Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası’nda kamuoyuyla paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Anadolu Ajansı yerli otomobilin prototipinin fotoğraflarını yayımladı.
Anadolu Ajansı Editör Masası’nda konuşan Fikri Işık, “Yerli otomobil macerasının” II. Abdülhamid’e kadar uzandığını söyledi. Işık, “1884’te Abdülhamid Han yerli otomobil için talimat verdi.” dedi.

Bakan seri üretim için ‘babayiğit’ beklediklerini ifade etti. Yerli otomobilin 2020 yılında yollarda olması bekleniyor.

Bakanı Işık, yerli otomobil konusunda, “Babayiğit ortaya çıktıktan sonra nerede üreteceğimize birlikte karar veririz, hatta onun tercihine bırakırız. Sonuçta bir kişi riski üstleniyorsa tercihi ona bırakmak gerek. Ama tüm Ar-Ge’nin Gebze’deki TÜBİTAK tesislerinde başladığını söylemek lazım.” diye konuştu.

Işık, otomobilde mekanik aksamın gittikçe önemini kaybettiğini ifade ederek, buna yönelik yakıt pilleri, batarya, donanım, yazılım, dijital güç aktarıcıların, elektrik motorlarının teknolojideki ağırlığının gittikçe arttığını bildirdi. Türkiye için burada bir fırsat penceresi olduğuna dikkati çeken Işık, 4-5 yılda bu noktada bir geçiş süreci yaşanacağını kaydetti. Bütün otomotiv markalarının da bu sürece hazırlandığına işaret eden Işık, “Belki 10 yıla kalmayacak, artık yollarımızda Apple, Google marka otomobilleri göreceğiz.” dedi.

yerli-otomobil-fikri-isik-twitter

 

Kaynak: Hürriyet

Kimler Neler Demiş?

87 Yorum "İşte yerli otomobil"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Burak D.
Ziyaretçi

Flaş Flaş Flaş.
İlk yerli akıllı telefon prototip resimleri basına sızdı.

http://www.haberaktuel.com/images/news/r-mujdeer-300200-978532.jpg

mehmettkantaci
Üye

bu resimlerinizdeki cadillacta 2015 ya da 2014 değil diye biliyorum 2020 senesinde kaç senesindeki araçtan özünleniyoruz 🙂

sbb
Üye

Şu yerli araba meselesi tamamen seçim öncesi milletin gözünü boyamak için ortaya atılmıştır. Hemen gaza gelip heyecanlanmayın.

uzmain
Üye
Kardeşlerim eğer hakkını vererek yaparlarsa ve yurt dışından aldıklarımız da bulunan vergi yükü üzerinden kalkarsa şahsen alırım. Projenin milli olup olmaması bir yana şu anda sıfır km bir aracın faturasına bakarsanız bir araba kendinize bir araba devlete alıyorsunuz. Bu ülkede insanlar onlarca sene freni olmayan araçlar ile seyahat etti ve ettirildi neredeyse bütün otomobil firmalarının bir avrupa versiyonu bir doğu versiyonu var biz şimdilerde navigasyon ekranlarına vay be adamlar neler yapıyor diye bakarken kendi ülkelerinde senelerdir olan şeyleri bizlere yeni olarak gösterip sırf navigasyon ekranı için 4 – 5 milyar fark ödüyoruz. Eğer milli ibaresini koyup vergiyi düşürürlerse ben aynısını… Read more »
akinayk
Üye

Bakanın bu günkü açıklaması “Kopya iddialarını kesinlikle reddediyoruz. Göreceğiniz nihai ürün çok daha tüketicinin beğenisini kazanacak estetik olarak da fonksiyon olarak da dayanıklılık ve konfor olarak da bugün prototipini ortaya koyduğumuz araçtan çok daha iyi olacak”

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/10/14/yerli-otomobil-ile-ilgili-onemli-aciklamalar