Hyundai i10 1.0 Style Blue Bi-fuel

slayerbugs

Düz Yol Gazcısı
12 Kas 2017
4
2
245
Sahsi gorusum 3 yasa kadar en iyisi impact shield kullanmak sonrasinda da arabanin kendin emniyet kemeriyle cocugu bagliyabildiginiz tip koltuklar kullanmak. Hic bir markanin koltugunun emniyet kemeri beni tatmin etmiyor dogrusu

Yakit dedigin yakilir

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Sabah ve Akşam, Ayda 1400 km yol yapmak.

IMG_20171127_075532.jpg IMG_20171127_182144.jpg

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
2014 Mayıs Çıkışlı Aytenimin 2017 maliyetlerini bir toparlıyalım.. Üstünden geçelim..

Ayten bu sene az km yaptı , 15.673 km yol yapmış
60 bin bakımı için :834 tl
Trafik sigortası :734 tl
Kasko : 742 tl
MTV : 564 tl
Muayene : 250 tl
1093 litre LPG için :2874 tl
52 litre Benzin için :266 tl
Yılsonu toplam maliyeti ise : 6264 tl maliyet çıkararak kapatmış.

IMG_20171228_125305.jpg

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Son Lpg zamları ve Bp gazına geçtikten sonraki durum.
Lpg 2,91 liradan temin ediyorum. Bu fiyat İstanbul'daki en dip fiyat .
Aralıkta km başına 0,21 kuruş tüketim gerçekleşmiş
YAKIT KURUŞ.jpg

Aralık ayında 1538 km yol yapmışım
YAKIT.jpg

Son LPG zamlarından sonra i10 otoban kullanımdaki yakıt tüketim maliyetleri. Yollar düz ve trafiksiz olsa 100 km mesafeyi, 90 km hız ile katetmek son zamlara rağmen 17 liraya düşecek . Şu an İstanbul trafiğinde karma tüketim 21 tl civarında.

KM MALİYETİ.jpg

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Hayatımın en zor 5 ayı geldi. Eşimin İşten ayrılmasıyla beraber, evimizin geliri azaldı. Bu durum benim gibi kiracı bir adam için ciddi mali bir süreç doğurdu. Hyundai'min kasko, Trafik ve Bakım borçaları ödenmiş olduğu için önümde 5 ay bir sürec var. bu 5 ay içinde ekonomik durumum Ailemi ve arabamın masraflarını karşılayamaz ise maalesef 5 ayın sonunda Ayten ile yollarımı ayırmak zorunda kalacağım.
Bu 5 aylık süre zarfında arabanın akıbetini kurtarmak için elimden geleni yapmak istiyorum. Bunun için uğraşı cam.

Bunun için Arabanın nazırında yapmaya başlayacağım 2 büyük kemer sıkma politikasından biri, tek bir depo yakıt ile ayı tamamlamak. Bunun içinde Ayteni gercekten ihtiyacım olan zamanlarda kullanmak, Tekrar Ağır Hypermiler yapmaya başlıyacağım. Burdaki amacım aracın servis ömrünü uzatmak. Frenleri lastikleri arabayı eskitmemek için ne yapılması gerekiyorsa yapacam. Maksat ek masrafın önünü kesmek. Henuz Ocak maaş zamları belli değil. Bu durum göz önünde olunca, birazcık da ordan bir umut var. Yine şu anki aile sadetimdeki gibi harcamaya yamaya devam edersem, sene sonunda eksi 3500 tl gibi bir bora gireceğimi gördüğüm.

Egerki kafamdaki tasarruf programını tuttura bilirsem yıl sonunda +6000 tl gibi bir meblayı tasarruf sağlarım. Bununda 3000 tlsi arabanın masraflarına verirsem cepte 3000 tl tatil parası kalır.

Bu hafta ağır bir tasarruf programı uyguladım. ve cebimdeki parayı dikkatli harcadım. Bütün bu çaba Kızımın eksiksiz büyümesi ve Aytenimin satılmasına mani olmak adına bir similasyon. Ne yazıkki 5 gündür aydenimin kontağını açamadım, tüm depolarıda boş.

Allah bu işin üstesinden gelmemi sağlarsa, başkada bir şey istemiyorum :(

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Hayatımın en zor 5 ayı geldi. Eşimin İşten ayrılmasıyla beraber, evimizin geliri azaldı. Bu durum benim gibi kiracı bir adam için ciddi mali bir süreç doğurdu. Hyundai'min kasko, Trafik ve Bakım borçaları ödenmiş olduğu için önümde 5 ay bir sürec var. bu 5 ay içinde ekonomik durumum Ailemi ve arabamın masraflarını karşılayamaz ise maalesef 5 ayın sonunda Ayten ile yollarımı ayırmak zorunda kalacağım.
Bu 5 aylık süre zarfında arabanın akıbetini kurtarmak için elimden geleni yapmak istiyorum. Bunun için uğraşı cam.

Bunun için Arabanın nazırında yapmaya başlayacağım 2 büyük kemer sıkma politikasından biri, tek bir depo yakıt ile ayı tamamlamak. Bunun içinde Ayteni gercekten ihtiyacım olan zamanlarda kullanmak, Tekrar Ağır Hypermiler yapmaya başlıyacağım. Burdaki amacım aracın servis ömrünü uzatmak. Frenleri lastikleri arabayı eskitmemek için ne yapılması gerekiyorsa yapacam. Maksat ek masrafın önünü kesmek. Henuz Ocak maaş zamları belli değil. Bu durum göz önünde olunca, birazcık da ordan bir umut var. Yine şu anki aile sadetimdeki gibi harcamaya yamaya devam edersem, sene sonunda eksi 3500 tl gibi bir bora gireceğimi gördüğüm.

Egerki kafamdaki tasarruf programını tuttura bilirsem yıl sonunda +6000 tl gibi bir meblayı tasarruf sağlarım. Bununda 3000 tlsi arabanın masraflarına verirsem cepte 3000 tl tatil parası kalır.

Bu hafta ağır bir tasarruf programı uyguladım. ve cebimdeki parayı dikkatli harcadım. Bütün bu çaba Kızımın eksiksiz büyümesi ve Aytenimin satılmasına mani olmak adına bir similasyon. Ne yazıkki 5 gündür aydenimin kontağını açamadım, tüm depolarıda boş.

Allah bu işin üstesinden gelmemi sağlarsa, başkada bir şey istemiyorum :(

Allah kolaylık versin umarım gönlünüze göre olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,545
2,722
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Umarım ailen için hayırlısı olur. Allah kolaylık versin

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Ben zamlardan ümitliyim Ali. Seni rahatlatacak diye düşünüyorum. Allah kolaylık versin kiracı olan ve borcu olanlara.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,073
4,359
4,220
varsova
Marka
Porsche
2014 Mayıs Çıkışlı Aytenimin 2017 maliyetlerini bir toparlıyalım.. Üstünden geçelim..

Ayten bu sene az km yaptı , 15.673 km yol yapmış
60 bin bakımı için :834 tl
Trafik sigortası :734 tl
Kasko : 742 tl
MTV : 564 tl
Muayene : 250 tl
1093 litre LPG için :2874 tl
52 litre Benzin için :266 tl
Yılsonu toplam maliyeti ise : 6264 tl maliyet çıkararak kapatmış.

Ekli dosyayı görüntüle 10563

Ford KA ile benzer kilometre yapilmis , ayni sinif arac olduklari icin Polonyadaki arac masrafi ile ilgili fikir olmasi acisindan bende burada paylasayim karsilastirma olsun
* Para birimini Turk lirasina cevirirken yukariya yuvarliyorum.

17,900 km yol yapildi
arac 30 binde frenlerin degisimine gerek gorulmedi bakim icin 900 TL harcandi
Sigorta + Full kasko uluslararasi = 1500 TL
MTV : 0 TL
Muayene : 100 TL
arac benzinli , benzinin litresi burada 4,8 TL , fakat yakit tuketimi ile ilgili bir hesaplama da bulunmadik.

Yakit haric : 2500 TL harcama olmus.

harcama acisindan farki olusturan MTV oluyor, kasko sigorta degerleri bakim masrafi hemen hemen ayni.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Cihazın test ediyorum bu gün ve dün yaklaşık 200 km oldu. Ama benim arabanın yakıt tüketimini nerdeyse doğru cıkarıyor.
Annemi Çekmekeöye götürmekte kullandığım bol rampalı yolda 5,1 litre çıktı
IMG_20180113_125048 (Medium).jpg

Şehir için ve dışı kullanımda, ortalama olarak 7,1 litre lpg tüketimi ile geziyorum.

Bu gün eşimin sınavları için çok sıkışık trafik ortamlarında sürdüm. Sonuc 7,6 litre çıktı
IMG_20180114_132739 (Medium).jpg

Şu an çok dikkatimi dağıtıyor. Sanırım biraz kullanıp hevesim geçince satarım bunu..

watch

Son düzenleme:

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
İşin köyü yanı da, bu kadar emek verdikten sonra kasko şişirmesi bir hasar kaydı ile tüm bunlar bazen değersiz hale gelebiliyor. Bence bu işi siz kendi kullanım sürenizde gerek zevk almak, gerekse ekonomik olarak tasarruf yapmak için yapıyorsunuz ki böyle olması daha güzel. Yakıt tasarrufu konusu bende fetiş haline geldi. Düşük litrelerle aracı kullanmak daha fazla zevk verir oldu, gaza basmak yerine.

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Autool X50 denemeleri..

En ideal sürüş hızımda yakıt tüketimi...

Rampa aşağı vites 5 de gaza basmadan giderken yakıt tüketimi.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ocak 2018 tarihi ile son durum.
Bu ay tassaruf adı altında 700 km daha az yol yaptım. Kilometresini 20 kuruştan yaptığım yolu 700 ile çarpınca 140 tl gibi bir tsasarrufum var. Arabanın servise 5000 km yolu kaldı. Hal böyle olunca, ayda 900 km den, Beşbuçuk ay sonra bir servis görmesi gerekecek.

RnQbP7.png

2JjYE2.png

Arabanın baskı balata golunu atmasıyla berber aylık maliyeti 300 tl'ye fırladı. Geçen sene ile arasında 81 tl fark demek.

76AV6L.png

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Arkadaşlar, arabayı satışdan çektim. Kendisi ile 1 sene daha beraber olmayı garantiledim..

Ben artık Çekmeköy yerleşkesinde olduğumdan, arabama ortak olacak birey sayısı arttı. Babam ve kardeşimde arabayı kullanacakları için masraf paylaşımı söz konusu .
Arabamdan daha fazla yağ çıkarmak için autool X50 cihazına sesli ikazlar kurdum. Böylece devir ve hız aşımı durumunda alet ötecek.
Ayrıca sağ köşede her yolcuğunun yakıt ortalamasını veren bilgi ekranınıda açtım. Sol köşede aracın o yolculuk için yaptığı ortalama sürat bilgiside verilcek.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım