Volkswagen Arteon Cenevre'de Sahneye Çıktı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Volkswagen Arteon Cenevre Fuarında tanıtıldı.

Arteon, aslında konsept halde 2015 yılında tanıtılmıştı. Konseptin adı "Sport Coupe Concept GTE" olarak geçiyordu. O zamanlar konsept isminden ve tasarımından yola çıkarak birçok otomobil yorumcusu aracın CC'nin devamı niteliğinde olacağını söylüyordu. Dün tanıtılan araç ile haklı oldukları ortaya çıktı. Açıkçası bende Yeni CC bu araç olacak diyordum ama sadece tasarım değişikliği bekliyodum, herhangi bir isim değişikliği beklemiyordum.

Aracın tasarımı bence oldukça hoş olmuş daha doğrusu Volkswagen için fazla cesur bir tasarım olmuş. Bazı yerlerde aracı Talisman'a benzetenleri gordum fakat önceden de yazdigim üzere aslinda bu araç 2015'de tanıtılmıştı ve Talisman 2015 sonuna doğru meydana çıkmıştı eh artık siz anladınız ben daha fazla konuşmayayım zira Renault'çu papalardan bana linç gelebilir :p. Aracın boyutları Passat'a göre daha büyük bu sebepten ötürü Arteon, Passat'ın üzerinde konumlandırılıyor. Araç Passat'a göre 9.7cm daha uzun, 4cm daha geniş ve 2.8cm daha alçak. Diz mesafesi olarak ilk izlenimler olumlu yönde (5cm daha fazla diz mesafesi) olsada baş mesafesi CC'de oldugu gibi Arteon'da da bir problem olacak gibi duruyor. Arteon'da bagaj hacmi olarak Passat'a nazaran daha düşük bir değer bizleri bekliyor. Aracın bagajı 563 litre ve aracın bagajı arka cam ile birlikte açılıyor yani araca liftback diye biliriz. Volkswagen, dusuk bir ihtimal olasada aracın station versiyonunu üretebilecegini belirtmisti. Eğer daha fazla naş mesafesi daha fazla bagaj hacmi istiyorsanız bence bu aracı beklemek sizin için mantıklı olacaktır. Unutmadan ekleyeyim araç MQB platformu üzerine inşa ediliyor.

Aracın iç mekanı genel olarak Passat ile benzeşiyor olsada kalite anlamında üst sınıfa hitap ettiği söyleniyor. Araçta 6.5 inç, 8 inç ve 9.2 inç multimedia ekran seçenekleri bulunacak. 9.2 inç olan ekranın dokunmatik hassasiyeti oldukça yüksek olsada bence pek kullanışlı değil çünkü ses açıp kapatmak için çevirmeli bir butona sahip değil. Araçta farklı renklerde ambiyans aydınlatmaları bulunacak ve bu ambiyans aydınlatmaları aracın ön konsolunda da bulunacak (Passat'da ön konsolda yok). Bence iç mekanda önemli eksilerden biri konsolun ve kapı üstlerinin deri kaplı olmaması veya opsiyon olarak bile deri kaplamanın alınamıyor oluşu. Arteon, Passat'a göre daha fazla ahşap ve metal trim seçeneğine sahip olacak. LED farlar, 6 yöne elektrikli şekilde ayarlanabilen ön koltuklar ve alcantara koltuklar standart olacak. Aracın en üst donanım seçeneği ise R-LINE olacak. Arteon'da opsiyon olarak Active Info Display ve Head Up Display opsiyon olarak sunulacak (Active Info Display ülkemizde standart olarak gelebilir).

(R-LINE olmayan versiyon bence daha hoş)
Güvenlik anlamında araçta; yaya koruma sistemi, diz hava yastığı, Traffic Jam Assist, 2. nesil acil durum freni, tabela okuma sistemi, ikincil çarpışma freni ve ACC bulunacak. Bu donanımlardan hangileri standart olur henüz tam net değil.

Motor seçenekleri olarak oldukça fazla seçenek olacak. Seçenekler ise şu şekilde;

1.5TSI 150hp DSG, Manuel FWD
2.0TSI 188hp DSG FWD, 4 Motion
2.0TSI 280hp DSG 4 Motion
2.0TDI 148hp DSG FWD
2.0TDI 190hp DSG FWD 4 Motion
2.0TDI 240hp DSG 4 Motion

Aracın fiyatı 25.000£ ile 30.000£ arasında bir fiyattan ingilterede satışa sunulacak. Kısacası araç biraz pahalı olacak bunu belirtmekte fayda var.

Arteon, ülkemize Haziran ayının sonu gibi giriş yapacak. Aynı zamanda Haziran ayının sonu gibi İnsignia Grand Sport'da ülkemizde satışa sunulacak. Bence bu iki araç ülkemizde 1.5 Turbo motorları ile oldukça fazla satabilir fakat burda fiyat oldukça önemli bir faktör olacak ve Arteon Bence %90 İnsignia'dan daha pahalı olacak. Arteon aynı zamanda 418i GranCoupe ve A5 Sportback 1.4TFSI'la da karsilastirilabilir. Yurtdışında Arteon, Kia Stinger'le de karşılaştırılıyor fakat Kia Stinger ülkemize yüksek ihtimalle gelmeyecek.

Bence Arteon tasarım anlamında ve kalite anlamında oldukça iyi görünüyor. Eğer fiyatı çok fazla uçmazsa benim kalbimi şimdiden feth etti. Zaten benim için bir aracın beyaz rengi bile sexy duruyorsa o aracın tasarımı olmuş demektir. Sizce Arteon nasıl olmuş? Aracın detaylı haberini, ilk inceleme videolarını ve araç hakkında ilk yorumları aşağıda bulabilirsiniz. Bu arada bu hafta sınav haftam olduğundan aracın detaylarını biraz düzensiz ve üstün körü anlattım ayrıca dün tanıtılan aracı vaktim olmadığından ancak bugün sizlere aktarabildim bundan dolayı özür dilerim, hatam olduysa affola.

Detaylı haber linki:
http://www.motor1.com/news/137977/2018-vw-arteon-revealed/

Araç hakkında ilk yorumlar:

Baskentli

Profesör
11 Eyl 2016
106
115
1,185
Ankara
ya yine mi kavga ahahahaha. evlatlar artık kabul edin şu gerçeği. adamlar dünyanın her yerinde satıyor. size ne? bana ne? kime ne? vagboy ne ya vagboy ne tabire bak ahahahah. bir boyluk var ise ben honda boy lardan daha fanatik bir gürüh ömrümde görmedim ama nedense sürekli bu vagboyluk diye tabiren edilen saçmalık üstünden kavga çıkıp duruyor. o kadar araba çıkıyor kavga çıkmıyor vw araba çıkarmış yine kavga yine kavga:D iyi misiniz allah aşkına? beğenen beğenir beğenmeyen beğenmez yapmayın ne olur:D ford fiesta st çıktı kimse kavga etmedi arkası b max dediğimizde arteon diye bir araba çıkmış yine kavga:D tövbe tövbe...
Keşke çıkmasa işte ben normal bi yorum yapıyorum illaki fanlardan biri çatıyo:/ Aslında bende bıktım bu kısır döngüden. Bu arada fiesta st ❤

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
10 Eyl 2016
508
572
1,770
ya yine mi kavga ahahahaha. evlatlar artık kabul edin şu gerçeği. adamlar dünyanın her yerinde satıyor. size ne? bana ne? kime ne? vagboy ne ya vagboy ne tabire bak ahahahah. bir boyluk var ise ben honda boy lardan daha fanatik bir gürüh ömrümde görmedim ama nedense sürekli bu vagboyluk diye tabiren edilen saçmalık üstünden kavga çıkıp duruyor. o kadar araba çıkıyor kavga çıkmıyor vw araba çıkarmış yine kavga yine kavga:D iyi misiniz allah aşkına? beğenen beğenir beğenmeyen beğenmez yapmayın ne olur:D ford fiesta st çıktı kimse kavga etmedi arkası b max dediğimizde arteon diye bir araba çıkmış yine kavga:D tövbe tövbe...
Haklısın zevkler tartışılmaz saygım sonsuz. Ben ilk defa böyle bir yorum yaptım vagcı felan da değilim. Ama bu muhabbet öyle bi hal aldı ki vag araba çıkartınca, antivag mı diyim ne diyim bilmiyorum ama bu kişiler güzel olmuş yerine bile çirkin diyorlar, yapan kişilerin emeklerine saygısızlık ediyorlar. Ve ben durum karşısında vagı savunan bir mesaj atınca hemen vagcı oluyorum. Fordu veya mazdayı aynı şekilde savunsam kimse bana fordcu veya mazdacı demiyor. Yani özgürce vagı savunamıyorsun, hemen VAGCI...:confused: Benim asıl uyuz olduğum nokta bu.

abidinkofficial

Profesör
9 Eyl 2016
384
922
1,895
Çorum
Marka
Volkswagen
Benim çok gereksiz bulduğum bir araç çünkü Passat'dan pek bir farkı yok, iç mekan birebir aynı bir iki led dekor makyajla Passat'a da gelir haa dışardan araba olay, orası ayrı. Çok daha güzel bir Passat yapıp adına CC (ya da Arteon) demektense biraz daha bekletip yeni Passat diye bunu tanıtmak daha güzel olurdu. Demek istediğim Copue Passat yapılacaksa Coupe Passat yapılsın, altyapı aynı boyutlar benzer daha güzel bir araba yapılacaksa da eskisinin yerine gelsin adı da Yeni Passat olsun. Ben bu aracın konumlandırılmasını hiç beğenmiyorum nedense. VW çok garip bir marka, Golf'e bagaj ekleyip Jetta diye on numara araba satabilecekken hâlâ 2004'ten kalma Golf V altyapısıyla araba üretiyor o zamandan bu zamana Allah bilir Astra kaç kere altyapı değiştirdi. Neyse dediğim gibi konumlandırılması hariç yeni Arteon on numara, Ne dE OlSa VaG, AlMaN YapiYor AgA.,.,

sinan-cetin

Profesör
11 Eyl 2016
237
856
2,085
Bursa
Vw, Arteon'la ilgili bazı bilgiler koymuş sitesine. Motor seçenekleri arasında maalesef sadece 2.0 TDI 150hp ve 240hp var. Passat 2.0 TDI 150hp bile 184.000 den başlarken Arteon pek ulaşılabilir olacak gibi görünmüyor. Bildiğin ek bilgi var mı @gtepro ?

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Vw, Arteon'la ilgili bazı bilgiler koymuş sitesine. Motor seçenekleri arasında maalesef sadece 2.0 TDI 150hp ve 240hp var. Passat 2.0 TDI 150hp bile 184.000 den başlarken Arteon pek ulaşılabilir olacak gibi görünmüyor. Bildiğin ek bilgi var mı @gtepro ?
Fiyat konusunda pek bir bilgim yok zaten kur şu ara çok oynak ondan dolayı net bir tahmin yapmak zor ama 200 civarı gibi başlar 320'lere kadar yürür gibi duruyor. Donanım olarak arabalar beklenenin aksine boş değil aksine sitede yazdığı gibi dolu geliyor ve bence bu kadar para vermişken biraz dolu olmaları iyi bir durum. Satışına temmuz ayında başlanacak. 1.5 TSI ünite için sene sonunu beklemek gerekecek ama onunda fiyatının 140 150 civarından başlayacağını tahmin ediyorum. Şu anlık bende bilgi bu kadar. Arteon'un hiçbir yerde ne test var ne incelemesi ondan dolayı fiyat yorumu yapmak güç ama rakipleri 4 Grand Coupe gibi araçlar ondan dolayı Arteon'u zorlu mücadeleler bekliyor olacak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım