Zorunlu kış lastiği uygulaması genişletiliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ülkemizde 5 yıldır uygulanan ve sadece ticari araçları kapsayan kış lastiği zorunluluğunda kapsam genişletildi. Bu kıştan itibaren özel otomobiller de zorunlu olarak kış lastiği takacak. 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmayan araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.

Bu kış özel otomobiller de kış lastiği takacak!
http://bndl.tw/4zUfGzEe

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Demekki, En kısa zamanda Goodyear 4 season gen 2 almak lazım. Alsana gene ekstra masraf
Yaz lastiği ile kışın kaza yapsan kimbilir kaç katı masraf? Kasko ile halletsen yenilemede yine masraf. Aracı satarken zarar.

Böyle söylüyorlar ama hiçbir yaptırım uygulamıyorlar. Ancak şehirlerarası yollarda, TEM'de, E5'te ceza kesildiğini gördüm ben şimdiye kadar. Keşke patır patır çevirme yapıp ceza kesseler her yerde. O zaman olur bu iş.

Birde bazı denyolar var başka forumlarda, inatla kışın yazlık lastik kullanmayı savunuyorlar. Olmaz öyle deyince de lastikçisin sen diyor gavat. Onların ağzına zaten ekskavatör ile vuracaksın. Dangalaklar kış lastiğini kar lastiği sanıyorlar. Hadi kar yok yolda buz, gizli buzlanma da olmuyor mu? diyorsun, abes cevaplar. Sığ beyinle o kadar işte. Bu zihniyette olup yaz lastiği ile kışın gelip benim arabama uçarak vuracak, o lastiklerini söküp geniş offsetli jantla bir tarafına montelerim. Kimsenin karşısındakinin malını, canını tehlikeye atacak lüksü yok.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Yaz lastiği ile kışın kaza yapsan kimbilir kaç katı masraf? Kasko ile halletsen yenilemede yine masraf. Aracı satarken zarar.

Böyle söylüyorlar ama hiçbir yaptırım uygulamıyorlar. Ancak şehirlerarası yollarda, TEM'de, E5'te ceza kesildiğini gördüm ben şimdiye kadar. Keşke patır patır çevirme yapıp ceza kesseler her yerde. O zaman olur bu iş.

Birde bazı denyolar var başka forumlarda, inatla kışın yazlık lastik kullanmayı savunuyorlar. Olmaz öyle deyince de lastikçisin sen diyor gavat. Onların ağzına zaten ekskavatör ile vuracaksın. Dangalaklar kış lastiğini kar lastiği sanıyorlar. Hadi kar yok yolda buz, gizli buzlanma da olmuyor mu? diyorsun, abes cevaplar. Sığ beyinle o kadar işte. Bu zihniyette olup yaz lastiği ile kışın gelip benim arabama uçarak vuracak, o lastiklerini söküp geniş offsetli jantla bir tarafına montelerim. Kimsenin karşısındakinin malını, canını tehlikeye atacak lüksü yok.

Geçen kış M+S lastiklerle ağzımın payını aldım. Merak etme, lastikleri alamazsam, arabayı garaja kilitleyeceğim. geçen kış yaşadığım ekşinlar bana yeter.

M+S lastikler bile kurtarmıyor artık.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yazlık lastiklerle karda, buzda çıkandan tutun da öne kışlık arkaya yazlık takanlara kadar bin bir çeşit insan mevcut. Dürüstçe söyleyeyim, kendi sağlığını ve güvenliğini düşünmeyen birini ben hiç düşünmem. Ne yaparsa yapsın. Fakat karlı, buzlu havada kış lastiği olmadan yola çıkanlar sadece kendilerinin değil bizim de hayatımızı tehlikeye atıyor. Açıkçası kimse kimseye kendi sorumsuzluğunun ve bencilliğinin bedelini ödetemez. Altında araban varsa o masrafa katlanacaksın, katlanamıyorsan karda buzda aracını çıkarmayacaksın. Gerçekten çok kızıyorum böyle tiplere..

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Manisa'da yılda 2 haftayı geçemeyen kar/buz koşulları için bakalım kaç aylık zorunluluk getirilecek.

MANISA Ortalama Sıcaklık (°C)
Son İklim Periyoduna ( 1929 - 2016)
Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık
6.7 7.9 10.6 15.2 20.4 25.3 28.0 27.6 23.3 17.8 12.2 8.2

Görüldüğü gibi 7 derecenin altına düşen ay sadece Ocak, kaldı ki bu ortalamaya Manisa'nın Selendi, Gördes, Demirci, Kula gibi iç anadolu iklimi görülen ilçeleri de dahil. Merkez Sıcaklıklarını da hesaba katacak olursak açıkçası bizler için devletin para toplama yöntemlerinden biri oluyor bu uygulama.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Manisa'da yılda 2 haftayı geçemeyen kar/buz koşulları için bakalım kaç aylık zorunluluk getirilecek.

Görüldüğü gibi 7 derecenin altına düşen ay sadece Ocak, kaldı ki bu ortalamaya Manisa'nın Selendi, Gördes, Demirci, Kula gibi iç anadolu iklimi görülen ilçeleri de dahil. Merkez Sıcaklıklarını da hesaba katacak olursak açıkçası bizler için devletin para toplama yöntemlerinden biri oluyor bu uygulama.
Zaten bu işe belli standartlar getirilmeli. Mesela Antalya, İzmir gibi bölgelerde kış lastiğine ne kadar ihtiyaç oluyor ya da yılın kaç günü ihtiyaç oluyor ? Keza sizin saydığınız bölgeler de buna dahil. O yüzden her bölgeye zorunlu tutulması biraz haksızlık doğurduğu gibi 7 derecenin üzerinde de kış lastikleri tehlikeli olmaya başlıyor özellikle ıslak zeminde.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Zaten bu işe belli standartlar getirilmeli. Mesela Antalya, İzmir gibi bölgelerde kış lastiğine ne kadar ihtiyaç oluyor ya da yılın kaç günü ihtiyaç oluyor ? Keza sizin saydığınız bölgeler de buna dahil. O yüzden her bölgeye zorunlu tutulması biraz haksızlık doğurduğu gibi 7 derecenin üzerinde de kış lastikleri tehlikeli olmaya başlıyor özellikle ıslak zeminde.

Kesinlikle katılıyorum, özellikle sağanak yağışlı geçen şubat-nisan döneminde zorunluluktan dolayı kış lastiği takacak olursak( ki ben takmayacağım) uzayan fren mesafelerinden kaynaklı kazaların önünü alamaz kimse. Bu işi bilen birileri olsa bölge bölge yıllık ortalama sıcaklık değerlerini baz alır, valiliklerin emri ile sıkıntılı haftalarda zorunlu tutar. Ancak anladığım kadarı ile şehirlerarası yollarda zorunluluk geliyor. Bu da İzmir'e-Aydın'a gider iken 20 derece de olsa kış lastiği takacaksın demek oluyor.
Bakalım nasıl çıkılacak işin içinden. Kaş yapayım derken göz çıkacak mı göreceğiz.

(Lastik firmalarının bu düzenleme üzerinde ki etkisi de araştırılması gereken bir başka konu)

Son düzenleme:
1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
keza ben de öyle milasa şu ana kadar neredeyse hiç kar yağmadı sıcaklık genelde hep 7 derecenin üstünde belki gece yarısından sonra düşer ama -ye düştüğü zamanlar çok nadir :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kesinlikle katılıyorum, özellikle sağanak yağışlı geçen şubat-nisan döneminde zorunluluktan dolayı kış lastiği takacak olursak( ki ben takmayacağım) uzayan fren mesafelerinden kaynaklı kazaların önünü alamaz kimse. Bu işi bilen birileri olsa bölge bölge yıllık ortalama sıcaklık değerlerini baz alır, valiliklerin emri ile sıkıntılı haftalarda zorunlu tutar. Ancak anladığım kadarı ile şehirlerarası yollarda zorunluluk geliyor. Bu da İzmir'e-Aydın'a gider iken 20 derece de olsa kış lastiği takacaksın demek oluyor.
Bakalım nasıl çıkılacak işin içinden. Kaş yapayım derken göz çıkacak mı göreceğiz.

(Lastik firmalarının bu düzenleme üzerinde ki etkisi de araştırılması gereken bir başka konu)
keza ben de öyle milasa şu ana kadar neredeyse hiç kar yağmadı sıcaklık genelde hep 7 derecenin üstünde belki gece yarısından sonra düşer ama -ye düştüğü zamanlar çok nadir :)
Dünyanın en iyi ilk 3 hava tahmin raporu sunabilen ülkeleri arasındayız. Yani bilimsel olarak bu mevzuda bayağı ileri düzeydeyiz. Bu konularda yetkili ve yetkin kim varsa gereken düzenlemeler, raporlar ve çalışmalar yapılıp hazırlanmalı, bölge bölge ve bölgeler arası yol güzergahları dahil her yerin bilgileri çıkartılıp bu bölgelerin hangisinde kış lastiğine yılın kaç günü süresiyle ihtiyaç oluyor hepsi hesaplanmalı. Saatlik hava raporları konusunda da keza iyi noktadayız. Şehirlerarası yollarda şu saatte şu bölgeler arasında kar yağışı bekleniyor, sıcaklıklar şu derece v.s diye sıkı şekilde raporlama yapılıp, şehirlerarası güzergahlar da en azından bu şekilde kontrol edilebilir. Yağışın beklendiği saatlerde şehirlerarası yolculuk yapacak olanlara kış lastiği kontrol uygulaması yapılabilir. Telefona bir aplikasyon yapılır ve bu raporlar telefonlara anlık olarak iletilir. Kış lastiği olmayan vatandaş da o saatte o güzergahta ne olduğunu bilir ve yola çıkmaz. Aslında istenirse çok rahat yapılır ama devlet buna para ve vakit harcamak yerine vatandaş alsın taksın uğraştırmasın bizi mantığına bürünür eminim. Oysa sıcaklık yükselince kış lastiği gerçekten tehlikeli ben ıslak zeminde kaç defa kaydım sayısını hatırlamıyorum. O yüzden şimdi yana yana sıcaklık 7 derecenin üzerine çıksa da sapıtmayan kış lastiği arıyorum.

Son düzenleme:

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Bence de olması gerekiyor. Kışın kar yağdığında 2 kere öndeki araç durduğu için bende kaldım. Bilinçsiz araba süren çok.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Ülkemizde 5 yıldır uygulanan ve sadece ticari araçları kapsayan kış lastiği zorunluluğunda kapsam genişletildi. Bu kıştan itibaren özel otomobiller de zorunlu olarak kış lastiği takacak. 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmayan araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.

Bu kış özel otomobiller de kış lastiği takacak!
http://bndl.tw/4zUfGzEe

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/04/20170401-14.htm

Amaç
MADDE 1 –
(1) Bu Tebliğin amacı, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğuna ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ; eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçların kış lastiği kullanma zorunluluğuna ilişkin usul ve esasları kapsar.

Bence Milliyetin haberi ile yukarıda tebliğ çelişiyor. Binek otomobil tanımında "insan" taşımaktan bahseder, "Yolcu" değil. Ticari araç tanımında yolcuya yer verilir.

Otomobil : (Değişik: 12/7/2013-6495/13 md.) Yapısı itibarıyla, sürücüsü dahil en fazla dokuz oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır.

Ben mi yanlış yorumluyorum bilemedim açıkçası. Konunun açıklığa kavuşması bakımından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına BİMER başvurusu mu yapsak?

kansuvargun

Profesör
8 Eyl 2016
237
259
1,385
34
İstanbul
Petlas Snowmaster lastikler 124 lira, Michealin Crosclimate ve goodyear 4 season gibi lastikler ise 270 tl .. İnsanı düşündürüyor. :(

Aracın üstündeki takımları saymazsan 4 yazlık+4 kışlık ve depolama masrafının maliyeti Michelin CrossClimate ya da Goodyear Vector4Seasons Gen 2'ye göre kafa kafaya belki biraz daha fazla. Zaten lastikler bu amaçla üretildi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım