Xenon sistemi ve saçmalıklar (TüvTürk içerir)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Arkadaşlar aracıma Xenon far taktırmak istiyordum ve bir iki araştırma yapayım dedim. Örneğin aracınızın üst donanımlarında xenon far var ve siz onu takmak istiyorsunuz.
Devletin dediği şu;
-Xenon far yapılabilecek değişiklikler arasında değildir.
Ne yani? Aracımın orjinalinde var, o dönem param yetmemiş alamamışım şimdi ORJİNALİNE uygun şekilde taktırmak istiyorum ve buna yok diyorsun? Senin istediklerin neler?
-otomatik far yüksekliği
-far yıkama
Dediğim gibi far beyni takıldığında Otomatik Far Yüksekliği halloluyor.
Far yıkama için ise olmayınca ağır kusur çalışmayınca hafif kusur.
Bu ne saçma iş? Bana orjinalini yapacam desem de izin vermiyosun yapamazsın diyorsun aradığın KESİN ŞART 2 kriterden 1 i olan far yıkamanın bozukluğuna HAFİF KUSUR DİYORSUN?? Türkiye de yaşamak cidden zor. Mantığını bilen biri aydınlatsın yahu.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Arkadaşlar aracıma Xenon far taktırmak istiyordum ve bir iki araştırma yapayım dedim. Örneğin aracınızın üst donanımlarında xenon far var ve siz onu takmak istiyorsunuz.
Devletin dediği şu;
-Xenon far yapılabilecek değişiklikler arasında değildir.
Ne yani? Aracımın orjinalinde var, o dönem param yetmemiş alamamışım şimdi ORJİNALİNE uygun şekilde taktırmak istiyorum ve buna yok diyorsun? Senin istediklerin neler?
-otomatik far yüksekliği
-far yıkama
Dediğim gibi far beyni takıldığında Otomatik Far Yüksekliği halloluyor.
Far yıkama için ise olmayınca ağır kusur çalışmayınca hafif kusur.
Bu ne saçma iş? Bana orjinalini yapacam desem de izin vermiyosun yapamazsın diyorsun aradığın KESİN ŞART 2 kriterden 1 i olan far yıkamanın bozukluğuna HAFİF KUSUR DİYORSUN?? Türkiye de yaşamak cidden zor. Mantığını bilen biri aydınlatsın yahu.
Far yıkama plastiklerini tampona emaneten yapistirsak ama motoru falan olmasa. Çalışmıyor deyip hafif kusur mu yazacaklar aswusjsb

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
- Mercek
- Otomatik far yükseklik ayarı
- Far yıkama

Bu üçü normalde bi xenon sistemlerin muayeneden geçebilmesi için gerekli olan şartlar. Son bir kaç yıldır far yıkama mevzusunda esneklik gösterenler mevcut. Özellikle led farların, far yıkama olmadan üretilip araçlara koyulması bu konudaki katılığı kırdı. Ama hala daha kesinlikle kalktı denemez. Bildiğim kadarıyla da far yıkamayı sonradan araca yaptırmak oldukça zahmetli bir iş.

Bunun haricinde bu üç özelliği otomobile çalışır ve kriterleri karşılar şekilde entegre edebilirseniz muayenede sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Yalnız aracınızın üretiminde standart ya da opsiyon olan bi xenon far donanımı yoksa bunu siz sonradan yaptırsanız da muayeneden geçemeyebiliyor. Mesela aracınızın donanım listesinde opsiyon olarak bi xenon far mevcut. Ama aracı satın alırken bu opsiyonu almadınız. Siz bu parçaları daha sonradan temin edip aracınıza yaptırabilirsiniz. Örneğin; titanium focuslarda üretim olarak bi xenon aydınlatma hiç olmasa ve ben de iyi bir ustada aracıma kriterleri karşılayan bi xenon sistemi yaptırsam muayeneden geçemem. Ancak focusun genel üretiminde donanım olarak bi xenon varsa yetkili servisten yahut internetten focusların üretiminde kullanılan bi xenon far sistemini temin edip yaptırırsam geçebilirim. Oldukça masraflı bir iş. Özellikle otomatik far yükseklik ayarı için gerekli olan sensörler, bu sensörlerin süspansiyon sistemine montesi, yazılım ile bunları araca tanıtmak v.s gibi çok ayrıntısı mevcut. Üstelik iyi işçilik gerekiyor, bir çok işlemde de arıza ışığı yakabiliyor. Hatta elektrik tesisatında yangına kadar gidebiliyor.

Bu arada otomatik far yükseklik ayarı için araştırmalarım sonucunda kural kitabında şöyle bir ibare olduğunu öğrendim; 35 watt’a kadar olan beyaz aydınlatmalarda bu otomatik fark yükseklik ayarı sistemi zorunlu değil. Hatta bu kurala tabii olan ilk modelin vw caddy olduğu, ampullerinin 25 watt gücünde olduğu ve otomatik far yükseklik ayarının bulunmadığı örneği de verilmiş.

Son düzenleme:

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
- Mercek
- Far yıkama

Bu üçü normalde bi xenon sistemlerin muayeneden geçebilmesi için gerekli olan şartlar. Son bir kaç yıldır far yıkama mevzusunda esneklik gösterenler mevcut. Özellikle led farların, far yıkama olmadan üretilip araçlara koyulması bu konudaki katılığı kırdı. Ama hala daha kesinlikle kalktı denemez. Bildiğim kadarıyla da far yıkamayı sonradan araca yaptırmak oldukça zahmetli bir iş.

Bunun haricinde bu üç özelliği otomobile çalışır ve kriterleri karşılar şekilde entegre edebilirseniz muayenede sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Yalnız aracınızın üretiminde standart ya da opsiyon olan bi xenon far donanımı yoksa bunu siz sonradan yaptırsanız da muayeneden geçemeyebiliyor. Mesela aracınızın donanım listesinde opsiyon olarak bi xenon far mevcut. Ama aracı satın alırken bu opsiyonu almadınız. Siz bu parçaları daha sonradan temin edip aracınıza yaptırabilirsiniz. Örneğin; titanium focuslarda üretim olarak bi xenon aydınlatma hiç olmasa ve ben de iyi bir ustada aracıma kriterleri karşılayan bi xenon sistemi yaptırsam muayeneden geçemem. Ancak focusun genel üretiminde donanım olarak bi xenon varsa yetkili servisten yahut internetten focusların üretiminde kullanılan bi xenon far sistemini temin edip yaptırırsam geçebilirim. Oldukça masraflı bir iş. Özellikle otomatik far yükseklik ayarı için gerekli olan sensörler, bu sensörlerin süspansiyon sistemine montesi, yazılım ile bunları araca tanıtmak v.s gibi çok ayrıntısı mevcut. Üstelik iyi işçilik gerekiyor, bir çok işlemde de arıza ışığı yakabiliyor. Hatta elektrik tesisatında yangına kadar gidebiliyor.

Bu arada otomatik far yükseklik ayarı için araştırmalarım sonucunda kural kitabında şöyle bir ibare olduğunu öğrendim; 35 watt’a kadar olan beyaz aydınlatmalarda bu otomatik fark yükseklik ayarı sistemi zorunlu değil. Hatta bu kurala tabii olan ilk modelin vw caddy olduğu, ampullerinin 25 watt gücünde olduğu ve otomatik far yükseklik ayarının bulunmadığı örneği de verilmiş.
https://www.google.com.tr/url?sa=t&...UDLoQFgglMAA&usg=AOvVaw01dbgUumpj6liaimdVmdSu burdaki broşürde kesin bir dille olmaz müsaade etmiyorum diyor. Yani yurt dışında adam evini arabasını sıfırdan değiştirir sorun yok bizde millet balkonu odaya katar buna ceza verir. Uygulanıp uygulanmaması meselesi değil şayet balkonu odaya katarsanız iskan raporuna aykırı işlemden ceza yazılabilir. Yani saçma işler. Fazla tepki gösterdiğimi de düşünebilirsiniz ama bi yerden sonra insanın tahamülü kalmıyor.

Son düzenleme:

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Bununla beraber fardan yana sorun yok zaten orjinal yaptığınızda kart beyin vs takıldığı için sorun olmaz. Ama far yıkama kiti mecburi. Yani çalışmayınca hafif kusur olan şey olmayan arabada nasıl ağır kusur oluyor şaşkınım. Bununla beraber mercek zorunlu DEĞİL. 2 kasa önce ki civic lerde 2002 model mercedes S makyajsızlarda mercek yok. Daha merceksiz bir çok arabada var baktığım listede

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
https://www.google.com.tr/url?sa=t&...UDLoQFgglMAA&usg=AOvVaw01dbgUumpj6liaimdVmdSu burdaki broşürde kesin bir dille olmaz müsaade etmiyorum diyor. Yani yurt dışında adam evini arabasını sıfırdan değiştirir sorun yok bizde millet balkonu odaya katar buna ceza verir. Uygulanıp uygulanmaması meselesi değil şayet balkonu odaya katarsanız iskan raporuna aykırı işlemden ceza yazılabilir. Yani saçma işler. Fazla tepki gösterdiğimi de düşünebilirsiniz ama bi yerden sonra insanın tahamülü kalmıyor.
' Araç üzerindeki halojen far sökülerek yerine XENON far takılmışsa bu durum mevzuat gereği teknik bir değişikliktir ve müsaade edilen tadilatlar (değişiklikler) arasında yer almamaktadır. ' burada bahsedilen şey aracın üzerindeki far ampulunun yahut komple far sisteminin sökülüp yerine beyaz, yani xenon aydınlatma koyulması yasağıdır. Fark ettiyseniz cümlede otomatik far yükseklik ayarı, far yıkama gibi ibareler geçmiyor. Bunlar olsa dahi kabul edilmiyor diye bir ibare yok. Bu cümleden anlaşılan; sokaklarda gördüğümüz mercekli yahut merceksiz halojen farlı araçların farlarının sökülüp yerine beyaz ışık yayan ampuller yahut farlar takılması yasağıdır.

Merceksiz xenon farların muayeneden geçmesi mevzusuna gelince. Bir otomobilin seri üretiminde merceksiz xenon far kullanılmışsa ve o otomobil gerekli kuruluşlardan onay alıp trafiğe çıkışına izin verilmişse muayenede bu sorun olmaz. Fakat güncel bir çok araçta olduğu gibi bi xenon far yaptırmak istediğiniz aracın fabrika çıkışlı üretiminde mercekli bi xenon varsa onu ancak mercekle muayeneden geçirebilirsiniz. ' ama şu marka şu model yılı otomobilin farı merceksiz xenon. Ben niye geçemiyorum ? ' diye sorduğunuzda o araç ona göre üretilip ona göre uygunluk raporu almış. Burada yapılmak istenen asıl mevzu; sizin sahip olduğunuz aracın far üretiminde, o aracın mühendisleri mercekli bi xenon kullanmışsa sizde mercekli bi xenon kullamak zorundasınız. Merceksiz xenon kullanmışsa siz de merceksiz xenon kullanmalısınız. Otomobilin aslına uygun, mühendisliğine uygun modifikasyon olmalı.

Çalışmayan ve olmayan aksamın kusurları konusundaysa; çalışmıyorsa yahut araçta hiç yoksa direkt ağır kusur yazılmalı. Özellikle far gibi önemli bir özellikte yönetmelik bu şekilde olmalı. Fakat çalışmayan far yıkmaya hafif kusur yazılıp, far yıkama özelliğine hiç sahip olmayan araca ağır kusur yazılmasındaki tek mantık; çalışmıyorsa tamir edilir ve uygun hale getirilir. Ama özellik yoksa tamir gibi bir şey de mümkün olmaz ve direkt ağır kusurlu olarak kalır.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Farlar beyinleriyle ve sensörleriyle birlikte yenilenir. Masraflı iştir ama uygulaması nispeten kolaydır. Tampon da yıkama sistemlisiyle değiştirilir ama muhtemelen bu hem zahmetli, hem de masraflı bir işlem olacaktır. Doğan'dan beri far yıkama sistemli araba kullanmadım. :) O yüzden silecek kolu değişimi de gerekir mi bilemiyorum. Bu yola baş koyulursa kapsamlı bir revizyonla uygulanabilir. Ama muhtemelen mevcut aracı satıp yerine xenon farlısını almak daha ucuza gelir.

Açıkçası benim TÜV Türk muayenelerinde en doğru bulduğum kriterlerden biridir bu far mevzusu. Trafikte bilinçli şekilde taciz edici ampuller kullanan magandalar ve burnunun dibini gösteremeyen azrail gibi araçlar nedeniyle bu konuda taviz verilmemesini doğru buluyorum. Xenon farları ben de çok beğeniyorum ama orijinal olması koşuluyla.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Farlar beyinleriyle ve sensörleriyle birlikte yenilenir. Masraflı iştir ama uygulaması nispeten kolaydır. Tampon da yıkama sistemlisiyle değiştirilir ama muhtemelen bu hem zahmetli, hem de masraflı bir işlem olacaktır. Doğan'dan beri far yıkama sistemli araba kullanmadım. :) O yüzden silecek kolu değişimi de gerekir mi bilemiyorum. Bu yola baş koyulursa kapsamlı bir revizyonla uygulanabilir. Ama muhtemelen mevcut aracı satıp yerine xenon farlısını almak daha ucuza gelir.

Açıkçası benim TÜV Türk muayenelerinde en doğru bulduğum kriterlerden biridir bu far mevzusu. Trafikte bilinçli şekilde taciz edici ampuller kullanan magandalar ve burnunun dibini gösteremeyen azrail gibi araçlar nedeniyle bu konuda taviz verilmemesini doğru buluyorum. Xenon farları ben de çok beğeniyorum ama orijinal olması koşuluyla.
Mesela yanlışım yoksa yeni öğrendiğim bir şey de ( ilk yorumumda anlatmaya çalıştım ) sahip olduğun aracın fabrikasyon üretiminde bi xenon yahut xenon özelliği yoksa, mühendisler o modele hiç bir şekilde ( standart yahut opsiyon olarak ) bu far sistemini koymamışsa sen de kendi aracına yaptıramıyorsun. Otomatik far yükseklik ayarı, far yıkama, mercek gibi özellikleri karşılayan bir sistem yapsan dahi ( ki yapamazsın aracın alt yapısında o tesisat için gerekli hazırlık yok ) muayeneden geçemiyorsun.

Muayeneden geçebilmen için de sahip olduğun aracın mühendisleri hangi bi xenon üretimini kullanmışsa sen de onu alıp monte etmek zorundasın. Yani, benim araçta yok ama bu modelde bi xenon far var. Ben gideyim iyi bir ustada başka bir sistem yaptırayım diyemiyorsun. Takacaksan ya yetkili servisten ya da internetten aracın için kullanılmış bi xenon sistemini temin edip montajını yaptırıyorsun. Aslına, orijinaline uygun sistem istiyorlar.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Mesela yanlışım yoksa yeni öğrendiğim bir şey de ( ilk yorumumda anlatmaya çalıştım ) sahip olduğun aracın fabrikasyon üretiminde bi xenon yahut xenon özelliği yoksa, mühendisler o modele hiç bir şekilde ( standart yahut opsiyon olarak ) bu far sistemini koymamışsa sen de kendi aracına yaptıramıyorsun. Otomatik far yükseklik ayarı, far yıkama, mercek gibi özellikleri karşılayan bir sistem yapsan dahi ( ki yapamazsın aracın alt yapısında o tesisat için gerekli hazırlık yok ) muayeneden geçemiyorsun.

Muayeneden geçebilmen için de sahip olduğun aracın mühendisleri hangi bi xenon üretimini kullanmışsa sen de onu alıp monte etmek zorundasın. Yani, benim araçta yok ama bu modelde bi xenon far var. Ben gideyim iyi bir ustada başka bir sistem yaptırayım diyemiyorsun. Takacaksan ya yetkili servisten ya da internetten aracın için kullanılmış bi xenon sistemini temin edip montajını yaptırıyorsun. Aslına, orijinaline uygun sistem istiyorlar.
Kesinlikle öyle. Üstteki mesajı yazarken kafamda tamamen kendi arabamın dönüşümünü kurdum. Kullanım kılavuzunda "(xenon farlı modellerde)" diye parantez içerisinde belirtilmiş bütün detayları düşündüm, öyle yazdım :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kesinlikle öyle. Üstteki mesajı yazarken kafamda tamamen kendi arabamın dönüşümünü kurdum. Kullanım kılavuzunda "(xenon farlı modellerde)" diye parantez içerisinde belirtilmiş bütün detayları düşündüm, öyle yazdım :)
Aynen öyle.. Ben focus'u alırken bi xenon opsiyonu alamadığım için üzülmüştüm. Yetkili serviste sordum; bu sistemi temin etsem sonradan montesini yapabilir misiniz ? diye. Yüzünü ekşiterek maalesef onu biz yapamayız dedi. Ya gerçekten yapamıyorlar ya da yapması oldukça zahmetli diye uğraşmak istemiyorlar :)

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Benin aracım 2010 model. 2011 yılında bir üst donanımda olan orijnal parçaları toplayarak kendim bi-xenon'a upgrade ettim. Far yıkamam yok ve 3. kez muayaneden geçiyorum. Far yıkamanın olmaması yada çalışmaması : HAFİF KUSUR. Onun dışında otomatik yükseklik ayarı far beyni takmakla bitmiyor. Arka süspansiyondan, ön sigorta kutusuna seviye sensörünün tesisatını çekmeniz lazım. Bu işlem sırasında tesisatın geçtiği kanallara ulaşabilmek için arka koltuk dahil, kapı trimleri sökülür. Onun dışında eklenilen donanımın araca tanıtılması kalıyor ve diğer önemli bir şey ise içerde far anahtarının değişmesi. Halojen far anahtarında 1-2-3 manuel yükseklik ayarı bulunur, xenon olanda bulunmaz. Başka da bişeyi yok. Far yıkama'da çok kolay montaj yapılabilir ama ben şu an için yapmadım. 6 senedir orijinal bi-xenon'umla kullanıyorum, sol şeritte şimşek çakması hoş oluyor ve aydınlatmada harikulade. Aracı alırken hata yapıp xenon paket almamıştım, bu hatayı telafi ettim. Şu an için sıfır araç alacak olsam üst seviye far sistemlerini kesin alırım, opsiyon pahalı olsa dahi eklerim.

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,498
1
4,826
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hepsi tamamda otomatik far yükseklik ayarı öyle sadece beyin takmakla maalesef olmuyor. Bu özellik için ön dingile hatta bazı markalarda arkayada bir parça monte ediliyor. Reno için konuşacak olursam parçanın monte edildiği kısım dahi xenon olan ve olmayan araçlarda farklı. Siz herşeyi takabilirsiniz ama o yüksekliği aracın yüküne ve tümsek vb yerlerden geçerkenki durumuna göre ayarlayan o parçayı takmak imkansız gibi bir şey. İnanın zahmetine değmez. Masrafına değmez. Bu tip sistemler gördüğüm tecrübe ettiğim kadarıyla fabrika çıkışı gibi randımanlı ve düzgün çalışmıyor. Bu durumda da düzgün çalışmaması muhtemel bir sistemi araca takarak diğer sürücüleride rahatsız etmeniz olası bir durumdur. O yüzden değmez aracınızın güzel gözükmesi uğruna bunları yaşamaya. Ben bu konulardan tüvturk e kızamıyorum.

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Hepsi tamamda otomatik far yükseklik ayarı öyle sadece beyin takmakla maalesef olmuyor. Bu özellik için ön dingile hatta bazı markalarda arkayada bir parça monte ediliyor. Reno için konuşacak olursam parçanın monte edildiği kısım dahi xenon olan ve olmayan araçlarda farklı. Siz herşeyi takabilirsiniz ama o yüksekliği aracın yüküne ve tümsek vb yerlerden geçerkenki durumuna göre ayarlayan o parçayı takmak imkansız gibi bir şey. İnanın zahmetine değmez. Masrafına değmez. Bu tip sistemler gördüğüm tecrübe ettiğim kadarıyla fabrika çıkışı gibi randımanlı ve düzgün çalışmıyor. Bu durumda da düzgün çalışmaması muhtemel bir sistemi araca takarak diğer sürücüleride rahatsız etmeniz olası bir durumdur. O yüzden değmez aracınızın güzel gözükmesi uğruna bunları yaşamaya. Ben bu konulardan tüvturk e kızamıyorum.
F20 kasada ilk çalıştığında farlar aşağı yukarı bi oynuyor. Yükseklik manual o yükseklikte sabit tutmak içinde motor var büyük ihtimal. Far değişip far kartı takılıp yazılım güncellendiğinde bir sorun olmayacaktır. Layıkıyla yapılmayan durumdan bende şikayet ederim ama fabrikasyon şekilde yaptığım zaman çabamdan ötürü plaket verseler yeridir :D

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,498
1
4,826
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
ön arka dingile ilave parça koyuluyor yüksekliği otomatik ayarlaması için. beyinle olmuyor.

Bebebiskuvisi

Profesör
9 Eyl 2016
432
736
1,645
Xenonda far yıkama çalışmıyosa ve far kirliyse görüntü halojenden beter oluyor. Far yıkama yoksa taktırmayın.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
- Mercek
- Far yıkama

Mercek zorunlu değil abi bizdeki merceksiz ama yıkama ve oto ayar mecburi

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Mercek zorunlu değil abi bizdeki merceksiz ama yıkama ve oto ayar mecburi
Yukarıda da anlatmaya çalıştım kardeşim; bir otomobilin seri üretiminde diğer versiyonlarında mercekli xenon far kullanılmışsa ve senin aracında yoksa ona ancak mercekli xenon yapıp muayeneden geçirebilirsin. Üretici firma o modeli merceksiz olarak üretmişse sen de merceksiz şekilde muayeneden geçirebilirsin. Aracın yanılmıyorsam fd6 civic'ti ve yine yanılmıyorsam bu model civiclerde mühendisler merceksiz şekilde xenon far koymuştur. Dolayısıyla senin aracın muayeneden geçer. Benim makyajlı focusumun seri üretiminde mühendisler mercekli xenon kullanmıştır. Ben gidip de merceksiz xenon ile muayeneden geçemem. Çünkü muayene edilen araçta yapılan değişikliklerin mühendislerin yaptığı şekilde olmasını istiyorlar. Aracına ek özellik koyacaksan bu aracı üreten firma, mühendis bunu nasıl üretmişse sen de öyle özellik koymalısın diyorlar kısacası.

Son düzenleme:

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Yukarıda da anlatmaya çalıştım kardeşim; bir otomobilin seri üretiminde diğer versiyonlarında mercekli xenon far kullanılmışsa ve senin aracında yoksa ona ancak mercekli xenon yapıp muayeneden geçirebilirsin. Üretici firma o modeli merceksiz olarak üretmişse sen de merceksiz şekilde muayeneden geçirebilirsin. Aracın yanılmıyorsam fd6 civic'ti ve yine yanılmıyorsam bu model civiclerde mühendisler merceksiz şekilde xenon far koymuştur. Dolayısıyla senin aracın muayeneden geçer. Benim makyajlı focusumun seri üretiminde mühendisler mercekli xenon kullanmıştır. Ben gidip de merceksiz xenon ile muayeneden geçemem. Çünkü muayene edilen araçta yapılan değişikliklerin mühendislerin yaptığı şekilde olmasını istiyorlar. Aracına ek özellik koyacaksan bu aracı üreten firma, mühendis bunu nasıl üretmişse sen de öyle özellik koymalısın diyorlar kısacası.
Aynen abi doğrudur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım