KAPALI Honda Civic 2007 Erken ABS Sorunu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Arkadaşlar Merhaba..
2007 model Civic sahibiyim aracımda erken ABS'ye girme sorunu yaşıyorum.
Mesela;
- 20'yle giderken hafif bir tümsek, tırtıklı bozuk yolda hafif bir frene dokunduğunda ABS devreye giriyor.
- 20-30 KM hızla giderken önünüze birinin atladığını düşünün ani frende ABS'nin devreye girmemesi gerekirken (diğer arabalardan edindiğim tecrübeden ötürü bunu diyorum) ABS devreye giriyor ve araç kızaklıyor.
- Yolda 100-120 arası seyir halindeyken ani hız düşürmelerde mesela 100KM>70Km'e hıza düşüşlerde ABS devreye giriyor.

Velhasılkelam çözüm için yaptıklarımsa iki fren ustasına gittim "her şeyden yapar, uğraşma" dedi. Ankara'da bir servise gittim "disk ve balatadan dedi

10.000 Bakımımda gelmişti bakımları yaptırırken ön disk ve balataları değiştirdim. Balatalar Nissin, Diskler Brembo taktırdım.

Sonuçsa, yine aynı değişen hiçbir şey olmadı.

Yani bu bir sorun mu evet, ha kullanımda seni ürkütüyor mu hayır ama daha temkinli kullanmanızı gerektiriyor.

Çözüm önerileriyse sanayideki çalışanların
- Abs beyni değişecek
- Abs sensörleri değişecek
- Abs okuyucuları temizlenecek
- Lastikleri değiştirin ( Mayısta Nokian Line2017 5. ay tarihli alındı, jantlar orjinal)
vs..
1f642.png
:)
Yer: Ankara
1f642.png
:)

Bugün sabahsa ABS ustasına gittim ve test etti aracı sürüş halinde test sonuçlarını aşağıda ekledim ve dediği şudur ki "Senin lastiklerin bu araç için uygun yumuşaklıkta değil o yüzden erken ABS'ye giriyor. Daha uygun yumuşak lastiklerle değiştir."
Aracımda da söylediğim gibi Nokian Line 205-55-16 91v lastiklerim var.
Sizin lastik öneriniz ne olurdu?
V32Jlr.jpg

Bu ABS sorununu en net anlatan video aşağıda
1f642.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Doğru doğru o kısmı atlamışız. 05 hafta oluyor orada yani şubat ayının ilk haftası üretimli. Ama çok da önemli değil. Neticede lastik mayıs ayı gibi takıldıysa 3-4 aylık süreçte yinede sıkıntı çıkarmaması lazımdı.

Belki de bir başka araçta sorun çıakrtmayacak ve mükemmel performans verecek ama bende öyle olmadı yani civiclerde

Bir de dün akşam şöyle bir şey oldu.
Ankara'yı bilen bilir Beştepe'de Alparslan Türkeş Bulvarı'nda bir deneme yaptım lastik basınçlarını 32psi yaptıktan sonra. O yolun asfaltı siyah asfalttır ve temizdir fazlasıyla ve frene asılınca erken abs sorunu yaşamadım ama mahalle arasındaki beyaz asfalt mı deyim artık o asfaltta erken abs sorununu yaşadım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Belki de bir başka araçta sorun çıakrtmayacak ve mükemmel performans verecek ama bende öyle olmadı yani civiclerde

Bir de dün akşam şöyle bir şey oldu.
Ankara'yı bilen bilir Beştepe'de Alparslan Türkeş Bulvarı'nda bir deneme yaptım lastik basınçlarını 32psi yaptıktan sonra. O yolun asfaltı siyah asfalttır ve temizdir fazlasıyla ve frene asılınca erken abs sorunu yaşamadım ama mahalle arasındaki beyaz asfalt mı deyim artık o asfaltta erken abs sorununu yaşadım.
Bizim yollarımızın asfalt kalitesi pek iyi değil. Yeni dökülmüş olsa bile çoğu yolda kaliteli asfalt yok. Dolayısıyla ortaya karışık diyebileceğimiz kalitedeki asfaltlar üzerinde ilerliyoruz. Lastikler tek tip şekilde standart tepki vermiyor haliyle frenleme esnasında. Tabii aracınızın abs sisteminde bir sıkıntı ya da yapısal bir hassaslık olması da muhtemel. Bunu ancak aracı deneyen, tecrübe eden başka kişilerden öğrenebiliriz. Şu aşamada frenleme konusunda sıkıntı kesin şu sebepten kaynaklıdır diyemiyoruz. Lastik konusu kuvvetli ihtimal gibi gözüküyor. O sebeple bunu anlamak için lastikleri değiştirip denemek gerek. Frenleme çok önemlidir, hayati önem taşıyor hem sizin için hem karşınızdaki sürücülerin güvenliği için.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Bizim octaviada da bazen abs çok çok erken devreye giriyor, dediğiniz gibi bozuk yollarda ufacık ayağımı frene attığımda abs devreye giriyor ve ayağımı sert bir şekilde tekmeliyor ama durmamı hiç etkilemedi şu ana kadar Allaha şükür, sizinkinde ayrı bir abestlik var, attığınız videodaki araba sizin araba sanırsam, orada abs nin devreye girmesi abest cidden, diskler balatalar yeniyse geriye tek bir şey kalıyor o da lastikler.
Aldığınız lastikler benim de bildiğim kadarıyla iyi lastikler ama fabrikasyon bir hatası olabilir belki de veya Ankara asfaltında belki de iyi tutunma sağlamıyordur veya diğer ihtimal olarak da lastik havalarınızı ne kadar sıklıkla kontrol ediyorsunuz? Belki de sibopdan kaçak vardır ve hava kaçırınca fren mesafesini etkiliyordur, bunu da kontrol edin bence. Başka aklıma gelen bir şey yok ama durum cidden abest biraz :)

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Bizim yollarımızın asfalt kalitesi pek iyi değil. Yeni dökülmüş olsa bile çoğu yolda kaliteli asfalt yok. Dolayısıyla ortaya karışık diyebileceğimiz kalitedeki asfaltlar üzerinde ilerliyoruz. Lastikler tek tip şekilde standart tepki vermiyor haliyle frenleme esnasında. Tabii aracınızın abs sisteminde bir sıkıntı ya da yapısal bir hassaslık olması da muhtemel. Bunu ancak aracı deneyen, tecrübe eden başka kişilerden öğrenebiliriz. Şu aşamada frenleme konusunda sıkıntı kesin şu sebepten kaynaklıdır diyemiyoruz. Lastik konusu kuvvetli ihtimal gibi gözüküyor. O sebeple bunu anlamak için lastikleri değiştirip denemek gerek. Frenleme çok önemlidir, hayati önem taşıyor hem sizin için hem karşınızdaki sürücülerin güvenliği için.

Bizim octaviada da bazen abs çok çok erken devreye giriyor, dediğiniz gibi bozuk yollarda ufacık ayağımı frene attığımda abs devreye giriyor ve ayağımı sert bir şekilde tekmeliyor ama durmamı hiç etkilemedi şu ana kadar Allaha şükür, sizinkinde ayrı bir abestlik var, attığınız videodaki araba sizin araba sanırsam, orada abs nin devreye girmesi abest cidden, diskler balatalar yeniyse geriye tek bir şey kalıyor o da lastikler.
Aldığınız lastikler benim de bildiğim kadarıyla iyi lastikler ama fabrikasyon bir hatası olabilir belki de veya Ankara asfaltında belki de iyi tutunma sağlamıyordur veya diğer ihtimal olarak da lastik havalarınızı ne kadar sıklıkla kontrol ediyorsunuz? Belki de sibopdan kaçak vardır ve hava kaçırınca fren mesafesini etkiliyordur, bunu da kontrol edin bence. Başka aklıma gelen bir şey yok ama durum cidden abest biraz :)

Neler söylediler bir bilseniz sanayide iş bilmezlerin eline kalsam motor indirecekler :)
En son Ankara'da meşhur bir ABS ustasına gittim testleri yaptık fotoğrafını da ekledim görmüşsünüzdür. "Senin mekanik ve elektronik bir sorunun yok bu işe para harcama git lastiklerini yumuşak bir lastikle değiştir sorunun çözülür" dedi.
Bende o yüzden lastiğe odaklandım. Dün lastik basınçlarını 32psi yaptım ve frenleri denedim sorun yoktu iyi asfaltta ama dediğim gibi mahalle arasında ABS erkenden devreye giriyordu.
Bakalım yeni lastikleri deneyeyim haber veririm :)

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Neler söylediler bir bilseniz sanayide iş bilmezlerin eline kalsam motor indirecekler :)
En son Ankara'da meşhur bir ABS ustasına gittim testleri yaptık fotoğrafını da ekledim görmüşsünüzdür. "Senin mekanik ve elektronik bir sorunun yok bu işe para harcama git lastiklerini yumuşak bir lastikle değiştir sorunun çözülür" dedi.
Bende o yüzden lastiğe odaklandım. Dün lastik basınçlarını 32psi yaptım ve frenleri denedim sorun yoktu iyi asfaltta ama dediğim gibi mahalle arasında ABS erkenden devreye giriyordu.
Bakalım yeni lastikleri deneyeyim haber veririm :)
Hocam lastik havasını fazla basın bir de öyle deneyin, 36 bastığımız bile oluyor bizim uzun yola giderken hep yüklü olduğu için :D Bir deneyin zararı gelmez, belki de ilkinde lastik hamuru çok ısınmadı diye abs devreye girmedi ikincide ısındı diye tutmamaya başladı asfaltın etkisi ile, ne bileyim aklıma çok senaryo geliyor :D

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Hocam lastik havasını fazla basın bir de öyle deneyin, 36 bastığımız bile oluyor bizim uzun yola giderken hep yüklü olduğu için :D Bir deneyin zararı gelmez, belki de ilkinde lastik hamuru çok ısınmadı diye abs devreye girmedi ikincide ısındı diye tutmamaya başladı asfaltın etkisi ile, ne bileyim aklıma çok senaryo geliyor :D

Bugün bir 36psi yapıp deneyeyim lastikleri o vakit. Fabrika verileri 34 psi eco deniyor ama :)

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
205 55 16 da özellikle sensörlü ise 36 ya çıkmanızı önerecektir servis.
Sen pire için yorgan yakmak deyiminin uygulamasını yapmışsın.
sorun direk lastikler kötü olarak ortaya çıkmakta anlattıklarına bakılırsa.
Conti ve michelin hariç lastikler çabuk sertleşiyor ve erken kayma kapabiliyor.
Mesela yaz lastiklerim üzerinde gelen Hankook 205 55 16 30 bin yeni oldu 10 bini kışlıklar ile yapılmıştır yani 20 bin km kullandım toplam 3 yaz periyodunda çok sertleşti özellikle kırmızılarda sert duruşlarda küçük abs dokunuşları oluyor yağmur olukları kuru asfaltta kızaklama yaptırabiliyor.
Ama yan kayma asla olmuyor çok zorlamama rağmen yan kayma abs esp vs devreye girmiyor.
kışlık Conti ler varken yol tutuş için ne kadar olumsuz olursa olsun daha güvenli hissettiriyor

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Lastik ölçülerimiz aynı 205 55 16 ondan dolayı özellikle dedim hocam :) Bir deneyin zarar gelmez :)

Hiçbir gelişme olmadı :) aynı :)

Şimdi arkadaşlar yumuşak bir lastik arayışındayım.
Yumuşak lastik nasıl olur sizce?

205/55 r16

-michelin primacy 3
- continental premium contact 5 veya 6

Öner'iniz nedir yumuşak lastik için?
Ve yumuşak lastik nasıl neye göre anlaşılır?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.

205/55 r16

-michelin primacy 3

@Cenk abi bu konuda çok daha bilgili :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

205/55 r16

-michelin primacy 3

Primacy 3 yumuşak bir lastik. 2 yıl kadar kullandık, sorunumuz yoktu. Yağmur koşullarında A almış bir lastik. Ancak bu forumda sevmeyeni çok (sert kullanıma uygun olmadığındandır). Kullanılan arabaya göre de değişir tabii, biz 10'uncu jenerasyon makyajlı (2011) Corolla'da kullanmıştık. Lastik boyutları sizin yazdığınızla (205/55/R16) aynıydı.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford

205/55 r16

-michelin primacy 3

Pc5 ve Goodyear egp ikisi de yumuşak hamurludur fakat pc5'in hamuru biraz daha yumuşaktır. Primacy 3'den 2 set eskittim 10 bin km'yi bulmadan hamuru bozulup semsert hale geldi. Lastiği araca takmadan evvel yanaklarını, dişlerini ve iç kısımlarını iyice yoklayıp bükün. Lastiğin yumuşaklığı kendini o şekilde belli edecektir. Nispeten kolay bükülebilen lastikler yumuşak hamurludur. Ben pc5'i almadan evvel oldukça yumuşak olduğunu gözlemlemiştim.

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Pc5 ve Goodyear egp ikisi de yumuşak hamurludur fakat pc5'in hamuru biraz daha yumuşaktır. Primacy 3'den 2 set eskittim 10 bin km'yi bulmadan hamuru bozulup semsert hale geldi. Lastiği araca takmadan evvel yanaklarını, dişlerini ve iç kısımlarını iyice yoklayıp bükün. Lastiğin yumuşaklığı kendini o şekilde belli edecektir. Nispeten kolay bükülebilen lastikler yumuşak hamurludur. Ben pc5'i almadan evvel oldukça yumuşak olduğunu gözlemlemiştim.

Kardeşim senin düşüncelerin çok önemli benim için forumdaki bir konunu okumaya başladım bitmedi bir türlü oku oku :))
O yüzden benim için ne dersen o :)
Bana nokta atışı yumuşak bir lastik tavsiye et yeterli benim için :))

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kardeşim senin düşüncelerin çok önemli benim için forumdaki bir konunu okumaya başladım bitmedi bir türlü oku oku :))
O yüzden benim için ne dersen o :)
Bana nokta atışı yumuşak bir lastik tavsiye et yeterli benim için :))

Estagfurullah hocam, o derece bilgi sahibi biri değilimdir. Ama yine de teşekkür ederim düşüncelerin için :) Vallahi, benim deneyimlediğim lastikler arasında hamuru yumuşak olup da genel olarak kaliteli lastik olarak gördüğüm pc5 var hocam. Belki başka lastikler vardır yumuşak hamurlu ama onların fren mesafesi, yol tutuşu, dayanıklılığı ne aşamadadır bilemem. Ben de mayıs gibi pc5 aldım ve yaklaşık 7-8 bin km yol yaptım yaz boyunca. Yakıt tüketimini bir miktar arttırması ve yuvarlanma direncinin yükseliği haricinde hiç sıkıntı yaşamadım. Sanıyorum ki sen de yaşamazsın.

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Estagfurullah hocam, o derece bilgi sahibi biri değilimdir. Ama yine de teşekkür ederim düşüncelerin için :) Vallahi, benim deneyimlediğim lastikler arasında hamuru yumuşak olup da genel olarak kaliteli lastik olarak gördüğüm pc5 var hocam. Belki başka lastikler vardır yumuşak hamurlu ama onların fren mesafesi, yol tutuşu, dayanıklılığı ne aşamadadır bilemem. Ben de mayıs gibi pc5 aldım ve yaklaşık 7-8 bin km yol yaptım yaz boyunca. Yakıt tüketimini bir miktar arttırması ve yuvarlanma direncinin yükseliği haricinde hiç sıkıntı yaşamadım. Sanıyorum ki sen de yaşamazsın.

O zaman conti 5'i alıyorum :)
Ve yakıt konusunda Nokian Line'dan çok kötü değildir herhalde diye düşünüyorum

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
O zaman conti 5'i alıyorum :)
Ve yakıt konusunda Nokian Line'dan çok kötü değildir herhalde diye düşünüyorum
Zannetmiyorum etiket değerlerinde ikisi de c tüketime sahip. Tahminimce nokian ne yakıyorsa pc5 de onu yakar. Hayırlısı olsun inşaallah, zaten piyasada 205 55 16 ebatlarında bir kaç tane iyi model var onlardan biri pc5. O yüzden memnun kalırsın, sıkıntını çözer diye tahmin ediyorum eğer lastikten kaynaklı bir sorunsa :)

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Zannetmiyorum etiket değerlerinde ikisi de c tüketime sahip. Tahminimce nokian ne yakıyorsa pc5 de onu yakar. Hayırlısı olsun inşaallah, zaten piyasada 205 55 16 ebatlarında bir kaç tane iyi model var onlardan biri pc5. O yüzden memnun kalırsın, sıkıntını çözer diye tahmin ediyorum eğer lastikten kaynaklı bir sorunsa :)

Başka bi rşey gelmiyor aklıma yoksa mekanik aksam nasıl yol seçebilir ki?
Mesela Bu yolda abs devreye girmiyor zorlasamda cok uç seviyede devreye giriyor olması gerektiği gibi

MalGOk.png

burada da 20-30 da bile sert frende devreye girioyor

Oyd6Gz.png

Bunun daha net ve açık nasıl bir mantığı olabilir ki lastik dışında?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Başka bi rşey gelmiyor aklıma yoksa mekanik aksam nasıl yol seçebilir ki?
Mesela Bu yolda abs devreye girmiyor zorlasamda cok uç seviyede devreye giriyor olması gerektiği gibi

MalGOk.png

burada da 20-30 da bile sert frende devreye girioyor

Oyd6Gz.png

Bunun daha net ve açık nasıl bir mantığı olabilir ki lastik dışında?
Zaten yüksek ihtimal lastiktendir hocam. Daha önce de dediğim gibi asfaltların kaliteleri değişiyor. İlk görseldeki asfalt kaliteli beton asfalt ve büyük ihtimal çift kat dökülmüştür. Yolun yüzeyinde bozulma falan da meydana gelmiyordur. Ama ikinci görselde ki asfalt pek kaliteli değil. Bakalım, yeni lastikleri takınca durumları buradan paylaşırsın inşaallah.

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Zaten yüksek ihtimal lastiktendir hocam. Daha önce de dediğim gibi asfaltların kaliteleri değişiyor. İlk görseldeki asfalt kaliteli beton asfalt ve büyük ihtimal çift kat dökülmüştür. Yolun yüzeyinde bozulma falan da meydana gelmiyordur. Ama ikinci görselde ki asfalt pek kaliteli değil. Bakalım, yeni lastikleri takınca durumları buradan paylaşırsın inşaallah.

Bizim mahalleden iki fotoğrafta ilk fotoğraf cumhurbaşkanlığının yolu :) o yüzden baya bir kaliteli :)
ikincisi mahalle arası işte :)
Lastikleri değiştirdikten sonra bildiririm buradan :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım