KAPALI W246 B180 CDI vs Astra K CDTI

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Yarın Golf'ün satışını hayırlısı ile veriyorum. Satınca almak istediğim arabaları belirledim dersem yeri olur. Başlıkta belirttiğim iki araç arasında karar verme aşamasındayım(ilanları aşağıya atacağım). Seçtiğim araçların ikisini kendim için değil, aile kullanımı için düşünüyorum. O yüzden abiiii Golf satılıp bu arabalar alınır mı demeyin lütfen. Ayrıca aldığım arabadan tek beklentim az yakması ve otomatik olması, zaten evde performanslı ve iyi yürüyen bir bmw 1 imiz var, o benim o konudaki ihtiyacımı karşılıyor.

Şimdi, B180 CDI bildiğiniz üzere 1.5 dizel 109 hp 250 torkluk Renault motoruna sahip. Renault'un motorları hakkında bugüne kadar hiç bir şikayet duymadım. Eğer bu konuda detaylı bilginiz varsa benimle paylaşmanız beni mutlu eder :) Bu motorun realitede şehir içi koşullarında bu arabada yakıt tüketimi sizce ne olur? Şanzımana gelirsek, A-B-CLA-GLA'da mercedes çift kavramalı bir şanzıman kullanmakta, tam modeline ulaşamamış olsam da K7A350/KX7A350 kodlamasına sahip. Islak mı kuru mu kavramam net bilgi bulamadım. Ayrıca kulağıma bu şanzıman hakkında kötü bir yorum gelmedi sorun anlamında. Sadece downshiftleri biraz kötüymüş o da zaten benim umrumda değil. Yeter ki sorun çıkarmasın. Bu aracı niye düşünüyosun derseniz, mercedes olması, gepgeniş olması ve 2. el fiyatının uygun olmasından dolayı tercih ediyorum. Başka bir sebebi yok. Alacağım araç 2014 model, baz paket, 70 bin km de, sağ arka çamurluk boyalı, yaklaşık 300 liralık bir trameri var. Anladığım kadarıyla da uzun dönem kiralama aracı, böyle bir aracı alan kişi zaten haşin kullanmamıştır. Zaten ekspertize sokup alırım arabayı. Araç Intercity tarafından satılık. Aracımız:

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...benz-b-180-cdi-style-otomatik-520543698/detay

şanzıman: https://mercedes.7zap.com/tr/jp/ga/suv/k7a350/k7a350/d55/724004/fg/0/0/27/0/

https://mercedes.7zap.com/tr/eu/ga/suv/k7x350/k7x350/d55/724011/fg/0/0/27/0/

Astra K 1.6 CDTI 136 hp A/T olan ünite zaten belli, hem motoru hem de şanzımanı ile sorunsuz. Test ettim beğendim zaten arabayı. Almak istediğim araç 2016 model, 9 bin km de, tramer kaydı yok, ön kaput değişmiş, sağ arka kapı ve çamurluk boyalı. Uzun dönem kiralama aracı ve hatta ünlü diyebilirim(benim deli bir arkadaşım plakayı görünce hatırladı :D :D)
6.30 dan sonrasını izleyin :D Neyse, konuyu saptırmayayım. Çok yakın arkadaşımın babası Opel'de satış sonrası bölge müdürü ve şu an aracın satıldığı bayide staj yapıyor zaten. Bana inebilecekleri maksimum fiyatı söyleyecek, 84-86 arası bir rakam telafuz ederse ciddi düşünürüm ama 86001 TL vermem. Çünkü geçenlerde 22 binde tıpatıp astra sadece kaput değişmiş(buz düşmüş ve tramer 2400 tl) 85 bin liraya satıldı. Bu arabanın km si daha düşük ama km 13 bin az, ona istinaden bu aracın ederinin bu olduğunu düşünüyorum. Bakımlar için herhangi bir sorun olmasına karşın yetkili serviste bakımları yapılacak, eğer ileride bir sıkıntı çekersem arkadaşım bana elinden geldiğince yardımcı olabilsin diye. Aracımızda bu:

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...-cdti-136-hp-dynamic-otomatik-501114741/detay

Sizin bu konudaki bilgileriniz, fikirleriniz nedir merak ediyorum.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
O kadar alakasız 2 araba ki. Mercedes B serisini pek sevmiyorum çünkü c sınıfı bir mpv kullanışlılığı yok. Mpv sınıfında picasso,zafira,cmax tercih ederim. Sırf bu yüzden astra diyorum.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,360
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kardeş sen hakikaten sicili muazzam arabaları bulmakta uzmansın :D
Astra'yı önermem ama Mercedes B olabilir. @saracer hatırladığım kadarıyla bu model hakkında tecrübeliydi.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,228
45,821
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Astra k'nın içi oldukça ferah. En azından ben focus'tan inip astra'ya bindiğimde çok daha ferah gelmişti :D Tork konvertörlü astra'nın şanzımanını gayet yeterli bulmuştum. Bizim dik yokuşlarda pek saçmalamamıştı ve sağlam hissettirmişti. Konforunu sen zaten yeterli bulmuşsun. İç hacmi de c hatchback bir araç için oldukça geniş diyebilirim. Motorunu da daha başarılı buluyorum.

Ek olarak aile üyelerinden annen hariç bir başkasının kullanımı gibi bir durum olursa, misal ileride belki senin kullanmanı gerektirecek bir durum da olabilir, o şartlarda da astra'nın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ayrıyetten 70 bin km'de 100 bin liraya b serisi mi, 9 bin km'de 80 küsür bin liraya astra k mı dersen yine cevabım astra olur. Ailecek cümbür cemaat kalabalık halde otomobili kullanacağınızı bilsem, yani cidden mpv amacıyla alınıyor olsa ihtiyaç olduğu için eyvallah diyebilirdim belki ama mpv'ye de ihtiyacınız yok diye biliyorum.

En bariz tercih sebebim ise gerek bmw'nin 2 serisi olsun, gerek merso'nun b serisi olsun sırf mpv segmentinde olmak için otomobil çıkarmışlar, önündeki amblemi satıyorlar diye bir algıya sahibim.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Astra k'nın içi oldukça ferah. En azından ben focus'tan inip astra'ya bindiğimde çok daha ferah gelmişti :D Tork konvertörlü astra'nın şanzımanını gayet yeterli bulmuştum. Bizim dik yokuşlarda pek saçmalamamıştı ve sağlam hissettirmişti. Konforunu sen zaten yeterli bulmuşsun. İç hacmi de c hatchback bir araç için oldukça geniş diyebilirim. Motorunu da daha başarılı buluyorum.

Ek olarak aile üyelerinden annen hariç bir başkasının kullanımı gibi bir durum olursa, misal ileride belki senin kullanmanı gerektirecek bir durum da olabilir, o şartlarda da astra'nın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ayrıyetten 70 bin km'de 100 bin liraya b serisi mi, 9 bin km'de 80 küsür bin liraya astra k mı dersen yine cevabım astra olur. Ailecek cümbür cemaat kalabalık halde otomobili kullanacağınızı bilsem, yani cidden mpv amacıyla alınıyor olsa ihtiyaç olduğu için eyvallah diyebilirdim belki ama mpv'ye de ihtiyacınız yok diye biliyorum.

En bariz tercih sebebim ise gerek bmw'nin 2 serisi olsun, gerek merso'nun b serisi olsun sırf mpv segmentinde olmak için otomobil çıkarmışlar, önündeki amblemi satıyorlar diye bir algıya sahibim.

Kesinlikle dediklerine katiliyorum zaten, dedigim gibi b yi amblemi icin dusunuyorum. Ayrica neredeyse hatasiz olmasi cezbetti. Astra nin kazalarini gordun mu bilmiyorum ama pek ic acici degil degisen/boyasi. Mpv ye de evet ihtiyacimiz yok dedigin gibi, eger o fiyata A serisi olsaydi ayni kondisyonda A alirdim, fakat 10-15 lira daha pahali. Ayrica evet bende kullanacagim o arabayi, ama umrumda degil. Benim primary arabam Bmw olacak zaten, yazin tatillerde annemler b yi alip gider sirf genis oldugu icin zaten.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,228
45,821
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kesinlikle dediklerine katiliyorum zaten, dedigim gibi b yi amblemi icin dusunuyorum. Ayrica neredeyse hatasiz olmasi cezbetti. Astra nin kazalarini gordun mu bilmiyorum ama pek ic acici degil degisen/boyasi. Mpv ye de evet ihtiyacimiz yok dedigin gibi, eger o fiyata A serisi olsaydi ayni kondisyonda A alirdim, fakat 10-15 lira daha pahali. Ayrica evet bende kullanacagim o arabayi, ama umrumda degil. Benim primary arabam Bmw olacak zaten, yazin tatillerde annemler b yi alip gider sirf genis oldugu icin zaten.
Değişenlerde bir tek motor kaputu var, onun haricindekiler boya. Bunlar önemsiz detaylar diye düşünüyorum ki arkadaşın da varmış zaten sana yardımcı olan. Sana kazık atmaz diye tahmin ediyorum. Dersen ki yaz tatillerinde benim ailem astra k'ya sığmaz bir şey diyemem ama ben 4 kişinin bavullarıyla beraber çok rahat şekilde astra'da uzun yolculuklar yapabileceğini düşünüyorum.
İki araç aynı fiyat bandında olsa yine belki düşünürdüm ama b serisine, astra'dan 20 bin lira daha fazla neden veriyorum diye kendime sorduğumda bir cevap alamıyorum. Senin bu zamana kadar açtığın otomobil başlıklarını, ailen için araba seçimlerini şöyle bir üstünkörü aklımdan geçirdiğimde de bu soruya doğru düzgün bir cevap veremiyorum. 20 bin lira az para değil. Aracı kullanıp satacağınız vakte kadar bakım, lastik, onarım, yakıt parası olarak kullanırsınız.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Değişenlerde bir tek motor kaputu var, onun haricindekiler boya. Bunlar önemsiz detaylar diye düşünüyorum ki arkadaşın da varmış zaten sana yardımcı olan. Sana kazık atmaz diye tahmin ediyorum. Dersen ki yaz tatillerinde benim ailem astra k'ya sığmaz bir şey diyemem ama ben 4 kişinin bavullarıyla beraber çok rahat şekilde astra'da uzun yolculuklar yapabileceğini düşünüyorum.
İki araç aynı fiyat bandında olsa yine belki düşünürdüm ama b serisine, astra'dan 20 bin lira daha fazla neden veriyorum diye kendime sorduğumda bir cevap alamıyorum. Senin bu zamana kadar açtığın otomobil başlıklarını, ailen için araba seçimlerini şöyle bir üstünkörü aklımdan geçirdiğimde de bu soruya doğru düzgün bir cevap veremiyorum. 20 bin lira az para değil. Aracı kullanıp satacağınız vakte kadar bakım, lastik, onarım, yakıt parası olarak kullanırsınız.

Ozet vereyim, o panjurdaki yildiz icin vermek istiyor bizimkiler :D birde annem teyzemlerde hala bulunan onceki kasa b yi cok seviyor. Gonlu olsun istiyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,228
45,821
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ozet vereyim, o panjurdaki yildiz icin vermek istiyor bizimkiler :D birde annem teyzemlerde hala bulunan onceki kasa b yi cok seviyor. Gonlu olsun istiyorum.
Dediğim gibi kardeşim, sen bize sordun biz de kendi fikrimize göre cevap verdik. Fakat aracı kullanacak yine ailen olduğu için onların öznel olarak bir isteği, beklentisi varsa bizim vereceğimiz cevapların önüne geçecektir. Neticede onlar kullanacak bu aracı. Eğer annen b'yi istiyor, gönlü ondan yanaysa tabii ki gidip b'yi alabilirsiniz :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Hocam,

Yakın bir iş arkadaşımın kaput değimiş Golf 6 sı var. Arabanın hiç bir problemi yok ki tüm değişimler vs ler servis de yapılmış. Kazası da ağır değildi..

Neyse, konu ile ilişkisi, mağlesef araçlar tertemiz olsa, binici için problem olmasa da, bence kaput değişmiş araç alma, arkada yok paraya satamıyor servis bakımlı, kayıtlı aracı ...

Yinede alıcam dersen, ben olsam ikisi arasından Astrayı alırdım. Neden diyecek olursan, birincisi Astrayı kullanmış, beğenmişsin, nokta. İkimcisi ise, diğer alternatif benimde hiç ısınmadığım bir model... marka algısı evet var ama o araçlarda izolasyon problemleri olduğunu da okumuştum.. herhangi bir konuda diğer üreticilerin araçlarından iyi olduğunu da ayrıca düşünmüyorum, boşver o markayı bu segmentte ... oldumu en az C, ideali E serisi olsun o markanın ..

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Kardeş sen hakikaten sicili muazzam arabaları bulmakta uzmansın
Astra'yı önermem ama Mercedes B olabilir. @saracer hatırladığım kadarıyla bu model hakkında tecrübeliydi.
Dogrudur hocam 2014 B180 1.6 benzinli aracim vardi makyajsiz kasa. 2 yildan fazla kullandim ve cok memnun kaldigimi soylemem lazim. Cocugumuzun dogdugu donem bizi cok rahatlatmisti. Bagaji genis ve kullanisli, Bej deri koltuk, cift sunroof ve yuksek tavan sayesinde arkadaki yolcular icin muhtesem bir alan sunuyordu.

Yahu tamam mercedes te o ortadaki ekrani gorunce gulerler haci be gereksiz degilmi yani o fiyata
Walla o ekran ilk baslarda benimde sinirimi bozuyordu (neden aldin o zaman derseniz, segmentindeki en mantikli arac oldugundan) sonradan gozunuz alisiyor.

@Ozgur Gunes hocam benim arac benzinliydi ama sanzuman ayniydi, dedigin gibi hicbir sorun yasatmadi, bu performans ta bi arac icin yeterli kesinlikle. Sectigin arac fiyat olarak cok mantikli ama benim aractaki gibi cift sunroof ve bej deri doseme hakikaten cok cok farkli bi ortam sunuyor, fakat o araçlarda 120 binin uzerine cikiyor.

Mpv ye de evet ihtiyacimiz yok dedigin gibi, eger o fiyata A serisi olsaydi ayni kondisyonda A alirdim, fakat 10-15 lira daha pahali.
arkadaşımda a180 var, benim aracıma bindikten sonra B180 almisti, arka alan cok klastrofobik. Evet koltuklar cok sekilli ama arkada oturanların görüş alanını tamamen kapatıyor, koltuklarda siyah !!!

Artilari:

1. Genis ve ferah hacim, kaliteli ic mekan

2. koldan vites; cok buyuk kolaylik, ilk baslarda eliniz vites e gidiyor ama sonra alisiyorsunuz.

3. Auto hold cok guzel calisiyor (kirmizi isikta frene cok basiyorsunuz) bir nevi el freni cekmis gibi oluyor, gaza bastiginizda yada frene tekrar basip cektiginizde devreden cikip harekete devam ediyor.

Eksileri:

1. Radyosundan nefret ediyordum, koskoca istanbulda 8-10 kanal bulabiliyor sadece, ya elle girmeniz gerekiyor kanallari yada usb den muzik dinliceksiniz.

2. Benimki sport model oldugundan hem 17" jant lastik vardi hemde 1 cm daha alcakti diger modellerine gore, dolayisiyla konfor olarak cok tatmin etmiyordu. bu nedenle sport donanim tavsiye etmem (tabi yol tutusu oldukca iyiydi)

Değişenlerde bir tek motor kaputu var, onun haricindekiler boya. Bunlar önemsiz detaylar diye düşünüyorum

buna katilmiyorum, Mercedes uzun bir suredir bu segmentte boy gosteriyor, bmw icin bunu bende soylerim zaten test edip begenmedigim ender BMW modellerindendir.

Ayrıca on kaputun değişmesi bence gercekten cok onemli, kesinlikle boyle bir arac almam şahsen !

o araçlarda izolasyon problemleri olduğunu da okumuştum..

Sunroof perdesi açıksa gercekten ruzgar sesi geliyordu ama kapanınca E serisine donuyordu nerdeyse (abartıyorum :p)

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Dogrudur hocam 2014 B180 1.6 benzinli aracim vardi makyajsiz kasa. 2 yildan fazla kullandim ve cok memnun kaldigimi soylemem lazim. Cocugumuzun dogdugu donem bizi cok rahatlatmisti. Bagaji genis ve kullanisli, Bej deri koltuk, cift sunroof ve yuksek tavan sayesinde arkadaki yolcular icin muhtesem bir alan sunuyordu.

Walla o ekran ilk baslarda benimde sinirimi bozuyordu (neden aldin o zaman derseniz, segmentindeki en mantikli arac oldugundan) sonradan gozunuz alisiyor.

@Ozgur Gunes hocam benim arac benzinliydi ama sanzuman ayniydi, dedigin gibi hicbir sorun yasatmadi, bu performans ta bi arac icin yeterli kesinlikle. Sectigin arac fiyat olarak cok mantikli ama benim aractaki gibi cift sunroof ve bej deri doseme hakikaten cok cok farkli bi ortam sunuyor, fakat o araçlarda 120 binin uzerine cikiyor.

arkadaşımda a180 var, benim aracıma bindikten sonra B180 almisti, arka alan cok klastrofobik. Evet koltuklar cok sekilli ama arkada oturanların görüş alanını tamamen kapatıyor, koltuklarda siyah !!!

Artilari:

1. Genis ve ferah hacim, kaliteli ic mekan

2. koldan vites; cok buyuk kolaylik, ilk baslarda eliniz vites e gidiyor ama sonra alisiyorsunuz.

3. Auto hold cok guzel calisiyor (kirmizi isikta frene cok basiyorsunuz) bir nevi el freni cekmis gibi oluyor, gaza bastiginizda yada frene tekrar basip cektiginizde devreden cikip harekete devam ediyor.

Eksileri:

1. Radyosundan nefret ediyordum, koskoca istanbulda 8-10 kanal bulabiliyor sadece, ya elle girmeniz gerekiyor kanallari yada usb den muzik dinliceksiniz.

2. Benimki sport model oldugundan hem 17" jant lastik vardi hemde 1 cm daha alcakti diger modellerine gore, dolayisiyla konfor olarak cok tatmin etmiyordu. bu nedenle sport donanim tavsiye etmem (tabi yol tutusu oldukca iyiydi)

buna katilmiyorum, Mercedes uzun bir suredir bu segmentte boy gosteriyor, bmw icin bunu bende soylerim zaten test edip begenmedigim ender BMW modellerindendir.

Ayrıca on kaputun değişmesi bence gercekten cok onemli, kesinlikle boyle bir arac almam şahsen !

Sunroof perdesi açıksa gercekten ruzgar sesi geliyordu ama kapanınca E serisine donuyordu nerdeyse (abartıyorum :p)

Degerli yorumun icin tesekkur ederim :) Son derece bilgilendirici oldu. Size bir sorum olacak, bu islak kavramanin bakim periyodu nedir acaba?

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Degerli yorumun icin tesekkur ederim :) Son derece bilgilendirici oldu. Size bir sorum olacak, bu islak kavramanin bakim periyodu nedir acaba?
Bu isini gorur sanirim :d
Screen Shot 2018-02-04 at 22.38.14.png

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım