Direksiyon hissi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Denizyagmur012

Profesör
8 Eyl 2016
376
212
1,145
26
Tokat
Arkadaşlar direksiyon hissiyatı nasıl bir şey? Nasıl bir direksiyona hisli diyebiliyorsunuz? Açıklarsanız sevinirim.

mevlut olcy

Profesör
8 Eyl 2016
105
81
1,035
Direksiyonu tuttunmu bisiklet direksiyonu gibi hissettirenlere hisli diyebiliriz. Hele bazıları vardır çakıl taşından geçtiğini direksiyondan anlarsın. Araba kaymaya başladımı lastiğin yolda sürtünmesini ve zorlanmasını sana iletir. Mekanik baği iyi ve tepkileride keskinse tadindan yenmez olur

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
O en iyi beton lastikli, 9-13 hp go kartla anlaşılıyor, araba kaydığı zaman direksiyon sertleşiyor doğru yöne çevirdiğinde hafifliyor aslında kayma açısını anlama, kayma sınırını hissetme, kontra verirken doğru direksiyon açısını sezebilme falan hep bu sayede oluyo. (Yine de bilmiyorum gibi kabul edin, böyle bi sitede çok daha iyi bilenler vardır)

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
O en iyi beton lastikli, 9-13 hp go kartla anlaşılıyor, araba kaydığı zaman direksiyon sertleşiyor doğru yöne çevirdiğinde hafifliyor aslında kayma açısını anlama, kayma sınırını hissetme, kontra verirken doğru direksiyon açısını sezebilme falan hep bu sayede oluyo. (Yine de bilmiyorum gibi kabul edin, böyle bi sitede çok daha iyi bilenler vardır)
0 destekli kütük gibi full hisli go kart direksiyonu.En sevdiğim:)

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
pek kalmadı da mekanikler iyidi. ve ilk çıkan hidrolikler. şimdikilerin çoğu leş. belli bir fiyat skalasının altındaki arabalarda eski direksiyon hissini bulamıyorsunuz

yselimkaya

Profesör
8 Eyl 2016
69
120
1,060
Kocaeli
Kendi deneyimlerime göre anlatacak olursam: hisli direksiyon diye tabir edilen şey bir çok değişkene bağlı. Öncelikle bir direksiyon elektirik destekli olmayınca saf hidrolik olunca hisli olur diye bir şey yok. Bunu böyle sanan çok kişi var. Bu algıyı elektrik destekli olup hisli olduğu söylenen Porsche yıkalı çok oldu. Başka örnekleri de vardır. Çevremde hidrolik diye ticari arabaların direksiyonunu savunanları gördüm. Burada en basit açıklama yukarıda da denildiği gibi gokart direksiyonudur. Çünkü muhtemelen hisli direksiyonu olan bir arabaya 15 jant 65-70 yanak lastik takarsan bu hissi kaybedebilirsin. Bunu kendi aracında lastik havasını fazla azaltarak da deneyebilirsin. Dönerken mekanik olarak kusursuz çalışan sistem lastiklerde 2-3cm esneme yaptı mı sürüşten koptuğunu hissedersin, his ölür. Hisli direksiyon için gokarttaki gibi sert lastik veya ince yanak lastik de bir değişkendir. Sert lastik, ince yanak lastik, hava, hidrolik direksiyon olunca da tur sayısının çok fazla olması da hissizlik gelir bana. Bir kaç tane değişkeni var yani bu işin. Temelde solid bir dönme hissini arıyoruz.

fthz

Profesör
19 Eyl 2016
111
60
1,035
39
istanbul
Hiç anlamadığım bir mevzuydu direksiyonda his :rolleyes: ta ki 500L'ye geçip city modunda kullanmaya başlayınca aracı. Geçen gün Focus'un direksiyonuna oturdum ama sanki Tofaş gibiydi :D

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
BMW'nin hidrolik direksiyonunu uzun süre kullanmış biri olarak diyebilirm ki yoldan geçerken girdiğin çukurun çapını derinliğini sana anlatıyor sanki çıplak ayakla yürüyor gibisin.

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Beyler ben ne go-kartta ne de bisiklette his alamıyorum. Daha doğrusu aracın genel sallantısı mı direksiyona vuruyor yoksa tekerleklerle direksiyon arasındaki bağdan mı onu fark edemiyorum yoksa tabiki hissediyorum o titreşimleri :D

EmreBHZ

Profesör
8 Eyl 2016
672
1,274
2,270
Benimde size bir sorum var hidrolik direksiyon genel olarak hisli bir özellik midir ?

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Hisli:

mEaD58.jpg

Hissiz:

E3B0pz.jpg

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Direksiyon ile aracın burun hareketleri arasında bir kopukluk, gecikme yahut uyumsuzluk yoksa, direksiyon hareketlerine araç zamanında ve yeterince tepki veriyorsa, aşırı kısa turlu ( dengesiz, siz 1 birim çevirirken araç 1,5-2 birimlik burun hareketi yapar) değilse, düşük ve yüksek hızda ağırlığı iyi ayarlanmışsa, olur ya limitin ötesine geçildiğinde tamamen boş ve ölü bir his vermiyorsa o direksiyon günümüz şartlarında gayet iyi ve makbuldür.. Elektrikli, hidrolik, yarı elektrikli vs diye kafa karıştırmaya lüzum yok. Her hidrolik direksiyon da sürüş için bir lezzet anlamına gelmez. Siz aracı kullandığınızda size hissettirdiğine bakın yeterli.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım