Alfa Romeo, 2003 Cenevre Otomobil Fuarında ilk crossover konsepti olan Kamal’ı bizlere tanıtmıştı. Maalesef Kamal hiçbir zaman üretime geçmedi. Tam 13 yıl sonra Alfa, ilk yerden yüksek modeli olacak Stelvio’yu Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtacağını açıkladı.

Adını İtalya’nın kuzeyindeki görkemli bir dağ olan Stelvio’dan alan model, Alfa’nın SUV-Crossover segmenti bir modelini temsil edecek. Giulia’yla birçok ortak parçası bulunan Stelvio, sıkı bir kamuflajla, hatları ve boyutları tam olarak anlaşılamayacak şekilde karşımıza çıkıyor.

Tasarım olarak Giulia’ya benzeyen, fakat bir SUV-Crossover’dan beklenildiği gibi daha sağlam duruşu ve detayları olan bir model bekleniyor. Geçtiğimiz Kasım ayında Car&Driver’ın Kuzey Amerika Alfa Romeo’nun başındaki isim Reid Bigland ile yaptığı röpartajda Bigland, otomobilin olağanüstü ve kendini ayırt ettirecek bir italyan tasarımıyla geleceğini söylemişti.

Alfa Romeo, Stelvio modelinde de eşsiz performans anlayışını vurgulamak adına, model gün yüzüne çıktıktan sonra 0-100 km/s ve Nürburgring zamanlarını bizlere sunacaktır. Stelvio’nun güçlü rakipleri olan Porche Cayenne Turbo S ve Range Rover Sport SVR’den daha iyi bir zaman elde edip edemeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Giulia da olduğu gibi arkadan çekişli ve bazı motor seçeneklerine göre de 4 çeker çekiş sistemi bulunması beklenen Stelvio’da, yine Giulia’dan alınan motorların ve performans modeli olarak konumlandırılan Quadrifoglio modelinde de 505 beygir gücündeki biturbo 2.9 litrelik V6 motorunun kullanılması kaçınılmaz duruyor.

Stelvio Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra, muhtemelen 2017’nin başlarında Avrupa ve Türkiye yollarında karşımıza çıkacak.

Aşağıdaki galeriden modele ait olan casus çekimlere ve  modelin resmi olmayan render görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

Kaynak: motor1.com

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
3
2
0
 
4
jeueneturcali_tremontianl_aklAdam Opel
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
jeueneturc
Üye
jeueneturc

stelvio’nun rakibi cayyene ve range rover sport değil ki, macan ve evoque, dahası, f pace, x3, q5 vs vs

anl_akl
Üye
anl_akl

Yeni alfaların tasarımını tek beğenmeyen ben miyim?Alfa denince insan diğer arabalardan çok daha farklı bir şeyler bekliyor özellikle giulia.Ne 156 ne 159 onlar kadar böyle bir sıradışılık,duygusallık,farklılık yok.(Tabi 4c,disco volante yi saymıyorum onlar alfa nın o eşsiz tasarım anlayışının günümüz şaheserleri.).Günümüz otomobiller deki geleneksel tasarım anlayışıyla aynı tasarım diline sahip yani çizgilerine baktığınız zaman başka otomobilleri görebiliyorsunuz.İşte sıkıntıda orda çıkıyo alfa romeo sözlükte otomobil sözcüğünün karşılığı değil karakter kelimesinin karşılığı olmalı.

ali_tremonti
Üye
ali_tremonti

gelsin bakalım en yüksek vergi dilimiyle gelsin bakalım

Adam Opel
Üye
Adam Opel

Alfa Giulia ve Stelvio için downsizing gitmezse çok üzücü olacak bizim için.

ali_tremonti
Üye
ali_tremonti

ben bi idda oynıyim 😀