Yağ Akışkanlığı Testi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba ,
Her yağın en iyi akışkan olduğu bir sıcaklık vardır. Bende kendi gözlerimle görmek için, aracımın bir avantajını kullanarak yağın akışkanlığının en ideal olduğu noktayı keşfetmek maksadıyla bir test yaptım.. Özellikle arabanın egzantrik zincirinin sağlığı için motor yağının akışkanlığı çok önemlidir. Soğuk motorun devir çevirmesi bu nedenle istenmez. Arabamın motorunun en yüksek noktası, egzantrik zincirinin üstü kısmıdır. İşte bu nokta benim motor yağı doldurma kapağının altına gelir.
Kapağı açınca orda zinciri görürsünüz.
Hava sıcaklığı 15 derece, motoru çalıştırdım. Rölantide motor yağının zincile yukarı tırmanmasını bekledim..
Motor yağı akışkanlığı zincirin en üstü noktasına gelip, sıcaramaya başlaması neredeyse 3 dakika aldı. Yağ önce çok kalın bir şekilde zincire yapışık olarak hareket etsede, akışkanlığı neredeyse yok gibiydi..

Castrol Magnatech proffesional 10 w30 Motor yağının akışkanlık testinin son 1 dakikasını ağır çekimle çektim. Videonun sonlarına doğru sıcaramaya başlıyor..

not, motor sıcaklığı 65 dereceyi , giren hava sıcaklığı ise 35 dereceye ulaşmıştı.

Buda arabanın motor yağının en akışkan olduğu zamanın gerçek zamanlı hareketi..
Motor bu noktaya ulaştığında titreşim minimum, devirde en düşük hale geliyor . Çok prüzsüz çalışıyor..

Son düzenleme:

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Yağın üst kapağa ulaşması çok kısa sürüyor 10-15 saniye civarı ilk marşta bekledikten sonra harekete geçmek lazım. Maksimum 2k-2.5k devir çevirerek harekete geçmek lazım çünkü rolantinde hem yağlama yavaş olacak ve yağ sıcaklığı yavaş yükselecek yani akışkanlık gecikecek hem soğutma sıvısı geç ısınacak hem de yakıt tüketimi artacak.
Ben aktüel tüketim 1 litrenin altına indiği anda yürümeye başlıyorum bu da 10-15 saniye civarı sürüyor.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bu arada arkadaşlar, malesef motor yağı yerine zeytin yağı dökmek veya motora yakıt olarak yeni rakı koymak gibi aksiyonlara giremiyorum. Çünkü yeni ötveler ile 35 lik rakı bile 48 lira. Alamam :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım