Yazılımlar Zarar Veriyor Mu ?

1593575

Profesör
8 Eyl 2016
71
96
1,010
Ankara
Biz çok kullandık yazılımlı.Zarari vardır tabide öyle çok bi Zarari olmaz. Fabrika yapardı biraz saçma geldi :) modifiye sonuçta fabrika daha fazla güç yapıpda satabilir oda maliyet demek.

Yarimgazdebriyaj

Profesör
8 Eyl 2016
176
75
1,035
Fabrikada neden bu idlemi yapmiyor cunku cogu avrupa ulkelerinde araclar emisyona gore vergilendiriliyor yazilim emisyonu artiricagindan dolayi ust vergindilimine girmesi onun icin satilmama sevebidir

TheMachinist

Profesör
9 Eyl 2016
194
381
1,335
Fabrikada neden bu idlemi yapmiyor cunku cogu avrupa ulkelerinde araclar emisyona gore vergilendiriliyor yazilim emisyonu artiricagindan dolayi ust vergindilimine girmesi onun icin satilmama sevebidir
arkadaşın söylediklerine ek olarak ekonomi yazılımı yapıldığında öyle çok ta zarar vermez. emisyondan dolayı kısılan motor gücünü ortaya çıkarmak çok sorun teşkil etmez. her şeyin aşırısı zarar. tadında bırakmak gerek

Yarimgazdebriyaj

Profesör
8 Eyl 2016
176
75
1,035
arkadaşın söylediklerine ek olarak ekonomi yazılımı yapıldığında öyle çok ta zarar vermez. emisyondan dolayı kısılan motor gücünü ortaya çıkarmak çok sorun teşkil etmez. her şeyin aşırısı zarar. tadında bırakmak gerek
Tabi tadinda birakmak gerek ama bizde 2014 toyota corolla 90 bg otomatik var cekisi artirmak icin yapmak zorundayi hissediyoruz babama danistam yapicaksan yaptiralim ama birsey olursa mahvederim dedim bisey diyemedim daha

TheMachinist

Profesör
9 Eyl 2016
194
381
1,335
Tabi tadinda birakmak gerek ama bizde 2014 toyota corolla 90 bg otomatik var cekisi artirmak icin yapmak zorundayi hissediyoruz babama danistam yapicaksan yaptiralim ama birsey olursa mahvederim dedim bisey diyemedim daha
o da biraz risk almak biraz şans işi. ben de yaptıracağım kendi aracıma ama garanti süresinin bitmesini bekliyorum.

berkerucar

Asfalt Kurutucu
11 Eyl 2016
2
1
545
Yazılımın espirisi turbo basıncı ve yakıt beslemesinin yeniden programlanmasıdır. Günümüzdeki turbo beslemeli araçların turboları %30 ile %60 arasında bir verimle çalışması için programlanmıştır bunun sebebi turbo ömrünü uzun tutmak. Turbo nun basıncı ve yakıt besleme oranlarının arttırılması beygir ve tork elde getiriyor ve götürdüğü şeyler de bir hayli var. Mesela turbo ömrü yukarıda bahsettiğim ortalama %40-50 verimle çalışan turbo %80-90-100 verimle çalışmaya başlıyor ve turbo ömrü kullanıma bağlı olarak azalıyor basınç arttığından motor hortumları manifold vs. orjinal basınçlara göre tasarlandığından bu parçalarda da ömür kısalıyor ani bozulmalar meydana gelebiliyor.

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel
ahahah sana niye yürüyeyim kanka sen baştan girdin işe benim hedefimde pistonun nasıl bir şey olduğunu bilmediği halde yılların motorcusu gibi yazılım atıp triplere girenler var, sen yüklü 1.7 ye radyatör takıp roll a gönderen adamsın yerim seni
intercoolerla radyatör patladı dönüşte

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
turbo basıncını arttırıyor hem aşınma hem yakıt odasındaki yanma sıcaklığı artıyor siz düşünün zarar veriyor mu diye?

GTI19

Elit Apaçi
11 Eyl 2016
67
23
970
24
kayseri
Bence verir sonuçta aracın tüm mekanik aksamı o ısıya basınca ve dirence göre ayarlanmıs sen yazılım atıp yüksek beygir alınca motor parçaları daha yüksek dirence maruz kalacak uzun vadede (100k ve üzeri km) sıkıntı çıkarabilir ve büyük masraflarla uğraşabilirsiniz motor bitirme gibi

ModaleTurk

Profesör
9 Eyl 2016
207
131
1,085
Bazen fabrikada aynı motoru düşük beygir ve torkla çıkarıyorlar.

Örneğin BMW 116d ile 118d (E87) aynı, sadece yazılım farklı. Bu durumda sonradan 116d yi 115 beygirden 143 beygiri getirmek zararsız.

Tabi üreticilerin koyduğu sınırları aşanlar bunun bedelini ödemek zorunda kalabilirler. Özellikle debriyaj, vites, turbo, vs.

Bu sebepten dolayı 100.000 km üstünde araçlarda çip satıcıları garanti vermez.

GTI19

Elit Apaçi
11 Eyl 2016
67
23
970
24
kayseri
Ama birsürü yazılımlı araç var adamlar herkesi tokatlıyo yazılımın keyfi bambaşka 2.0 focus ile evoque tokatladığımı bilirim tabi o zamanlar yazılım vardı ama ne yazıkki babam serviste söktürmüş yazılımı ve 136 hp olarak devam ediyoruz araçta 94 binde

GTI19

Elit Apaçi
11 Eyl 2016
67
23
970
24
kayseri
@kerpetenemir evet aynen dediğim gibi babam servise gitmiş ve ordaki ustalar bunun yanlış olduğunu söylemişler babamda onlara güvenip hiç haberimiz olmadan eskiye çevirmiş yani söktürmekten kastım araca bir kücük çip yerleştirmişlerdi onu söktürmüş kodlamayıda eskiye çevirdiler orjinal olana maliyetide 265 tl tuttu kdv dahil :)

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Bazen fabrikada aynı motoru düşük beygir ve torkla çıkarıyorlar.

Örneğin BMW 116d ile 118d (E87) aynı, sadece yazılım farklı. Bu durumda sonradan 116d yi 115 beygirden 143 beygiri getirmek zararsız.

Tabi üreticilerin koyduğu sınırları aşanlar bunun bedelini ödemek zorunda kalabilirler. Özellikle debriyaj, vites, turbo, vs.

Bu sebepten dolayı 100.000 km üstünde araçlarda çip satıcıları garanti vermez.
2motorda da farklı parçalar vardır 115hp olan arabaya 143lüğün parçasını kullanmazlar bunlar maliyet.
Aslında demek istediğiniz bazı ülkelerde sınırlamalardan dolayı üreticiler yazılım ile motoru kısıtlıyorlar onu açıyorlar o ayrı bir konu Amerikadaki modeller halen farklı güç değerleri ile satılmaktadır.

ModaleTurk

Profesör
9 Eyl 2016
207
131
1,085
2motorda da farklı parçalar vardır 115hp olan arabaya 143lüğün parçasını kullanmazlar bunlar maliyet.
Aslında demek istediğiniz bazı ülkelerde sınırlamalardan dolayı üreticiler yazılım ile motoru kısıtlıyorlar onu açıyorlar o ayrı bir konu Amerikadaki modeller halen farklı güç değerleri ile satılmaktadır.
E87 deki 116d ile 118d turbosuna kadar aynı motor. Bunu her BMW seven veya bilen kişi teyit eder.

remuss

Elit Apaçi
12 Eyl 2016
59
25
970
valla hala şöyle konuları gördükçe gülüyorum, cevaplar %90 şöyle olur orjinalciler hız vs. tutkusu olmayanlar Yazılım aroboyo çoh buyuk zoror verür oda neymüş ne gerok var. Sevenlerde ya veriyoda işte şöyle böyle. Ya veriyor tabiki vermemesi hata ancak tabiki herkesin kendi zevki, doğru düzgün iyi biyerde yaptırılırsa bilinçlide kullanılırsa güzel sonuçlar alınır. Her halukarda zararı vardır ancak alınan keyfe zevke değer kişiden kişiye değişir, ama yok gerek yok felan yazmış birileri yani sizene arkadaşım araç adamın değilmi istediğini yaptırır demek gerek bence.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
E87 deki 116d ile 118d turbosuna kadar aynı motor. Bunu her BMW seven veya bilen kişi teyit eder.
Aynı olay F20 ve F30 serilerinde de var. Makyaj öncesi 116i ve 118i nin, 316i ve 320ied nin tüm motor parçaları aynı. Tek farkları 18i ve 20ied nin downpipeları bir tık daha büyük diğerlerine göre.

fresolf

Takipçi
19 Haz 2019
1
0
10
26
Marka
Nissan
:)zararlıdır zararlı olmaması için malzemeleri (pistonları süspansiyonları falan) değiştirirsek zararlı olmayabilir

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım