Crossclimate meselesi..

bubiroyun

Elit Apaçi
12 Mar 2018
96
45
970
Marka
Volkswagen
Michelin Crossclimate tarzı lastikleri Ankara için önerir misiniz ? İlk kez soğuk ve kar yağışı ihtimali olan (ki geçen sene neredeyse kar yağmadı ama.. ) bir şehirde araç kullanıcam. Daha önce kış lastiği derdim hiç olmamıştı. Bu kış ilk kez bu konuda bir karar vermem gerek..

4.000 TL civarına Michelin Crossclimate taktırayım üzerindeki Bridgestone Turanza T001 leri de satayım diyorum.. Böylece hiç tak çıkar olmadan 4-5 sene Michelin Crossclimate lastiklerle devam ederim düşüncesindeyim..

Ne dersiniz ?

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,602
18,388
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Ankara kışına Goodyear Vector 4 Seasons daha uygun diye düşünüyorum. Bu lastiğin 1.versiyonuyla (Gen1) Kartepe'ye de çıktık, 35-40 derece sıcaklarda da kullandık çok da güzel lastikti. 3 sene/57000 km kullandık artık ömrü bitince değiştik :) @bt abinin Crossclimate ve Goodyear Vector 4 Seasons Gen2 tecrübesi var diye biliyorum. Konuyu görürse o da cevaplar.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
@bt abinin corsa c ile gen2 ile karlı zemindeki videosunu izlemiştim, gerçekten ilgimi çekmişti. muhtemelen audiye biz de gen2 alacağız

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,182
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ankaradan çok çıkmayacaksanız 4mevsimler işinizi görür %90-95 ihtimalle. Çok yanlış ama biz yazlıkla geçiriyoruz tüm yılı şehir içi hız limltlerine dikkat edip kar falan yağdığında arabaya binmeyerek. Siz bi 4mevsim takarsanız rahat edersiniz ankara kışı kuru geçer zaten çok yağmur falan da olmaz

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Yakit tuketimi ve ses konusunda ne dusunuyosunuz ?
Aracı aldığımızdan beri hep Crossclimate kullandığımız için ses konusunda bir şey söyleyemem ama yakıt konusunda fabrika değerlerini tutturuyoruz hep. Arac B8 A4 Quattro 2.0 TDI

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Crossclimate lerin ömrü kısa diyorlar.Ne diyorsunuz bu konuda?
Yaklaşık 35 bin km oldu üzerindeki lastikler ve durumları iyi, çevremdeki kullanan kişilere göre bir rakam çıkartırsam yaklaşık 70-80 bin km denilebilir. Bizim için yani 2 yıl. Tabii yaşanan yerin iklimi, yolları, kişinin otomobili kullanış tarzı gibi etmenler de var.

bubiroyun

Elit Apaçi
12 Mar 2018
96
45
970
Marka
Volkswagen
4 mevsim lastikler icin soylenen genel bir sey bu zaten. Omurleri kisaymis, ozellikle kis lastigi vazifesini bir sure sonra yeterince yerine getiremiyormuss...

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Yaklaşık 35 bin km oldu üzerindeki lastikler ve durumları iyi, çevremdeki kullanan kişilere göre bir rakam çıkartırsam yaklaşık 70-80 bin km denilebilir. Bizim için yani 2 yıl. Tabii yaşanan yerin iklimi, yolları, kişinin otomobili kullanış tarzı gibi etmenler de var.
70-80 bin km çok değil mi?

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
70-80 bin yapabiliyorlarsa bence gayet iyi. Bizde fabrika çıkış turanza t001 var araba 80bine geldi 50binden fazlası yazlıkla geçmiştir ömrünün sonuna yaklaştı lastikler maksimum 10bin km daha yapar. Turanzalara da taksici lastiği derler dişleri az eridiği için :D 4 mevsim kullananlar deneyimlerini paylaşabilir zamanla hamurun eskimesi vs konusunda

bubiroyun

Elit Apaçi
12 Mar 2018
96
45
970
Marka
Volkswagen
Eğer çok performanslı da kullanmıyorsanız güzel olur, senede iki kere sök taka para vermezsiniz, balans daha az sıklıkla yaptırırsınız, lastik değişirken jant çizilme ihtimali olmaz. Ama tabi belli aralıklarda lastikleri çaprazlamak lazım :D
Ben de en cok sok tak arabanin bi lastikcinin eline dusmesi zirt pirt ayar yaptir vs gibi seylerden ve su turanzalardan kurtulmak icin 4 mevsimlere goz diktim ama bakalim 4 mevsimde karar kilsam bu sefer de hangi marka model olucak diye arastiricam..

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Michelin Crossclimate tarzı lastikleri Ankara için önerir misiniz ? İlk kez soğuk ve kar yağışı ihtimali olan (ki geçen sene neredeyse kar yağmadı ama.. ) bir şehirde araç kullanıcam. Daha önce kış lastiği derdim hiç olmamıştı. Bu kış ilk kez bu konuda bir karar vermem gerek..

4.000 TL civarına Michelin Crossclimate taktırayım üzerindeki Bridgestone Turanza T001 leri de satayım diyorum.. Böylece hiç tak çıkar olmadan 4-5 sene Michelin Crossclimate lastiklerle devam ederim düşüncesindeyim..

Ne dersiniz ?
Öncelikle 4-5 sene o lastiklerle idare edemezsiniz onu söyleyeyim :) Michelin'ler iyidir hoştur ama ülkemizdeki gibi "janta kadar vurmalı" zor yol koşullarına fazla dayanıklı değil. Crossclimate'ları yazın kullandım sadece, sessizdi, iyi tutuyordu, güzeldi. Kışın da çok sert koşulları olmayan büyükşehirlerde gayet idealdir ama Ankara yokuşlarında ne derece oluru var bilmiyorum. Jantıma uygun ebatı olsa yerden 8-10 cm yüksek binek araba kullanıcısı olduğum için belirttiğim olumsuzluklara rağmen önceliği ona verirdim.
4 mevsim lastikler icin soylenen genel bir sey bu zaten. Omurleri kisaymis, ozellikle kis lastigi vazifesini bir sure sonra yeterince yerine getiremiyormuss...
Nokian Weatherproof ülkemiz yol koşullarında özellikle yaz mevsiminde hor kullanılırsa parça filan koparıyor(muş). 2 yıldır GoodYear Vector4Seasons Gen2 kullanıyorum. Özellikle istenmeyen çukur/tümsek gibi sert darbelerde beklediğimden çok daha dayanıklı çıktı, yarılmadı veya baloncuk çıkarmadı. Sadece biraz balans yaptı. Tabii bu balans konusunda lastiklerin 70 yanak olmasının da büyük etkisi var. :)
Aşınma konusuna gelirsek, bilenler biliyor arabayı yalnızken insan gibi kullanmıyorum. Fırsatım oldu mu virajlarda arabayla oynamayı severim. Buna uygun yollar da çok var yaşadığım yerde. Lastik kenarları bazen piste girmiş gibi aşınıyor. Bu koşullarda 30.000 km sonra lastikleri ön-arka yapmam icap etti o kadar. Dişlerde filan belirgin bir sorun yok.

Kışın araba kara oturana kadar dağa tırmanabiliyorum. Fazlasına da ihtiyacım olmuyor zaten. 2 kış boyunca memnundum, bakalım bu kış nasıl olacak. Yazın ise tek handikapı var, kuru zeminde fren mesafesi aynı markanın EGP yaz lastiğine göre uzun. Yol tutuş konusunda sıkıntısı yok, yağmurlu havada ise çok çok iyi. Aquaplanning mevzusunda da çok çok başarılı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım