Yeni Yürürlüğe Göre ÖZEL PLAKA Almak

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Selamlar otopark ailem , sizlere yeni yürürlüğe göre plaka almayı bu başlıkta anlatmak istiyorum , sevgilerimle :D

Öncelikle değişim plakasının sizin bulunduğunuz ile aitliği olmaması lazım :) 34 Plakayı 34 olarak tekrar değiştiremezsiniz.

Şimdi gelelim plaka-noter-EGM trafik tescil şube-TŞOF arasındaki kısır döngüye :D

Önemli uyarı ; Online işlem yapabileceğiniz banka hesabınız yoksa bu yola baş koymayın , yoksa yarı yolda kalırsınız.

Kendimi örnek alarak en basit şekilde size özel plaka nasıl alınır anlatacağım :)

1- Öncelikle satın alacağınız aracı kararlaştırın ve ruhsatın mümkünse düzgün bir fotoğrafını isteyin , satıcıya aracın vergi borcu ve hiç bir cezası olmadığından emin olup olmadığını sorun ve kontrolünü isteyin. ( Aracımız temiz çıktıysa 2. adıma geçelim )

2- Sonrasında kafanızdan plaka harflerini belirleyin fakat alternatifleri ihmal etmeyin , çünkü belirlediğiniz harfler dolu olabilir , rakamların ise istediğinize denk gelme olasılığı çok düşük , kafamızda bu sıkıntıları çözdükten sonra , EGM-TTŞ yoluna çıkmaya geçebiliriz.

3- EGM-TTŞ müdürlüğüne geldikten sonra plaka alım bölümüne ilerleyelim (danışma vs. sorun yerini) orada bulunan sorumlu Trafik memuruna araç için özel plaka ayırtmak istediğinizi beyan edin ve size sorduğu sorulara eksiksiz ve net cevap verin :) Bkz ; Araç Ne - Nerede - Plakası - Şase No - Motor No - T.C. vatandaşlık numarası ve istediğiniz plaka sorularını cevapladıktan sonra size vereceği (küçük bir kağıt veriyor ve orada her şey yazıyor) hesap numarasına bağış yapmanız gerekli ve dekontunu o birime göndermeniz lazım , online dekont döküman çıkartıp teslim etmeniz gerekiyor , ya e-posta ile yada koştur koştur yazdırma yöntemiyle , ama koşma tercihi yapmayın :D

Polisin bana verdikleri şu şekildeydi ;

1. satır ; TTŞ müdürlüğünün tam adı
2. satır ; Çalışılan bankanın adı
3. satır ; Banka hesabının iban numarası
4. satır ; açıklama bölümüne yazılacak olan metin : " BAĞIŞ "
5. satır ; son şahsi işlemler ( ıvır zıvırlar )

4- Bu işlemler bittikten sonra memur eğer ki bağışı kontrol ettiğinde bir sıkıntı görmez ve her şey yolundaysa tekrar sizden plaka beyanı alır ve işleminizi onaylar.

5- İşleminiz tamamlandıktan sonra size A5 yada A4 kağıda basılı ıslak imza ve kaşeli bir kağıt verir , alacağınız aracın şaseNO-motorNO ve önceki plaka ile sizin istediğiniz plaka yazılı olur.

6- Bu kağıt hayatınıza değer emin olun :D Kağıdımızı aldıktan sonra aracın- satışını yapacağımız noterden plaka değişliği olacağını ve plakanın özel olduğunu , TTŞ müdürlüğünden aldığınız kağıdı söyleyin-gösterin ve hatta sistemden bakmasını ve göreceğini dile getirin.

7- Satışımızı özel plakamız ile aldık , geçmiş olsun , şimdi yolu tutalım TŞOF ve plaka basımına :D

Küçük bir not ; noterden devir almadan önce araçta bulunan 2 plakayı söküp noterin masasına bam diye koyun sonra işleme başlayın :D plaka silikonlu veya vidalı ise vay halinize :D

Ve elbette seçeceğiniz harf ve olur da denk gelirse rakam ve harflere göre bağış miktarınız artabilir :)

Mesela seçtiğiniz harflerden örnek vereyim , kayseridesiniz KS ve KES için çok para ödersiniz büyük ihtimalle çünkü birisi kayseri spor diğeri kayseri erciyes spor olarak geçer ne derseniz deyin bu böyle :D ECE-MRT-CHN vb. plakalar için geri kalanına siz düşünebilirsiniz :)

Ufak bir abimizin anısı ; kendisinin adı Ali ve eşinin adı Sinem , bu abimiz aynı bu şekilde plaka almaya gidiyor kafasındaki plaka " AS " rakamlar fark etmez diyerek trafik şubeye varıyor , yanına bağış ne tutabilir diye 3-5 bir şeyler alarak yola çıkıyor ve trafik şubede abimize plakanın takım olduğunu ve 3-5 paranın 20 katını vermesinin gerekli olduğu söyleniyor ve bu abimiz bu yoldan dönüyor :D AS ; siz türetin artık ne diyebilirler :)

Konuyu 35 derece nemli havada açıyorum aklımda kalandır ,
yazım hatam vs. olduysa affola , sorun cevaplarım :)

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
istanbul gibi yerlerde anlamlı 3 harfli plakalara güzel paralar isteniyor. Ayni sekilde 2 harfli alsanız bile para istiyorlar. Emniyette tanıdığınız var ise para yatırmanıza bile gerek kalmıyor. Sadece motorNO vs gibi şeyleri söylemek yeterli oluyor o zaman birde kendi alacağınız plakayı. Noterde zaten o aracı ve sizin tc kimlik no olunca plaka otomatik düşüyor :)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,280
3,907
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Focusu alırken uğraşmamıştım, şimdi eve 2. araba alınacak onu alırken annem kullanacağı için ufak bir sürpriz yapacağım. Ve buradan da anlaşıldığı üzere çevre önemli dostlar..

@B.S.Asil bu arada araban hayırlı olsun, güle güle kazasız belasız kullan. Yazı için de teşekkürler..

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Focusu alırken uğraşmamıştım, şimdi eve 2. araba alınacak onu alırken annem kullanacağı için ufak bir sürpriz yapacağım. Ve buradan da anlaşıldığı üzere çevre önemli dostlar..

@B.S.Asil bu arada araban hayırlı olsun, güle güle kazasız belasız kullan. Yazı için de teşekkürler..

Ben teşekkür ederim 😇🙏🏻

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Aracın hayırlı olsun, çok bilgilendirici konu olmuş. Bağış miktarını buradan paylaşmadığına göre özelden alabilirim mümkünse :)

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,733
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Aracın hayırlı olsun, çok bilgilendirici konu olmuş. Bağış miktarını buradan paylaşmadığına göre özelden alabilirim mümkünse :)

Teşekkür ederim , umuyorum yardımcı olurum özel plaka almak isteyenlere 🙏🏻

Bağış miktarı her plaka için farklı oluyor o yüzden yazmamın doğru olacağını düşünmedim yanlış bilgi verip kimseyi heveslendirmeyeyim 😬

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
Teşekkürler paylaşım için suistmaller olmaz ise güzel bir sistem

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım