KAPALI Yıkama Sonrası Fren Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Obsession

Profesör
28 Ara 2016
69
38
1,020
Antalya
Öncelikle sıcak disklere soğuk su tutulmayacağını biliyorum.

Şöyle açıklayayım, yıkamacı için yaklaşık 1 km yol gittim ve max hızım 40 km idi, evden çıktıktan sonra 6 dakikada falan varmıştım ve aracı alana alıp eşyalarımı hazırlarken 6,7 dakika kadar geçtiğini düşünüyorum.

Ardından sonax marka jant temizleyici sıkmış ve beklemeye koyulmuştum, 3 4 dakika da ürünün tesir etmesini bekledim, bu arada disklerdeki kir pas falan aktı gitti, bu aşamada su tutup kimyasalı da temizledim.

Yıkamacıdan çıktıktan sonra bir noktada kısmen ani fren yapmam gerekti fakat freni köklememe rağmen eskisi gibi tak diye durmadı. Jant yamulmasında araba da sallanma olur diye okudum bendeki sadece kayma, boşa basma gibi bir durumdu, herhangi bir sallanma olmadı.

Bugün tekrar deneme amaçlı düşük süratta (70-80) yol aldım, düne göre daha iyi fakat ilk haline göre yine frenlerimde bir problem sezdim. Herhangi bir uyarı ışığı falan da yanmıyor, ayrıca diskler üzerinde yağlı bir tabaka falan da yok. Belki elle anlaşılmaz ama normal soğuk çelik işte.

Bu koşullarda trafiğe çıkmayı pek istemiyorum. Önerileriniz ve yorumlarınız nelerdir ?

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,025
1,996
2,770
Marka
Subaru
Kaputu açıp yıkandı ise yıkama esnasında hidrolik sıvı rezarvuarının yarım açık kalması, sızdırması veya basınçlı suya marus kalması durumunda su almış olabilir. Eğer sistemin biryerinde sızıntı delik veya boşluk var ise yine su almış olabilr. Benim kanaatim hiçbiri olmamıştır zamanla düzelicektir.

Araç yılı kaç ?

Obsession

Profesör
28 Ara 2016
69
38
1,020
Antalya
birkaç kere sert fren yap biraz devirli git bence araba sana beni biraz kullan tozumu al diye mesaj gönderiyor

Hocam ama yıkamadan önce her şey yolundaydı. Dediğiniz gibi birkaç kez sert fren yapmak veya sürekli fren kullanmayı başka yerlerde de okumuştum. Olmadı birkaç gün trafiğe çıkmadan boş alanlarda bunu deneyeceğim.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Yıkamadan sonra frenlerin gücünün zayıflaması normal. Ertesi gün tekrar denemişsiniz (bence psikolojik olarak) frenlerin eskisi gibi olmadığını söylüyorsunuz. Balata temizleme spreyi alıp disklere, balatalara ve kaliperlerin içlerine doğru sıkarak temizleyin. Bir süre daha kullanın bir sorun gözlerseniz hidrolik sıvısını ve fren hortumlarını kontrol ettirirsiniz.
Bahsettiğiniz durumda disklere su tutmanın bir sakıncası olmaz çoğumuz belli bir km yol gidip aracımızı yıkıyoruz her seferinde.

Obsession

Profesör
28 Ara 2016
69
38
1,020
Antalya
Yıkamadan sonra frenlerin gücünün zayıflaması normal. Ertesi gün tekrar denemişsiniz (bence psikolojik olarak) frenlerin eskisi gibi olmadığını söylüyorsunuz. Balata temizleme spreyi alıp disklere, balatalara ve kaliperlerin içlerine doğru sıkarak temizleyin. Bir süre daha kullanın bir sorun gözlerseniz hidrolik sıvısını ve fren hortumlarını kontrol ettirirsiniz.
Bahsettiğiniz durumda disklere su tutmanın bir sakıncası olmaz çoğumuz belli bir km yol gidip aracımızı yıkıyoruz her seferinde.

Psikolojik olabilir diye düşünmüştüm ben de ama cidden tutmuyor :D.
Tavsiyeniz için teşekkürler yarın tedarik edip uyguluyorum şuan için elimden gelen sadece söylediğiniz işlemler olacak.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Psikolojik olabilir diye düşünmüştüm ben de ama cidden tutmuyor :D.
Tavsiyeniz için teşekkürler yarın tedarik edip uyguluyorum şuan için elimden gelen sadece söylediğiniz işlemler olacak.
Hocam aracınızda abs var mı ve arkalar kampana mı ? Spreyle temizlemeden önce kaliperlerdeki fotoğrafta (kırmızı ile) gösterdiğim vida gibi çıkıntılardan veya hortumdan sızıntı var mı yok mu kontrol edin. Disk frenlerde kaliperin üzerinde kampanalarda iç tarafta olur bu çıkıntılar :) Umarım sprey sorunu çözer :D
(Frenlerin ıslanması sonucu ani frende pedala ve sisteme gereğinden fazla yüklenme sonucu oluşabilecek küçük ihtimaller bunlar)

Inkedkaliper_LI.jpg

Son düzenleme:

Obsession

Profesör
28 Ara 2016
69
38
1,020
Antalya
Hocam aracınızda abs var mı ve arkalar kampana mı ? Spreyle temizlemeden önce kaliperlerdeki fotoğrafta (kırmızı ile) gösterdiğim vida gibi çıkıntılardan veya hortumdan sızıntı var mı yok mu kontrol edin. Disk frenlerde kaliperin üzerinde kampanalarda iç tarafta olur bu çıkıntılar :) Umarım sprey sorunu çözer :D

Ekli dosyayı görüntüle 9444

Evet abs var, arkaların kampana olup olmadığını bilmiyorum yarın bir bakayım detaylıca, eğer buna fotoğraftakine benziyorsa kampana mıdır ? :D

Allah sizden razı olsun çok yardımcı oldunuz. İnşallah yardımlarınızdan sonra olumlu bir sonuç alabilirim.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Evet abs var, arkaların kampana olup olmadığını bilmiyorum yarın bir bakayım detaylıca, eğer buna fotoğraftakine benziyorsa kampana mıdır ? :D

Allah sizden razı olsun çok yardımcı oldunuz. İnşallah yardımlarınızdan sonra olumlu bir sonuç alabilirim.
Önler ve arkalar buna benziyorsa yani arkalar da önlerle aynıysa 4 teker de disk frendir :D

Lafı mı olur efendim Allah sizden de razı olsun rica ediyorum:) inşallah hiçbir sorun yoktur spreyle temizledikten sonra bir süre binin bence eski sağlığına kavuşacak.

Obsession

Profesör
28 Ara 2016
69
38
1,020
Antalya
Önler ve arkalar buna benziyorsa yani arkalar da önlerle aynıysa 4 teker de disk frendir :D

Lafı mı olur efendim Allah sizden de razı olsun rica ediyorum:) inşallah hiçbir sorun yoktur spreyle temizledikten sonra bir süre binin bence eski sağlığına kavuşacak.

Evet önler arkalarla aynı, çok uzağım bu teknik konulara o yüzden soruyorum [emoji1].

Tekrar teşekkür ederim sonucu yeniden buraya yazacağım hayırlı geceler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Obsession

Profesör
28 Ara 2016
69
38
1,020
Antalya
Merhabalar, balata temizleme spreyini uyguladıktan sonra frenler eski haline gelmedi, fakat ilkine oranla biraz daha düzeldiğini söyleyebilirim. Araç tak diye durmasa da hayati bir risk oluşturmayacak şekilde tutuyor.

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Bende de yıkadıktan sonra fren pedlının 3 de 1 i boşalıyordu gittim sanayiye dedim bi sıkıntı mı var falan usta aldı test etti gayet normal dedi muayeneden de geçti o zamanlar. Biraz psikolojik oluyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım