13 cm koaksiyel (oval) hoparlör önerisi

mhmtsl

Mehmet ASLAN
Senkromeççi
10 Haz 2023
24
19
70
19
Trabzon
Marka
Renault
Fluence için ve orjinal teyp ile ne önerirsiniz. Fiyatı 500-900 arası olursa iyi olur. Birkaç Pioneer bir tane Sonny bir de Alpine modeli var gördüğüm. Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Veya başka ne önerirsiniz? Amfi olmayacak.

Gördüğüm modeller:
Pioner; TS-G1310F, TS-G1320F, TS-G1332I
Sonny XS-FB1320E
Alpine SXE-1325S

Onatygt

Onat YİĞİT
Profesör
4 Şub 2022
136
433
1,585
Kayseri
Marka
Volkswagen
Bu ürünler arasından tartışmasız en iyi Alpine. Lakin nasıl kullanacağınız da önemli. arka kapılarda Tw olmadan kullanacaksanız teybin çıkışı beslemeye yetmez.

mhmtsl

Mehmet ASLAN
Senkromeççi
10 Haz 2023
24
19
70
19
Trabzon
Marka
Renault
Bu ürünler arasından tartışmasız en iyi Alpine. Lakin nasıl kullanacağınız da önemli. arka kapılarda Tw olmadan kullanacaksanız teybin çıkışı beslemeye yetmez.
Tw dediğin tweeter hoparlör mü? Olup olmaması arasında ne fark olur ki, neden beslemez yani? Biraz daha açıklar mısın? Bilgim yok bu konularda.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Üstat standart teyp çıkışından besleyecekseniz ne yapın edin orjinal hoparlörleri bulup onları takın zira bu hoparlörlerden hiçbirisi aracın kendi orjinal hoparlörleri kadar güzel çalmayacak. Kapılardaki hoparlör boşluklarının yapısıda tonlu çalmaya pek müsait değil. Misal Duster da çok daha tonlu ve basslı çalışıyor aynı hoparlörler. Yani sizin anlayacağınız hoparlörün kendisinden ziyade çalıştığı yer ve besleyen ana ünitede önemli. Bu hoparlörler amfisiz eskisinden daha kötü ses almanıza sebep olacak. Megane 3 ile akustik yapılar kapılar teyp vs birebir aynı. Bizati denemiş birisi olarak yazıyorum. Yinede denemek istiyorsanız karar sizin.

mhmtsl

Mehmet ASLAN
Senkromeççi
10 Haz 2023
24
19
70
19
Trabzon
Marka
Renault
Üstat standart teyp çıkışından besleyecekseniz ne yapın edin orjinal hoparlörleri bulup onları takın zira bu hoparlörlerden hiçbirisi aracın kendi orjinal hoparlörleri kadar güzel çalmayacak. Kapılardaki hoparlör boşluklarının yapısıda tonlu çalmaya pek müsait değil. Misal Duster da çok daha tonlu ve basslı çalışıyor aynı hoparlörler. Yani sizin anlayacağınız hoparlörün kendisinden ziyade çalıştığı yer ve besleyen ana ünitede önemli. Bu hoparlörler amfisiz eskisinden daha kötü ses almanıza sebep olacak. Megane 3 ile akustik yapılar kapılar teyp vs birebir aynı. Bizati denemiş birisi olarak yazıyorum. Yinede denemek istiyorsanız karar sizin.
Orjinalleri çok pahalı. Ve zaten iyi de değiller. Mesela Alpine hoparlörü alıp takmak daha iyi olmaz mı? Siz deneyiminizi anlatır mısınız biraz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Fluence için ve orjinal teyp ile ne önerirsiniz. Fiyatı 500-900 arası olursa iyi olur. Birkaç Pioneer bir tane Sonny bir de Alpine modeli var gördüğüm. Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Veya başka ne önerirsiniz? Amfi olmayacak.

Gördüğüm modeller:
Pioner; TS-G1310F, TS-G1320F, TS-G1332I
Sonny XS-FB1320E
Alpine SXE-1325S
Sony hoparlör özelinde konuşabilirim: Sony teypler dışında hiçbir cihazla amfi olmadan verimli çalışamıyor. Hatta amfi de Sony olmazsa ciddi bir ayar çalışması gerektiriyor.

Muhtemelen en iyi performansı Alpine verecektir. Ama Renault'nun orijinal teyplerinin ses çıkışı bu cihazları beslemeye yetmeyecektir. Kibrit kutusu kadar olanlardan da olsa amfi şart.

mhmtsl

Mehmet ASLAN
Senkromeççi
10 Haz 2023
24
19
70
19
Trabzon
Marka
Renault
Sony hoparlör özelinde konuşabilirim: Sony teypler dışında hiçbir cihazla amfi olmadan verimli çalışamıyor. Hatta amfi de Sony olmazsa ciddi bir ayar çalışması gerektiriyor.

Muhtemelen en iyi performansı Alpine verecektir. Ama Renault'nun orijinal teyplerinin ses çıkışı bu cihazları beslemeye yetmeyecektir. Kibrit kutusu kadar olanlardan da olsa amfi şart.
Peki tam olarak beslemese ne sorun olur? Orjinal hoparlörden iyi olur mu en azından. Veya 4 tane değil de 2 tane kullansak nasıl olur?

mhmtsl

Mehmet ASLAN
Senkromeççi
10 Haz 2023
24
19
70
19
Trabzon
Marka
Renault
Peki tam olarak beslemese ne sorun olur? Orjinal hoparlörden iyi olur mu en azından. Veya 4 tane değil de 2 tane kullansak nasıl olur?
Bu arada amfi illa olsun derseniz ne önerirsiniz? Amfi ve kablo olarak pahalı olmayacak şekilde öneri yapar mısınız?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Daha iyi olacağını sanmam. Sesi cılız verir. Renault'larda temel sorun teybin kendisinde. Ana kaynağın ses çıkışını iyileştirmedikçe dünyanın en iyi hoparlörü de takılsa ses kötü olacaktır.

Kendi aracımdan örnek verecek olursam, tamamen bitik olduğunu düşündüğüm hoparlörler, orijinal kasetçalarlı teybi çıkarıp standart bluetooth'lu bir Pioneer taktıktan sonra bambaşka bir kimliğe büründü.
Bu arada amfi illa olsun derseniz ne önerirsiniz? Amfi ve kablo olarak pahalı olmayacak şekilde öneri yapar mısınız?
Bu konuda daha yetkin arkadaşlar öneri yaparsa daha iyi olur.

mhmtsl

Mehmet ASLAN
Senkromeççi
10 Haz 2023
24
19
70
19
Trabzon
Marka
Renault
Daha iyi olacağını sanmam. Sesi cılız verir. Renault'larda temel sorun teybin kendisinde. Ana kaynağın ses çıkışını iyileştirmedikçe dünyanın en iyi hoparlörü de takılsa ses kötü olacaktır.

Kendi aracımdan örnek verecek olursam, tamamen bitik olduğunu düşündüğüm hoparlörler, orijinal kasetçalarlı teybi çıkarıp standart bluetooth'lu bir Pioneer taktıktan sonra bambaşka bir kimliğe büründü.

Bu konuda daha yetkin arkadaşlar öneri yaparsa daha iyi olur.
Anladım teşekkür ederim. Muhtemelen yine amfisiz orjinal hali ile takıp bir denerim. Beklentimin çok altında kalir ve yetersiz bulursam sonrasında amfi takarım. Muhtemelen hoparlörleri kendimiz takarız, o yüzden amfi gerekirse montaj için iki kere para da ödememiş oluruz.

Bu arada Fluence İcon prestij (ekran yok) olduğu için belki, sanmıyorum ama bir ihtimal teyp daha iyi olabilir. Gördüğüm kadarıyla Touch modellerde de aynı gibi ama denemekten zarar gelmez.

Herkese yardımları için teşekkür ederim.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
205
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Zamanında Megane II kullanırken teyp ve hoparlör değişimi yapmıştım, orjinalinden çok daha kötü olmuştu. Meğer kapı iç akustiği yüzünden 15 watt OEM hoparlör 50 watt Alpine hoparlörlerden daha iyi çalıyormuş. Teybi Sony aldım diye hatırlıyorum.

mhmtsl

Mehmet ASLAN
Senkromeççi
10 Haz 2023
24
19
70
19
Trabzon
Marka
Renault
Zamanında Megane II kullanırken teyp ve hoparlör değişimi yapmıştım, orjinalinden çok daha kötü olmuştu. Meğer kapı iç akustiği yüzünden 15 watt OEM hoparlör 50 watt Alpine hoparlörlerden daha iyi çalıyormuş. Teybi Sony aldım diye hatırlıyorum.
Kapıya ufak bir yalıtım yapmayı da düşünüyorum. İşe yarar mı?

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Orjinalleri çok pahalı. Ve zaten iyi de değiller. Mesela Alpine hoparlörü alıp takmak daha iyi olmaz mı? Siz deneyiminizi anlatır mısınız biraz.
Hocam çok net yazabiliyorum bunu. Orjinal teyp ile amfisiz kullanacaksanız orjinal hoparlör alın. Orjinal hoparlörleri alacaklarınızdan kötü değil bilakis o listedekilerin hepsinden güzel çalacak. Ses daha az çıkacak. Yüksek seste bozulma daha fazla olacak. İyi kötü pıt pıt şeklinde alabildiğiniz bass sesler neredeyse yok olacak. Amfisiz takacağınız bu tarz ufak hoparlörler standart sistemde orjinal fabrikasyon hoparlörlerin yanına yaklaşamaz maalesef. Çünkü ana ünite ve hoparlörler birbirleriyle uyumlu. Teyp çıkışı orjinal teyplerde genelde 4x25w civarı düşük bişeydir. Siz kalkıp bu çıkışa 250w yazan (150 de olabilir) bir hoparlör takarsanız o ünite onu besleyemeyecektir. En basiti hoparlörün arkasındaki mıknatısa bakın. Orjinallerde neredeyse yok gibi bişeydir. Etikete aldanmayın.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Bunu şöyle de örneklendirebilirim en anlaşılır öyle olur. Teyp çıkışına bir tane bass bağlayın. Direk hoparlör çıkışına. Doğru dürüst ses çıkmayacaktır çıkanda anlaşılmayacaktır. Ardından herhangi küçük bir başka hoparlör bağlayın. Ses 5 kat bir anda artacak. Bu durumda küçükler daha iyi diyemeyiz. Sadece çıkışlar daha rahat besleyebiliyor diye sonuç böyle olacak. Vakti zamanında coupeme yaptığım tesisata sound magus amfi ve bass bağlamıştım. Bass ve amfi birbirleriyle tam uyumluydu. Aynı gün başka bir arkadaşım ise aracına kicker L5 bass ve elindeki amfiyi bağlattı. Kendini paraladı benim araçtan çıkan sesi alabilmek adına ama nafile. Kafayı yedi ama o halen bass daha iyi kısmındaydı işin. Halbuki besleyen ünitedeydi marifet.

mhmtsl

Mehmet ASLAN
Senkromeççi
10 Haz 2023
24
19
70
19
Trabzon
Marka
Renault
Bunu şöyle de örneklendirebilirim en anlaşılır öyle olur. Teyp çıkışına bir tane bass bağlayın. Direk hoparlör çıkışına. Doğru dürüst ses çıkmayacaktır çıkanda anlaşılmayacaktır. Ardından herhangi küçük bir başka hoparlör bağlayın. Ses 5 kat bir anda artacak. Bu durumda küçükler daha iyi diyemeyiz. Sadece çıkışlar daha rahat besleyebiliyor diye sonuç böyle olacak. Vakti zamanında coupeme yaptığım tesisata sound magus amfi ve bass bağlamıştım. Bass ve amfi birbirleriyle tam uyumluydu. Aynı gün başka bir arkadaşım ise aracına kicker L5 bass ve elindeki amfiyi bağlattı. Kendini paraladı benim araçtan çıkan sesi alabilmek adına ama nafile. Kafayı yedi ama o halen bass daha iyi kısmındaydı işin. Halbuki besleyen ünitedeydi marifet.
İlla amfi olsun diyorsanız bakarız çaresine bir şekilde. İnternetteki bir parçacıda orjinal hoparlör fiyatı 1800 lira civarında, hem de tek hoparlör fiyatı. Ona o kadar para vermek yerine 2 tanesi 800 civarı olan hoparlör den iki set alırım amfi de takarız.

Şimdi para sıkıntısı olduğu için biraz ilkde amfi olmadan takıp deneriz muhtemelen, önceden dediğim gibi muhtemelen kendimiz takarız. Baktık kötü para bulunca da amfi taktırırız.

Orjinal hoparlöre o fiyatları vermek mantıksız bence.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
İlla amfi olsun diyorsanız bakarız çaresine bir şekilde. İnternetteki bir parçacıda orjinal hoparlör fiyatı 1800 lira civarında, hem de tek hoparlör fiyatı. Ona o kadar para vermek yerine 2 tanesi 800 civarı olan hoparlör den iki set alırım amfi de takarız.

Şimdi para sıkıntısı olduğu için biraz ilkde amfi olmadan takıp deneriz muhtemelen, önceden dediğim gibi muhtemelen kendimiz takarız. Baktık kötü para bulunca da amfi taktırırız.

Orjinal hoparlöre o fiyatları vermek mantıksız bence.
üstat yok öyle bir fiyat tanesi 1800 tl nedir fluence değilmi aracınız?

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hocam şöyle bir ürün buldum alternatif olarak. Sizin aracınızdaki hoparlörlerde 3 tane sabitleme çıkıntısı var. Bu atacağım linktede öyle görünüyor. Satıcıdan teyit ettiirn derim. Bunlar işinizi görür gibi. Ama dediğiniz gibi saçma sapan fiyatlar geziyor. Onlardan almaktansa kaliteli 13cm hoparlörler yada mid takımları alıp gerekirse amfi ile beslemek en güzeli. Kat be kat güzel ses alırsınız amfi ile.

mhmtsl

Mehmet ASLAN
Senkromeççi
10 Haz 2023
24
19
70
19
Trabzon
Marka
Renault
Hocam şöyle bir ürün buldum alternatif olarak. Sizin aracınızdaki hoparlörlerde 3 tane sabitleme çıkıntısı var. Bu atacağım linktede öyle görünüyor. Satıcıdan teyit ettiirn derim. Bunlar işinizi görür gibi. Ama dediğiniz gibi saçma sapan fiyatlar geziyor. Onlardan almaktansa kaliteli 13cm hoparlörler yada mid takımları alıp gerekirse amfi ile beslemek en güzeli. Kat be kat güzel ses alırsınız amfi ile.

Benim fikrim bunları almaktansa Alpine modelini alıp takmak. Sonrasında amfi takmak. Bunun da ne olduğu belli değil pek. En azından alıyorsak bari biraz iyi olsun da parasına değsin.

Ürün uyumlu gibi duruyor ama işte dediğim gibi ne olduğunu bilemiyorum hiç.

Ayrıca şöyle yapmayı düşünüyorum:

Bu videodaki gibi orjinal hoparlörleri kesip koparıp yerine yenileri takmayı düşünüyorum. Arasında da yumuşak yalıtım malzemesi vs de koyup titreşimi vs önlemek istiyorum. Ayrıca satılan aparatlar var, ama hem masraf hem de perçin söküp takmak gerekiyor. O da ayrı uğraştırıcı.

Zaten arka hoparlörler çalışmıyor. Önler de baya sıkıntılı gibi, sonradan kullanmaya değmez bence.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım