Geçtiğimiz haftasonu, Volkswagen’in ürettiği otomobillerin emisyon testlerinde normalde olduğundan çok daha düşük seviyelerde gözükmesini sağlayan yazılım hilesinin ortaya çıkması Alman üreticiye büyük darbe vurdu.

VW CEO’su, insanların güvenini boşa çıkardıkları için özür diledi ancak bu doğal olarak üreticiyi kurtarmadı. Volkswagen’in yalnızca marka imajı değil, hisse değerleri de büyük düşüş yaşadı. Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz yüzde 23’lük büyük düşüş, 17.6 milyar dolara denk geliyor.

Bloomberg’in haberine göre ilginç bir şekilde bu olayın açığa çıkmasından sonra Daimler ve BMW’de en büyük aylık düşüşlerini yaşadı. Bunun sebebi, yaşanan olay sonrası insanların diğer markalara karşı şüphelerinin artmış olması ihtimali olarak gözüküyor.

Volkswagen’e bu olayın sonucunda ne olacağı ise henüz belli değil. ABD’de 18 milyar dolara yakın bir ceza alma ihtimali olan üreticinin Avrupa’da satılan otomobillerde de böyle bir hileye başvurup başvurmadığı henüz Avrupalı yetkililer tarafından araştırılıyor.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "Volkswagen’de hisse krizi"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
meego
Üye

beter olsunlar…

BedirhanC.
Üye

Biliyidim böyle olacağını.

canery90
Üye

Türkiye pazarındaki dizel-otomatiklere bi fiyat güncellemesi yaparlar yakında.

mgdedeoglu
Üye

Avrupa’da bir halt olmaz, Alman hükümeti destekli VW lobisi her türlü çalışır. Türkiye’de ise model bazına %10 yapmaları yeterli olur, zararın bir kısmını karşılarlar.