Yeni Ford Fiesta 1.0 Ecoboost 0-100 hızlanma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Böyle 500 bin km deviren ecoboost 1.0 motor varmı. 1 milyon çevirmiş, Natural motorları okudum ama turboluya denk gelemedim..
Konuya muhtemelen @Cenk hocam daha hakimdir. Ben olaya kullanılan motor teknolojileri olarak bakıyorum. Mesela EA211 TSI evo adlı motorun tanıtımına gittim. Tüm kullanılan teknolojileri öğrendim, eleştirileri dinledim.

Tanıtımdan çıkında dedim ki, ''Helal olsun VW'ye çok teknolojik bir motor gibi gözüküyor''. Sonra Ibiza çıktı, TSI evo'yu koydular. Hemen açtım izledim bir kanaldan, EPC arızası vermiş daha 1000 kmdeki otomobil. Valla Euro 5 1.4 122'lik makine de böyle yapıyordu. Aradan kaç yıl geçmiş, aynı hatalar devam ediyor. Hee herkesin başına gelir mi bilemem. Fakat daha Fiesta EcoBoost sahiplerinden hiç bir şikayet duymadım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ecoboost motorda tam olarak parçayı hatırlamıyorum 2010-2012 arası versiyonlarda bir hortum çatlaması sorunu vardı ama hangi parçaya ait hortum bilemiyorum. Bu kronikti ama ucuz bir parçaydı hemen değişiyorlardı. Onun haricinde uzun süredir ford forumlarını takip ediyorum ama pek sıkıntı duymadım tabii her aracın km'sini de bilemiyorum. 1.0 motorla sıkıntısız 140-150 bini deviren üyeler görmüştüm ama genel dayanıklılık hususunda nedir bilemeyiz. Burada önemli olan 1.0 motorun hangi kasada kullanıldığı. Fiesta'daki 1.0 ile daha ağır kasaya sahip diğer modellerdeki 1.0 motorun ömrü aynı olmayacaktır. Neticede çok ama çok düşük hacimli aletler olduğu için ağırlık ne kadar artarsa o kadar yük altında kalıp yıpranacaktır. Ben turbo benzinli motorların ömürleri konusunda atmosferik kadar olabileceklerini düşünmüyorum fakat 200 bin km'yi ciddi maddi bir sorun açmadan tamamlayabilirler gibi görünüyor.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Ecoboost motorda tam olarak parçayı hatırlamıyorum 2010-2012 arası versiyonlarda bir hortum çatlaması sorunu vardı ama hangi parçaya ait hortum bilemiyorum. Bu kronikti ama ucuz bir parçaydı hemen değişiyorlardı. Onun haricinde uzun süredir ford forumlarını takip ediyorum ama pek sıkıntı duymadım tabii her aracın km'sini de bilemiyorum. 1.0 motorla sıkıntısız 140-150 bini deviren üyeler görmüştüm ama genel dayanıklılık hususunda nedir bilemeyiz. Burada önemli olan 1.0 motorun hangi kasada kullanıldığı. Fiesta'daki 1.0 ile daha ağır kasaya sahip diğer modellerdeki 1.0 motorun ömrü aynı olmayacaktır. Neticede çok ama çok düşük hacimli aletler olduğu için ağırlık ne kadar artarsa o kadar yük altında kalıp yıpranacaktır. Ben turbo benzinli motorların ömürleri konusunda atmosferik kadar olabileceklerini düşünmüyorum fakat 200 bin km'yi ciddi maddi bir sorun açmadan tamamlayabilirler gibi görünüyor.
Bilgiler için teşekkürler hocam. Focus daha ağır aslında, onda problem çıkıyor mu acaba?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bilgiler için teşekkürler hocam. Focus daha ağır aslında, onda problem çıkıyor mu acaba?
Ne demek hocam. Şimdi forumlardan takip edebildiğim kadarıyla tdci motorlu versiyon çok daha fazla fiesta ve focus'larda. Ama 1.0 ecoboost kullanan bazı üyelerde hem focus var hem fiesta var ve onların herhangi bir motor sorunu bahsettiğine şahit olmadım. Ama tabii bu çok düşük bir yüzde. Trafikte de pek fazla göremiyoruz ki ecoboost motor hani detaylı yorum yapabilelim. Ciddi sorunla karşılaşan muhakkak vardır ama ben henüz ocağa incir ağacı dikecek kadar büyük bir sorun yaşayanı duymadım hem focus hem de fiesta'da.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
@alptamer @İstanbulluu 1.6 ecoboost artık üretilmiyor malum yerine 1.5 ecoboost geldi sıkıntıları halledilerek. Güzel forumlardan biri olan bu sitede 1.6 ecoboost motorlu c max aracına sahip biri soğutma suyu hortumu arızası ( bahsettiğim kronik sorun buydu ) yüzünden komple motoru yakmış. Bu hortum o zamanlarda bilinen bir sıkıntıydı ve bir çok üye onu değiştirip yoluna devam etmişti. Tabii bunu bilmeyip mağdur olanlar oldu. Buyurun başlık şöyle; https://www.focusclubtr.com/topic/15200-16-ecoboost-motor-yaktı/?page=0#comment-438745

Onun haricinde yine bu forumda arama kısmına ecoboost yazdım ve eğer arıza, sıkıntı yaşayan varsa muhakkak bu başlıklardan birinde sıkıntısını anlatmıştır. Vaktiniz olursa ilk bir kaç sayfaya bakabilirsiniz. Arızası olan varsa başlık açmıştır.
https://www.focusclubtr.com/search/?&q=ecoboost

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bun bu ay, yani 30 günde, 1890 km yol yapmışım. Araba LPG olunca 335 tl yakıt parasına maliyet oluyor. Ecoboost 1,0 motora performansı için tercih etsem , en optimist iyimser rakam 5,5 litre yaksak 540 lira benzin parası demek. Tamam araba çok yaksın, karşılığındada 2 katı motor gücü var. Ama olduda beni yarı yolda bırakacak, dağın başında arızalanacak ise çekilir çile değil..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bun bu ay, yani 30 günde, 1890 km yol yapmışım. Araba LPG olunca 335 tl yakıt parasına maliyet oluyor. Ecoboost 1,0 motora performansı için tercih etsem , en optimist iyimser rakam 5,5 litre yaksak 540 lira benzin parası demek. Tamam araba çok yaksın, karşılığındada 2 katı motor gücü var. Ama olduda beni yarı yolda bırakacak, dağın başında arızalanacak ise çekilir çile değil..
Vallahi hocam dediğim gibi ecoboost motor tsi kadar her köşe başında bulunmadığı için direkt olarak yolda bırakır yolda bırakmaz diyemem. Ama gönderdiğim forum linklerinde arama kısmına 1.0 ecoboost, 1.6 ecoboost, 1.5 ecoboost yazıp arayabilirsiniz. Eğer sorunu, sıkıntısı olan varsa muhakkak başlık olarak görürsünüz. Hem tsi hem ecoboost için yolda bırakır, sıkıntı çıkarır diye iddialı konuşmak çok doğru olmaz diye düşünüyorum. Neticede bu markalar düşük hacim turbo beslemeli motorları yıllardır yapıyor. Dediğim gibi araştırmak gerek forumlardan.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Vallahi hocam dediğim gibi ecoboost motor tsi kadar her köşe başında bulunmadığı için direkt olarak yolda bırakır yolda bırakmaz diyemem. Ama gönderdiğim forum linklerinde arama kısmına 1.0 ecoboost, 1.6 ecoboost, 1.5 ecoboost yazıp arayabilirsiniz. Eğer sorunu, sıkıntısı olan varsa muhakkak başlık olarak görürsünüz. Hem tsi hem ecoboost için yolda bırakır, sıkıntı çıkarır diye iddialı konuşmak çok doğru olmaz diye düşünüyorum. Neticede bu markalar düşük hacim turbo beslemeli motorları yıllardır yapıyor. Dediğim gibi araştırmak gerek forumlardan.

Verdiğin linki okudumda, bir şey dikkatimi çekti.. Arabalardaki yağ ışığı, sıcaklık artıncada devreye girmiyormu... Motor yağ sıcaklığı yüksek seviyelere çıkınca, araba ikaz vermiyormu...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu forumda bir üyenin 1.0 Ecoboost Focus'unda valeler turbo patlatmıştı. Hangi üye hatırlamıyorum. Ben 2012 Focus 1.0 kullandığımda açıkçası motorun biraz zorlandığını hissetmiştim. Ben kullansam 100.000 görmeme ihtimali var. Ama Fiesta'da çok daha rahat çalışacağını düşünüyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Verdiğin linki okudumda, bir şey dikkatimi çekti.. Arabalardaki yağ ışığı, sıcaklık artıncada devreye girmiyormu... Motor yağ sıcaklığı yüksek seviyelere çıkınca, araba ikaz vermiyormu...
Soğutma hortumu çatlayıp görevini yapamayınca soğutma sistemi devre dışı kalıyor. Bu durumda soğutma sistemine ait sensörler de işlevini yitirecek hale gelmiş olmalı diye tahmin ediyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım