Teknoloji ile birlikte sinema sektörü de gelişti. Daha iyi ses ve görüntü kalitesi hatta IMAX teknolojisi ile filmler artık çok daha keyifli.

Pek tabi, montaj ve dublaj teknolojisi de gelişime ayak uydurdu. Fakat bazı filmlerde yapılan dublajlar sıradan izleyenlerin gözünden kaçsa da biz otomobil severlerin gözünden kaçmaz.

1) Görevimiz Tehlike: Rouge Nation / BMW F80 M3

Maalesef BMW artık sekiz silindirli M3 üretmiyor. Fakat yönetmen sahnelerin ve seslerin daha etkili olması için M3’e ekstra silindir eklemiş.

2) The Last Witch Hunter / Aston Martin Rapide S

Hepimiz Aston Martin’lerin o eşsin notasına hastayız, biliyoruz. Size soruyorum yönetmen bey, güzelim Rapide S sesi varken neden Audi R8 V10 sesi? (Fragmanın 25. saniyesinde sesi duyabilirsiniz. Filmde daha uzun duyuluyor)

3) Spooks: The Greater Good / Tesla Model S

Tesla Model S’e önce motor takıp sonra egzoz mu taktınız? Ya da ses yaması falan mı kurdunuz bilmiyorum ama bunu kaçırmadık yönetmen bey!

4) Focus / Indy Yarış Otomobilleri

https://www.youtube.com/watch?v=M-qRnCoYkZY

İzlediğim en güzel filmlerden bir tanesi olduğunu söyleyebilirim. Fakat Indy Car’larda ne zamandır F1 motoru var ve o şekilde ses çıkarıyorlar onu bilmiyorum.

5) Deadpool / Ducati Panigale

Favori kahramanım aykırı Deadpool’un filmini burada görmek biraz mutluluk verici. Filmin güzelliği kadar ses yönetmenin motorlardan anlamadığı aşikar. Panigale iki silindirli bir motora sahip olsa da ses yönetmeni bunun bize dört silindirli olduğuna inandırmaya çalışıyor olabilir.

6) Hızlı ve Öfkeli 7 / Lykan Hypersport – Maserati Ghibli

Maserati Ghibli’de bulunan V10 motorun sesini duyuyor musunuz? 3. dakikadan sonra şahit olabilirsiniz(!) Yalnız ufak bir sorun var. Ghibli’de V10 motor seçeneği henüz mevcut değil.

https://www.youtube.com/watch?v=xAiM8xR1CfM

Lykan Hypersport adı kadar havalı bir otomobil. Çok katı ve gırtaktan bir sesi olduğunu söyleyebilirim. Durun! O da ne? Bir Lexus LFA duyuyorum sanki. Evet, bir LFA.

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum "Filmlerde yapılan 6 motor sesi hilesi"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
furkang
Üye

Belki quattroporte dir?

gorod
Üye

Çeviri hatası var. Panigale'de L-Twin makine var. Çift Silindirli. Filmde ise sıralı dört silindir motor sesi çıkartıyor. Tam tersi olacak yani.