KAPALI Yeni araç aldım iki sorum var.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Merhaba arkadaslar 10 gun once reno bayisinden clio 1.2 aracimi teslim aldim. Arac suan 140 kmde ve debriyaji cok yumusak cok kisa bir mesafede kavriyor arac yaklasik bi 10 kere stop etmistir bu cok buyuk bir hasar verir mi omur acisindan? Diger bir sorumda arac suan rodajda rodaj kurallarinida biliyorum ancak bugun oyle bi esti 30 kmden 80 kmye tapa gazla hizlandim 2.viteste daha yapacagimi sanmam ancak ne kadar olumsuz etkilemistir araci normal zamanda maks 2.5 devirde kullaniyorum bazen gaz yemedigi yokusta mecburen devri yukseltiyorum vites dusurup bunun disinda cok sakin suruyorum. Cevaplar icin simdiden tesekkurler.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,360
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Güle güle kullanın. Debriyaja alışmanız zaman alabilir normaldir. Ömrünü o kadar bitirmez. Kalkışlarda 2500 devir kadar gaz vermeye alıştırırsanız ayağınızı stop ettirmezsiniz. Yeni olan baskı balata da zamanla alışıp biraz yumuşayacaktır zaten.
Motor büyük hasar almaz, motor bloğu o kadar da narin değildir ama yine de siz fazla esmemesine özen gösterin :) Rodajı nasıl geçireceğiniz, arabanın önündeki 5 yıl boyunca motor verimini belirleyen faktör olabilir.
Bu arada 1500-2000 km olunca motor yağını yeniletirseniz rodaj sürecinde oluşabilecek çapak vb. parçalar temizlenmiş olur. 5-6 bin km olunca o zaman estirirsiniz kendinize, bir açarsınız motoru artık :)

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Hic bisey olmaz. Sen degisken araliklarla devirli kullan. 4500 deviride gecme.
Hayirli olsun. Resmini paylaşma. Nazar deger..
Tesekkurler zaten kapali garajin en uc noktasina koyuyorum ne bi arac yaklassin ne de bi insan :D
Güle güle kullanın. Debriyaja alışmanız zaman alabilir normaldir. Ömrünü o kadar bitirmez. Kalkışlarda 2500 devir kadar gaz vermeye alıştırırsanız ayağınızı stop ettirmezsiniz. Yeni olan baskı balata da zamanla alışıp biraz yumuşayacaktır zaten.
Motor büyük hasar almaz, motor bloğu o kadar da narin değildir ama yine de siz fazla esmemesine özen gösterin :) Rodajı nasıl geçireceğiniz, arabanın önündeki 5 yıl boyunca motor verimini belirleyen faktör olabilir.
Bu arada 1500-2000 km olunca motor yağını yeniletirseniz rodaj sürecinde oluşabilecek çapak vb. parçalar temizlenmiş olur. 5-6 bin km olunca o zaman estirirsiniz kendinize, bir açarsınız motoru artık :)
Icim rahatladi biliyormusunuz normalde araci olabildigince narin kullanan birisiyimdir yokus kalkis destegine alisamadim normalde yokustayken aracin geri kacma miktari gaz verme vs araci hissederek uygun sekilde kaldiriyodum yarim debriyaji ayarliyordum bu aracta yokusta duzgun kaldiramiyorum veya dediginiz gibi yuksek devir verip kaldiriyorum buda bana baski balatayi zorluyormusum gibi geldigi icin moralim bozuluyordu rahatladim tesekkurler :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Tesekkurler zaten kapali garajin en uc noktasina koyuyorum ne bi arac yaklassin ne de bi insan :D

I

Keyifli günlerde kazasız belasız kullanmak nasip olsun inşallah.

Araca nazar değer şu olur bu olur aman dikkat otoparka koyayım şöyle yapayım diye fazla üzerine düşmeyin. Sakınan göze çöp batar sözü de mevcut. Allah kazadan beladan saklasın diyip dikkatli kullanıma devam edin.

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault

Araca nazar değer şu olur bu olur aman dikkat otoparka koyayım şöyle yapayım diye fazla üzerine düşmeyin. Sakınan göze çöp batar sözü de mevcut. Allah kazadan beladan saklasın diyip dikkatli kullanıma devam edin.
Tesekkurler hocam valla dun ayip olmasin diye arkadasa verdim sursun diye gobekte jipe giriyorduk el frenini cekmesem on tamponu birakiyorduk orada sonrasinda hemen garaja cektim daha aksiyon olmasin diyede sakinmadanda olmuyor turkiye sartlarinda her yerden biri firliyor bisey yapiyor makasti falan derken bi anda 360 derece kameraya donusmek zorunda kaliyosunuz :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,360
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

Oldu olacak ilk çiziği boydan boya anahtarla bizzat kendisi çizsin müdürüm? :D

@btrvysl hocam şaka bir yana şöyle bir öneri yapayım: Eğer trafikte arabaya değecekler dokunacaklar diye aşırı tedirgin kullanırsanız, maddi hasarlı kazanızı kesin yaparsınız. O yüzden olursa canlar sağolsun diyerek trafikte kendinizi bir an önce rahatlatmanın yollarına bakın. Arabanıza değer veriyorsanız insanın içini cızlatan o küçük kazalardan korunmanın en iyi yolu, kendinizi trafikteki tüm hareketleri aheste aheste yapmaya alıştırmaktır. Bu sayede ufak tefek çiziğe eziğe neden olabilecek yanlış hareketlerin sürücüler tarafından tolere edilmesi çok daha kolay olur. :)
upload_2017-9-10_8-27-0.png

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Oldu olacak ilk çiziği boydan boya anahtarla bizzat kendisi çizsin müdürüm? :D

@btrvysl hocam şaka bir yana şöyle bir öneri yapayım: Eğer trafikte arabaya değecekler dokunacaklar diye aşırı tedirgin kullanırsanız, maddi hasarlı kazanızı kesin yaparsınız. O yüzden olursa canlar sağolsun diyerek trafikte kendinizi bir an önce rahatlatmanın yollarına bakın. Arabanıza değer veriyorsanız insanın içini cızlatan o küçük kazalardan korunmanın en iyi yolu, kendinizi trafikteki tüm hareketleri aheste aheste yapmaya alıştırmaktır. Bu sayede ufak tefek çiziğe eziğe neden olabilecek yanlış hareketlerin sürücüler tarafından tolere edilmesi çok daha kolay olur. :)
Ekli dosyayı görüntüle 9157
arabaya alossam sorun olmayacakta alismam gerek ben bi sure daha semt icinde sureyim

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
H
Tesekkurler hocam valla dun ayip olmasin diye arkadasa verdim sursun diye gobekte jipe giriyorduk el frenini cekmesem on tamponu birakiyorduk orada sonrasinda hemen garaja cektim daha aksiyon olmasin diyede sakinmadanda olmuyor turkiye sartlarinda her yerden biri firliyor bisey yapiyor makasti falan derken bi anda 360 derece kameraya donusmek zorunda kaliyosunuz :)
Once hayirli olsun, sonra da gecmis olsun :D
Kayinpedere Egea almistik, istanbul u bilmediginden ilk ben oturmustum direksiyona, benzer durum o arac icin de gecerliydi, simdi pamuk gibi, araba da, kayinpeder de :D
Kazasiz, belasiz, ciziksiz surusler :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım