2016 Honda Civic Sedan Şasi İnceleme Konusu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,617
18,406
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
200 .000 tl yi gecmeyecek araba diyor kanun
motor hacmine bakılmaksızın
@DuzboruDownpipe

Kanunu biliyorum da oradaki kadın siz pahalı araba alamazsınız falan dedi de alacağımız araba zaten 130k üstü olur normal bi c segmenti araba.Zaten bütçe belli umrumda değil açıkçası D segmenti alabiliyor muyuz alamıyor muyuz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Kanunu biliyorum da oradaki kadın siz pahalı araba alamazsınız falan dedi de alacağımız araba zaten 130k üstü olur normal bi c segmenti araba.Zaten bütçe belli umrumda değil açıkçası D segmenti alabiliyor muyuz alamıyor muyuz

İste satıs temsilcisi bazı salak insanlara bakmamak gerek ben bunu anladım hep araştırıp gidiyordum arabayı almadan önce bayilere
Kafasından sallayan satış temsilcilerini cıldırtıyorumdum birazcık:)

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
ya valla bence de sanırım en iyi yalıtım golf'te ama bmw 1'den iyi mi bilmem. ama f30'dan ön camdan gelen ses konusunda golf daha iyi:D sadece test ettiğim şeyler hakkında konuşabilirim. f30 yüksek hızlarda camdan aynalardan gelen ses konusunda rezalet. mercedes A da ondan daha iyiydi.

Ben A nin yalitimini rezalet bulmustum, ayni gun icinde once A ya bindim sonra ayni rotada astra k ya binmistim, astra daha iyi gelmisti.

Abi ne kadar garibiz ya, 1-2 db i tartisiyoruz, birde cok iyi anliyormusuz gibi :D

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
Ben biraz yanlis acikladim galiba, hb normal pandizotlu arabalarda pek bi yalitim sorunu yok, mesela normal hb arabanizin pandizotunu cikartip yolculuk yapin, ugultudan duramazsiniz. Bu lift back diye tabir ettigimiz arabalarda(aslinda civic in hb i bence lift back) yalitim yetersiz kaliyor. Cunku tavandan gelen ruzgar direk acisi fazla olan cama carparak epey ses almasini sagliyor, normal hb arabalarda tavandan sonra neredeyse dimdik bir bagaj kapagi var, sedanlarda ise akisi duzenleyen bir cikinti var zaten. Yani lift back tarzinin ustune yetmezmis gibi birde incecik perde gibi pandizotu koyduklari icin arka tarafta yalitim yetersiz kaliyor, aslinda bu dezavantajlarinin yaninda yalitimi iyi bile diyebiliriz. Yalitim konusunda japoblar zaten hicbir zaman almanlara yaklasamazlar, beceremiyorlar ya da becermek istemiyorlar.

Araçlardaki yalıtım farkları tamamen satış stratejisi ile alakalı. Bazı Alman araçları yalıtım ile ön plana çıkarken bazı Japon araçları sürüş zevki ve yol tutuş ile ön plana çıkabiliyor. Her firma kendi müşteri profiline uygun olarak üretim planlaması yapıyor.

Misal Honda hiçbir zaman yalıtım ile ön plana çıkan bir marka olmadı ama bu yalıtım yapamadığı için değil pazarı elinde tuttuğu asya ve amerika kıtasındaki müşteri profili tarafından yalıtımın 1. tercih nedeni olmadığı için oluyor.

Misal Accord'un yalıtımı sınıfına göre oldukça iyidir. Hatta yalıtımı ile anılan Passat'tan daha iyidir.

http://www.auto-decibel-db.com

Günümüzde büyük araç üreticileri hedefledikleri müşteri profili ne ise ona uygun araç üretebilecek teknolojiye ve mühendisliğe sahip. Ancak hala Golf'ün yol tutuşu zayıf yalıtımı iyi, Civic'in yol tutuşu iyi yalıtımı zayıf. Bmw arkadan çekişli, Subaru 4x4 vs. vs.

Son düzenleme:

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Ben A nin yalitimini rezalet bulmustum, ayni gun icinde once A ya bindim sonra ayni rotada astra k ya binmistim, astra daha iyi gelmisti.

Abi ne kadar garibiz ya, 1-2 db i tartisiyoruz, birde cok iyi anliyormusuz gibi :D
yani bilmiyorum. 3 sene A serisi 3 sene de f30 tecrübemiz var. bir değil 2 tane f30 var bizde birde:D bence yanılıyor olamayız. bariz fark var arada :) ekleme yapayım, size yemin ediyorum 500x'in rüzgar sesi yalıtımı da f30'dan iyi. bu f30'u gömmek olmuyor bu araba bu konuda zayıf yani yapacak bişi yok

Son düzenleme:

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,811
1
4,135
3,770
İstanbul
Marka
MINI
konunun tamamını okuyamadım ama söylenildiği gibi orası göçüyorsa daha düşük dayanımı olan yer de göçebilir demek yanlıştır. çünkü dayanımı düşük olup, genleşme kat sayısı farklı olabilir . Metalurji malzeme mühendisi olarak fikrim, evet Mpa değerleri bize farklı çelikler olduğunu gösteriyor, bundan dolayı da o farklı çeliklerin genleşme kat sayıları , toklukları, eğilme dayanımları farklı olabilir. Uygulanan ısıl işlemin bile farkı olacaktır. Hatta ve hatta o çelik malzemenin o forma geçerken uygulanan şekillendirme prosesinin bile etkisi vardır.
lise yıllarından hatırlayın , iki perçinlenmiş çelik , birinin kat sayısı fazla ise, diğerinin üzerine doğru kıvrılırdı.

gen.gif

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,660
1
64,545
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Konunun nereye geldiğini idrak edemedim :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Genel özetleyecek olursam Golf6 nın içi daha kaliteli.Koltuklarının süngeri ve kumaşı daha kaliteli.Arka kapı üstü yumuşak mesela golf7 de sert.Konfor olarak 2 si de yakın sayılır.Ama virajlarda golf6 yatıyor biraz golf7 o konuda daha iyi.Golf7 nin arkası daha geniş bagajı daha daha geniş hacimde artma var.2 si de tdi dsg idi Golf6 daki cay kodlu tdi,Golf 7 deli cxx kodlu tdi motora sahip.Motorda ilerleme büyük.Eski motor traktör gibiydi yenisi gayet medeni.Performans olarak da hem mqb ile hafiflemesi hem de daha verimli olması sebebiyle 7 daha iyi gidiyor.Tüketim olarak da şehir içi yaklaşık 1 litre az yakıyor golf7.Başka soru varsa cevaplayayım :)

Minicik bir düzeltme...
Hepsi cxx değil motorların... 2015 ile gelen euro 6 standartlarındaki motorlar cxx. Biraz daha sessiz ve tüketimini biraz daha dğşük olduğu söylenir(ve +5hp) temelde 2013, 2014 ve bazı 2015 lerin motoru bir eski golf ile aynı biliyorum (en azından güç aynı, 105hp)

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,617
18,406
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Minicik bir düzeltme...
Hepsi cxx değil motorların... 2015 ile gelen euro 6 standartlarındaki motorlar cxx. Biraz daha sessiz ve tüketimini biraz daha dğşük olduğu söylenir(ve +5hp) temelde 2013, 2014 ve bazı 2015 lerin motoru bir eski golf ile aynı biliyorum (en azından güç aynı, 105hp)

2012-2015 arasındaki golf7 tdi lar clh kodlu.Cay motordan sonra büyük değişikliğe gidildi.Clh ile Cay motorun tek benzerliği blok desem yanlış olmaz :) Bizim cxx ler ile clh lar arasında çok fark yok aslında.Euro 6 normlarına uyarlanıp güncellendi ve biraz medenileşti diyebiliriz.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Yazılanların yalan veya abartılmış olma ihtimali yoktur diye düşünüyorum...
Hal böyle olunca, daha bana Honda ile gelmeyin... hele hele ortada bu Honda Türkiye varken kimse bana Doğuş Oto demesin...

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
konunun tamamını okuyamadım ama söylenildiği gibi orası göçüyorsa daha düşük dayanımı olan yer de göçebilir demek yanlıştır. çünkü dayanımı düşük olup, genleşme kat sayısı farklı olabilir . Metalurji malzeme mühendisi olarak fikrim, evet Mpa değerleri bize farklı çelikler olduğunu gösteriyor, bundan dolayı da o farklı çeliklerin genleşme kat sayıları , toklukları, eğilme dayanımları farklı olabilir. Uygulanan ısıl işlemin bile farkı olacaktır. Hatta ve hatta o çelik malzemenin o forma geçerken uygulanan şekillendirme prosesinin bile etkisi vardır.
lise yıllarından hatırlayın , iki perçinlenmiş çelik , birinin kat sayısı fazla ise, diğerinin üzerine doğru kıvrılırdı.

gen.gif

Konunun başında yazmaya çalıştığım olay buydu. İlk göçük olayları duyulduktan sonra elektronik ve otomasyonda ısı ölçümü için iki farklı metalin genleşme katsayısı farkından yararlanılan ve aynen paylaştığınız fotolardaki gibi birbirine perçinlenmiş iki farklı metalden oluşan temokupl geldi aklıma. Eğer genleşme farkından dolayı bu göçükler oluşuyorsa mevsim geçişinde sıcaklık farkları artacağı için bu konu daha çok gündeme gelir diye düşünmüştüm. Herhangi bir istatistik tutmadım tabi ki ama bana yaz bitimi ile sanki bu olay daha yoğun yaşandı gibi geliyor.

Göçük oluşan sac ve alaşımlı metaller arasında hava boşluğu olması nedeniyle direk böyle bir etki de olmayabilir diye düşündürüyor. Keşke firmada çalışan bir mühendisten bilgi alabilsek.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,054
7
51,429
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Madem konu açık ve buraya geldi, oldukça da aktif..
En sesiz ve rafine C segmenti nedir sizce? Sessizlik ve rafinelik konusunda Golf un üzerine koyan bir deneyiminiz oldu mu ?
Benim çok dikkat ettiğim konu .. ondan soruyorum gaza gelip araç alırsam diye...
Premium denen markaları saymazsak en iyileri bence Golf ve Mazda 3. En azından dizelde böyle. Benzinli motorda fabrikasyon trim kusurları yoksa küçük bir ihtimal Focus da yanlarına gelebilir.
Edit: Benzinli motorda Kia Cee'd i de koyarım yanlarına.

Son düzenleme:

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
yani bilmiyorum. 3 sene A serisi 3 sene de f30 tecrübemiz var. bir değil 2 tane f30 var bizde birde:D bence yanılıyor olamayız. bariz fark var arada :) ekleme yapayım, size yemin ediyorum 500x'in rüzgar sesi yalıtımı da f30'dan iyi. bu f30'u gömmek olmuyor bu araba bu konuda zayıf yani yapacak bişi yok
Abi arkadaşta 2014 A180 amg var, ciğerim gibi bilirim arabayı, harbi izolasyonu iyi değil yav. Sana yanılıyorsun demiyorum da bir gariplik var yani.

Bu arada BMW'nin yalıtım sıkıntısı rüzgar değil, teker. Bir de üstüne RFT lastik olunca yol sesi içeride uğultu oluşturuyor yüksek hızlarda. Benim 1'de de, 2'de de durum böyleydi. 140'a kadar falan rüzgar sesi gelmiyor yoksa.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Premium denen markaları saymazsak en iyileri bence Golf ve Mazda 3. En azından dizelde böyle. Benzinli motorda fabrikasyon trim kusurları yoksa küçük bir ihtimal Focus da yanlarına gelebilir.
Edit: Benzinli motorda Kia Cee'd i de koyarım yanlarına.

İlginç şekilde ben Ceed in dizelini sessiz ve daha titreşimsiz bulmuştum.... ama araç genel gidişi itibariyle o kadar rafine veya sanki kayarcasına gider izlenimi vermiyordu ki tümsek geçişleri falanda hiç fena değildi.

Benzinli motor olsunda, motor sesi olsun :) onların hepsi bence şu sıra gayet iyi ...

Anlaşılan o ki bizi D segmenti paklayacak... öyle olunca da vergilerden ötürü 1.6 dizel olacak .. ve bundan dolayı da araç hepten gitmeyecek ... Meksika çıkmazına hoş geldiniz :) 130k nın altında da temiz 2-3 yıllık 2.0 dizel yok ... o da hem ek maliyet, hemde vergiler hemde sigortalarda toplu taciz (sen anladın!) demek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım