Dört Mevsim Lastikleri

Hangi dört mevsim lastiği?

• Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Kullanılan: 8 44.4%
  • Nokian Weatherproof

Kullanılan: 10 55.6%

• Kullanılan toplam oy
    18
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar Merhaba.

Önümüzdeki aylarda arabamın lastiklerini yenilemeyi düşünüyorum Üzerindekilerin dişleri ilk günkü gibi dursa da hamuru çok bozuldu. Arabam performans aracı değil. Yaşadığım bölgede dağ yolları dışında çok yoğun kar yağışı olmuyor. Oraya çıkışım da tamamen keyfi, olduğu kadar yani. Bu yüzden kış lastiği almak yerine 4 mevsim lastiği düşünüyorum. Muhtemelen en kötüsü bile kuru havada şu an kullandığım lastikler kadar kötü yol tutamaz. Bu lastiklerden daha önce kullanmadığım için lastik etiketlerine bakarak izlenim edinmeye çalışıyorum. (yakıt verimliliği / ıslak zeminde yol tutuş / dış gürültü) Mevcut lastiklerim Bridgestone B250'nin etiketi F/C/70db. (Gürültü düzeyi 5000 km sonra yalan oldu)
13" lik jantlarıma uygun ebatı olmadığı için Pirelli Cinturato All Season, Petlas PT535 ve Michelin CrossClimate'ı eledim. Continental'de 4mevsim lastiği zaten yok. Geriye iki seçenek kaldı.

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 (E/B/67db): Bu lastiğin ıslak zemin performansı ve sessizliği beni cezbetti. Bir de marka bilinirliği var tabii. Ama fiyatı sitesinde 215 TL.
Nokian Weatherproof (C/B/68db): Bu lastikte ıslak zemin performansıyla beraber yakıt ekonomisi de var. Şu anki aracımın etiket değerlerini düşününce mest oldum =). Fiyatı Goodyear'a göre çok daha uygun, 165 TL.

Şu anda Nokian tercihi ağır basıyor. Nokian'ın kış lastikleri konusunda tecrübesini ve başarısını biliyorum. Adamlar kutuplarda penguenlerin arasında hacı murat yürütebilecek lastikler yapıyorlar. Ama kafama takılan önemli bir nokta var. Bu 4 mevsim lastiği, yaz geldiğinde kış lastikleri gibi kendini iyice salar mı? Yoksa o konuda da tecrübelerine güvenmeli miyim? Aynı soru Goodyear için de geçerli.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Benim 4 mevsim lastikler ile ilgili bilgim şu yönde, her mevsim kullanılıyor ama hiç bir mevsim, o mevsimin şartlarına göre davranamıyor. Her şeyden biraz yapabilen lastik genelde çoğu disiplinde çok iyi olamayabiliyor yahut sürdürülebilirliği pek fazla olmuyor. 3 önceki aracımızda, markasını hatırlayamıyorum ama goodyear olma olasılığı yüksek, 4 mevsim lastik kullanmıştık. Kışın karda ilerlerken yolda kalabiliyorsun, öyle karlı havada yokuş çıkmak, fren mesafesi kasmak gibi şeyleri pek yok. Yaz lastiklerine göre biraz daha iyi hepsi bu. Zaten 4 mevsim lastikler bu kadar iyi üretilse, üreticiler yazlık-kışlık lastikleri bu kadar fazla satamazdı. Mecburiyet varsa alınır, kullanılır. Fakat fazla bir şey beklememek gerek. Bazı disiplinlerde ortalama ( ki sen de yazmışsın ), bazı disiplinlerde de vasat performans sergiliyorlar.

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Beni etiketlemediğin için yorum yapmicam :(
şaka bir yana zaten bu 4 mevsim denen lastiklerin performansı normal kış lastiklerine göre düşük. Arabayı fazla çıkarmayan birisi isen kış lastiği yerine 4 mevsim tercih edilir ancak yazın performansı da normal yaz lastikleri gibi olmayacağı kanaatindeyim. Geçen sene ben de aynı ikilemde kalmıştım. Kış lastiğini zaten 3 ay anca kullanıyoruz. Yaz lastiğini ise neredeyse tüm sene. O yüzden riske atıp 4 mevsim lastik almak yerine normal petlas aldım. Karar senin tabii ama 4 mevsim lastik pek kullanışlı değil gibi sanki.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@maximaorhan Ayıp etmişim kusuruma bakma :(
Şimdi kullandığım lastikler, hayatımda gördüğüm en ömür törpüsü lastiklerden biridir. En iyi performansını rodaj süresince vermişti. Rodaj bittikten sonra ses neredeyse 2 katına çıktı, yol tutuş her gün daha geriye gidiyor. Kuruda kamyonlar gibi kalın bir ses çıkararak kızaklıyor, ıslakta sessizce pırıl pırıl kayıyor zaten hiç direnmiyor. Kardan buzdan bahsetmeyeyim bile..
Tek iyi tarafı çok uzun ömürlü ve sağlam lastik. Dişleri neredeyse ilk günkü gibi. Tam taksici lastiği. Ama o da yalan oldu, bugün büyük bir çukurda baloncuk çıkardı.
Şimdi arabamı belki biliyorsunuzdur. 1.2 benzinli 75hp. Ben bununla yeri geliyor yanlıyorum ediyorum falan filan da, yani son noktasında bile lastikler bir apaçi leon'u, veya sert kullanılan bir Ford gibi yük altında kal(a)mıyor. Yazın şu an kullandığım B250'ler kadar yol tutsa bana yeter diyebiliyorum. Arabayı limitlerde kullanıyorum ama limit düşerse düşen limitlerde de kullanırım yani sorun olmaz :) Frenlerimde zaten ABS filan yok, kızaklama kaçınılmaz. Yeter ki yazın kış lastiği gibi eriyecek kıvama gelmesin, güvenliği o kadar tehlikeye atar mı atmaz mı ondan emin olamıyorum.
Bulunduğum yer Kocaeli-Kartepe. Genelde il içerisinde kullanılır ve İstanbul'a gidilir bununla. En fazla Ankara'ya, İzmir'e ayda yılda bir... İstanbul'da kış lastiği neredeyse hiç aramadım çünkü çoğunlukla trafik yoğun. Ama Kocaeli'de yeri geliyor dik yokuşları olan yerleşimlere yolumuz düşüyor. Buralarda yaz lastikleri mümkün değil kışın çıkamaz. Evim de Maşukiye'de, dağın eteği. Buralar da genelde 3.-4. viteslik hafif yokuşta yerleşimler. Kışın zirve yaptığı zamanlarda yaz lastiğini eldeki imkanlarla bahçeden çıkarsak, sokağa çıkıp yürüyemiyor =).
Yaptığım km de eskisine göre azaldı. Yaz başından beri 5000km yol yaptım. Bunların çoğu Kocaeli-İstanbul ve Kocaeli'de bahsettiğim dik yokuşlu kampüs yerleşimleri.
Durum bu. Nokian'ın fiyatı da daha düşük, tüketimi filan da güzel geldi gözüme. Ama Goodyear da Goodyear. @CenkGs sizin Goodyear'lar da sıcaklarda böyle sukoyverdiyse o fiyatıyla direk elerim :) . Nokian'ı ise bilemedim...
Açıkçası lastikleri iki set almak da bütçemi aşar şu anda.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,605
18,393
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Goodyear Vector 4 seasons Golf'te var eski sahibi takmış.205/55/16 boyutlarında.Yazın yaz lastiği kışın kış lastiği gibi değil.İdare eder yani.Bi dezavantajı var yazın kışlıklarla geziyormuşsun gibi gözüküyorsun:)Islaktaki performansı fena değil tahliyesi filan iyi.Kuruda da eh işte.Kar gelse de denesek Kartepe'de:DBiz 12000 km dir kullanıyoruz önceki sahibi de 5-6 bin kilometre yapmıştır.Alınır mı dersen alınır bence çok kullanmıyorsan.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,605
18,393
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Ama bence acıma paraya git 2 çift al:)4 mevsim lastik ne yazlık gibidşr ne de kışlık gibidir.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ben fakir adamım en ucuz ne varsa onları kullanıyorum. 125 tl Petlas Pt535 aldım... Falken As200 al. Ben alacaktım vaktim olmadığından alamadım. Avrupada gecen sene çok iyi demişlerdi. Bu lastiği kullanan 4 adet i10cu var. Beğeniyorlar. Ucuzda..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam anlattığına göre şuan ki lastiklerinden kötü olma ihtimali yok. Alınır, kullanılır tabii ki. Yalnız kar falan yağdığında kaymaz, tutar gibi düşünme. Karlı havalarda aracını çıkarmazsan sorun olmaz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam anlattığına göre şuan ki lastiklerinden kötü olma ihtimali yok. Alınır, kullanılır tabii ki. Yalnız kar falan yağdığında kaymaz, tutar gibi düşünme. Karlı havalarda aracını çıkarmazsan sorun olmaz.
Belli düzeyde çekişi sağlasın o bana yeter. Tutuşuna göre 5km/h hıza kadar düşürürüm hızımı ihtiyaç halinde. Çekişten ötürü yolda kalmasam yeter. Karda çıkarma ihtiyacı olursa arabam var deyip kapıda kalmak istemem açıkçası. İstanbul'da en ağır kış koşullarında çektirebildim arabayı ama sonuçta ana yol tercihleri, ara sokaklarda düz yol tercihi vs.vs. ile.. Şartlar değişmese yine yaz lastiği alırdım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ben fakir adamım en ucuz ne varsa onları kullanıyorum. 125 tl Petlas Pt535 aldım... Falken As200 al. Ben alacaktım vaktim olmadığından alamadım. Avrupada gecen sene çok iyi demişlerdi. Bu lastiği kullanan 4 adet i10cu var. Beğeniyorlar. Ucuzda..
Falken'de de Petlas gibi uygun ebat göremedim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ama bence acıma paraya git 2 çift al:)4 mevsim lastik ne yazlık gibidşr ne de kışlık gibidir.
Kardeş, :)
....
Açıkçası lastikleri iki set almak da bütçemi aşar şu anda.

Goodyear Vector 4 seasons Golf'te var eski sahibi takmış.205/55/16 boyutlarında.Yazın yaz lastiği kışın kış lastiği gibi değil.İdare eder yani.Bi dezavantajı var yazın kışlıklarla geziyormuşsun gibi gözüküyorsun:)Islaktaki performansı fena değil tahliyesi filan iyi.Kuruda da eh işte.Kar gelse de denesek Kartepe'de:DBiz 12000 km dir kullanıyoruz önceki sahibi de 5-6 bin kilometre yapmıştır.Alınır mı dersen alınır bence çok kullanmıyorsan.
Benim arabaya baksalar hurdadan toplanmış arabayla geziyormuşum gibi gözüküyor zaten de, insanlar binip yolculuk edene kadar, ustalar lifte kaldırana kadar kondisyonuna inanmıyorlar. =) Kozmetik benim için sorun değil :)

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Belli düzeyde çekişi sağlasın o bana yeter. Tutuşuna göre 5km/h hıza kadar düşürürüm hızımı ihtiyaç halinde. Çekişten ötürü yolda kalmasam yeter. Karda çıkarma ihtiyacı olursa arabam var deyip kapıda kalmak istemem açıkçası. İstanbul'da en ağır kış koşullarında çektirebildim arabayı ama sonuçta ana yol tercihleri, ara sokaklarda düz yol tercihi vs.vs. ile.. Şartlar değişmese yine yaz lastiği alırdım.
Vallahi hocam ben kış lastiği olmayan araçların kar yağdığı zaman trafiğe çıkmaması taraftarıyım hem kendi can ve mal güvenliği hem de karşıdaki insanların can ve mal güvenliği için. Ben en iyi kış lastiği takıp trafiğe çıksam da karşımdaki kış lastiği takmamış oluyor ve karda kaya kaya gelip vuruyor. Bazen sırf bu sebeple kış lastiğim olsa da kar yağınca eriyene kadar aracı yerinden oynatamıyorum. Karsız havalar dışında bir sıkıntı sen de yaşamazsın. Ama kar yağınca dikkatli olmak gerek.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Vallahi hocam ben kış lastiği olmayan araçların kar yağdığı zaman trafiğe çıkmaması taraftarıyım hem kendi can ve mal güvenliği hem de karşıdaki insanların can ve mal güvenliği için. Ben en iyi kış lastiği takıp trafiğe çıksam da karşımdaki kış lastiği takmamış oluyor ve karda kaya kaya gelip vuruyor. Bazen sırf bu sebeple kış lastiğim olsa da kar yağınca eriyene kadar aracı yerinden oynatamıyorum. Karsız havalar dışında bir sıkıntı sen de yaşamazsın. Ama kar yağınca dikkatli olmak gerek.
Heh tam olarak ben de bu noktaya parmak basıyorum. Karlı havalarda arabanın kaya kaya gitmeyeceği, ana haber vtr'larındaki görüntülere malzeme olmayacağım yolları tercih edebiliyordum bu kışa kadar. Şimdi o şansım kalmadı. O yüzden yaz lastiğinden kaçıyorum. Yazın limitleri düşüyorsa ona göre giderim yine. Ama kışın belli bir seviyede beni kurtarabilmeli.
Burası Ankara gibi sert değil, İzmir gibi rahat da değil, İstanbul'a yakın ama alternatif yolları o kadar fazla değil. Yolları gün ortasında tamamen kullanılabilir olan, ama sabah ve gece saatlerinde sakat olan, kış mevsimini tam sınırda yaşayan bir bölgedeyim artık. Kayarken kapıyı açıp yere kazma saplayarak duracak halim de yok :D Ama 4 mevsim de beni kurtarır gibime geliyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Heh tam olarak ben de bu noktaya parmak basıyorum. Karlı havalarda arabanın kaya kaya gitmeyeceği, ana haber vtr'larındaki görüntülere malzeme olmayacağım yolları tercih edebiliyordum bu kışa kadar. Şimdi o şansım kalmadı. O yüzden yaz lastiğinden kaçıyorum. Yazın limitleri düşüyorsa ona göre giderim yine. Ama kışın belli bir seviyede beni kurtarabilmeli.
Burası Ankara gibi sert değil, İzmir gibi rahat da değil, İstanbul'a yakın ama alternatif yolları o kadar fazla değil. Yolları gün ortasında tamamen kullanılabilir olan, ama sabah ve gece saatlerinde sakat olan, kış mevsimini tam sınırda yaşayan bir bölgedeyim artık. Kayarken kapıyı açıp yere kazma saplayarak duracak halim de yok :D Ama 4 mevsim de beni kurtarır gibime geliyor.
Küçük şartlarda mutlaka kurtarır, ağır bir kar kütlesi yoksa yokuş veya iniş yoksa düz yolda en azından yeterince idare eder ama huzursuz da eder. En azından herhangi bir yaz lastiğinden biraz daha iyi olacağı aşikar. Zaten kışlık-yazlık diye ayrı ayrı alma imkanın da olmadığı için iyisinden bir 4 mevsim alıp dikkatli sürmek yeterli olacaktır :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kartepe'de değilsen kurtarır seni 4 mevsim.Zaten kışın arada bir kar yağıyor Kocaeli'ne.
Kartepe'nin yarısına kadar yaz lastiğiyle çıktım geçen yıl =) Diğer olası yollar İstanbul Başıbüyük, E-5 üstü Pendik, Gebze OSB&Teknopark, Kocaeli Üni. Umuttepe yolu, Kuruçeşme üstü TOKİ Akpınar civarı ve tabii ki evimin kapısında Maşukiye :)

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
abi ben istanbul kayışdağında oturuyorum burada kar 3-4 gün olur ama buzlanma çok fazla olur ben crossclimate kullanıyorum aşırı memnunum suan konforu sesi yakıta etki durumu ıslakta kuruda tutuşu felan çok iyi 14' e geçeyim dersen büyük rahatlık olur senin için

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
abi ben istanbul kayışdağında oturuyorum burada kar 3-4 gün olur ama buzlanma çok fazla olur ben crossclimate kullanıyorum aşırı memnunum suan konforu sesi yakıta etki durumu ıslakta kuruda tutuşu felan çok iyi 14' e geçeyim dersen büyük rahatlık olur senin için
Ben de 3yıl Aydınevler'deydim =). Benim de CrossClimate'a niyetim vardı. Çünkü Nissan QQ'da uzun süre kullandım ve beğendim. Ama dediğim gibi ebatı yoktu. Açıkçası 14'e geçmeyi düşünmüyorum. Çünkü halihazırda arabam bana zaten çok sert geliyor. Yollarda yaşadığım talihsizlikler nedeniyle de iyi ki zamanında jant alırken 14'e geçmemişim dedim. Bu yıl bölünmüş yolda 10'luk gaz betonun ön tekerleğimde parçalandığı bile oldu. Araba şaha kalkıp geri oturdu, lastikler ve ön takım sağlam kalabildi. Ama en son dün girdiğim bir çukurda 70 yanaklı lastiğimde baloncuk çıktı. :( Kesinlikle 13" lastikle kalırım ben.

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
çok geçmiş olsun abi ikimizinde arabalar nerdeyse aynı bir sorun olabiir aracında abi corsa cok sert bir arac değil benim bildiğim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım