Trafik sigortasında Tavan fiyat belli oldu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Alıntı

http://www.memurlar.net/haber/660068/trafik-sigortasinda-tavan-fiyat-belli-oldu.html

Uzun süredir beklenen trafik sigortasına tavan fiyatlar kesinleşti. Yeni düzenlemeye göre Türkiye genelinde baz olarak kabul edilen İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri için tavan fiyat iyi sürücülerde (otomobilde) 444 lira oldu.

KÖTÜ SÜRÜCÜYE 2 BİN 137 LİRA

İstanbul'da iyi sürücülerin sigorta tavanı (otomobilde) 470 liraya indi. Türkiye genelinde trafik sigortasında en pahalı il olan İstanbul'da 3 yıl arka arkaya kaza yapan veya hasar yapan sürücülerin primi ise 2 bin 137 lira olacak.

Gazete Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, trafik sigortasında araçların sigorta primi 7 ayrı basamakta belirleniyor. İlk kez otomobil veya başka bir araç alıp sigorta yaptıran sürücü 4'üncü basamak sayılıyor. Sürücü eğer kaza yaparsa 1'inci basamağa doğru eğer kaza yapmaz ise 7'nci basamağa doğru gidiyor. 7'nci basamak 3 yıl arka arkaya kaza yapmayan iyi sürücüleri içeriyor.

Trafik sigortası yeni tavanlarına göre sisteme yeni girenler İstanbul'da 855 lira ödeyecek. Bir yıl sonra kaza yapanlar (üçüncü basamak) yüzde 50, ikinci yıl kaza yapanlar (ikinci basamak) yüzde 100 ve üç yıl arka arkaya kaza yapanlar yüzde 150 zamlı sigorta primi ile karşılaşacak. Aksine sisteme girdikten sonra 1 yıl kaza yapmadan geçiren sürücü için ilk yıl yüzde 15, ikinci yıl yüzde 30 ve üçüncü yıl kaza yapmayan sürücüye de yüzde 45 indirim yapılacak. Böylece iyi sürücüler için çok ucuz olan sigorta kaza yapıp hasar çıkaranlar için pahalı hale gelecek. Uygulama 12 Nisan'da (yarın) başlıyor.

İSTANBUL YÜZDE 6 DAHA PAHALI

İl bazında da fiyatlar farklılaştı. Baz iller İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri oldu. Kocaeli, Ankara ve Bursa bu illerden yüzde 3, İstanbul ise yüzde 6 daha pahalı il oldu.

fft16_mf8911480.jpg
fft16_mf8911482.jpg

Son düzenleme:

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Umarım bu sefer anlatıldığı gibidir. Pek ümitli değilim ama. :(

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Ben daha geçen ay 1 yaşındaki arabaya 850 liraya yaptırdım. Sicil tertemiz hayatım boyunca kaza yapmadım. Ama önceden yaptıranlara prim iadesi yokmuş arabayı geçen sene mart ayında alarak suç işlemişim meğer.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Ben 2 sene önce ilk aracımı aldım, 1400-1500 TL civarı ödedim. Diğer yıl yaptırdığımda 1450 TL ' ye yaptırdım. İndirim beklerken bindirim oldu :) Şimdi ümitliyim düşer diye. Yarın göreceğiz fiyatları. İade yapacaklar mı yapmayacaklar mı kesin açıklama bulamadım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
O yuzden arkadaslar arabalarimizi dikkatli kullanalim. Gidip kimseye, kusur yuzdesi bizde daha fazla cikacak sekilde hasar vermemeye calisalim. Birisi size gelir vurursa, tutanak dahil sucsuz oldugunuz belli olursa sizin trafik sigortanizi etkilemeyecektir. O yuzden arabalarimizi dikkatli surelim.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
O yuzden arkadaslar arabalarimizi dikkatli kullanalim. Gidip kimseye, kusur yuzdesi bizde daha fazla cikacak sekilde hasar vermemeye calisalim. Birisi size gelir vurursa, tutanak dahil sucsuz oldugunuz belli olursa sizin trafik sigortanizi etkilemeyecektir. O yuzden arabalarimizi dikkatli surelim.
Çok güzel anlatmışsın. Bunu sen, ben veya biz uyguluyoruz. Ama karşındaki acaba uyguluyor mu? 2 defa aracıma çarpıp kaçtılar. Birisi şirket aracıydı, diğeri servis şoförüydü. Şirket aracındaki şahıs seyir halinde önüme kırdı ve gülerek uzaklaştı. Allah korudu da bir şey olmadı. Hakkımı da hiç bir şekilde helal etmem. Ama gel gelelim bu dünyadaki hesapta senden veya benden çıkıyor bunun acısı. En ufacık kazam olmamasına rağmen 2 yılda ödediğim para tamı tamına 3bin TL. Türkiye de ne olursa olsun araban varsa yolunacak kaz gözüyle bakılıyorsun. Bu kadar net.

bamsi

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
13
10
595
O kadar haber sitesinde yazıları okudum buradaki yazınız kadar aydınlatılmadım paylaşımınız için teşekkürler, bende 30 yaş altı sürücüyüm ilk aracımı geçen sene nisanda aldım 2013 model araca 1910 TL trafik sigortası ödedim, acaba yeni sistemde yaş etkinliği devam ediyor mu, bende kendimi 4. basamakta mı görmeliyim, sigortamın yenileme süresine 10 gün var sigortacının karşısında hazırlıklı olmak gerekiyor

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Çok güzel anlatmışsın. Bunu sen, ben veya biz uyguluyoruz. Ama karşındaki acaba uyguluyor mu? 2 defa aracıma çarpıp kaçtılar. Birisi şirket aracıydı, diğeri servis şoförüydü. Şirket aracındaki şahıs seyir halinde önüme kırdı ve gülerek uzaklaştı. Allah korudu da bir şey olmadı. Hakkımı da hiç bir şekilde helal etmem. Ama gel gelelim bu dünyadaki hesapta senden veya benden çıkıyor bunun acısı. En ufacık kazam olmamasına rağmen 2 yılda ödediğim para tamı tamına 3bin TL. Türkiye de ne olursa olsun araban varsa yolunacak kaz gözüyle bakılıyorsun. Bu kadar net.
İşte sen dikkat etsen de habersizce birisi gelip sana vurabiliyor ya da gözünün önünde önüne kırıyor illa kaza yapmana yol açıyor. O sebeple trafikte hemen her araca yol vermeye çalışırım, kimseye yaklaşmam, kendime de yaklaştırmamaya çalışırım. Arabamı sakat yere asla park etmem, dönüş noktası, dar sokaklar v.s park etmem. Kalabalık bir yere park ettiğimde de bana vurup kaçabilme ihtimali olanların plakalarını da telefonuma not ederim. Döndüğümde aracımda bir hasar görürsem ilk ihtimal o plakaları gider sorgulatır, araçlarını bulurum. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum o yüzden. Bunlara rağmen yine kaza olabilir ama en azından ihtimalleri azaltmış oluyoruz. Kendi aracını kullanmayanlara karşı ( şirket aracı, servis v.s ) da büyük yaptırımlar getirilmeli.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
İşte sen dikkat etsen de habersizce birisi gelip sana vurabiliyor ya da gözünün önünde önüne kırıyor illa kaza yapmana yol açıyor. O sebeple trafikte hemen her araca yol vermeye çalışırım, kimseye yaklaşmam, kendime de yaklaştırmamaya çalışırım. Arabamı sakat yere asla park etmem, dönüş noktası, dar sokaklar v.s park etmem. Kalabalık bir yere park ettiğimde de bana vurup kaçabilme ihtimali olanların plakalarını da telefonuma not ederim. Döndüğümde aracımda bir hasar görürsem ilk ihtimal o plakaları gider sorgulatır, araçlarını bulurum. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum o yüzden. Bunlara rağmen yine kaza olabilir ama en azından ihtimalleri azaltmış oluyoruz. Kendi aracını kullanmayanlara karşı ( şirket aracı, servis v.s ) da büyük yaptırımlar getirilmeli.
Bizim bu kadar paronayaklaşacak şekilde arabamıza dikkat etmemize sebep olanlara yaptırım olmalı. Bu yaptırım olmadığı sürece her türlü kaza kaçınılmaz olacaktır. Çünkü kişi alın teriyle almadığı bir aracı, hiç bir zaman doğru düzgün kullanmayacaktır. Ehliyeti yeni almış bir eczacı arkadaşımdan örnek vereyim. Şirketi ona araç verdi. Sıfır bir golf 7 dizel, dsg. Hani şu çoğu kişinin hayalini kurduğu arabalardan biri. Tabi haliyle yeni ehliyeti olduğu için yanlışları oluyordu, bende ufak tefek öğrettim, destek oldum. Buraya kadar bir problem yok. Ancak arkadaşıma şirketin söylediği bir şey vardı. Eğer kaza yaparsan arabanın ruhsatını ve ehliyetini yanından bulundur yeter onun haricinde herhangi bir şeye ihtiyacın olmayacak. Şimdi sen gelip adama bunu söylersen, o adam o aracı benimsemez ve canını alacak şekilde kullanır. Nasılsa kaza yapsam da bir şey olmayacak diye düşünerek umursamadan kaldırıma da park eder, deli gibi makaslar da atar, önüne kırıp kaza yapmana da sebep olur. Diyeceğim şu ki; biz bu adamların paralarını ödüyoruz. Haksızlığın başladığı nokta burası. Umarım bunlar için de bir yaptırım olur ve alın teriyle parasını kazanan insanların emeklerini çalmazlar.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bizim bu kadar paronayaklaşacak şekilde arabamıza dikkat etmemize sebep olanlara yaptırım olmalı. Bu yaptırım olmadığı sürece her türlü kaza kaçınılmaz olacaktır. Çünkü kişi alın teriyle almadığı bir aracı, hiç bir zaman doğru düzgün kullanmayacaktır. Ehliyeti yeni almış bir eczacı arkadaşımdan örnek vereyim. Şirketi ona araç verdi. Sıfır bir golf 7 dizel, dsg. Hani şu çoğu kişinin hayalini kurduğu arabalardan biri. Tabi haliyle yeni ehliyeti olduğu için yanlışları oluyordu, bende ufak tefek öğrettim, destek oldum. Buraya kadar bir problem yok. Ancak arkadaşıma şirketin söylediği bir şey vardı. Eğer kaza yaparsan arabanın ruhsatını ve ehliyetini yanından bulundur yeter onun haricinde herhangi bir şeye ihtiyacın olmayacak. Şimdi sen gelip adama bunu söylersen, o adam o aracı benimsemez ve canını alacak şekilde kullanır. Nasılsa kaza yapsam da bir şey olmayacak diye düşünerek umursamadan kaldırıma da park eder, deli gibi makaslar da atar, önüne kırıp kaza yapmana da sebep olur. Diyeceğim şu ki; biz bu adamların paralarını ödüyoruz. Haksızlığın başladığı nokta burası. Umarım bunlar için de bir yaptırım olur ve alın teriyle parasını kazanan insanların emeklerini çalmazlar.
Aslında bizim kişisel olarak alabileceğimiz en ama en güzel tedbirlerden biri otomobillerimizin ön camlarına kamera yerleştirmektir. Trafik esnasında önümüzdeki sürücünün hatasından dolayı kaza yapar ve suçlu çıkarsak direkt kamera kaydı delil olacaktır. Park ettiğimiz yerlerde de söylediğim üzere plakaları not almak kısmen de olsa sıkıntımızı çözecektir.

Onun haricinde yaptırım konusunda söylediklerinize katılıyorum. Özellikle ehliyeti olan sürücülerin 2 senede bir ağır sınavlara tutulmasını, trafik kurallarına dair bilgilerini ve pratiklerini uygulamalı olarak sınava çekip katı kurallar getirilmesinden yanayım. Ciddi hata yapanların ehliyetine el koyulması gerekiyor. Trafik içinde hata yapanları mobese tarzı kameralardan takip edip maddi cezai işlem yerine direkt olarak ehliyetlerinin belli ay ve yıl çerçevesinde ellerinden alınmasından yanayım. Cezaların büyük kısmı maddi bedel olarak veriliyor, fakat parası olana yahut parası cebinden çıkmayana bu bir caydırıcılık teşkil etmiyor. Yurt dışında trafik içinde yapılan hataların bedeli ciddi ağır. Hapis yatmaya kadar gidiyor işin sonu. Bence kesinlikle katı, caydırıcı ve istisnasız uygulanacak kurallara ve bunları bağımsız şekilde denetleyecek denetçilere de ihtiyacımız var. Sistemin komple baştan yapılması gerek. Madem bu halk eğitilemiyor, madem bu halk bilinçlenmeyi tercih etmiyor. O zaman yaptırımı direkt olarak uygulayacaksın.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Aslında bizim kişisel olarak alabileceğimiz en ama en güzel tedbirlerden biri otomobillerimizin ön camlarına kamera yerleştirmektir. Trafik esnasında önümüzdeki sürücünün hatasından dolayı kaza yapar ve suçlu çıkarsak direkt kamera kaydı delil olacaktır. Park ettiğimiz yerlerde de söylediğim üzere plakaları not almak kısmen de olsa sıkıntımızı çözecektir.

Onun haricinde yaptırım konusunda söylediklerinize katılıyorum. Özellikle ehliyeti olan sürücülerin 2 senede bir ağır sınavlara tutulmasını, trafik kurallarına dair bilgilerini ve pratiklerini uygulamalı olarak sınava çekip katı kurallar getirilmesinden yanayım. Ciddi hata yapanların ehliyetine el koyulması gerekiyor. Trafik içinde hata yapanları mobese tarzı kameralardan takip edip maddi cezai işlem yerine direkt olarak ehliyetlerinin belli ay ve yıl çerçevesinde ellerinden alınmasından yanayım. Cezaların büyük kısmı maddi bedel olarak veriliyor, fakat parası olana yahut parası cebinden çıkmayana bu bir caydırıcılık teşkil etmiyor. Yurt dışında trafik içinde yapılan hataların bedeli ciddi ağır. Hapis yatmaya kadar gidiyor işin sonu. Bence kesinlikle katı, caydırıcı ve istisnasız uygulanacak kurallara ve bunları bağımsız şekilde denetleyecek denetçilere de ihtiyacımız var. Sistemin komple baştan yapılması gerek. Madem bu halk eğitilemiyor, madem bu halk bilinçlenmeyi tercih etmiyor. O zaman yaptırımı direkt olarak uygulayacaksın.
o günden beri tek düşündüğüm buydu aslında. Aracıma kamera takıp en kötü aracın önünden oluşabilecek hasarlarda bu şekilde kendimce bir önlem almaktı. Bir kamera temin ettim. Bağlantısını sağlayacağım inşallah.
Keşke şu konuştuklarımızı veya diğer forumda konuşulanları, fiyatları belirleyen mercilerde okusa da insanların problemlerini göz önüne alarak bir fiyat politikasına gitseler :)
Halkın sesi forumlarda :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
o günden beri tek düşündüğüm buydu aslında. Aracıma kamera takıp en kötü aracın önünden oluşabilecek hasarlarda bu şekilde kendimce bir önlem almaktı. Bir kamera temin ettim. Bağlantısını sağlayacağım inşallah.
Keşke şu konuştuklarımızı veya diğer forumda konuşulanları, fiyatları belirleyen mercilerde okusa da insanların problemlerini göz önüne alarak bir fiyat politikasına gitseler :)
Halkın sesi forumlarda :)
İnşaallah gün gelir bu da olur, inşaallah insanlar biraz daha vicdan sahibi ve bilinçli olur. Çoğu insan parayı zor kazanıyor, kimsenin malına canına kastedecek tehlikeli şeylere girişmememiz gerekiyor. İnşaallah hakkımızda hayırlısı olur :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,660
1
64,565
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Yaş muhabbeti ne oldu acaba arkadaşta sormuş ama cevap alamamış. 28 yaşındayım ilk arabamı alacağım, ehliyetim 4 senelik. Acaba bana ne çıkar bakacağım.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Arabası eski olana hep bindiriyorlar indirim diye bir şey yok yüksek basamakta 92 model arabaya 1000 tl trafik sigortası ödüyoruz pes...(Not araç 30 yaş üstü kişinin üstüne kayıtlı)

Onur

Profesör
8 Eyl 2016
535
911
1,770
Bu sigorta fiyatları yarından itibaren mi geçerli bizim bi akraba ilk arabsına dün yaptırmış 4.basamaktı tabi 1300 lira mı ne para vermiş bide istanbulda da degil taşrada.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
7.Basamaktan yani 444 liradan veya ona yakın bir fiyattan ödeyen var mı sigortayı ? Biz 300-350 lira civarı ödüyoruz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım