Trafik kazasında kim hatalı?

fixit

Asfalt Kurutucu
9 Ocak 2018
15
1
595
Kazaa.png

Hafif bir çarpışma ancak sormak istedim. Hangi araç ne kadar hatalı?

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Trafik polisi değilim ama eğer yol tek şeritli mahalle yolu ise çöp kamyonunu sollamak için öteki şeride geçen A aracı kusurun büyüğünü alır gibime geliyor.

Ayrıca çöp kamyonu da yolun köşesinde durduğu için tehlikeli bir yerde duraksamış.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,729
3
9,666
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Çok daha fazla detay lazım , trafik işaretleri , kasisler , yaya yolları , trafik akış miktarı , hız limiti uyarıları gibi gibi uzayıp gider :)

Ama tutalım ki bu krokiden yorumluyoruz iki araçta da hata payı var A aracı sağ taraftaki görüş alanını göremediği için hız kesip bakış yapmıyorsa , B aracıda sol taraftaki görüş açısının kapalı olduğu görüp yavaşlamıyorsa iki aracında hata payı vardır.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Pratikten, yaşanan senaryolardan cevap verebilirim: A kusurlu.

Farklı bir senaryoda görüşü kapatan araçlar (bir de sığır valeler) nedeniyle ben de kaza yapmıştım. Kusuru 8/8 karşı tarafa verdiler, görüşü kapatan araç filan dinlemediler.

Buna çok yakın senaryoda ablamın aracı B olmuştu. Tek fark çöp kamyonu gibi bir duvar B'nin görüş alanını kapatıyordu. B aracı kontrolsüz çıkmasına rağmen tüm kusuru A'ya vermişlerdi.

fixit

Asfalt Kurutucu
9 Ocak 2018
15
1
595
Ben de o düşüncedeyim.
Trafik polisi değilim ama eğer yol tek şeritli mahalle yolu ise çöp kamyonunu sollamak için öteki şeride geçen A aracı kusurun büyüğünü alır gibime geliyor.

Ayrıca çöp kamyonu da yolun köşesinde durduğu için tehlikeli bir yerde duraksamış.
Zaten bu olayın sebebi direkt çöp kamyonu.
Herhangi bir işaret yoksa A aracı %100 kusurlu yol hakkı sağdan gelenin
Herhangi bir işaret ve levha yokmuş.
Çok daha fazla detay lazım , trafik işaretleri , kasisler , yaya yolları , trafik akış miktarı , hız limiti uyarıları gibi gibi uzayıp gider :)

Ama tutalım ki bu krokiden yorumluyoruz iki araçta da hata payı var A aracı sağ taraftaki görüş alanını göremediği için hız kesip bakış yapmıyorsa , B aracıda sol taraftaki görüş açısının kapalı olduğu görüp yavaşlamıyorsa iki aracında hata payı vardır.
Vereyim detayı kazayı ben yaşamadım ama hakimim. Trafik işareti, ışık, uyarı yok. İlgili bölgede kasis ve yaya yolu da yok. Trafik akış miktarı oldukça akıcı. Araç hızları olması gerektiği kadar.
Pratikten, yaşanan senaryolardan cevap verebilirim: A kusurlu.

Farklı bir senaryoda görüşü kapatan araçlar (bir de sığır valeler) nedeniyle ben de kaza yapmıştım. Kusuru 8/8 karşı tarafa verdiler, görüşü kapatan araç filan dinlemediler.

Buna çok yakın senaryoda ablamın aracı B olmuştu. Tek fark çöp kamyonu gibi bir duvar B'nin görüş alanını kapatıyordu. B aracı kontrolsüz çıkmasına rağmen tüm kusuru A'ya vermişlerdi.
Nedeni hakkında bir fikriniz var mı hocam? Bana iki tarafta aynı oranda hatalı gibi geldi.

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Bana da A hatalı gibi geldi. Sebebi ise kendi şeridinden değil karşı şeritten yoka çıkması. B aracı normal şartlarda o şeritten o yöne giden bir araç beklemez.

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Teoride "yol hakkı sağı boş olanındır " ama burada bir çöp kamyonu faktörü var. O yüzden iki araç da hatalı bence. Biri hem sollamaya çıkıp hem de dört yol ağzında kontrol için durmuyor ya da durabilecek kadar yavaşlamıyor,diğeri de duran çöp kamyonu olduğunu görüp, geçebilecek bir araba olduğunu idrak etmiyor ya da ediyorsa da dikkate almıyor. Şahsen ben kör noktası olan, köşeden dolayı sağdan soldan gelenler görünmediği zaman ya duruyorum ya da 10 15 km/h hıza düşüyorum. Allah saklasın, geçmiş olsun diyelim

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
A aracı, çöp kamyonu görüşünü kapatmasına rağmen kontrolsüz olarak kavşağa girdiği için

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,864
26,224
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hiçbir işaret yoksa, yollar denk yol sayılıyorsa ve iki araç da düz devam ediyorsa o dörtyoldan, A aracı suçlu. Çöp kamyonu olsa da olmasa da işaret olmayan denk yollarda herkes sağını kontrol etmeli

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
...

Nedeni hakkında bir fikriniz var mı hocam? Bana iki tarafta aynı oranda hatalı gibi geldi.
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 57. madde
https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2918.pdf

"c) Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise;
1. Motorsuz araç sürücüleri motorlu araçlara,
2. Motorlu araçlardan soldaki sağdan gelen araca,
Geçiş hakkını vermek zorundadırlar"

Bir de şöyle bir kaynak buldum. Trafik güvenliği uzmanı diye bir title'a sahip bir amcanın internet sitesinden
https://ahmetmerkepci.com/kontrolsuz-kavsak-nedir-kontrolsuz-kavsak-kurallari-nelerdir/
"Kontrolsüz kavşakta trafik kazaları;

• Soldan gelen araba sağdan gelen arabaya çarparsa %100 kusurludur.
  • Ancak soldan gelen araca, sağdaki araç çarparsa soldaki: %75 sağdaki: %25 kusurludur"

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım