Tork konvertör nasıl çalışır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fatih yavuz

Profesör
8 Eyl 2016
559
1,083
2,320
İstanbul
Marka
Saab
bizim ayı'da da porsche'un tork konvertörlü otomatik şanzımanı varmış bundan önce de araştırdım fakat tam olarak burada kavradım. ama bir şey sormak istiyorum. sinan hocam bu tork konvertör kilitleme olayı nedir

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
bizim ayı'da da porsche'un tork konvertörlü otomatik şanzımanı varmış bundan önce de araştırdım fakat tam olarak burada kavradım. ama bir şey sormak istiyorum. sinan hocam bu tork konvertör kilitleme olayı nedir
2 farklı kilitleme olayı var hocam,
1. pompa ile türbin hızının eşitlenmesi ki modern araçlarda yok denecek kadar aza indi bu kaçırma durumu
2. modern araçlarla birlikte tork konvertörün arkasına bir kavrama yerleştirildi, uzun yolda veya bazı durumlarda bu kavrama devreye girerek motor gücünün direk aktarılmasını sağlıyor, mesela 6. son vites uzun yol yaparken bu kavrama devreye girerek gücün tork konvertör üzerinden değilde kavrama üzerinden çıkmasını sağlıyor ve güç kaybı hiç yaşanmıyor

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
2 farklı kilitleme olayı var hocam,
1. pompa ile türbin hızının eşitlenmesi ki modern araçlarda yok denecek kadar aza indi bu kaçırma durumu
2. modern araçlarla birlikte tork konvertörün arkasına bir kavrama yerleştirildi, uzun yolda veya bazı durumlarda bu kavrama devreye girerek motor gücünün direk aktarılmasını sağlıyor, mesela 6. son vites uzun yol yaparken bu kavrama devreye girerek gücün tork konvertör üzerinden değilde kavrama üzerinden çıkmasını sağlıyor ve güç kaybı hiç yaşanmıyor
arazi araçlarındaki overdrive bu 2. olana benzer bi sistem değilmi ?

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
arazi araçlarındaki overdrive bu 2. olana benzer bi sistem değilmi ?
overdrive devreye soktuğunuzda kullanılmayan bir vitesi kullanıyormuş gibi düşünmek lazım,
arazi araçlarında dik rampada veya yüklü haldeyken daha torklu çıkarsınız overdrive sayesinde, otomobillerdeyse yüksek hızlarda motor devrini düşürerek ekonomi amaçlamıştır

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
overdrive devreye soktuğunuzda kullanılmayan bir vitesi kullanıyormuş gibi düşünmek lazım,
arazi araçlarında dik rampada veya yüklü haldeyken daha torklu çıkarsınız overdrive sayesinde, otomobillerdeyse yüksek hızlarda motor devrini düşürerek ekonomi amaçlamıştır
bizim td5 te ve bi iki aracta daha gördüğüm araç tork odaklı olduğu için 5. vites 120 ile giderken 3500 devir gibi bir hızda oluyordu sonra 120 i geçtikten sonra araç bariz bir şekilde rahatlayıp devir 2800 lere düşüyordu, normal od tusu var bineklerdeki gibi bu dediğim bizim müdahalemiz dısında olurdu

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
bizim td5 te ve bi iki aracta daha gördüğüm araç tork odaklı olduğu için 5. vites 120 ile giderken 3500 devir gibi bir hızda oluyordu sonra 120 i geçtikten sonra araç bariz bir şekilde rahatlayıp devir 2800 lere düşüyordu, normal od tusu var bineklerdeki gibi bu dediğim bizim müdahalemiz dısında olurdu
belki de Land Rover için yapılmıştır bu sistem araçtan araca değişebilir :)
bostancı oto sanayi 4x4 garaj dükkanıyla ilişkiniz var mı

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
hepsine mutlaka uğramışlığım vardır ama babam skodacıydı ondan skodacıları daha cok bilirim ben

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım