En iyi kış lastiği markası hangisi ? Passat için kış lastiği tavsiyesi

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Kışın genelde sakin sürüş tarzı benimsiyorsanız şu an ben aldığım Sava marka olanları öneririm Eskimo S3+ modelini. En azından kullandığım uzun yollar yapıp deneyimlediğim bir model kendisi. (205 55 R16) , 4 mevsim aramıyorsanız crossclimate ve vector4seasonu eleyelim , dunlop çok ağır koşullar için tasarlanmıştı güzel kar yarıyordu ki ben tamponuma gelen karı yarabiliyordum onunla hızlanmaya gerek olmadan , Alpin serisi aslına bakarsanız çokta iyi değil belki Sava ve V4S ondan daha başarılıydı karda giderken hatta crossclimate bile :) Siz kullanım amacınızı söylesin bütçenizi ve ebadınızı belirtin ona göre yorum yapalım daha sağlıklı olur :)

Bu ifade bana biraz abartılı geldi.

@Sonersoner ADAC 2020 testlerine göre sıralama (ilk üçleri yazacağım, detay istiyorsanız adac.de'den ulaşabilirsiniz)

205/55/r16 için:
1- Bridgestone Blizzak LM005
2- Michelin Alpin 6
3- Dunlop Wintersport 5

235/55/r17 için:
1- Michelin Alpin 6
2- ESA+TECAR Supergrip Pro
3- GoodYear Ultragrip Performance +

Son düzenleme:
  • Haha
Tepkiler: S.Asil

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,728
3
9,665
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bu ifade bana biraz abartılı geldi.

@Sonersoner ADAC 2020 testlerine göre sıralama (ilk üçleri yazacağım, detay istiyorsanız adac.de'den ulaşabilirsiniz)

205/55/r16 için:
2- Michelin Alpin 6
3- Dunlop Wintersport 5

235/55/r17 için:
1- Michelin Alpin 6
2- ESA+TECAR Supergrip Pro
3- GoodYear Ultragrip Performance +

Ciddiyim ama alpin ile ben her yerde kaya kaya gidiyordum :D yada tepkiyi iyi hissettiriyordu sen seç :D bunu a4 ve 5 için net kullanırım ya 205 55 16 ebadı için

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,728
3
9,665
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Eee 2011'den beri aynı Alpin demiştin geçen konuda, normal değil mi? :)

Yok abi ben eskittim bir takım a4 25k km dayanıyor , arkadaşımın arabası dobloda vector4season eskittik bence çok fazla sürüyorum bizzat o aracı , 225 55 R17 alpin a6 kullanan audi yolda çoook fazla geziyordu mesela buda alpine duyduğum gıcıklıklardan biri gemi gibi audi geziyordu karda :D

Elimdeki a4 ler depoya koyduklarımdı savalar gelince onları söktüm zaten :) benim kötü huyum stepne lastiklerle aynı ebatsa 5 adet alırım fazla kalanlar araçlar satıldıktan sonra depoya gidiyor :D

Edit takım eksittiğim alpinlerin gözde aracı ; https://otopark.com/forum/threads/alfa-romeo-156-sw-mk2-ss-ruezgar.436/ bu araçla bir takım alpin a4 eriyip gitti :)

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
205/55/r16 için:
2- Michelin Alpin 6
3- Dunlop Wintersport 5
Bu teste ben de bakmıştım. Adac maalesef bu testte bildiğiniz sıvamış. Onca yıldır test takip ederim ama bu derece saçma sapan puanlama yapılan bir testi ilk kez görüyorum. Testin detaylı puanlamalarına bakan olursa görecektir. En basit örneği; Bir kış lastiğinin en önemli iki asli vazifesi karlı zemin ve ıslak yol performansıdır. O değerlerle Falken nasıl oluyor da TS 860'ın üzerinde yer alıyor hayret. Islak zeminde ikisi de iyi notunu almış. Ama Conti'nin 1.8'lik puanı çok iyi derecesine yakınken, Falken'nin 2.3'lük puanı tatmin edici derecesine yakın. Yani ikisi ' iyi ' sınırları içinde kalmasına rağmen arada fark var. Üstelik kar üzerinde Conti iyi notunu alırken Falken tatmin edicide kalmış. Zaten test sonucunun %50'sini ıslak ve karlı zemin performansı belirlerken Falken'in TS 860'ın o puanlarla üzerinde olması şaka gibi. 17 jantta ki test sonucunu incelemedim. Ama Adac'ın şu saçma sapan puanlamasından sonra yapacağı diğer testlerin hepsine bir acaba ile bakacağım kesin.

Sonersoner

Soner
Senkromeççi
6 Ocak 2021
14
2
70
43
Tuzla
Marka
Volkswagen
Bu teste ben de bakmıştım. Adac maalesef bu testte bildiğiniz sıvamış. Onca yıldır test takip ederim ama bu derece saçma sapan puanlama yapılan bir testi ilk kez görüyorum. Testin detaylı puanlamalarına bakan olursa görecektir. En basit örneği; Bir kış lastiğinin en önemli iki asli vazifesi karlı zemin ve ıslak yol performansıdır. O değerlerle Falken nasıl oluyor da TS 860'ın üzerinde yer alıyor hayret. Islak zeminde ikisi de iyi notunu almış. Ama Conti'nin 1.8'lik puanı çok iyi derecesine yakınken, Falken'nin 2.3'lük puanı tatmin edici derecesine yakın. Yani ikisi ' iyi ' sınırları içinde kalmasına rağmen arada fark var. Üstelik kar üzerinde Conti iyi notunu alırken Falken tatmin edicide kalmış. Zaten test sonucunun %50'sini ıslak ve karlı zemin performansı belirlerken Falken'in TS 860'ın o puanlarla üzerinde olması şaka gibi. 17 jantta ki test sonucunu incelemedim. Ama Adac'ın şu saçma sapan puanlamasından sonra yapacağı diğer testlerin hepsine bir acaba ile bakacağım kesin.
Bu yorum continental ts860 alma düşüncemi perçinledi tesekkur ederim

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bridgestone Blizzak mı continental ts860 mı
Bu yorum continental ts860 alma düşüncemi perçinledi tesekkur ederim
16 ebatta LM005 ile TS 860 arasında kalındığında LM005 biraz daha iyi bir lastik. Zaten onun rakibi de Conti TS 870 ama bu lastik henüz piyasaya sürülmedi.

Sizin ebadınızda ise görebildiğim kadarıyla Goodyear Ultragrip Performance+ ve TS 860 daha iyi gözüküyor. Hangisinin fiyatı daha uygunsa onu alabilirsiniz. Bunun haricinde bu ikisini değil LM005'i de alsanız üzülmezsiniz. Bunlar piyasanın üst seviye modelleri. Aralarındaki farklar ancak ekstrem sürüşler yaptığımızda ortaya çıkar ki o noktaları çoğumuz görmüyoruz.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

O kadar detaylı incelemedim. Falken konuya dahil değildi zaten.
Özel ilgi alanım değil, her lastiği incik cincik araştırmıyorum da Michelin Alpin serisi bu kadar yerilip, Petlas önerilmesi garip geldi.

Continental'in lastiği tabii ki iyi bir lastik. Ama Alpin olsun, Blizzak olsun bir çok farklı kuruluşta Conti'ye benzer sonuçlar veren lastikler (ebata göre değişiyor, bir o önde bir diğeri vs.). Ek olarak GoodYear'ı da koyabiliriz. Alpin üstünden gittim diye marka fanatiği zannedilmeyeyim (şayet iki mesajdan zanneden olduysa diye zorunlu uyarı, konu böyle şekillendi); Blizzak, Alpin'den önceki tercihim olurdu.

Eskisi kadar düşük fiyatlı olmasa da Nokian'da üsttekilere göre uygun fiyatıyla öne çıkıyordu, o da iyi bir tercih olabilir.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,728
3
9,665
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
@Cenk Abi sputnik bana kızdı alpin kötülüyom diye :( üzüldüm :D neyse şaka kalsın burada :D

@sputnik benim şahsi görüş ve kullanım bilgilerim bu yönde üzgünüm ama benden geçer not almadılar belki alpin6 daha iyidir bilmiyorum deneyimlemedim , sava konusunda ise @Cenk abi dedi ki madem memnunsun 2 adet al geç bende memnun olduğu nerelerden geçtiğimi ve ne şartlarda kullandığımı göze alarak sava alıp geçtim :D

@sputnik birde adet başı 500 tl fiyat verilmiş daha iyi öneri var mı lütfen elini vicdanına koy sen söyle :)

Son düzenleme:
Tepkiler: Cenk ve sputnik

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@Cenk Abi sputnik bana kızdı alpin kötülüyom diye :( üzüldüm :D neyse şaka kalsın burada :D

@sputnik benim şahsi görüş ve kullanım bilgilerim bu yönde üzgünüm ama benden geçer not almadılar belki alpin6 daha iyidir bilmiyorum deneyimlemedim , sava konusunda ise @Cenk abi dedi ki madem memnunsun 2 adet al geç bende memnun olduğu nerelerden geçtiğimi ve ne şartlarda kullandığımı göze alarak sava alıp geçtim :D

Yok estağfurullah neden kızayım. Ama Petlaslarla havalar biraz ısınınca millet yolda yüzüyor. Eee iklimlerin hâli malum, bugüne kadar İstanbul'da kış havası görememiştik, 2 gün önce 19 dereceydi.

Sava kullananlar memnun gördüğüm kadarıyla.

• Haha

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
O kadar detaylı incelemedim. Falken konuya dahil değildi zaten.
Özel ilgi alanım değil, her lastiği incik cincik araştırmıyorum da Michelin Alpin serisi bu kadar yerilip, Petlas önerilmesi garip geldi.

Continental'in lastiği tabii ki iyi bir lastik. Ama Alpin olsun, Blizzak olsun bir çok farklı kuruluşta Conti'ye benzer sonuçlar veren lastikler (ebata göre değişiyor, bir o önde bir diğeri vs.). Ek olarak GooyYear'ı da koyabiliriz. Alpin üstünden gittim diye marka fanatiği zannedilmeyeyim; Blizzak, Alpin'den önceki tercihim olurdu.

Eskisi kadar düşük fiyatlı olmasa da Nokian'da üsttekilere göre uygun fiyatıyla öne çıkıyordu, o da iyi bir tercih olabilir.
Yok estagfurullah. Adac testlerini attığınız için o testlerde 16 janta dair yapılan testin aşırı saçma sonuçlar içerdiğini söylemeye çalıştım ki direkt Adac testlerini referans alarak lastik tercih etmemek lazım diye belirtmek istediğimden o şekilde yazdım.

Alpin ile Petlas'ı kıyaslayabileceğim tek ortam; kar üzerindeki performansları olur sanırım. O noktada Petlas'ın Alpin'den geri kalmayacağını, hatta geçebileceğini bile düşünüyorum. Zira Petlas ile Ocak ayında otomobil ile tırmanmadığım dağlık yol kalmamıştı. Kar üzerinde hayretler içinde bırakıyor. Ama geriye kalan tüm özellikleri vasatın da altında. O sebeple aynı kondisyonda olmaları şartıyla genel toplamda Alpin'i hiç kullanmamış olsam da daha önde görürüm.

Bu bahsettiğimiz lastikler üst seviye modeller. O yüzden aralarındaki farkı bizlerin yol üzerinde anlaması güç. Mesela TS 860'ın en bariz zayıflığı kuru zemin performansıdır. @alfhonso bilecektir Ereğli yollarını. Boş olduğunu gördüğümde geçenlerde 12 derece sıcaklıkta TS 860 ile yapıtğım 150-160 kmh hızlarda ve viraj girişlerinde bile asla sapıtmadı kuru zeminde. Ama testlere bakıldığında kuru zemini zayıf olarak gösteriliyor. Anlatmak istediğim; bizim bu üst seviye modellerin zayıf olduğu alanları yol üzerinde deneyimleyebilmemiz zor. Çoğu zaman kendi sürüş limitlerimizin çok üzerindeyken zayıflıklarını gösteriyorlar. O sebeple Goodyear, Conti, Blizzak v.s hangisi olursa olsun kullanımı sırasında memnun edecektir.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,728
3
9,665
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
@sputnik o kısmı atladın o yüzden yazdım :) adet başı bütçe 500 tl :D

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@sputnik o kısmı atladın o yüzden yazdım :) adet başı bütçe 500 tl :D

Bu yıl lastik almadım, güncel fiyatları bilmiyorum, ondan onun hakkında yazamadım.

Kolay gelsin umarım aklınıza yatan lastiği bulursunuz (konu sahibi ilk mesajından itibaren Conti alacağının sinyalini veriyor gibi ama:)), iyi geceler.

Ben gidiyorum
d05eed1eb43f6d43c36602eb6b34e96c.png

• Haha

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yahu biz o kadar konuştuk ettik. Başlık sahibinin kafasını da karman çorman ettik. Başlık sahibi Conti falan dedi ama ne Conti'nin ne resmi sitesinde ne de internette 215 55 17 ebadında TS 860 satışı yok ki ? Bayiye gidip sorduğunda ne cevap alır bilemem ama Conti bu ebat için TS 850 P getiriyor.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,728
3
9,665
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Yahu biz o kadar konuştuk ettik. Başlık sahibinin kafasını da karman çorman ettik. Başlık sahibi Conti falan dedi ama ne Conti'nin ne resmi sitesinde ne de internette 215 55 17 ebadında TS 860 satışı yok ki ? Bayiye gidip sorduğunda ne cevap alır bilemem ama Conti bu ebat için TS 850 P getiriyor.
Kaldı ki abi 500 TL adet başına continental mümkün değil o ebatta :)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,280
3,907
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Merhaba malum kışa girdik lastik markası seçiminde zorlaniyorum, her marka kendince guzel.
Continental ts860 en iyisi gibi bir düşünce oluştu fakat yanılmak istemiyorum kullanan var mi?
Aracım VW Passat.
Açıkçası ts860, alpin 5/6, goodyear ultragrip serisi muhtemelen bir çoğu size yeterli gelecektir. Ama burada belirtmiş olduğunuz şey sadece yanlamama isteği (Ki kolay kolay yanlamazsınız klasik bir vag gibi kafadan kayabilir. O da özellikle kış şartlarında arabanın limitini zorlamazsanız kolay kolay olacağını zannetmiyorum.) Bütçe de belirtirseniz ona göre yardımcı olmak isterim.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım