KAPALI WD-40 Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Beyler bu WD-40 nasıl bir şeydir? Kullanım alanlarını falan araştırdım. Hatta kendim çalışmayan motora sıkıldığını ve bu şekilde motorun çalıştırıldığını bile gördüm.

Ama internette bazı kişiler bu ürünün sadece yağlama amacı olduğunu falan yazmış. Kimisi yağlama özelliğinin kötü olduğunu yazmış.
Yani birisi ak derken birisi kara demiş. Bir ürün bu kadar çelişkili olabilir mi ya? o_O

Ürünü almayı düşünüyorum. Ama açıkçası birbiriyle çelişen yorumları görünce endişelendim desem yeridir.
Tam olarak ne işe yarıyor bu WD-40. Mesela örneğini verdiğim motora sıkıp çalıştırma işine kesinlikle yarıyor diyebilir miyiz? Kendi gözümle gördüm ama yine de emin olamadım. Mekanik parçalar üzerinde aşındırıcı bir etkisi olur mu?

Forumdakilerin bilgisine güvendiğim için konu açıp sormak istedim. WD 40 hakkında ne biliyor ve düşünüyorsunuz?

Edit: Kutusunun üzerinde şu yazıyormuş.
Stops squeaks, drives out moisture, clans and protects, loosens rusted parts, frees sticky mechanisms. See cautions on reverse.
Translate çevirisi: Gıcırtıları keser, nemi uzaklaştırır, klanlar(!) ve korur, paslanmış parçaları gevşetir, yapışkan mekanizmaları serbest bırakır.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,868
26,232
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ben bundan zamanında aldım bi paslı vidayı açmak için az bişey kullandım attım bagaja. Ondan sonra nerde ses yapan sıkışan bi parça varsa bunu kullandım. Hatta esnerken ses yapıyo diye kapı fitiline bile sıkmışlığım var iyi kötü işe yaradı da. Sağolsun ben burda işe yaramam abi dediği bi yer görmedik :D Bi tek evin içindeki bi kapının anahtarı 10 senedir falan takılı duruyordu sıkışmış kalmış orda onu çıkarmayı denerken işe yaramadı, onda da içine doğru sıkamadım üründe pek suç bulamıyorum. Aşındırıcılığını bilmem çünkü aşınmasını önemsediğim hiçbir yerde kullanmadım ama kutsal sıvı gibi bişey :D

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Eskiden paslanıp sıkışan sıkıntılı yerlere dikiş makinesi için satılan yağlardan kullanırdım plastik kutusundan böyle damlata damlata. Şimdi wd-40 kullanıyorum. Yağa göre avantajları aşağı doğru yapmak zorunda değiliz, sprey sonuçta. Bir de sprey damladan daha ince olduğu için sıkıntılı bölgeye daha iyi nüfuz ediyor.
Faydalı bir ürün ama tutup da motoru çalıştırmaya kalkışılmaz. Oldu olacak ağzımıza sıkıp bademcikleri indirelim :D Ürünü amacı dışında kullanmak her türlü risktir :)

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Ben bundan zamanında aldım bi paslı vidayı açmak için az bişey kullandım attım bagaja. Ondan sonra nerde ses yapan sıkışan bi parça varsa bunu kullandım. Hatta esnerken ses yapıyo diye kapı fitiline bile sıkmışlığım var iyi kötü işe yaradı da. Sağolsun ben burda işe yaramam abi dediği bi yer görmedik :D Bi tek evin içindeki bi kapının anahtarı 10 senedir falan takılı duruyordu sıkışmış kalmış orda onu çıkarmayı denerken işe yaramadı, onda da içine doğru sıkamadım üründe pek suç bulamıyorum. Aşındırıcılığını bilmem çünkü aşınmasını önemsediğim hiçbir yerde kullanmadım ama kutsal sıvı gibi bişey :D
Şahsen internette yaptığım araştırmalar ve okuduğum yorumlar neticesinde arabanın ve kişinin sağlığı için fren balatalarına sıkılmaması gereken, gıcırtıları engelleyen, pas çözücü kadar olmasa da bir miktar pası azaltabilen bir ürünmüş.

Ben de almayı düşünüyorum. 200mL mi alsam 400mL mi? 200'lük az gelir mi ki?
Eskiden paslanıp sıkışan sıkıntılı yerlere dikiş makinesi için satılan yağlardan kullanırdım plastik kutusundan böyle damlata damlata. Şimdi wd-40 kullanıyorum. Yağa göre avantajları aşağı doğru yapmak zorunda değiliz, sprey sonuçta. Bir de sprey damladan daha ince olduğu için sıkıntılı bölgeye daha iyi nüfuz ediyor.
Faydalı bir ürün ama tutup da motoru çalıştırmaya kalkışılmaz. Oldu olacak ağzımıza sıkıp bademcikleri indirelim :D Ürünü amacı dışında kullanmak her türlü risktir :)
Motora sıktıklarında çalıştı. Ama motor belki de tek marşta çalışmıyordur. Aküsü bitmiştir, yakıt yoktur. Yani bu gibi nedenler de olabilir. O sebepten motoru çalıştıran şey kesin olarak WD 40'tır diyemem.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Şahsen internette yaptığım araştırmalar ve okuduğum yorumlar neticesinde arabanın ve kişinin sağlığı için fren balatalarına sıkılmaması gereken, gıcırtıları engelleyen, pas çözücü kadar olmasa da bir miktar pası azaltabilen bir ürünmüş.

Ben de almayı düşünüyorum. 200mL mi alsam 400mL mi? 200'lük az gelir mi ki?

Motora sıktıklarında çalıştı. Ama motor belki de tek marşta çalışmıyordur. Aküsü bitmiştir, yakıt yoktur. Yani bu gibi nedenler de olabilir. O sebepten motoru çalıştıran şey kesin olarak WD 40'tır diyemem.
Tiner de motor çalıştırır ama o arada motor alev alır mı, başka bi haller gelir mi kimse bir şey diyemez :) Kastettiğim şey o.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,868
26,232
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ufak alsan yeter çok kullanılan bi malzeme değil zaten az az sıkınca iş görüyo. Bendeki çakmasıymış bi de Wi-Di 40 yazıyo kutuda :D

Ben de görmüştüm karbüratörün içine az biraz sıkıyolardı yanlış hatırlamıyorsam 8silindir kanalındaki yıllarca yatan arabalardan biriydi. O kanalda değilse bile ona benzer bi videoydu

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
Wd40 benzeri spreyi bizde tırların hava filtrelerine sıkarak soğukta çalıştırıyorduk. Haricen sizin işinize sürgülü kapınız varsa sıkışan civatanız olursa işiniz yarar haricen pikniğe gittiğinizde baktınız mangal yanmıyor tutuşturucu olarak kullanırsınız ben aldığımda oldukça fazla kullanmıştım memnundum özellikle köy kasaba tarzı yerlerde araba haricinde de iş görüyor bence f/p ürünüydü ama uzun süredir alıp kullanmadım fiyatları nasıldır bilmiyorum.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,138
1
3,136
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Benim de arabada sürekli bulunur. Bu güne kadar silah temizleyeni gördüm, kapı gıcırtısına sıkanı gördüm, hava filtresine sıkanı ve mangal yakanı da şimdi öğrendim. Artık şifa niyetine her sabah bi çay kaşığı içiyorum diyeni duyarsam şaşırmam :D

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,027
1,998
2,770
Marka
Subaru
Başlı başına ihtisas alanı bu konu hakkında bilgisi olanlar yazıcaktır.
Vidyo alakasız fakat 20:00 dan itibaren ~2 dakikalık periyotta söyledikleri aşağı yukarı konuyu özetliyor.

Benim nacizane tecrübem wd40 geçici bir yağ sağlar, yüzeyde çıkmayan lekelerin çıkartılmasına çok yardımcı olur.

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Ufak alsan yeter çok kullanılan bi malzeme değil zaten az az sıkınca iş görüyo. Bendeki çakmasıymış bi de Wi-Di 40 yazıyo kutuda :D

Ben de görmüştüm karbüratörün içine az biraz sıkıyolardı yanlış hatırlamıyorsam 8silindir kanalındaki yıllarca yatan arabalardan biriydi. O kanalda değilse bile ona benzer bi videoydu
200mL’lik sipariş ettim. Umarım orijinal ürün gönderirler.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Ben motor kısmındaki plastikleri temizlemek için kullanmıştım baya işe yaramıştı aslında 😅 Wd-40 candır
7214525854_733237dd83_z.jpg

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Peki ürünün orjinal olduğunu nasıl anlayabilirim?
Çok fazla aynı isimde cakma ürün yok zaten. Bazılarında VD40 bazilarinda FF40 falan yazıyor ama orijinali Henkel markasının WD40 ürünü artı olarak smart straw özelliği olan akıllı pipetli ürün almanızı tavsiye ederim, cok kullanışlı.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,742
3
9,669
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım