Vanalı Egzoz Hakkında Teknik Yardım

crossfire.17

Taklacı Güvercin
8 Şub 2017
12
2
295
Aracım 320i ed, son susturucuyu çıkartıp yerine vanalı egzoz taktırmayı düşünüyorum fakat, çekincem şu; acaba egzoz kapalı iken egzoz gazının çıkışı zorlaşır ve motora bir zarar verir mi? (Genellikle kapalı kullanıp sadece arada vanayı açmayı planlıyorum)

Not: Konu hakkında fikir yürütmekten çok, gerçek anlamda teknik bilgiye sahip olanlar veya yaşadığı tecrübesi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim.

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel
vanalı egzozu ayırıcı gibi düşününün orjinal egzozun borusu geliyor ve önüne 2 seçenek geliyor aradada vana var , vana susturucunun olduğu yere bakarsa egzoz gazı susturucu üzerinden atılır , diğer tarafa bakarsa yani düz boru kısmına ordanda sesli bi şekilde atılır

crossfire.17

Taklacı Güvercin
8 Şub 2017
12
2
295
Replika takmayı düşünüyorum, orjinal çok pahalı çünkü. Acaba orta susturucuyu da gazın çıkışını rahatlatmak için kaldırsam mı? Ama sesin çok yükselmesini de istemiyorum.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Replika takmayı düşünüyorum, orjinal çok pahalı çünkü. Acaba orta susturucuyu da gazın çıkışını rahatlatmak için kaldırsam mı? Ama sesin çok yükselmesini de istemiyorum.
bu şekilde daha fazla ses çıkarır. bir de gerçek olmayan warex'ler çok ötüyor turbo arabalarda. memnun kalır mısınz bilmem zevk meselesi ama bence çok kötü bir ses çıkıyor. warex(original) daha çok atmosferik arabalarda iyi iş çıkarıyor

crossfire.17

Taklacı Güvercin
8 Şub 2017
12
2
295
Vanası açık iken replika da, orjinal de düz boruya dönüşmüyor mu? Ses nasıl farklı çıkıyor ki?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Vanası açık iken replika da, orjinal de düz boruya dönüşmüyor mu? Ses nasıl farklı çıkıyor ki?
Plastik boruyu ağzınıza tutup bağırdığınızda ve pvc boruyla bağırdığınızda nasıl bir ses farkı oluyorsa egzozlarda da böyledir. Ölçüleri birebir aynı diyelim, performans farkı oluşmaz fakat ses farkı oluşacaktır.
Örneğin krom malzemeden yapılan egzoz borusuyla sac malzemeden yapılan egzoz borusu arasında ses farkı çoktur. Krom dediğimiz egzozlar zaten genelde krom çelik nikel alaşımlarıyla üretilir, paslanmaz, hafiftir ve kaliteli ses verir. Bu yüzden replicada malzeme kalitesinde fark olacağı için seste de fark olacaktır

crossfire.17

Taklacı Güvercin
8 Şub 2017
12
2
295
Öncelikle herkese soruma katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Forum baya hızlı ve aktif işliyor.

Açıkçası ben bir egzozcu ile konuştum, elinde iki tip replika var biri alt kalite diğerini ise baya övdü, İyi olan replikayı önerdi bana. Gerçek varex de getiriyormuş ama ben gidip onu sormadım bir daha. Acaba iyi replikayı mı yaptırsam yoksa biraz daha masrafa girip orginal varex mi yapsak.

Yazdıklarınıza göre orta susturucuyu sökmeden son susturucu yerine iyi bir varex taksak sıkıntı olmaz diyorsunuz yani değil mi?

crossfire.17

Taklacı Güvercin
8 Şub 2017
12
2
295
Ben de tam olarak öyle apaçi işi olmasından korkuyorum. O yüzden sizlere akıl danışıyorum. Hedefim 340i tarzında bir ses almak zaten çıkışı da tek çıkış olarak tutacağım, sanki v8 motor var gibi 4 çıkış yapmayacağım yani :)

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Ben de tam olarak öyle apaçi işi olmasından korkuyorum. O yüzden sizlere akıl danışıyorum. Hedefim 340i tarzında bir ses almak zaten çıkışı da tek çıkış olarak tutacağım, sanki v8 motor var gibi 4 çıkış yapmayacağım yani :)
3 litre sıralı 6 motordan çıkan sese benzer bir sesi 1.5 motordan beklemek anlamsız bence. Hani hayal kırıklığına uğramanız olası.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
3 litre sıralı 6 motordan çıkan sese benzer bir sesi 1.5 motordan beklemek anlamsız bence. Hani hayal kırıklığına uğramanız olası.
Yani, efsane bir ses tabii ki olmaz da yine de bir şeyler elde edilebilir. Motor 1.6 bu arada :)

Varex değil de Supersprint daha mantıklı olur gibi o durumda, Varex biraz bağırıyor çünkü.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım