Almanya'da da oldu. Emisyon olaylarının acısı belkide çıkıyor bilemeyiz. Doguş hiçbir zaman bu araba çok satıyor milleti düdükleyek demedi demezde çünkü bu etik değil. Bu araçlar euro ile ithal ediliyor ve malum euro her dakika artista ve bu artışı hiçbir marka hiçbir zaman tam yansıtamadı zaten yansıtsaydı şu anda fiyatlar daha daha uçuk olurdu.

Araçlar Euro ile ithal ediliyor olabilir, fakat siparişleri çooook önceden geçiliyor. Ayrıca kar marjını bilmeniz için Doğuş Oto'da Yönetim kurulunda olmanız lazım. Bu bayiiden alınacak bir bilgi değil, Doğuş Otomotivin merkezinden alacağınız bir bilgi olmalı, yoksa bayiinin koyduğu %5'ten bahsetmiyorum. Etik olup olmaması ile ilgili bir şey yok, serbest piyasada rekabet kanunlarına uyularak istediğin fiyata istediğini satarsın. Ayrıca şunu da söyleyeyim, Volkswagen Golf Avusturya'da makyaj sonrası sadece 1200 Euroluk bir değişime uğradı. Alım gücü kıyaslaması yapmıyorum artık zaten. Orayla burayı örneklendirirsek bu işten çıkılmaz.

Edit: Doğuşun yaptığı her şey yanlış demiyorum. Adamlar doğruları yapıyor ki çok satıyorlar, yine de bazı politikalarını yanlış buluyorum.

Son düzenleme:

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Beyler, fiyatları tartışmanın mantığı yok artık. Şu saatten sonra hiç bir otomobil ulaşılabilir değil ve ederi üzerinden fiyatlandırılmıyor. Focus 110k olup golf 120k olsa ne olacak ? Gidip 10k uygun diye focus mu alacağız yoksa daha kaliteli olduğunu düşünüp 120k'yı golf'e mi bayılacağız ? Bu saatten sonra markalar arasındaki fiyatlandırma farkını tartışmanın hiç bir manası yok.

Kur arttıkça fiyatlar da artacak. Bunda bir sıkıntımız yok. Fakat ne kadar artacak kısmı konusunda eleştirilerim var Doğuş Oto'ya. Biri gelip düzgün bir şekilde şirketin belirli bir yüzde ile Volkswagen grubunun istekleri doğrultusunda zam yapıldığını açıklarsa otururum yerime. Bir şey diyemezsin o zaman yani. Fakat açıklamalar olmadıkça ben de müşteri olarak kaygılanıyorum. Haksız mıyım?

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Araçlar Euro ile ithal ediliyor olabilir, fakat siparişleri çooook önceden geçiliyor. Ayrıca kar marjını bilmeniz için Doğuş Oto'da Yönetim kurulunda olmanız lazım. Bu bayiiden alınacak bir bilgi değil, Doğuş Otomotivin merkezinden alacağınız bir bilgi olmalı, yoksa bayiinin koyduğu %5'ten bahsetmiyorum. Etik olup olmaması ile ilgili bir şey yok, serbest piyasada rekabet kanunlarına uyularak istediğin fiyata istediğini satarsın. Ayrıca şunu da söyleyeyim, Volkswagen Golf Avusturya'da makyaj sonrası sadece 1200 Euroluk bir değişime uğradı. Alım gücü kıyaslaması yapmıyorum artık zaten. Orayla burayı örneklendirirsek bu işten çıkılmaz.
Valla söylediğim şeyler harfiyen doğru ayrıca bayiden bilgi aldığımı kim söyledi ve sipariş olayları nasıl gelişiyor nerden biliyorsunuz?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kur arttıkça fiyatlar da artacak. Bunda bir sıkıntımız yok. Fakat ne kadar artacak kısmı konusunda eleştirilerim var Doğuş Oto'ya. Biri gelip düzgün bir şekilde şirketin belirli bir yüzde ile Volkswagen grubunun istekleri doğrultusunda zam yapıldığını açıklarsa otururum yerime. Bir şey diyemezsin o zaman yani. Fakat açıklamalar olmadıkça ben de müşteri olarak kaygılanıyorum. Haksız mıyım?
Haklısın hocam. Ama ben de şu açıdan diyorum misal Otosan focus için adet başına 10k kar marjı koysun, Doğuş da golf için adet başına 15k kar marjı koysun. Bunun bizim açımızdan hiç bir önemi ve yararı yok. Fiyatlar ulaşılabilir olsaydı aradaki 5k'yı konuşurduk. Ama şuan en alt limitten ulaşılabilecek bir c segment otomobil bile ederinin çok çok üstüne çıkmış vaziyette. Dolayısıyla distribütörlerin koyacakları kar marjı farkını sorgulamak ve bir sonuca varabilmek bize hiç bir fayda getirmeyecektir.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Haklısın hocam. Ama ben de şu açıdan diyorum misal Otosan focus için adet başına 10k kar marjı koysun, Doğuş da golf için adet başına 15k kar marjı koysun. Bunun bizim açımızdan hiç bir önemi ve yararı yok. Fiyatlar ulaşılabilir olsaydı aradaki 5k'yı konuşurduk. Ama şuan en alt limitten ulaşılabilecek bir c segment otomobil bile ederinin çok çok üstüne çıkmış vaziyette. Dolayısıyla distribütörlerin koyacakları kar marjını sorgulamak ve bir sonuca varabilmek bize hiç bir fayda getirmeyecektir.
Abi zaten bu piyasada distribütörler çok para kazanmıyor ki. Onların kar marjlarını eleştirmek saçma zaten. Tamamen hak veriyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım