Hangi motor yağını kullanıyorsunuz?

Hangi motor yağı markasını kullanıyorsunuz?

• Mobil 1

Kullanılan: 32 17.4%
  • Castrol

Kullanılan: 54 29.3%
  • Motul

Kullanılan: 55 29.9%
  • Liqui Moly

Kullanılan: 18 9.8%
  • Selenia

Kullanılan: 4 2.2%
  • Diğer

Kullanılan: 21 11.4%

• Kullanılan toplam oy
    184

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Hayır aksine düştü. Diğer yağlara oranla daha akışkan olduğu için geçen sene kışın Castrol Edge Professional 0w 30 ile 8.8 - 9.2 lt arası yakan araba bu kış Motul X-Max 0w 40 ile 7 - 7.8lt arasında geziyor 100 km'de..

Benim arkadasimda 0w40 motuldan sonra yakit tuketiminin dustugunu soyledi, ayrica bakim araligi 16-17 bin km ye kadar artmis.

Ha birde, bence bu kis az yakmamizin sebebi havalarin daha sicak seyrediyor olusu, yaginda katkisi var eminim de bu sene havalar ciddi daha sicak.

Son düzenleme:

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
kendi adıma şunu söyleyebilirim aracın yakıt ekonomisi tamamıyla şaştı. çünkü katı iptal ettirdim. ortada da spor susturucu var. sonrası stok. yazılım da var. normalde mesela basmıyorken yazılım olduğundan 0.3-0.5 daha az yakabilirdi. ancak ben bunu ölçümleyemiyorum kat iptali herşeyi değiştiriyor. şuan araba asgari 1lt daha fazla yakıyor. basarsam makas 1.5lt'lere çok rahat çıkıyor(zır stok haline göre) bu sene bakımında nasip olursa ilk kez sanayide bakım yaptıracağım. yağ olarak birşey önerecekler mi bilmem ama ben motul düşünmüyorum. belki mobil olabilir ya da başka bir marka önerirlerse. bu motul'un kötü olmasından değil bilakis fazla performans odaklı oluşu ile ilgili. her dk sıkıştıran biri olsam, roll koştursam %100 tercih ederdim.. bakalım 4 senedir castrol kullanıyorum bence değişimin vakti geldi.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
ben bu adamla facebook üzerinden mesajlaştım. Mobil ve motul karşılaştırmaları hakkında genel bir soru sordum ve sonrasında hangisinin benim aracım için uygun olduğunu sordum. Motul'ün eco nergy yağını hiç önermedi. x clean ve mobil esp formula arasında da mobil'i önerdi. Kendi videosu ile ters düştüğünü motul'ün daha başarılı olduğunu söylediğimde uzun dönemde mobil kesinlikle daha başarılı cevabını verdi bana. Yani şöyle yorumlayabiliriz videoda motul her ne kadar akışkanlık olarak bir nebze daha iyi görünse de ( sonucta bunlar genel olarak yazılımlı yada stock fark etmez hızlı kullanılan ve devir çevrilen araçlarda kullanılıyor) uzun dönemde mobil'in daha iyi olduğunu yorumlayabiliriz. Yağ değişim aralığını 6-7bin olarak belirttim ve bu öneriyi aldım. siz derseniz ki ben 4-5binde bir değişir yine motul koyarım orası da sizin bileceğiniz iş...
Zaten yağlarda geleneksel olaydır o. Ne kadar akışkan yağ o kadar rahat çalışan motor, yağda o kadar hızlı eskime. Ancak yağ özelliğini kolay kolay kaybetmez. Evet genelde performanslı kullanım söz konusu ise 10.000 km'ye gelmeden değişim yapılmalı. Ama ben sakin kullandığım için o şekilde çözüyorum gibi geliyor bana. Şu anda 4000 km kaldı servise. Bakalım belki kış bitince Mart başı ya da Nisan başı gibi yine yağ ve yağ filtresi değiştiririm.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
kendi adıma şunu söyleyebilirim aracın yakıt ekonomisi tamamıyla şaştı. çünkü katı iptal ettirdim. ortada da spor susturucu var. sonrası stok. yazılım da var. normalde mesela basmıyorken yazılım olduğundan 0.3-0.5 daha az yakabilirdi. ancak ben bunu ölçümleyemiyorum kat iptali herşeyi değiştiriyor. şuan araba asgari 1lt daha fazla yakıyor. basarsam makas 1.5lt'lere çok rahat çıkıyor(zır stok haline göre) bu sene bakımında nasip olursa ilk kez sanayide bakım yaptıracağım. yağ olarak birşey önerecekler mi bilmem ama ben motul düşünmüyorum. belki mobil olabilir ya da başka bir marka önerirlerse. bu motul'un kötü olmasından değil bilakis fazla performans odaklı oluşu ile ilgili. her dk sıkıştıran biri olsam, roll koştursam %100 tercih ederdim.. bakalım 4 senedir castrol kullanıyorum bence değişimin vakti geldi.

Yalniz motul un her tip yagi var, hani bence de mobil falan kullan, ekonomi yagi var, eko ve performans karisim olani var, direk performans var, aslinda bu butun markalarda var, butun yaglarin aciklamasinda da yazar zaten ne amacla oldugu, 300v serisi var mobilde neye denk geliyor bilmiyorum, onu gundelik kullaniyorlar, sacmaligin daniskasi, yagin icinde yagin kendini temizlemesini saglayan sampuan yok, o yuzden yag hemen ozelligini kaybediyor ve motorda kurumlanmaya sebep oluyor. Bu arada kat iptali isinmanin gecikmesinden dolayi dogal olarak artirir yakiti, basinca o 1.5 litre dedigin makas coook daha da fazla olur.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Bu arada sizlere bir soru, benim arabanin galiba yag olcme sensoru bozuk, fiks 9000 km veriyor bakima ve cogu zaman bilgisayardan yag olcumu yapmak istedigim de %20-30 gibi olcum duruyor. Yag seviyesi normal diyip gecistiriyor.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Önceki yağım 5w-30 PO idi(usta sormadan doldurup geçti petrol ofisinin dandik yağını)
Bu sefer kendim aldım, araç kataloğunda 10w-40/50 ILSAC sertifikalı yağ LPG montajından ötürü tam sentetik 5w-40 Castrol Edge koyacağım. Bakalım hissedilecek fark yaratacak mı.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Bu arada sizlere bir soru, benim arabanin galiba yag olcme sensoru bozuk, fiks 9000 km veriyor bakima ve cogu zaman bilgisayardan yag olcumu yapmak istedigim de %20-30 gibi olcum duruyor. Yag seviyesi normal diyip gecistiriyor.
Uzun bir süre hiç basma, hep sakin kullan. Yani arada yapacağın anlık hızlanmaları saymıyorum. Bir sonraki bakıma kdr uzar sayaç. Sen sakin kullanıyorum diyorsun ama geçenlerde Çayyolu'nda beyaz bi civic ile gördüm seni, gayet uçup kaçıyordunuz. :D Ben bayağı 80 yaşında emekli gibi kullandığım için sayaç 14.000 - 15.000 km'den açılış yapıyor servis sonrası.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Uzun bir süre hiç basma, hep sakin kullan. Yani arada yapacağın anlık hızlanmaları saymıyorum. Bir sonraki bakıma kdr uzar sayaç. Sen sakin kullanıyorum diyorsun ama geçenlerde Çayyolu'nda beyaz bi civic ile gördüm seni, gayet uçup kaçıyordunuz. :D Ben bayağı 80 yaşında emekli gibi kullandığım için sayaç 14.000 - 15.000 km'den açılış yapıyor servis sonrası.

Ne zaman ya, roll-kapisma yapmayali uzun zaman oldu :D gercekten bakima girdigimden beri(gecen ay ortasinda girdim) ilk defa dun aksam kick down yapip zorladim arabayi, o da yagi denemek icin, full eco pro takiliyorum, detayli yol bilgisayarini sifirladim, otomatik sifirla da kapali, sakin gezmeme ragmen bakima gireli henuz 900 km olmus olmasina ragmen 1000 km dusurmustu bile. Bu babam napiyor, arabayi kacirip aksamlari roll falan mi yapiyor anlamadim gitti :D kendisi surekli trafige giriyor ve comfortta kullaniyor. Oyle basmak etmekmis, yapmaz oyle seyler, zaten korkar yapamaz. Hayir garibime giden, fiks 9 bin veriyor, ne 8 e dusuyor ne 10 a cikiyor. Lastik basinc ayarlama sisteminde de bi gariplik var, arkadasimin arabasinda lastik basinc ayari ayarlanirken gelismis gostergeden yonergeler cikiyor benim arabada hic cikmiyor. Borusan’a gitmiyorum ya, sistemim guncel olmadigi icin mi acaba?

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Senin arabada yağ çubuğu olması lazım yanlız. Yağ çubuğu varsa (ki sensörlü ölçüm B38 ile geldi diye biliyorum) sensörlü ölçüm olayı yok. Lastikler desen bizimkilerde ABS sensörü ile ölçülüyor dönüş adedi yani sibop arkasında basınç sensörü yok. Senin ki nasıl o menüleri çıkartıyor onu anlamadım. Ya ekstra güncellendi ya da başka bir bityeniği var o işte.

gokhanatesoglu

Profesör
27 Eyl 2016
182
161
1,085
LIQUI MOLY 5W30 Motor Yağı Tam Sentetik TOP TEC 4200 motor yagi kullaniyorum net bir yorum yapabilmek icin bekliyorum

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Zaten yağlarda geleneksel olaydır o. Ne kadar akışkan yağ o kadar rahat çalışan motor, yağda o kadar hızlı eskime. Ancak yağ özelliğini kolay kolay kaybetmez. Evet genelde performanslı kullanım söz konusu ise 10.000 km'ye gelmeden değişim yapılmalı. Ama ben sakin kullandığım için o şekilde çözüyorum gibi geliyor bana. Şu anda 4000 km kaldı servise. Bakalım belki kış bitince Mart başı ya da Nisan başı gibi yine yağ ve yağ filtresi değiştiririm.
evet doğru ancak bu durumda castrol'un daha akışkan olması gerekmez mi? düz mantık ile. mutlaka duymuşsundur aracını fazla sıkıştıran supercharge tsi'ların sahiplerinden hatrı sayılır sayıda kişi castrol'den motula geçti sırf şu eksiltme olayını azaltmak için. çünkü haftada bir akşam roll'e çıkan biriysen hakikaten ayda en az 2lt eklersin. potansiyel var yani..

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
bence ayağının ayarı bozuk:D:D şaka bir yana bmw'lerde şu illet hakikate asap bozuyor. çok yararlı bir teknoloji insanı takıntı boyutuna kadar götürebiliyor.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
evet doğru ancak bu durumda castrol'un daha akışkan olması gerekmez mi? düz mantık ile. mutlaka duymuşsundur aracını fazla sıkıştıran supercharge tsi'ların sahiplerinden hatrı sayılır sayıda kişi castrol'den motula geçti sırf şu eksiltme olayını azaltmak için. çünkü haftada bir akşam roll'e çıkan biriysen hakikaten ayda en az 2lt eklersin. potansiyel var yani..
Sanırım Castrol 0w 30 ile Motul 0w 40 arasındaki akışkanlık mantığından bahsediyorsun ama nasıl bir şey bende anlamıyorum. İnternette hangi videoya baksam hep Motul zeytinyağı gibi akıp gidiyor. Artık içine ne koyuyorlar, ne ile formülize ediyorlar bilmiyorum fakat en azından o akışkanlık tüketimi azalttığı gibi motorun daha sarsıntısız ve yumuşak çalışmasını sağlıyor. Ben 4.5 yıl Castrol Edge Prof. 0w 30 kullandım. En son gittiğim bir yerde de, Castrol'ün bizim N13'lerde özellikle 4. silindirin yağlamasına yetişemediğini ve orada ciddi kurum biriktirerek motorda arıza yaptığını söylediler. Hatta son zamanlarda sanayideki bazı BMW ustaları ilginç bir şekilde Castrol'ü terk ediyorlar ya Motul ya LM önerir oldular.

SCT forumlarında da TSI & TDI kullananlar inanılmaz bir biçimde Motul ve LM'ye geçişte şu anda. Bakımı gelen Motul ya da LM alıyor ve %99 kullanıcının geri dönüşü "motor sessizleşti, az yakmaya başladı" vs üzerine kurulu. Kalan %1'de "ben pek bir değişiklik hissedemedim ama X bin km oldu yağ yakmayı bıraktı" şeklinde geri dönüşü oluyor.

Motul'e geçmeden önce aracı Motul Engine Flush ile temizlemekte fayda sağlıyor. Ben yağları aldım ve Engine Flush ile 15 dk rolantide çalıştırdıktan sonra Motul'e geçtim. Bundan sonraki her bakımda da Engine Flush kullanırım. Çünkü karterden yağ dökülürken bitmeye yakın kurum zerreciklerini görebiliyorsun dikkatli bakarsan. Motordaki kurum miktarı da önemli.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Sanırım Castrol 0w 30 ile Motul 0w 40 arasındaki akışkanlık mantığından bahsediyorsun ama nasıl bir şey bende anlamıyorum. İnternette hangi videoya baksam hep Motul zeytinyağı gibi akıp gidiyor. Artık içine ne koyuyorlar, ne ile formülize ediyorlar bilmiyorum fakat en azından o akışkanlık tüketimi azalttığı gibi motorun daha sarsıntısız ve yumuşak çalışmasını sağlıyor. Ben 4.5 yıl Castrol Edge Prof. 0w 30 kullandım. En son gittiğim bir yerde de, Castrol'ün bizim N13'lerde özellikle 4. silindirin yağlamasına yetişemediğini ve orada ciddi kurum biriktirerek motorda arıza yaptığını söylediler. Hatta son zamanlarda sanayideki bazı BMW ustaları ilginç bir şekilde Castrol'ü terk ediyorlar ya Motul ya LM önerir oldular.

SCT forumlarında da TSI & TDI kullananlar inanılmaz bir biçimde Motul ve LM'ye geçişte şu anda. Bakımı gelen Motul ya da LM alıyor ve %99 kullanıcının geri dönüşü "motor sessizleşti, az yakmaya başladı" vs üzerine kurulu. Kalan %1'de "ben pek bir değişiklik hissedemedim ama X bin km oldu yağ yakmayı bıraktı" şeklinde geri dönüşü oluyor.

Motul'e geçmeden önce aracı Motul Engine Flush ile temizlemekte fayda sağlıyor. Ben yağları aldım ve Engine Flush ile 15 dk rolantide çalıştırdıktan sonra Motul'e geçtim. Bundan sonraki her bakımda da Engine Flush kullanırım. Çünkü karterden yağ dökülürken bitmeye yakın kurum zerreciklerini görebiliyorsun dikkatli bakarsan. Motordaki kurum miktarı da önemli.
ben 4 senedir 5w30 kullanıyorum. Henüz daha yeni bakıma soktum. Kısmetse önümüzdeki Aralık'ta değerlendirme yapacağım. Çünkü bu sefer sanayideyim. Seçme şansım var :) Usta ile değerlendirip karar veririz. Tabi gitmeden öncelikle bir araştırmalarımı tamamlar kafamda bir fikir oluşturmuş olurum.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Senin arabada yağ çubuğu olması lazım yanlız. Yağ çubuğu varsa (ki sensörlü ölçüm B38 ile geldi diye biliyorum) sensörlü ölçüm olayı yok. Lastikler desen bizimkilerde ABS sensörü ile ölçülüyor dönüş adedi yani sibop arkasında basınç sensörü yok. Senin ki nasıl o menüleri çıkartıyor onu anlamadım. Ya ekstra güncellendi ya da başka bir bityeniği var o işte.

Yağ çubuğu da var, sensörlü ölçüm de, çubuk ve sensör 2012 de birlikte değildi, 2013 yılından itibaren birlikte sunulmaya başlandı. Müsait bir zamanımda video çekip atarım.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
ben 4 senedir 5w30 kullanıyorum. Henüz daha yeni bakıma soktum. Kısmetse önümüzdeki Aralık'ta değerlendirme yapacağım. Çünkü bu sefer sanayideyim. Seçme şansım var :) Usta ile değerlendirip karar veririz. Tabi gitmeden öncelikle bir araştırmalarımı tamamlar kafamda bir fikir oluşturmuş olurum.

Sakın 5w40 koyma, tsi a 5w40 kalın geliyor, 5w30 iyidir. En yakın zamanda Golf'ün yağını 5w30 a çevireceğim.

Ayrıca şu engine clean'i iki arabada da kullandım, en ufak farklılık hissetmedim, eminim kurumları temizlemiştir de yani ne ses ne de herhangi bir yararını görmedim ya da göremedim.

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Liqui Moly'de deneyeyim diyorum da eski meski çıkabilir diyorlar sağda solda, eski yağ olunca n'oluyor onu da bilmiyorum gerçi, neyse bakalım denesin biri de yorumları alalım :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım