figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Lastik havalarında sıkıntı yok, benim bahsettiğim o kadar hava farkı değildi, daha dramatik farktı.

Daha önce sorun yaşamamış olmanız çok normal. Zaten benim yazdığım olasılıkların hiçbiri normal şartlarda yaşanacak şeyler değil :) Hepsi beklenmedik durumlar.

Geçmişte lastik değişimi yaptığımız bir Ford yetkili servisinin Fiesta'ya Transit havası basması sebebiyle gece şehirler arası yolda (aynı yolculuk sırasında) 2 lastiğimizin farklı zamanlarda patlamasını yaşadık. Yıllar sonra başka bir Fiesta'mıza düzenli bakımlarını yaptırdığımız başka bir Ford yetkili servisinde kaza sonrası onarımda farklı ebat lastik (tek lastik) takıldığını da gördük. Bunların ikisini de ilk bindiğinde sakin kullanan insan anında anlayamıyor. Bakın bunların hepsi anormal durumlar.

Arabaya direk zararı olmaz, kazaya sebebiyet vererek olur. Yani bir zarar olursa öncelikle size olur. Sağa sola çekme, dengesizlik filan hep sürüş güvenliğiyle alakalı konular. Şu anda arabadan önce kendinizi düşünün =)

İlk akaryakıt istasyonunda lastik havalarınızı kontrol edin. Önerilen havayı basın. Kaç olursa olsun en azından dengeli olsun. Sonrasında rot ayarına götürün. Bahaneyle bir kontrolden geçmiş olur =). O da sorunsuz çıkarsa birkaç gün kullanıp toplamda 100km kadar kullanıp öyle gözlemleyin. Düzelmiyorsa lastikçiyi bir daha ziyaret edin.

Bilmiyorum ama çok enterasandır, bugün iş dönüşü bir arkadaşıma daha sürdürdüm. O da diğer arkadaşım gibi bir sorunun olmadığını belirtti, gayet normal dedi. Titreme vs yok dedi. Ben de bir kere daha deneyimlemek adına yarın sabah ve iş dönüşünde bir kere daha kullanacağım. Bakalım o zaman da sağa-sola meyleder gibi bir şey olmazsa sanırım lastiklerin ilk takılma anının sıcaklığıyla öyle bir kanıya vardım diye düşüneceğim :)

Yarın inşaAllah son durumdan haberdar ederim :)

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
@bt

Bugün dediğim sürüşü yaptım. O ilk günkü dediğim çekme halini yaşamadım denilebilir :)

Ancak bugün lastiklere bakarken dikkatimi çeken şey; lastiklerin biri 42/21 iken diğeri 46/21 idi. Haftalar arası farklılık olduğundan Lassa müşteri hizmetlerini aradım. Onlar da yılın ve ebadın önemli olduğunu, haftaların çok mühim olmadığını söylemişlerdi.

Şimdilik böyle kullanıyorum bakalım. Umarım bir şey olmaz =)

Tekrardan bilgileriniz için çok teşekkür ederim :)

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@bt

Bugün dediğim sürüşü yaptım. O ilk günkü dediğim çekme halini yaşamadım denilebilir :)

Ancak bugün lastiklere bakarken dikkatimi çeken şey; lastiklerin biri 42/21 iken diğeri 46/21 idi. Haftalar arası farklılık olduğundan Lassa müşteri hizmetlerini aradım. Onlar da yılın ve ebadın önemli olduğunu, haftaların çok mühim olmadığını söylemişlerdi.

Şimdilik böyle kullanıyorum bakalım. Umarım bir şey olmaz =)

Tekrardan bilgileriniz için çok teşekkür ederim :)
Rica ederim. :)

Üretim tarihinde hafta fark etmez doğru demişler. O konuda içiniz rahat olsun. Bir süre daha devam edin kullanmaya, Aracınızı huzursuz ettiğini hissederseniz daha önce yazdığımız şeylere baktırırsınız.
Güle güle kullanın.

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Rica ederim. :)

Üretim tarihinde hafta fark etmez doğru demişler. O konuda içiniz rahat olsun. Bir süre daha devam edin kullanmaya, Aracınızı huzursuz ettiğini hissederseniz daha önce yazdığımız şeylere baktırırsınız.
Güle güle kullanın.

@bt

Sayın hocam merhabalar...

Arabayla ilgili küçük bir sorum olacaktı. İkilemde kaldım.

Malum okullar tatil edilince seyahat etme durumları baş gösterdi. Bu noktada ben de yol durumu ve kalma süremi göz önünde bulundurarak gideceğim yere araba yerine otobüsle gitmeye karar verdim.

Arabayı da bina altlarında olan otopark girişlerinden birine park ettim.

Yaklaşık olarak 12-13 günlük bir süre için araba bu şekilde çalıştırılmasa bir zararı olur mu..?

Örneğin; akü bu zaman zarfında tamamen boşalır mı? Yahut başka neler olabilir..?

NOT: Gitmeden evvel bulunduğum yerde akrabam olduğundan rica etsem arabayı 4-5 günde bir gelip çalıştırabilir. Ancak buna gerek var mıdır?

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@bt

Sayın hocam merhabalar...

Arabayla ilgili küçük bir sorum olacaktı. İkilemde kaldım.

Malum okullar tatil edilince seyahat etme durumları baş gösterdi. Bu noktada ben de yol durumu ve kalma süremi göz önünde bulundurarak gideceğim yere araba yerine otobüsle gitmeye karar verdim.

Arabayı da bina altlarında olan otopark girişlerinden birine park ettim.

Yaklaşık olarak 12-13 günlük bir süre için araba bu şekilde çalıştırılmasa bir zararı olur mu..?

Örneğin; akü bu zaman zarfında tamamen boşalır mı? Yahut başka neler olabilir..?

NOT: Gitmeden evvel bulunduğum yerde akrabam olduğundan rica etsem arabayı 4-5 günde bir gelip çalıştırabilir. Ancak buna gerek var mıdır?
Akü 2 yıldan eskiyse veya bugüne kadar farları filan açık unutup boşalma geçmişi varsa, birinin gelip 4-5 günde bir çalıştırmasında fayda var. Akü sağlamsa ve eski değilse 2 hafta yatabilir bir şey olmaz.
Ama 1 ay filan yatacak olursa iki haftada bir çalıştırıp hareket ettirin ki lastikler yattığı yerde balans bozmasın.

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Akü 2 yıldan eskiyse veya bugüne kadar farları filan açık unutup boşalma geçmişi varsa, birinin gelip 4-5 günde bir çalıştırmasında fayda var. Akü sağlamsa ve eski değilse 2 hafta yatabilir bir şey olmaz.
Ama 1 ay filan yatacak olursa iki haftada bir çalıştırıp hareket ettirin ki lastikler yattığı yerde balans bozmasın.

Çok teşekkür ederim. Sağ olunuz.

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Tekrardan merhabalar herkese...

Malum araçların bakım zamanı geldiğinden bir şeyi merak etmekteyim.

Clio 4, 1.2 motor, 75 HP benzinli aracımın geçen gün ekranında "Bakıma Kalan 30 Gün" yazdığını gördüm.

Aracı geçen sene 73 bin küsür km'de alıp Mayıs ayı sonu gibi bakımlarını yaptırmıştım. Şimdi ise 84 bin km'lere az kaldı olsa gerek...

Bayramda da kısmetse -toplam gidiş-geliş olmak üzere- 750 km kadar yol yapma durumumuz mevcut...

Acaba ekranında yazan bu uyarı yazısına rağmen bu yolculuğu yapmamda araç için bir sakınca doğurur mu..? Yoksa bu uyarı yazısı çıkar çıkmaz derhal bakımları yaptırmalı mıyım?

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Tekrardan merhabalar herkese...

Malum araçların bakım zamanı geldiğinden bir şeyi merak etmekteyim.

Clio 4, 1.2 motor, 75 HP benzinli aracımın geçen gün ekranında "Bakıma Kalan 30 Gün" yazdığını gördüm.

Aracı geçen sene 73 bin küsür km'de alıp Mayıs ayı sonu gibi bakımlarını yaptırmıştım. Şimdi ise 84 bin km'lere az kaldı olsa gerek...

Bayramda da kısmetse -toplam gidiş-geliş olmak üzere- 750 km kadar yol yapma durumumuz mevcut...

Acaba ekranında yazan bu uyarı yazısına rağmen bu yolculuğu yapmamda araç için bir sakınca doğurur mu..? Yoksa bu uyarı yazısı çıkar çıkmaz derhal bakımları yaptırmalı mıyım?

Teşekkür ederim.
Aracınız 1yıl/15000km sayımı yapıyor. 1 yılı doldurmanıza az kalmış. Gidip gelin, sonra bakıma sokarsınız. 2 gün geçse araba infilak etmez =)
Uzun yola gitmeden önce sanayide bir Renault ustasına uğrayın, lifte kaldırtın. Lastiklerin/jantların içini dışını, ön düzeni bir kontrol etsin. Bir de gözle muayene yapsın. Rutin bakım dışı müdahale gerektiren önemli bir sorunu varsa erken müdahale etmiş olursunuz, içiniz de rahat etmiş olur.

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Aracınız 1yıl/15000km sayımı yapıyor. 1 yılı doldurmanıza az kalmış. Gidip gelin, sonra bakıma sokarsınız. 2 gün geçse araba infilak etmez =)
Uzun yola gitmeden önce sanayide bir Renault ustasına uğrayın, lifte kaldırtın. Lastiklerin/jantların içini dışını, ön düzeni bir kontrol etsin. Bir de gözle muayene yapsın. Rutin bakım dışı müdahale gerektiren önemli bir sorunu varsa erken müdahale etmiş olursunuz, içiniz de rahat etmiş olur.

Öncelikle haddi zatında size ne kadar teşekkür etsem azdır. Her soruma doyurucu cevaplar veriyorsunuz. Çok sağ olun.

Aracın 1 yıl/15 bin km sayımı yaptığındaki 15 bin km'yi ben 10 bin km olarak biliyordum. 15 bin km olduğu standart bir bilgi midir acaba..?

Ayrıca burada hangisi önceliklidir..?
Yani tarih olarak 1 yılı doldu diyelim ama senelik 15 bin km henüz yapılmadı varsayalım. Buna rağmen araca bakım yapılmadan binilebilir mi..?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,706
2
9,637
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Öncelikle haddi zatında size ne kadar teşekkür etsem azdır. Her soruma doyurucu cevaplar veriyorsunuz. Çok sağ olun.

Aracın 1 yıl/15 bin km sayımı yaptığındaki 15 bin km'yi ben 10 bin km olarak biliyordum. 15 bin km olduğu standart bir bilgi midir acaba..?

Yani tarih olarak 1 yılı doldu diyelim ama senelik 15 bin km henüz yapılmadı varsayalım. Buna rağmen araca bakım yapılmadan binilebilir mi..?

@bt abim burada mı bilmiyorum ama ben yanıt vereyim hızlı döngü olsun.

Kullanım durumuna göre sizin belirlemeniz 10-15.000 km standardını değiştirmenize olanak verir , ben dizel aracımı kullanım tarzıma ve kullandığım yağ-filtre ekipmanına göre bakıma sokuyorum bu bakımda 8-15.000 km arasında bir yerde oluyor.

Öncelik ikisidir aslında 12 ay yada 15.000 km hangisi önce dolmuşsa bakım yapılmalıdır ama şu durumda var 12 ay doldu ben 3-4 ay daha binsem sorun olur mu ? Olmaz binebilirsiniz. Gelelim diğer bir açıdan bakmaya 15.000 km oldu 2-3.000 km daha binsem sorun olur mu ? Olabilir , çünkü zaten yağ 15.000 km yıpranacağı kadar yıpranmış aksatmadan değişmek gerekiyor :)

Son düzenleme:

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
Üstte arkadaşlar gayet güzel özetlemiş bir şey de ben eklemek isterim. Motor yağının değişmesi için iki parametre varmış gibi düşünülüyor bunlar yıllık periyot ve km. Ancak işin bir de iş makinelerindeki mantık olan "çalışma saati" tarafı var. Örnek vermek gerekirse aracınız gün içinde az km yapmasına rağmen trafikte çok zaman geçiriyorsa yani kullandığınız rotada çok fazla yoğun trafik varsa bu noktada yağı değiştirmek için 15 bini beklememek motorun uzun ömürlülüğü açısından faydalı olacaktır.
Eşit: Sorduğunuz soruya cevaben değil de sonraki bakımlar açısından konusu açılmışken eklemek istedim. Sizin case de bence de sorun olmayacaktır.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

15k km standart bir bilgi değildir. Markaya, modele, motora göre değişir. Bildiğim kadarıyla yetkili servisler, aracınızdaki motora bu bakım aralığını veriyor.
Yıl dolup km dolmazsa yine bakim gerekir mi? Evet, şu nedenle gerekir: Motor yağının ambalajı açılıp bir kere havayla temas edip kullanılmaya başlandıktan itibaren nitelikleri kullanılmasa bile yavaş yavaş gerilemeye başlıyor, o yüzden 1 yıl sonra da az kullanılsa bile değişim öneriliyor. Ama bu senaryolarda "ya bi yolum var onu yapıp geleyim haftaya değiseyim" derseniz o kadarını da idare eder, endişelenmeyin :)

Ha, bir yılda 3000 km yaptınız diyelim, o zaman yıllık bakımda hava ve polen filtresi değil, sadece yağ ve yağ filtresi değişirsiniz.
Motor yağında söylediğimiz 1 yıl gibi, araçtaki tüm sıvılar için yıl olarak ömürler biçilir. Onlar da ayrı konu =)

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
@bt abim burada mı bilmiyorum ama ben yanıt vereyim hızlı döngü olsun.

Kullanım durumuna göre sizin belirlemeniz 10-15.000 km standardını değiştirmenize olanak verir , ben dizel aracımı kullanım tarzıma ve kullandığım yağ-filtre ekipmanına göre bakıma sokuyorum bu bakımda 8-15.000 km arasında bir yerde oluyor.

Öncelik ikisidir aslında 12 ay yada 15.000 km hangisi önce dolmuşsa bakım yapılmalıdır ama şu durumda var 12 ay doldu ben 3-4 ay daha binsem sorun olur mu ? Olmaz binebilirsiniz. Gelelim diğer bir açıdan bakmaya 15.000 km oldu 2-3.000 km daha binsem sorun olur mu ? Olabilir , çünkü zaten yağ 15.000 km yıpranacağı kadar yıpranmış aksatmadan değişmek gerekiyor :)

Cevap için teşekkür ederim.
O halde şu minvalde baktığımızda yıl dolmasına belki 2 hafta vardır. Km bazında ise 10 bin km'yi geçmesine az kalmıştır.
Netice itibarıyla sanırım takribi 750-850 km'lik bir yolu gidebilirim olsa gerek :)

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Üstte arkadaşlar gayet güzel özetlemiş bir şey de ben eklemek isterim. Motor yağının değişmesi için iki parametre varmış gibi düşünülüyor bunlar yıllık periyot ve km. Ancak işin bir de iş makinelerindeki mantık olan "çalışma saati" tarafı var. Örnek vermek gerekirse aracınız gün içinde az km yapmasına rağmen trafikte çok zaman geçiriyorsa yani kullandığınız rotada çok fazla yoğun trafik varsa bu noktada yağı değiştirmek için 15 bini beklememek motorun uzun ömürlülüğü açısından faydalı olacaktır.
Eşit: Sorduğunuz soruya cevaben değil de sonraki bakımlar açısından konusu açılmışken eklemek istedim. Sizin case de bence de sorun olmayacaktır.

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Bulunduğum yer, küçük bir yer olduğundan günlük yaptığım km ortalama 10-15 km arasıdır. Trafik de yok denecek kadar azdır. Bu açıdan baktığımızda motora katkısı olumlu yönde olacağa benziyor.

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
15k km standart bir bilgi değildir. Markaya, modele, motora göre değişir. Bildiğim kadarıyla yetkili servisler, aracınızdaki motora bu bakım aralığını veriyor.
Yıl dolup km dolmazsa yine bakim gerekir mi? Evet, şu nedenle gerekir: Motor yağının ambalajı açılıp bir kere havayla temas edip kullanılmaya başlandıktan itibaren nitelikleri kullanılmasa bile yavaş yavaş gerilemeye başlıyor, o yüzden 1 yıl sonra da az kullanılsa bile değişim öneriliyor. Ama bu senaryolarda "ya bi yolum var onu yapıp geleyim haftaya değiseyim" derseniz o kadarını da idare eder, endişelenmeyin :)

Ha, bir yılda 3000 km yaptınız diyelim, o zaman yıllık bakımda hava ve polen filtresi değil, sadece yağ ve yağ filtresi değişirsiniz.
Motor yağında söylediğimiz 1 yıl gibi, araçtaki tüm sıvılar için yıl olarak ömürler biçilir. Onlar da ayrı konu =)

Yetkili servise hiç götürmemiştim doğrusu. O yüzden 15 bin km olduğunu bilmiyordum. Ancak tanıdık bir ustamız var. Ona da bugün danıştığımda o da 15 bin km demişti. Demek ki ben 10 bin km olarak yanlış biliyormuşum. Bilginin önemi işte :)
Ayrıca ustaya da bugün göstererek araçtaki suyuna, yağına, fren balatalarına göz attı. Gidip götürür demişti.
Hülasa; her ne kadar göstergede 'Bakıma kalan 30 gün' yazsa da bu yolculuğa çıkıp dönüşte bakımlarını yaptırayım en iyisi..

He şu da garibime gitmişti. Ekranda yazan uyarı yazısında 'Bakıma Kalan 30 gün yazıyor' ancak ben bu uyarı yazısını taa 3-4 gün öncesinde almıştım.
Bugün bakıyorum halen 30 gün diyor. Yani mantıken günlük 29, 28, 27 diye düşmesi gerekmiyor mu? Onu da anlamadım doğrusu...

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,706
2
9,637
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Cevap için teşekkür ederim.
O halde şu minvalde baktığımızda yıl dolmasına belki 2 hafta vardır. Km bazında ise 10 bin km'yi geçmesine az kalmıştır.
Netice itibarıyla sanırım takribi 750-850 km'lik bir yolu gidebilirim olsa gerek :)
Hoplaya zıplaya keyifle o yolu yapabilirsiniz hatta o yolu X4 bile yapabilirsiniz , şimdiden iyi yolculuklar :) ( Arkada yolcu varsa onlara taktırın :) )
080120181340247727589_2-41.jpg

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Aynı motora sahip bir önceki kasa Clio’ya sahibim. Bulunduğum ülkede aracın bakım aralığı 30000 km, bir sıkıntı olacağını sanmam.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Yetkili servise hiç götürmemiştim doğrusu. O yüzden 15 bin km olduğunu bilmiyordum. Ancak tanıdık bir ustamız var. Ona da bugün danıştığımda o da 15 bin km demişti. Demek ki ben 10 bin km olarak yanlış biliyormuşum. Bilginin önemi işte :)
Ayrıca ustaya da bugün göstererek araçtaki suyuna, yağına, fren balatalarına göz attı. Gidip götürür demişti.
Hülasa; her ne kadar göstergede 'Bakıma kalan 30 gün' yazsa da bu yolculuğa çıkıp dönüşte bakımlarını yaptırayım en iyisi..

He şu da garibime gitmişti. Ekranda yazan uyarı yazısında 'Bakıma Kalan 30 gün yazıyor' ancak ben bu uyarı yazısını taa 3-4 gün öncesinde almıştım.
Bugün bakıyorum halen 30 gün diyor. Yani mantıken günlük 29, 28, 27 diye düşmesi gerekmiyor mu? Onu da anlamadım doğrusu...
Göstergeyi bu şekilde programlayanlar, emin olun sizin kadar hassas düşünmemiştir :)
Benim arabam için de yetkili servis sizin aracınız gibi 1 yıl / 15000 km diyor. Ama ben 1 yıl / 10.000 km'de bakıma sokarım. Eskiden İstanbul'da şehir içinde kötü senaryolarda kullandığım için böyle yapıyordum, şimdi ise yaşı 20'yi, km'si 200.000'i geçtiği için iyi davranmaya çalışıyorum. O yüzden bu düzeni devam ettiriyorum. Ülkemizde büyükşehirlerdeki şehir içi kullanımlar için 15.000 km'lik bakım aralığını araca zulüm olarak görüyorum şahsen =)

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Hoplaya zıplaya keyifle o yolu yapabilirsiniz hatta o yolu X4 bile yapabilirsiniz , şimdiden iyi yolculuklar :) ( Arkada yolcu varsa onlara taktırın :) )

Çok ama çok teşekkür ederim :)
Kazasız belasız gitsin herkes gideceği yere :)
Ayrıca arka koltuğun dolmasına takribi 6-7 ay var :) Çok sağ olun duyarlı yaklaşımınız için..)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım