Dört Mevsim Lastikleri

Hangi dört mevsim lastiği?

• Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Kullanılan: 8 44.4%
  • Nokian Weatherproof

Kullanılan: 10 55.6%

• Kullanılan toplam oy
    18
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
bende goodyear egp yaz lastiği almayı düşünüyor idim ancak özel araçlarda zorunlu yasası çıkınca 4 mevsimi düşünmeye başladım mecburen :S
hangi ilde kullanıp kullanılmayacağını valilik kararı ile berlirlenecekmiş. ticarilere yaşadığım şehirde kıs lastiği zorunluluğu vardı umarım özele gelmez :D
artvinde kışın toplasan 7 derece altına 15 gün ancak iner oda gece saatlerinde.
bu arada goodyear 4seasons gen-2 den aynısından 2 tane var. birisinin fiyatı 428 yazıyor diğerine 650. 650 olanın yakıt verimililiği sertifikası E diğeri C
neden öyle çözemedim

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,433
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
bende goodyear egp yaz lastiği almayı düşünüyor idim ancak özel araçlarda zorunlu yasası çıkınca 4 mevsimi düşünmeye başladım mecburen :S
hangi ilde kullanıp kullanılmayacağını valilik kararı ile berlirlenecekmiş. ticarilere yaşadığım şehirde kıs lastiği zorunluluğu vardı umarım özele gelmez :D
artvinde kışın toplasan 7 derece altına 15 gün ancak iner oda gece saatlerinde.
bu arada goodyear 4seasons gen-2 den aynısından 2 tane var. birisinin fiyatı 428 yazıyor diğerine 650. 650 olanın yakıt verimililiği sertifikası E diğeri C
neden öyle çözemedim
Hocam sitesine bu akşam baktım, Gen ve Gen2 diye iki model var. Öyle bir farklılık olabilir. Eğer sizin aracınızın ebatında dediğiniz gibiyse üretim tarihleri değişiktir belki.
Yalnız almaya niyetiniz varsa bugünlerde alın, havalar soğumaya başlayınca aniden ciddi zamlar geliyor ve lastik temininde zorluklar yaşanıyor. Bu konu aklınızda bulunsun. Ben aralık ayında almak istediğimde Nokian bulamamıştım, Goodyear'ı da başka şehirden almıştım.

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
Hocam sitesine bu akşam baktım, Gen ve Gen2 diye iki model var. Öyle bir farklılık olabilir. Eğer sizin aracınızın ebatında dediğiniz gibiyse üretim tarihleri değişiktir belki.
Yalnız almaya niyetiniz varsa bugünlerde alın, havalar soğumaya başlayınca aniden ciddi zamlar geliyor ve lastik temininde zorluklar yaşanıyor. Bu konu aklınızda bulunsun. Ben aralık ayında almak istediğimde Nokian bulamamıştım, Goodyear'ı da başka şehirden almıştım.
4 mevsim lastiği almaya karar verince zaten bu başlıkta yazılanları baştan sona okudum 1 senede ne kadar artmış fiyatlar öyle anlamadım :D
beklemeyi düşünüyorum mecburen çünkü alırsam da boşa 4 mevsim almak istemiyorum. senede 10 gün 7 derece altı bi yer umarım zorunlu olmaz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,433
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
4 mevsim lastiği almaya karar verince zaten bu başlıkta yazılanları baştan sona okudum 1 senede ne kadar artmış fiyatlar öyle anlamadım :D
beklemeyi düşünüyorum mecburen çünkü alırsam da boşa 4 mevsim almak istemiyorum. senede 10 gün 7 derece altı bi yer umarım zorunlu olmaz.
Hocam eğer neredeyse hiç kar düşmeyen bir yerdeyseniz benim tavsiyem Michelin CrossClimate olur. Ben Goodyear aldım, çok da memnunum ama fren mesafesi bakımından bir tık daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum, yaz lastikleri kadar iyi değil frenajda. Yağmurda ve karda ise benim diyen kış lastiği kadar iyi, kış koşullarını dağa çıkarak fazlasıyla denedim.
CrossClimate kullandığımda ise bana kış lastiği gibi hissettiren hiçbir yönü olmamıştı. Bayağı yaz lastiği, kış lastiği olması tamamen bonus özellik. :)
Nokian Waterproof ve Goodyear Vector4seasons modelleri, kışlık yetenekleri daha güçlü modeller. Michelin CrossClimate ise yaz yetenekleri açısından daha iyi. Kışı hafif geçiren bölgelerde CrossClimate'ı tavsiye ederim.

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
@berkertekin michelinler de erken patlıyor diye çok söylenti vardı ön yargı ile bakıyordum ama dediğini dikkate alacam.
bu lastik işi de herhalde araç firmaların yayınladığı yakıt tüketimi gibi değişken birşey. nokian indekslerini incelesen yaz şartlarında da on numara duruyor :)

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,433
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@berkertekin michelinler de erken patlıyor diye çok söylenti vardı ön yargı ile bakıyordum ama dediğini dikkate alacam.
bu lastik işi de herhalde araç firmaların yayınladığı yakıt tüketimi gibi değişken birşey. nokian indekslerini incelesen yaz şartlarında da on numara duruyor :)
Primacy'ler EnergySaver'lar gerçekten öyle. Kullandığım arabada CrossClimate ilk 5000 km'yi devirmiş miydi bilmiyorum :) @emreozukan sanırım yeterince zaman geçirdi, o daha sağlıklı yorum yapar.

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
arkadaşlar birde yaz lastiği sertifikalı kış lastiği
kış lastiği sertifikalı yaz lastiği olayı varmış
bunu nasıl ayırt edecez. sizin yorumlarınıza göre kış lastiği sertifikalı yaz lastiği oluyor crossclimate. ama nasıl anlayabileceğim konusunda tfikrim yok

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,433
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
arkadaşlar birde yaz lastiği sertifikalı kış lastiği
kış lastiği sertifikalı yaz lastiği olayı varmış
bunu nasıl ayırt edecez. sizin yorumlarınıza göre kış lastiği sertifikalı yaz lastiği oluyor crossclimate. ama nasıl anlayabileceğim konusunda tfikrim yok
Birazcık pazarlama amaçlı kelime oyunları :) Fazla kafanızı karıştırmanıza gerek yok. Benim bildiğim kadarıyla "yaz lastiği sertifikası" diye bir şey zaten yok. Kış lastiği sertifikası dedikleri şey de Avrupa Birliği'nin getirdiği standartlardan biri olan 3PMSF işareti ve M+S ibareleri. Açılımları: "three-peak-mountain with snowflake" ve "mud+snow" Kaynak
upload_2017-9-13_21-15-18.png

Nasıl anlarsınız kısmına tekrar gelirsek, lastik hamurlarına aşinalığınız varsa elinizle bile anlamanız mümkün olur. Kış lastiği gibi yumuşak oluyorlar genelde. Bir de kış lastikleri kadar yoğun olmasa da lastik dişlerinin dışında kılcal kanalları oluyor.

4 mevsim lastiği işi biraz tüketiciyi geren, insanların fazla bilgisinin olmadığı, buna rağmen hakkında muazzam bilgi kirliliği olan, bu yüzden riskli bir konu. Alıp kullanmaya başlayana kadar ben de çok karın ağrısı çektim açıkçası. O yüzden kafa karışıklığınızı çok iyi anlıyorum. Deneyimlerime göre şunu söyleyebilirim: Maliyetinden kaçınmayıp kalitelisini alırsanız 4 mevsim lastikleri gerçekten başarısız değiller. :) Özellikle benim gibi eski yaz lastiğiniz vasatsa, 4 mevsim lastiğinin yaz performansı da yeterince tatmin ediyor.

Son düzenleme:

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
@bt
Birazcık pazarlama amaçlı kelime oyunları :) Fazla kafanızı karıştırmanıza gerek yok. Benim bildiğim kadarıyla "yaz lastiği sertifikası" diye bir şey zaten yok. Kış lastiği sertifikası dedikleri şey de Avrupa Birliği'nin getirdiği standartlardan biri olan 3PMSF işareti ve M+S ibareleri. Açılımları: "three-peak-mountain with snowflake" ve "mud+snow" Kaynak
Ekli dosyayı görüntüle 9229
Nasıl anlarsınız kısmına tekrar gelirsek, lastik hamurlarına aşinalığınız varsa elinizle bile anlamanız mümkün olur. Kış lastiği gibi yumuşak oluyorlar genelde. Bir de kış lastikleri kadar yoğun olmasa da lastik dişlerinin dışında kılcal kanalları oluyor.

4 mevsim lastiği işi biraz tüketiciyi geren, insanların fazla bilgisinin olmadığı, buna rağmen hakkında muazzam bilgi kirliliği olan, bu yüzden riskli bir konu. Alıp kullanmaya başlayana kadar ben de çok karın ağrısı çektim açıkçası. O yüzden kafa karışıklığınızı çok iyi anlıyorum. Deneyimlerime göre şunu söyleyebilirim: Maliyetinden kaçınmayıp kalitelisini alırsanız 4 mevsim lastikleri gerçekten başarısız değiller. :) Özellikle benim gibi eski yaz lastiğiniz vasatsa, 4 mevsim lastiğinin yaz performansı da yeterince tatmin ediyor.
hocam eyvallah. bilgi kirliliği aşırı. hatta lastik almak için internet sitelerinde dolaşırken bile abondone oluyor insan. aynı lastiğin farklı farklı görüntüleri var. bir internet sitesinde goodyearın 4 seasons gen1 lastiğine gen 2 sertifikası yapıştırmış öyle satmaya çalışıyorlar. bu sebeple netten alırkende diyorum başka lastik koymasınlar :D
o işaret olmassa lastikte şimdi kış lastiği cezasıda yeriz :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,433
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@bt

hocam eyvallah. bilgi kirliliği aşırı. hatta lastik almak için internet sitelerinde dolaşırken bile abondone oluyor insan. aynı lastiğin farklı farklı görüntüleri var. bir internet sitesinde goodyearın 4 seasons gen1 lastiğine gen 2 sertifikası yapıştırmış öyle satmaya çalışıyorlar. bu sebeple netten alırkende diyorum başka lastik koymasınlar :D
o işaret olmassa lastikte şimdi kış lastiği cezasıda yeriz :D
Hocam bak aklında bulunsun: Gen1 ile Gen2 arasındaki temel fark şu; Gen1'de ortada çift kanal var, Gen2 de tek kanal var. En somut fark o.
Lastik denetimlerinde dediğiniz gibi muhtemelen 3PMSF işaretine bakacaklardır.

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
öğrendiğim çok iyi oldu. sen söylemesen tersini düşünürdüm herhalde :) eyvallah

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
evet şehiriçi çok fazla soğuğun yaşanmadığı günlük kullanımlarda crossclimate.
zaten otopark testinde de erciyese çıkarken direk michelin kış lastiğine geçmişlerdi. ben biraz daha kışa yatkın olan nokian weatherproof tercih ettim. daha ulaşmadı bana bekliyorum :)

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
arkadaşlar lastik geldi. halk arasında mıcırlı yol diye tabir edilen yolda kullanımım oluyor. er300 den bunlara geçince direk sessizliğe bürünüyor insan. şuanlık yorum onu yapaliyorum sadece. gerçi burda baya iyi yorumlar yapıldı zaten kendini ispat etmiş lastik.
hiçbişey olmasa eu standarları oalrak dünya kadar fark var ztn. er300 71 db bunlar 69.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
arkadaşlar lastik geldi. halk arasında mıcırlı yol diye tabir edilen yolda kullanımım oluyor. er300 den bunlara geçince direk sessizliğe bürünüyor insan. şuanlık yorum onu yapaliyorum sadece. gerçi burda baya iyi yorumlar yapıldı zaten kendini ispat etmiş lastik.
hiçbişey olmasa eu standarları oalrak dünya kadar fark var ztn. er300 71 db bunlar 69.

Hayırlı olsun,
Yeni lastik ne olursa olsun en güzel lastiktir o ilk km ler de :)
İyi günlerde kullanın, tutuşunuz bol, freniniz sıkı olsun ;)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,433
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam hayırlı olsun tekrar. 2000km, 5000km filan yapın, böyle ara ara yorumlarınızı almak isterim. Ben 4mevsim lastiği almadan önce CrossClimate dışında hiç kullanıcı yorumu bulamamıştım. Bu yıl forumda Goodyear hakkında izlenimler oldu, sayenizde insanlar Nokian seçeneğini de öğrensin. :)

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
teşekkür ederim. sağolun. yorumları paylaşacam. 2.si karlı bir zamanda arabayı alıp deneme video çekmeyi düşünüyorum. ilk burdan paylaşacam nasip olursa..

ulas79

Profesör
8 Eyl 2016
433
724
1,695
45
Aydın /Kuşadası
eğer 4 mevsim lastiği istiyorsanız continentalin yeni çıkan ve 3pmsf m+s işareti olan suvlar için geliştirdiği lastiği allseasoncontac ı tavsiye ederim,her bayii de bulamazsınız hatta kataloklarda bile yok çok yeni bir lastik.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,433
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
eğer 4 mevsim lastiği istiyorsanız continentalin yeni çıkan ve 3pmsf m+s işareti olan suvlar için geliştirdiği lastiği allseasoncontac ı tavsiye ederim,her bayii de bulamazsınız hatta kataloklarda bile yok çok yeni bir lastik.
İlk kez duyuyorum. Aklımın bir köşesinde bulunduracağım. =)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım