LPG nin zararları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Bahsettiğin araç bildiğim kadarıyla hava soğutmalı. O zaten benzinle gezsin :) Hava soğutmalı motorlara LPG takmak daha da büyük kıyıma sebep olur. Hava soğutmalı motorlarda hararet yapmaması için yüksek devir çevirmek gerekir, bu sefer de lpg yakıtı daha çok ısı üretip pistonlara gömleklere daha çok yüklenir. Motor bir başka isyan eder.
yok sıvı soğutmalı

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
Bazı yorumları okuduğumda şaşırıyorum. Özellikle LPG'li arabaya binmeyin, bisiklete binin denmesine hiç anlam veremedim.

Yaklaşık olarak 4 yıldır LPG'li araç kullanıyorum. Yılda 70.000 kilometreye yakın yol yapan bir insanım. Sürekli olarak yağ bakımına giriyorum doğal olarak, her yağ bakımında da LPG bakımına giriyorum. LPG bakımında düzenli olarak LPG filtresini ve sızıntı kontrolünü yaptırıyorum. LPG bakımı dışında her yağ bakımında aracın benzin hortumlarını kontrol ediyorum kendi ellerimle. Yapmış olduğum bu düzenli bakımlarda hiç bir zaman sorun yaşamadım, tabi bu sorun yaşamayacağım anlamına gelmiyor fakat önceden ben önlemini alıyorum. Şimdiye kadar da arıza lambası yakmadı aracım. Aksine benzin konusunda sorun yaşadım. Benzin hortumu eskidiğinden dolayı özelliğini yitirerek sızdırma yapmaya başlamış. O zaman ben de diyeyim ki "benzinli arabaya binmeyin, bisiklete binin daha iyi!".

Galiba hala daha çoğu kişi LPG kablolarının kesilip küçük bir vidayla motora verildiğini düşünüyor hiç bir elektronik sistem, güvenlik sistemi olmadan. Yolda giderken LPG'li araç alev almış, aile içinde yanarak ölmüş; çok üzücü bir haber lakin bu haberlere dayanarak LPG sistemini bu kadar da yerler altına almak doğru değil. Benzinli, dizel, LPG'li olsun her birinde bakım yaptırılması şart. Düzenli bakım yaptırıldıktan sonra bir sorun yaşamazsınız. Doğal olarak benzin performansı ve benzin uzun ömürlülüğü beklenemez, fakat yerler altına alınacak gibi de değil.

Maliyet:

LPG filtresi ve gaz ayarı: 70 TL. 10.000 KM’de bir.

Henüz erken buji değişimi olmadı.

Niye bisiklete binmek ayıp mı? ben işe yürüyerek gidip geliyorum biraz uzak olsa bisiklete binerim

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Niye bisiklete binmek ayıp mı? ben işe yürüyerek gidip geliyorum biraz uzak olsa bisiklete binerim
Bisiklet güzel bir şey ama ben 5 dakka süreyim su gibi oluyorum. Arabam olsun direkt her yere arabayla giderim gerekirse sporumu da başka zaman yaparım.

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
Bisiklet güzel bir şey ama ben 5 dakka süreyim su gibi oluyorum. Arabam olsun direkt her yere arabayla giderim gerekirse sporumu da başka zaman yaparım.
Bisikletin hafifliği ve alt takımlar önemli iyi bi bisikleti sürmek yürümekten daha az efor gerektiriyor, sen 40 yılda bir binice yüksek vites yüksek devir biniyosundur da ondan öyle oluyodur

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım